• GaijiZG
    1.3k


    Kao što sam napisao u prošlom komentaru, ali odgovarajući drugome, Boga se empirijski ne može dokazivati, a samim time nema ni preduvjeta za njegovu negaciju.

    Tako je, AI zarobljen unutar simulacije nikada neće moć empirijski dokazat postojanje svog programera/Stvoritelja.
  • mali M
    5.1k
    jedina je razlika u tome što su ateisti reakcija na vjernikeBosskovitz

    a zašto? to mi nikada neće biti jasno, zašto ateisti moraju biti reakcija na teiste. Ako ja kao vjernik ne idem okolo uvjeravati ljude da moraju vjerovati, zašto jedan ateist mene mora uvjeravati da Bog ne postoji. nit ga diram nit ga tjeram da vjeruje, zašto mi ne daje istu slobodu koju ja njemu dajem. Ne moramo se slagati oko toga, ali čemu reakcija? Mislim, ja znam zašto reakcija, al to je duhovna sfera pa nećemo o tome. To ti meni dođe ko sa moliteljima na trgu. Nisu oni moj način iskazivanja vjere ali su tamo legitimno i smiju biti. Zašto mora doć kontra strana vrištati i bubnjati i vrijeđati... Kad imaju takve grupe svoja okupljanja, sve boli briga za njih i oni si svoje manifestacije odrade... Ne vidim razlog zašto ne dopustiti različitost i toleranciju na koju se oni sami pozivaju..
  • Majki2111
    3.1k
    jedina je razlika u tome što su ateisti reakcija na vjernikeBosskovitz
    Krivo. Ja sam ateist, pa kažem ljudima da vjeruju. Da je to dobro.

    Imao katolički odgoj ko mali, slušao vjeonauk u osnsovnoj i gimnaziji, imam krštenje, pvui pričest i svetu potvrdu. Ali sam ateist. Ali vjera je dobra stvari idrago mi je da ljudi vjeruju. Okružen sam ucijek bio s dobrim ljudima koji prakticiraju katoličku vjeru na zdrav način.
  • nemapredaje
    3.2k


    Krivo si ga shvatio. Mislio je da su ateisti sami po sebi reakcija na religiozne ljude. Da nema onih koji vjeruju u Boga, ne bi bilo ni ateista.
  • Majki2111
    3.1k
    Onda iz perspektive ateista, jesu li vjernici reakcija na nas? :eyes:
  • vjeko1701
    8.1k
    Ali evolucijski gledano, pitanje je zašto smo stali evolucijskimali M

    Nismo. Moderni čovjek je vrlo drugačija stvar od onoga što smo uspjeli saznati o najstarije pronađenim ljudima. Plus, po nekim procjenama postojimo koliko? 300 000 godina?

    I naša inteligencija nam omogućava drugačije način prilagodbe tako da ne ovisimo o prirodnim adaptacijama ali i stvari poput medicine koje inhibiraju ako ne i u potpunosti zaustavljaju proces prirodne selekcije.

    I najveći idioti danas imaju šansu širiti svoje gene dalje pošto im medicina spašava život kad se u kolicima za shopping spuštaju sa krova.
  • deda
    32.6k
    Čitao sam zanimljive članke o eutanaziji za vrijeme Hitlera. Ono što me posebno frapiralo je da su 2 mjeseca nakon rata iste uredno vršene dok to nisu skužili Ameri.
  • Patak
    2.9k
    To o evoluciji ljudi je posebna priča, po sjećanju (da ne tražim) postoje četiri vrste u toj evoluciji, od toga su dva majmuni, a dva ljudi. Te majmune su nazvali homo da se da naglasak da su blizu ljudima ali nisu ni po čemu, a dva različita tipa čovjeka su u biti isti homo sapiens. Različiti su po nekim dubioznim karakteristikama poput čela i volumena mozga, razlike kakve se i danas mogu pronaći a na osnovu toga se isplela cijela priča. A izgled tih ljudi i majmuna na osnovu kostura su umjetničke interpretacije. Uglavnom "Missing link is still missing".
  • Dino
    2.6k
    Ono što me posebno frapiralo je da su 2 mjeseca nakon rata iste uredno vršene dok to nisu skužili Ameri.deda

    Kaj nad Zidovima?
  • deda
    32.6k
    Ne, nad djecom kojoj su utvrđene šizofrenija, autizam, retardiranos i slične bolesti.
  • mali M
    5.1k
    zato ti ja deda velim da je mimo bilo kakve religije i ideologije u ljudima u politici potrebno tražiti moralne vrijednosti. Tko god se mora raspravljati o moralnim vrijednostima meni je na krivoj strani borbe.
  • Bosskovitz
    11.8k
    a zašto? to mi nikada neće biti jasno, zašto ateisti moraju biti reakcija na teiste. Ako ja kao vjernik ne idem okolo uvjeravati ljude da moraju vjerovati, zašto jedan ateist mene mora uvjeravati da Bog ne postoji.mali M

    Bit ateist ne znači "ići okolo uvjeravati da Bog ne postoji" jednako kao što biti vjernik ne znači "ići okolo i uvjeravati ljude da moraju vjerovati u Boga". Vjernici samim svojim postojanjem tvrde da postoji jedan, njihov, stvarni Bog - "Ja sam Gospodin, Bog tvoj". Ateisti su samo oni koji se s time ne slažu i tvrde da taj Bog ne postoji.

    EDIT: odnosno ne taj, nego ni jedan. Mislim da je Ricky Gervais autor one izjave, parafrazirat ću jer se ne sjećam kako je točno išla, da vjernici vjeruju kako ne postoji ni jedan bog osim njihovog, a ateisti vjeruju da ne postoji samo još jedan više od toga.

    zašto mi ne daje istu slobodu koju ja njemu dajemmali M

    U Hrvatskoj imaš apsolutno sve slobode da vjeruješ ili ne vjeruješ u što god i živiš svoju vjeru (dok god je to u okvirima pozitivnopravnih propisa), a među svima jednakim katolici su vjerojatno "najjednakiji" samom logikom stvari jer predstavljaju najveću vjersku skupinu u državi. Moraš shvatiti, a o ovome smo već pričali, da to kaj se netko s tobom ne slaže ili kaj propitkuje ono u kaj ti vjeruješ ne znači da ti ograničava slobode.

    Nisu oni moj način iskazivanja vjere ali su tamo legitimno i smiju biti.mali M

    Slažem se. I o tome smo pričali, mislim da imaju apsolutno demokratsko pravo tamo biti i raditi što god rade, jednako kao i oni koji se skupljaju kao njihova oporba. To je naprosto demokracija. Neke stvari koje su molitelji radili i rade jesu po mom sudu protuzakoniti, no policija tu ne reagira da ne bi došlo do eskalacije.

    Zašto mora doć kontra stranamali M

    Zato što se radi o ideološkom sukobu. Jedni se skupljaju da bi na možda najjavnijem mjestu - glavnom gradskom trgu - istaknuli svoje neslaganje s načinom na koji se drugi ljudi oblače, kako žive, kakav im je seksualni život i što rade sa svojim tijelima; a onda ti drugi ljudi javno ističu da je njihovo pravo oblačiti se i živjeti kako žive neovisno o drugima. Jednostavno pitanje akcije i reakcije.

    Ne vidim razlog zašto ne dopustiti različitost i toleranciju na koju se oni sami pozivajumali M

    To ti je kao Popperov paradoks tolerancije - treba li tolerantno društvo tolerirati netoleranciju ako neograničena tolerancija može dovesti do njezinog nestanka? Varijantu rješenja imaš i u Ustavu RH koji recimo kaže da je osnivanje politički stranaka u potpunosti slobodno, ali ipak Ustavni sud može stranku proglasiti neustavnom ako ona svojim programom ili djelovanjem podriva slobodni demokratski poredak ili ugrožava opstojnost države.

    Krivo. Ja sam ateist, pa kažem ljudima da vjeruju.Majki2111

    Nije krivo. Kao što tebi velika većina vjernika neće doći i reći "Hej Majki, moraš vjerovati u Boga", tako vjerojatno ni ti ne dolaziš vjernicima s rečenicom "Hej Boss, tvoj Bog je izmišljen i ne postoji". Prefiks "a" u riječi "ateizam" označava suprotnost, vrlo doslovna gramatička definicija ateista je "onaj koji je suprotan teistu".

    Tko god se mora raspravljati o moralnim vrijednostima meni je na krivoj strani borbe.mali M

    Ne slažem se utoliko što sav moral nije univerzalan. Osobi X je moralno da žena hoda u kratkoj suknji, osobi Y nije, a osobi Z je nemoralno da nije kompletno pokrivena.
  • Dino
    2.6k

    Aha to mi je poznato. Nije bas direktno vezano za ovo buduci da se ne radi o ubijanju rodene, vec nerodene djece iako me asociralo.

    Naime, Islandani recimo imaju jako mali udio djece s genetskim bolestima. Oni ako u prenatalnoj dijagnozi otkriju bilo koju genetsku bolest izvode abortus, stoga recimo imaju po jednu Down sindrom osobu na sto tisuca ljudi. I jednostavno su takav narod da je njima svima to prihvatljivo.
  • jedan u nizu
    8.3k
    Kad je netko vec spomenuo da smo stali evolucijski.

    Naveo bih samo primjer plemena negdje iz jugoistočne azije koji zive totalno na vodi i prilagodili su se nacinu zivota vec generacijama, jer ovise iskljucivo o vodi i lovu u vodi. Mislim da se zovu Bajau.
    Jednostavno 'evoluirali' su na nacin da mogu roniti na dah bez problema duze od 10min zbog svog nacina zivota. Mislim da je u pitanju da imaju puno vecu slezenu, ali evo nisam siguran.

    To pleme je izolirano vjerovatno par stotina godina, tj tamo zive toliko jer su otprilike tada ljudi nastanili te pacificke otoke. Dakle, nisu tamo desecima tisuca godina koliko znam.
    Ta karakteristika im se nije dogodila u dvije generacije, ro se dogadalo i razvijalo dugo, ali u pojmu teorije evolucije se dogodilo u jako jako kratkom vremenu.

    Kada vidis sto je moguće promijeniti se u tako kompleksnom organizmu kao sto je ljudski organizam, u tako malo vremena, onda mozes misliti sto se moze razviti tijekom miliona godina i na jako manje slozenim organizmima.
  • Patak
    2.9k
    Prilagodbe različitih organizama na uvjete života su dobro dokumentirano, od primjene veličine kljuna, boje kod onih noćnih leptira, evo i veličine slezene, vjerojatno duljine dlake, boje kože itd...ali razvoj jedne u drugu vrstu je nešto sasvim drugo.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.