• FLYZG
    27
    ...kažeš najveći falsifikator?...,nebih se složio s tobom oko toga,istina da je čovjek pisao kako "vjetar puhne",ali da je ostao dosljedan u svojem pisanju,vjeruj mi danas sigurno naš voljeni klub nebi imao prefiks GNK...,toliko o tome
  • deda
    29.4k
    Preteška riječ definitivno
  • Kwedi
    3.8k
    Pisao je monografije s godinama osnivanja 1903, 1911, 1945.

    Pisao je po potrebi za Canjugu i po potrebi za Mamića.

    Naravno, sve idilično.

    Nije mogao on u ničem bit dosljedan ako se ravnao po diktatu uprave.

    Jedino je žalosno što je on privatizirao i postao meritum za povijest kluba, a on ju je skicirao po željama i potrebama određene klike u određenom trenutku
  • deda
    29.4k
    Ništa što je on napisao nije netočno. Pitanje je jedino tih političkih igara. Uostalom mogao je pisati što je htio, ja sam prije nego što sam za njega čuo znao što je Dinamo i kada je nastao.

    Može mu se prigovoriti da si je dozvolio instrumentalizaciju, ali sigurno nije bio on nosilac ideje recimo o 1903. jer to je glupost koju je Tuđman nametnuo.
  • Kwedi
    3.8k
    Al ju je potpisao radeći monografije i frizirajući povijest. To je za mene problem.
  • FLYZG
    27
    Čovjek je od početka,znači od prvih dinamovih monografija tamo negdje 60-tih godina pisao sve točno,vjerodostojno,istinito,ali problem nastaje 90-tih i potpunog zaokreta u pisanju i tumačenju povijesti,priklanjanju politici itd...,i onda danas imamo malo 1911,malo 1945 itd...
  • Guinness
    2k
    Jesu li sve pripremne u Rovinu? Otvorene ili zatvorene?
  • Kwedi
    3.8k
    82518298_3494738067266600_7124524014399127552_o.jpg?_nc_cat=105&_nc_ohc=pBxFvIi7L7oAX_zwxpB&_nc_ht=scontent.fzag1-1.fna&oh=39316384ef9d0763f90629236850e582&oe=5ED85808 :heart:
  • Đuka
    91
    Falsifikator je svakako preteška riječ. Istina je da je pisao po narudžbi kluba te je svakako pritom mogao pokazati svoj stav u toj priči. Osobno sam na vašoj strani što se tiče te famozne biografije iz doba Croatije kada je pisao o 1903. kao godini osnutka i to je po meni velika pogreška jer se previše priklonio politici iako je i sam znao da 1903. nema apsolutno nikakve veze s Građanskim, odnosno Dinamom, dapače,ti klubovi su svojevremeno bili rivali. Što se pak tiče problema 1911. ili 1945. očigledno je da nije imao dovoljno hrabrosti pisati o povezanosti Građanskog i Dinama u doba Jugoslavije, a to se posebice vidi u monografiji iz 1975. u kojoj se jedva dotakao Građanskog, vrlo vjerojatno obeshrabljen neuspješnim Hrvatskim proljećem. Međutim Kramer je svakako bio pobornik ideje da je Dinamo osnovan 1911. To pitanje je izuzetno kompleksno i vrlo vjerojatno nikada neće prestati podjele oko njega.
    Kramer definitivno nije bio nepogrešiv u svojim monografijama, pogreške mu ispravljam na tjednoj bazi, ali je definitivno najveći kroničar Dinama u povijesti. ČOVJEK JE NAPISAO 8 MONOGRAFIJA. Vjerujem da je većina nas naučila najviše o povijesti svoga kluba upravo zahvaljujući njemu. Možete imati stav o svakoj osobi, Kramer nikako nije čisto pozitivna ličnost, ali svakako zaslužuje poštovanje svih navijača Dinama, a posebice nas koji smo dobar dio svojega znanja prikupili upravo zahvaljujući njegovim monografijama.
  • Kwedi
    3.8k
    Jedino je žalosno što je on privatizirao i postao meritum za povijest kluba, a on ju je skicirao po željama i potrebama određene klike u određenom trenutkuKwedi

    evo da citiram samog sebe.

    problem je na toj razini što je on kao osoba stavljen pod znakom jednakosti uz povijest kluba, ali ne u njemu i njegovom pisanju samom već činjenici kako nije bilo hrabrosti, interesa ili volje da se i netko drugi isto studiozno prihvati jedne kompleksne, velike, al nadasve zanimljive i velike teme kao što je povijest dinama.

    drugačije je kad netko se bavi isto tematikom, a nije pod pritiskom ili ima potrebu za ulizivanjem određenoj strukturi ili političkom kontekstu nekog vremena.
  • Kwedi
    3.8k
    Dinamo u petak protiv sestrice otvara pripreme u Istri

    02_PU_DZG_LOK_17012020.jpg
  • Đuka
    91
    Nikome nije zabranjeno pisati o povijesti Dinama, on je, kakav god da je bio i kome god da se ulizivao, ispisao tone i tone stranica o Dinamu i hrvatskom nogometu općenito. Kao što sam napisao gore ne može ga se gledati kao nepogrešivog povjesničara, njegove knjige su pune pogrešaka, ali su svakako kvalitetne. Nije istina da se jedino on bavio pisanjem o povijesti, ja imam brdo knjiga ostalih autora na tu ili povezanu tematiku: Tomašević, Magdić, Samovojska, Zlatar, Milčec, Židak, Kovačić, Šimić,itd.
  • Navijač Dinama
    7.8k
    a u pm ako nam je to sekica...tko nam je "bratić" ondak :lol:
  • Kwedi
    3.8k
    ako nam je to sekica...Navijač Dinama

    Nađi najbliži zid oko sebe pa sam se kazni
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.