• Dinamosaur
    1.5k
    obavezno, stoput bolja verzija.
    Jedan od najboljih filmova meni opcenito, realisticne scene i ufura te u dogadaje kao da si sa tim ljudima na planini.
    Ekstra motivacijski film- kad god mi se nesto neda napraviti, sjetim se tih ljudi i evo motiviranosti u sekundi
  • Dinamosaur
    1.5k
    Jel netko pogledao seriju " From" iliti "Iz"? Vidim ima solidne ocjene, vrijedi li utrosenog vremena?
  • Droljo
    8k

    Meni je from bila super serija. Malo sf, malo horor. Top.
    Dvije sezone ima...
  • Dinamosaur
    1.5k
    nakon prve scene sa babom na prozoru sam mislio odustat, pomislio sam da su neke zombi pizdarije, ipak odgledao prvu ep. Sad sam u 'koji k' fazi i moram nastaviti :lol:
  • Droljo
    8k

    Da. I ja sam se tu usro ali nema toga puno :lol:
  • Noel
    6k

    Za mene odlična serija. Kaj se tiče mixa mistike i horora nema bolje. Sad se čeka nova sezona na jesen sa nestrpljenjem.
  • miro
    4.4k
    Čudna serija, ali zanimljiva, preporuka isto
  • flexXy
    2.3k
    Druga sezona da dosta dobar clifhanger u zadnjoj epizodi pa jedva cekam novu, dobar mix realne i sf price
  • Delirislav Tremens
    62
    stadionpart.jpg

    Stadionpartisanen, navijači i huligani u DDR-u (istočnoj Njemačkoj).

    Nedavno pročito, koliko znam knjiga nije prevođena sa njemačkog, pa da napišem par riječi...

    knjga o navijačkom pokretu u istočnoj Njemačkoj u sedamdesetima i osamdesetima. Bavi se nasiljem, političkim stavovima, državnom represijom i medijima.

    Sastoji se od više priča iz sjećanja navijača, Stasi agenata (njihov ekvivalent UDBA-e) igrača, trenera, psihologa/socijologa, novinara i nogometnih sudaca.

    Nekoliko primjera za izdvojit bi bili:

    Student iz Berlina koji je 1971. otišao u Poljsku na tekmu između Poljske i Zapadne Njemačke. Kad se vratio u Berlin pozvan je u Stasi na obavijesni razgovor gdje je saznao da su ga fotografirali kako navija za kapitaliste i da je kao student i socijalist trebao navijati za prijateljsku socijalističku Poljsku. kratko nakon toga je izbačen sa fakulteta i nakon perioda konsatntnog maltretiranja od strane državnog aparata
    odlučuje pobjeći na zapad. Ulovili su ga u gumenom čamcu u Baltičkom moru, vratili ga u istočnu Njemačku i osudili ga za "povredu granice" što se smatralo izdajom i prijetilo mu je 3 godine zatvora. Spletom okolnosti dobio je samo uvjetnu kaznu i kroz neko vrijeme uspješn prebjegao na zapad gdje je uspješno završio fakultet.

    Velika tema je berlinski Dynamo (BFC Dynamo). Kao klub osnovan i vođen od Stasi-a bili su najomraženiji u državi. Za većinu drugih klubova su navijali ljudi sa anti-DDR stavovima dok je Dynamo bio izrazito komunistički klub. Zanimljivo je da su baš njihovi navijači postali najradikalniji desničari i predvodnici Skihead pokreta istočne Njemačke u osamdesetima. Bili su mala navijačka grupa ali militantno organizirana i smatrana najbrutalnijim huliganima tog razdoblja. Jedan njihov član objašnjava da su mu dok je imao 15 godina navijači Uniona slomili obadvije ruke jer im nije dao šal, to ga je poprilično radikaliziralo pa mu je sljedecih desetak godina glavna zanimacija bila razbijanje Unionovih glava.

    Ima dosta opisa gostovanja u druge socijalističke zemlje, meni su najzanimljivija od Dynamo Dresdena u Bukurešt 89' i Beograd 91'. U Bukurešt su došli u zadnjim danima Ceausescuove vladavine i šokiralo ih je siromaštvo. Recepcionarka u hotelu se prostituirala u podrumu hotela da bi mogla prehraniti djecu a neki čovjek im je na kolodvoru želio prodati svoju kćer za komad salame.

    U Beogradu su igrali četvrtfinale lige prvaka i utakmica je odigrana taman u vrijeme kad je rat počinjao. Njihovim riječima: "Mnogi su išli u privatnom angažmnu ali to je bilo poprilično opasno, kao njemci kod srba smo bili na lošem glasu, Tri dana kasnije je počeo rat. Da smo igrali u Hrvatskoj prijateljski bi nas dočekali, Genscher je već priznao Hrvatsku a postojali su i dobri odnosi iz drugog svjetskog rata". Cijelu utakmicu su gađani predmetima na tribini a sve je eskaliralo nakon utakmice kad je jedan navijač Dresdena dobio napadaj epilepsije a srpska policija mu je odbila omogućiti pomoć. Nakon masovne tučnjave sa policijom dosta navijača Dresdena je završilo u bolnici sa frakturama lubanje, gdje su im pokrali sve novce...

    Medijima je bilo strogo zabranjeno izviještavati o bilo kakvim izgredima da ne bi narušili sliku "socijalistčkog raja" a kada bi psiholozi ili sociolozi pokušali istražiti uzroke nasilja država bi im dala naputke da iz socijalizma ne može nastati ništa negativno pa je jedini logični zaključak bio da je kriv utjecaj zapada. Država se nije mogla suočiti sa činjenicom da velik dio njezinih građana mrzi sistem u kojem žive, zato je bila bespomoćna u borbi protiv problema i kroz represiju i dodatno izoliranje svojih građana samo produbila problem.

    Neke priče su i dosadne i banalne (kolko pive se na kojem gostovanju popilo i slićno) ali uglavnom zanimljiva knjiga, posebno za one koje zanimaju teme navijačkog pokreta ili totalitarizma.
  • Mrvica
    3.9k
    Kad smo već kod takvih knjiga, imate kakvu za preporučit vezano za navijačku kulturu dal prevedena ili engleski jezik nebitno?
  • Omake
    2.5k
    1312 od James Montague. Provodi vrijeme s dosta ultras grupa s par različitih kontinenata. Ne znam ima li prijevod na hrvatski.
  • Omake
    2.5k
    Za ljude koji vole podcaste i povijesti, Dan Carlin's Hardcore History. Odličan narator s unikatnim glasom. Teme su ugl antičke, grčka, Rim, Alek veliki, Vikinzi, Mongoli, uz fantastičnan serial o prvom svjetskom.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.