• Patak
    2.9k
    Postoje i druge prepreke stvaranju novih vrsta. Konj i magarac uvijek daju neplodni potomak koji se dalje ne može razmnožavati, postoje te kromosomske barijere čak i kod sličnih vrsta. A vrijeme, milijarde godina djeluje puno, ali od početka svemira to je tek 10 na 17 sekundi, nije to puno, a matematičkim izračunima vjerojatnost tih pozitivnih mutacija se smanjuje. Osim toga moraš istovremeno imati mutaciju za muško i žensko i još se moraju spariti sa istim pozitivnim mutacijama. Vrlo vrlo tanko....
  • deda
    32.6k
    Ovisi i o broju jedinki. U brojnoj vrsti negativne mutacije ne mogu dovesti do izumiranja. U rijetkoj kao što su gepardi mogu.
  • Dino
    2.6k

    Slazem se da je tanko, ali u ponekim slucajevima ispadne bas ono kaj se ne bi nikad nadao da ce ispast. Moguce da je isto tak bilo i s evolucijom, a moguce i da nije, jednostavno necemo znat!


    Apsolutno! Jednostavno imaju prostora za potencijalno ispipavanje mutacija.
  • deda
    32.6k
    Ono što je ponajbitnije u cijeloj raspravi. Teorija evolucije ne mora u ni jednom slučaju isključivati višu silu ili Boga kao stvoritelja nekog početnog nultog stanja. Dakle znanost i religija ne moraju biti u konfliktu.
  • vjeko1701
    8.1k
    Naravno da ne moraju, samo oni koji ne razumiju jedno, drugo ili oboje su uvijek najglasniji i uvijek pokušavaju raznoraznim spinovima dati dojam nemogućnosti koegzistiranja.
  • deda
    32.6k
    Nažalost Vjeko :groan:
  • vjeko1701
    8.1k
    Ja se tu uvijek sjetim jednog primjera. Šeće dvoje ljudi i vidi jabuku na podu. Jedan kaže da je na podu radi vjetra, drugi kaže da je na podu radi gravitacije. Oboje su u pravu ali svatko gura svoj dio istine do krajnosti.
  • seljak86
    2.6k
    Teorija evolucije ne mora u ni jednom slučaju isključivati višu silu ili Boga kao stvoritelja nekog početnog nultog stanja.deda

    Ali je nemogućnost da postoje Bog iz Biblije, dakle Jahve i evolucija jer su zapisi nastanka svijeta, ophođenje sa grijehom, smrću i spasenjem u potpunoj suprotnosti.

    Ako inzistiraš da muslimani, hinduisti, budisti vjeruju u drugog Boga/bogove onda samim time i potvrđuješ postojanje drugog Boga, što u startu baca tvoju vjeru u ništavilonemapredaje

    To što si rekao je teška besmislica. Ako postoji jedan pravi Bog onda postoje i lažni. Bog Jahve je rekao kako želi da ga se štuje, koje su njegove karakteristike, kako je spasio čovjeka. Ništa od toga se ne preklapa sa bogom islama, hinduističkih i ostalih poganskih bogova.
  • deda
    32.6k
    Ali je nemogućnost da postoje Bog iz Biblije, dakle Jahve i evolucija jer su zapisi nastanka svijeta, ophođenje sa grijehom, smrću i spasenjem u potpunoj suprotnosti.seljak86

    Evolucija se sigurno ne bavi grijehom, smrću i spasenjem tako da si profulao skroz bit. Prvi dio je u koliziji, no dugoročno ne mora biti. Iskreno ja mislim da čak i malo kršćana vjeruje u priču o stvaranju u 7 dana.
  • The Undertaker
    5.3k
    Nisam ekspert za religije (iz razumljivih razloga) pa samo par natuknica. Koliko ja znam, kršćani, židovi i muslimani vjeruju u jednog Boga i, u principu, se slažu da je to isti Bog. Hinduisti vjeruju u više bogova a Buda i nije bog već učitelj.
    Prema tomu, sa aspekta monoteista, ne mogu svi biti u pravu.
  • Hnlovac
    1k
    istina, znam i ja puno takvih, tj većinu takvih.

    Odgajanje djece u katoličkom duhu, Krapanj, mise, svake godine Bistrica i Međugorje, ako imaju novca i Fatima

    Ne psuju, mole nekoliko puta dnevno, aktivni u župi

    Uz sve to vjeruju u homo habilisa, homo erectusa, homo sapiensa
  • mali M
    5.1k
    Iskreno ja mislim da čak i malo kršćana vjeruje u priču o stvaranju u 7 dana.deda

    Ako i jedan katolik vjeruje u doslovnih 7 dana, onda ne poznaje svoju vjeru... Sedam dana je ovdje figurativno jer Bog nema pojam vremena kao mi. Gledaj to kao 7 faza... Ali evolucijski gledano, pitanje je zašto smo stali evolucijski, a ne da već imamo recimo krila, a i evolucijska teorija čovjeka ima puno rupa i fali im ne jedna nego dosta karika. Čovjeka Bog nije stvorio iste sekunde kad i svemir, on je 6 dan (čitaj faza). Tko stvaranje shvaća kao doslovnih sedam dana, banalizira biblijski način prenašanja stvaranja svijeta. A broj 7 biblijski ima još veće značenje (savez) tako da prije svega svatko tko ide komentirati biblijski pogled stvaranja svijeta bi trebao poznavati svoju vjeru i onda komentirati..
  • deda
    32.6k
    Slažemo se
  • Bosskovitz
    11.8k
    Kaj se tiče bremena dokaza u klasičnoj raspravi postojanja boga. Sve ovisi o izjavi.vjeko1701

    Apsolutno. Dokazivanje postojanja Boga je klopka i za vjernike i za ateiste, jedina je razlika u tome što su ateisti reakcija na vjernike, odnosno teiste. Kada netko kaže "Bog ne postoji", na njemu je teret dokaza, ali to što on ne može dokazati nepostojanje Boga ne znači da zbog toga Bog postoji.

    Postoji li Bog ili ne ne znam, niti ću ikad znati. Ono što znam, ako postoji, jedan je. A religija, denominacija, sekti tisuće. Dakle, niti jedna ne može biti apsolutno u pravu jer su je izgrađivali ljudi. To ne treba umanjiti značaj pripadnosti nekoj jer čovjek ima potrebu pripadati zajednicama, ali ne smije nikako podrazumijevati isključivost jer je to čista oholost i nedostatak inteligencije i propitkivanja.deda

    Ovo je zapravo vrlo bliskom nekom mom stajalištu. Ako Bog i postoji, uvjeren sam da su različite religije uglavnom drugačije interpretacije tog Boga, više ili manje. I ako je taj Bog zaista toliko dobar, onda cijeni dobrotu u ljudima neovisno o vjerskoj manifestaciji.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.