• Bosskovitz
    11.7k
    Nego, ne bi ovo ni pisao da Boss nije spomenuo crve u rijeci i sljepilo djece. Ne znam koliko znate ali taj problem je riješenPatak

    To se zove Attenboroughov argument jer ga je u jednom intervjuu kao primjer naveo legendarni David Attenborough, no za sam argument je posve irelevantno je li problem riješen ili nije. On služi samo kao primjer, kao što recimo uopće nije bitno je li u Russelovoj teorija čajnika u svemiru zaista čajnik ili, ne znam, teniska loptica.
  • Navijač Dinama
    8.3k
    jednostavno, Bog je milosrdan, onakav kakvog Ga se predstavlja, On je taj koji opominje, tolerira naše grijehe, ali za iste ako nećemo mi odgovarat, ima tko hoće, uostalom sam Bog zove ljude k sebi u Kraljestvo nebesko, za sve postoji razlog, i pitanje zašto, odgovor je Bog je tako htio, jer zna najbolje.

    Uzet cu za primjer čovjeka koji ima dvoje djece, prvo djete maltretira drugo, zlostavlja, udara ga i sl...

    Neće otac sigurno to prvo djete riješit metkom u čelo ili ga ubit na bilo kakav način, nego će ga opominjat i opominjat dok ga ne ispravi i izvede na pravi put.

    To isto Bog radi, opominje, jer je milosrdan i tolerantan za svakog od nas i za svake od naših grijeha, kad bi Bog uklanjo svakog grešnika, na svijetu ne bi bilo žive osobe, u to budi siguran, jer su i najbezgrešnijeg osudili razapećrm na Križ.

    No za sve kao i za svakog, postoji granica toleriranja i dokle se može ići, pa kad se napravi prijestup, onda ide "isplata" za nedjela i grijehe, da li će se direktno ta isplata/kazna desit nama ili na nekome od naših bliski, sasvim je svejedno
  • Patak
    2.9k
    Sad si mi u jednom postu dao dva termina za guglati :-)
  • miro
    4.4k
    Uvijek mi je bila zanimljiva potreba nekih vjernika da objašnjavaju što je to u biti Bog i kakav je on i što je on to zapravo mislio. Ja u Boga vjerujem, ali ga ne mogu definirati, ne mogu iskreno ni svoju vjeru definirati, a sve sam sakramente stekao i godinama bio dio zajednice vjernika.

    Razumijem ateistički, full racionalni pogled na religije i "priče koje se prodaju". Tu nijedan vjernik ne može parirati, jer čim se rasprava svede na empiriku, mi objektivno nemamo nikakvo uporište, nikakve dokaze, osim možda neke sociološke statistike. Druga je stvar što se ateisti vole sa svim tim sprdati, ali to je već njihov problem, jer im uglavnom ostaju sarkazam i cinizam i ništa više od toga, nikakav odgovor

    Idem se bacit u more (samo da otplivam, nisam suicidalan)

    Joj, nije dobro filozofirat na plus 35
  • Noel
    6.2k
    @Bosskovitz
    Kužim tvoje pitanje o užasnim stvarima na ovom svijetu koje se događaju i zašto ako je Bog tako dobar pogotovo maloj djeci i nevinim ljudima. Probat ću ti objasnit kako gledam na to kao vjernik.. I mene kao vjernika drmne takvo ili slična pitanja da se ne lažemo. Pišem sad iz svog kuta gledanja i vjerovanja. Moj Bog kojeg kao Kršćanin smatram je neko ko je stvorio čovjeka i koji je tvorac svega. On je tvorac čovjeka doslovno. Tog čovjeka kojeg je stvorio ne samo da ga je stvorio nego mu je i napravio i stvorio savršeni vrt. Znači stvorio mu je i žensku da ne bude sam i dom i klopu i sigurnost i besmrtnost. Ništa nije tražio zauzvrat od čovjeka. Iz čiste ljubavi je to napravio. Reko mu je samo čuj stari sve možeš kaj god nemoj samo ono tam s onog drveta jest nebu dobro. To bu ti naškodilo. Vidi slobodan si radi kak oćeš al ja ti to nebi preporučal. I tak je to trajalo dok nije zlo došlo k čovjeku. (Normalno znamo Adam lagano uživa odmara gleda tekmu i dođe žena sa fiks idejom. E znaš kaj bi mogli malo sam razmišljala) I tu nastaje kaos. Čovjek nakon što jede jabuku postaje grešan smrtan i raspadljiv. Kažnjava sam sebe i sve naraštaje i svaki čovjek do konca svijeta rađa se smrtan i grešan. Zato što je takav postao svojim odabirom ne Božjim. Jasno naglašavam čovjek je postao smrtan svojim odabirom ne Božjim! Jer čitam uvijek Bog kažnjava Adama i Evu. Ne oni sami sebi rade štetu. E tako je sve krenulo. Idemo malo naprijed. Bog to nemre gledat. Zna da nije fer da svi ljudi i sve generacije ispaštaju zbog Adama i Eve. I kaj on radi. Ne da im oprašta nego odluči dat svog Sina! da dođe kao zadnji siromah i da ga izmrcvare i ponize i da kao takav umre i otkupi sve grijehe svih ljudi. I uskrsnućem Isusa svi ljudi postaju besmrtni opet. Umrijeti će al neće bit trajna smrt nego sljedeći vječni život. Znači kaj on radi. Tolko mu je žao da ljudi umiru nepravedno da ide to ispravit i šalje otkup grijeha preko svog Sina. Opet čista ljubav. Bog je ljubav. Kaj želim reć. Kad spominješ kako jadni i ne dužni ljudi pate i stradaju ,djeca u Africi ili bilo di u svijetu. Isus je baš zbog njih uskrsnuo da mogu vječno živjet. A ne da propadnu dožive patnju zbog nekog ko je živio 7000 godina prije njih i nikom niš. Njegovo obećanje je da će žalosni, gladni,siromasi,pravedni bit u prvim redovima do Boga u nebeskom domu. Možda sad pate na ovom svijetu od raznih stvari. To je krivnja zloga i čovjeka. Ali kad dođe dan di je Bog gazda onda će ta djeca i ne dužni ljudi bit na najvišoj mogućoj poziciji do Boga i bit će im nemoguće dobro i primit će najveću nagradu. E to je moja vjera to je moj Bog. Tako gledam na patnju i tugu u svijetu.
  • Navijač Dinama
    8.3k
    koliko znam uporište same religije je vjera, Bog a i svete knjige kojima i znanost i povijest podilaze uz ruku, a ne kontra, koje samo opotvrđuju događaje zapisane u njima.

    Kad već bezvjerni prodavači magle(ateisti) ne priznaju religije, ne vjeruju, od kojeg će onda točno događaji slavit za pola godine 2025.u odnosno od kojeg su točno onda događaja isti ti "ateisti" slavili 2024 godine?

    Teorije velikog praska? :lol:
  • Tom Hanks
    3k
    Pa to je lijepa utjeha roditeljima koji su ostali bez svog anđela,sad su na miru jer znaju da Bogu iz nekog razloga treba njihovo dijete od 3 ili 5 godina u raju,ne znam za šta samo.

    Sve to na papiru zvuči divno i krasno,no dovoljno je da pogledate svega par minuta nekih mučnih videa (recimo karteli) pa da vidite taj plan za tu osobu koja je prošla kroz pakao jer Bog tako želi baš na taj način dopeljati tu osobu kod sebe u raj.Žrtva će sigurno bit neizmjerno zahvalna na takvom dolasku u raj.Pravo milosrđe.

    @Jos-Optimus Svakako kako želiš ovdje ili u inboxu
  • Jos-Optimus
    2.2k
    Hej, evo, pa idemo :)

    Uglavnom, što sam htio reći oko Starog zavjeta - moje skromno vjerovanje je da je većina Starog zavjeta jedna velika metafora, uostalom sastoji se od knjiga koje postoje i u drugim kulturama (Veliki potop npr...). Zato sam se referirao na Novi zavjet jer Isus Krist je ustanovio Crkvu o kojoj danas pričamo i postavio zapovijed ljubavi koja bi nam trebala biti osnovna misao vodilja. On je Boga približio kao Oca i pastira.

    Ovo pitanje sa curicama i očima je jako kompleksno i mogu ti odgovoriti da Bog ne radi zlo. Bog može pustiti da se nešto dogodi, ali s većim ciljem, njegov plan obuhvaća širu sliku od one koju mi vidimo. Nekad uslijed gubitka djeteta se roditelji okrenu Bogu, preobrate, postanu bolji ljudi, počnu pozitivno utjecati na druge živote - dobiju priliku za spasenje...a ta djeca...ona su spašena i na puno boljem mjestu...samo teško je to prihvatiti...Bog je znao da će ga Juda izdati, mogao je odabrati da ga ne izda....ali to je taj paradoks u kojem ti Božansko biće daje priliku, ali u svojoj mudrosti već zna što ćeš učiniti. Zato i kažu da na kraju čovjek dolazi pred Boga i može se pokajati, ali kad živiš krivo cijeli život - tebi svjetlo smeta i sakrivaš se u tamu. Tako i pakao - nije to mjesto gdje gori vatra, to je mjesto gdje nema Boga, uopće, potpuni nedostatak Njega.

    Ja vjerujem iz životne priče koju sam prošao i iskusio
  • Jos-Optimus
    2.2k
    Ne..ne Bogu trebamo svi, ali stvar je da je to dijete tamo gdje svi želimo biti, nema boljeg i ljepšeg mjesta, život na zemlji je naša prilika da dođemo tamo. A smrt tog djeteta koju je Bog dozvolio, patnja koja se dogodila - daje priliku svima u toj okolini da se promijene - na bolje ili na gore, jedan takav događaj može izazvati lančanu reakciju nakon koje će svoje spasenje doživjeti još osoba...a ljudi u kartelima koji muče druge ljude - takav na sudnji dan neće odabrati Boga, ne može, njemu se gadi prisutnost Boga, smeta ga, muči ga
  • Eduardo
    20.1k
    Sad bi bilo dosta vrijeđanja i laganja. Molio bi moderatoru da provjeri jesam li ili nisam mijenjao upis i to da sam prvo napisao da je papa Mullera proglasio neprijateljem, a onda da sam to promijenio pa da je papa Burkea proglasio neprijateljemPatak

    Provjereno i potvrđeno. Gospodin @Patak nije editirao svoj post!
  • NitkoBitan
    17.3k
    Potezi Boga su nedokucivi i nelogicni ljudima isto kao sto je psu nedokucivo i nelogicno zasto na primjer cuje grmljavinu ili zasto mu je limun kiselog okusa.

    Visa inteligencija, vrlo jednostavno. Pokusaji racionalnog objasnjenja (nekih nevedenih primjera i situacija) su uzaludni.
  • Dino
    2.6k
    Kak bi moja mama u svakoj nogometnoj raspravi na zadnju rijec dodala i “lopta je okrugla” tak ja volim u svaku religijsku raspravu ubacit “da je vjeru moguce lako prakticki dokazat, onda se ne bi nazivala vjerom”.

    Ateisti imaju jako puno razloga zasto ne vjerovati u Boga jer evo ja u par sekundi mogu nabrojati hrpetinu paradoksa i pitanja na koja nemamo odgovor i vjerojatno ga necemo imat sve dok ne umremo.

    Religija i filozofija su znanosti o kojima je u praksi jako malo ljudi sposobno vladat i ja se nikad ne bih usudio upustati u rasprave koje nadilaze jednostavno fun factove jer u principu smo svi u neku ruku u pravu ovdje.
  • mali M
    5.1k
    nema se tu što posebno "ovladati", nije to kung fu. Nisam odrastao u religioznoj obitelji, nisam učen da poštujem Crkvu, dapače, pošteno sam je izrugivao i odbacivao. Imao iste bedaste komentare kao i većina nevjernika. Ono što se promjenilo je da sam u jednom trenutku zavapio Bogu i dao mu šansu. Al pravi šansu. Kad sjedneš s Bogom jedan na jedan svaki dan mjesec dana jako brzo ti bude objašnjeno kako stvari stoje. I po mom iskustvu vrlo vrlo rijetko vjernici sami od sebe idu objašnjavati ateistima vjeru ili Boga. To bude većinom zbog izrugivanja i provociranja pa pokušaju pojasniti u što vjeruju. Netko je sarkastično rekao da je u životu sve dobro od Boga, a sve loše nije. A moje iskustvo je baš suprotno. Ljudi uglavnom kad je loše i ne ide im po njihovom planu krive Boga, ljute se na njega, izruguju ga, a kad je sve u redu onda to nije do Boga. Da ljudi znaju kakva se čuda događaju svaki dan većina bi povjerovala, ali uvijek dajem prostora i onima koji Biblijski i da mrtvi ožive neće povjerovati. Dva su problema oko ovakvih rasprava. Prvi je da druga osoba (nereligiozna) mora biti otvorena srca uopće povjerovati, što je najčešće prva i nepremostiva prepreka, jer ljudi koji pristupaju u razgovor o vjeri sa sarkastičnim komentarima o čajnicima i letečim špageti čudovištima nisu uopće otvoreni za povjerovati. Isus je skoro svako čudo popratio sa vjera te tvoja spasila, tako da to puno govori. A drugo je da se u razgovoru o vjeri treba znati da se ne ide razgovarati o materijalnim stvarima pa kad ekipa u "razgovor" unese "dokaži mi" to odma ukazuje na zatvorenost u dijalogu i gubitak vremena za obje uključene strane. Otvorenost srca čuti je preduvjet za ovakve razgovore inače se samo raspravljamo reda radi.
  • Dino
    2.6k
    nema se tu što posebno "ovladati", nije to kung fumali M

    Pa ne bih rekao da se zapravo uopce lako moze icim ovladati. Mi ne da ne mozemo opisati odredene pojave, odredena stanja ili “mjesta” u koja vjerujemo da “idemo” nakon smrti.

    Meni je zapravo vjeru najvise ucvrsilo vrijeme kad smo bili u karanteni. Apsolutno nikad do tad nisam zapravo shvacao nit proucavao u kaj ja zapravo vjerujem. Nikad do tad nisam direktno razgovarao s Bogom i imao uopce osjecaj da razgovaram s Bogom. Mislim, ateisti bi rekli da sam lud, da umisljam ili da sam pod nekim placebom.

    Moja obiteljska situacija nije bila bas previse blagonaklona prema smjeru u kojem sam otisao i vec sama ta cinjenica mi je u neku ruku cudo, a kad jos dodam sve pozitivne “slucajnosti” i kombinacije koje su ispale savrseno, ne treba mi nikakva potvrda da moja vjera ima nekakvo uporiste. Dobar je to osjecaj koji neki nazalost nikad nece iskusiti.
  • NKDZ86
    1.5k
    https://verbum.hr/dokazi-nadnaravnoga-6770
    Svima preporučam ovu knjigu, pogotovo onima sa puno pitanja i sumnji. Ajde nek neko ova dokazana čuda objasni
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.