• Bosskovitz
    11.7k


    Dinamo je hrvatski, zagrebački, građanski klub. Njegov identitet je kompleksan i višeslojan, a navijači ga različito percipiraju.

    Evo ja sam upravo u Bosanskoj Posavini, ovdje i diljem BiH Dinamovci svoj klub percipiraju prvenstveno kao hrvatski klub jer zive u takvom okruzenju. Ovdje je to ostavstina iz Jugoslavije, kad je Dinamo bio puno vise od nogometnog kluba i simbol otpora jednom trulom i zlom sustavu; ovdje njegov zagrebački identitet ne znači puno, a ni građanski nije toliko bitan.

    Mnogima u Zagrebu je pak primaran njegov zagrebački identitet; Dinamo predstavlja Zagreb, glavni grad, našu kulturu, način života, urbani štih po kojem se razlikujemo. Za mene je Dinamo Pipsi i Tram 11, grafiti, kvartovi, tramvaji, simbol jednog grada koji je identitetski puno propatio, ali nije poražen. Opet, ne znači da u Zagrebu nije bitan njegov hrvatski identitet, ali nije toliko izražen jer za tim nije bilo potrebe - ovo je glavni grad naše zemlje, slobodne i neovisne, ovdje se pretpostavlja da si Hrvat.

    S treće strane, Dinamo je gradjanski klub, to je dio njegovog identiteta koji je možda i najviše zatiran zadnjih godina. To je gospoština i fakinstvo, kavalirština, ne kukanje na druge nego rad na sebi, pristojnost, nacin ophođenja, cestitanje pobjednicima ako ne pobijedis, obraz koji ne smijes izgubiti. Ne znam koga parafraziram jer sam davno to procitao, ali to je ono kaj je jedan stari igrač rekao “svugdje u Jugoslaviji su me pozdravljali s druže, jedino su na Maksimiru govorili gospodine”.

    Svi ti identiteti su jednaki. Dinamo nije ništa više hrvatski nego što je zagrebački niti više građanski nego hrvatski; Dinamo je sve to. Neću superhrvatski, ali seljački Dinamo, kao ni supergrađanski Dinamo koji zatire svoj hrvatski identitet.

    Žao mi je ako se ne slažemo, ali ta tri identiteta smatram jednako vrijednima i mislim da ni jedan nije vredniji od drugih, a pogotovo (zato sam i reagirao) je pogrešno kada pojedinci u sve to pokušavaju ugurati ideologiju, bila ona lijeva ili desna. Dinamo je puno više od toga i mislim da je ne samo potpuno pogrešno nego i uvredljivo da ga se svodi na politiku.

    Uostalom, nadživio ih je u ovih 113 godina sve, baš zato što je veći i čišći od toga. Dinamo je jebeni ideal.
  • Brusa
    1.5k
    to je. Kad sam vidio da se đapić javio... :vomit:
  • NORTE
    11.4k
    ...ljudima “kojima smeta malo d” kao o navijačima Dinama. Kome smeta malo d, ključno obilježje Dinamovog grba i simbol našeg kluba, koje oni koji nas mrze drže prekriženo na tribini, prekriženo d im je koreografija i križaju ga po zidovimaPurgeri
    Kakvo šamaranje hejtera trećeg dresa dinama.

    Bit će prodavaniji od drugog dresa i to s ogromnom razlikom.

    To je dio povijesti našeg kluba, mnogi navijači dugo čekaju ovakvo što, sama prodaja će biti daleko veća od raznih žutih i kojekakvih dresova, a navijači su se i trebali oglasiti o novinarskim napadima na klub, kao što je i jasno da iza dobrog dijela tih napada stoje mamićevci.
  • Purgeri
    755
    I naravno ako slučajno nije bilo sasvim jasno iz posta, a mislim da je, skroz je ok da se nekome više sviđa dres s cijelim grbom, da mu je draži. Ali do jučer navečer stvarno nisam znao da postoje ljudi koji se smatraju navijačima Dinama i smeta im malo d. Naravno savršeno je jasno kakvi su to “navijači Dinama” ako im smeta naš simbol i šta zapravo većinu njih zapravo smeta
  • Hnlovac
    1k
    Kaže đapić da je dres Dinama bez grba blasfemija

    Meni je blasfmenija vidjeti onu njegovu odvratnu trbušinu. I nadam se da nam nikada neće nositi dres, slika njega u Dinamovom dresu bila bi anti reklama
  • Zoran
    41
    Meni je 3 dres medju top 5 najljepsih Dinamovih dresova u cijeloj povijesti kluba. O ukusima se ne raspravlja, ja sam pak alergican kad vidim dinamo u raznim žutim,narančastim,zlatnim i ostalim “trkačkim” bojama…
  • GOAT
    1.2k
    Koliko smo zapravo na dobrom i zdravom putu ako je glavna tema za razgovor slovo na dresu. Mozda bi im bilo draze da je umjesto slova d recimo slovo c? Ali Imamo Dinamo
  • Facke
    3.6k
    Nisam sad tu stel nis napisati ali el ste pogledali Dinamove grbe v povijesti? El smo v povijesti vec imeli Dinamov grb bez sahovnice? Jesme. El je klub premenil sluzbeni grb? Nije. El je Dinamov grb iza na dresu? Je. I onda se neki pametnjakovici najdeju srati. Pogotove oni teri su bili znate koj, necu sad nis reci. Kakva hajka oko jenuga od najlepsih dresova v zajnih par let.
  • badjibadara
    3.1k
    Kaže đapić da je dres Dinama bez grba blasfemijaHnlovac

    A gle, ne govori bezveze, bar se on razumije u sport, zdrav zivot i dresove

    112088.jpeg
  • Nolifer
    8.1k


    Mogel bi on lagano u onaj život na vagi il kak se već emisija zove. Dvoboj njega i senfa u košarici pa to bi spektakl bio. :rofl:

    I podsjetilo me na ovo

    Screenshot-20240803-210624-Instagram.jpg

    :lol:
  • ShanKu
    734
    Najbolje da si naprave svoj privatni klub sa slovima ZM... mali d nek ostave na miru
  • Sixthway
    457
    Nisam jučer imao neko mišljenje o tom malom d ,nemam ni sad i ja bi volio da je grb sa sahovnicom . Ali kaj se mene tiče, samo naprijed Dinamo i svi koji ga podržavaju ovako slobodnog. Jučer odlično izdanje naših igrača, i 6000 navijača na ludoj kiši, dok prije nekoliko godina na ovakvoj utakmici nebi bilo 1000 ljudi.
  • Ali
    2.1k


    Načelno ovo što govoriš je točno. Nije u svim okruzenjima jednako bitan jedan od tri osnovna identiteta.
    Sa druge strane ako ne zelimo kao klub upasti u lijevo politicko razmisljanje kvazi liberalno a u osnovi prepuno predrasuda i etiketiranju onih koji misle drugacije, moramo ubazavati misljenje svih kojima je dinamo drag. A tu se vec u startu kosi sa nazivimanpoput dtsm ili pandan nh, jer on je iskljuciv u startu prema svima koji misle drugacije. I zato treba imati razumijevanja i za one koji su osjetljivi na svaki i najmanji nagovjestaj skretanja prema lijevo u politickom smislu. Ja osobno razumijem da je to neki trend u svijetu dresova ici marketinski na hajp i prodaju nove kolekcoje sa retro elementima. I to rade svi veliki klubovi da ih ne nabrajamo, problem.je taj sto real, barca, milan, juve, city , liv... nisu imali komunisticku proslost i nikada nisu bili dio jednoumlja.
    Znam da nekima osobito mladjima su to bedadtoce, ali morate razumijeti da u RH zivi jako puno ljudi koji su dozivjeli teror komunizma ili neki njihovi clanovi obitelji su usmenom predajom prenijeli patnje koje su imali neki njihovi clanovi samo zato sto su promisljali i djelovali pro hrvatski. I zato nije isto kad Liverpool stavi retro
    grb, nekima je to "d" bez sahovnice isto kao i kad onaj krele jurica d novinar nacrta hajdukov grb sa zvezdom iz sedamdesetih...
    I da jedna osvrt i na slijedecu konstataciju :

    nadživio ih je u ovih 113 godina sve, /quote]

    Ako cemo biti potpuno iskreni nijehi ih prwzivio u potpunost. Uspio se reinkarnirati nakon "smrti". Jer cinjenica je da je imao grb sa sahovnicom i zvao se građanski, a onda su dosli "osloboditelji" i oslobodli klub svih elemenata, i da stavili "d" sa petkrakom iznad bez sahovmice naravno... i dao mu movo ime, poslije mu je Predsjednik Tudjman opet mijenjao ime, pa se opet mijenlo....

    Uglavnom, kad se prate modne trendovi treba razmisliti i o kontekstu zemalja i povijesti i okruzenja...

    Pumo vas ovdje na forumu nije zivjelo '80tih i nije osjetilo pendrek milicije, a dinamo je bio simbol. Pa tako i Đapićevoj obitelji (neke je udba doslovno smaknula) i nisu se razumjeli u sport ali su cijenili sahovnicu i to sto "nisu dali guzice drugu titu kao drugi" .... jednako tako treba paziti da se ne skrrce u nekave U konotacije, bas tato jer smo građanski....
  • Tradicija bunta
    6.4k
    A tu se vec u startu kosi sa nazivimanpoput dtsm ili pandan nh, jer on je iskljuciv u startu prema svima koji misle drugacije.Ali

    We are Chelsea, Napoli siamo noi priznajem zvuči prilično komunistički. Liberalno. Ljevičarski. JUGOSLAVENSKI!
    Prijatelju, daj kad već pišeš ovdje, vidim da si dao sebi truda, daj napiši iz tvog kuta zašto ti smatraš da je naziv udruge/inicijative koja je osnovana jedino i isključivo s ciljem okupljanja baš svih članova Dinama, Dinamo to smo mi, ljevičarskog, socijalitičkog,, anarholiberalnog, neojugojudeokomunističkog prizvuka?

    i kako si tu udrugu ovdje povezao s marketinškim trendovima na zapadu, kad su, vidi vraga, baš ovi prohrvatski, naši kamenjarski, desničarski elementi započeli poigravanje s heraldikom i mijenjanjem grba, boje dresova i klupskog znakovlja generalno.
  • Crle
    510
    80-e i pendrek milicije... uvijek dobar argument.

    I ono trend... pazi TREND.

    Pa kako nešto što je starije i od grba sa šahovnicom može biti trend?
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.