• Mali Zeus
    9.3k
    Dosta promjena imena.

    GNK Dinamo Zagreb.
  • Tradicija bunta
    5.5k
    Eventualni referendum po ovom pitanju se ne bi trebao održati dok ne prođe jedno dulje vrijeme i dok ispari način na koji je prefiks imenu dodan, kad se bude moglo racionalnije gledati na ovu temu. I ne prije kvalitetne i široke javne rasprave i argumentacije.
    Ovako se neki stavovi temelje na hirevima i ptsp-u. Loše je za klub i ideju Građanskog da prefiks ostane dugoročno kao kontroverza i nešto što dio ljudi gleda kao ostavštinu jedne kompromitirane garniture.
    Ne bi se složio da će se dogoditi efekt koji se dogodio u poslijeratnom periodu kada je nametnuto ime s vremenom prihvaćeno. Ta teza je dosta van konteksta vremena.
  • NKDZ86
    210
    Moram te ispraviti.
    Ne mijenja se ime nego prefiks.
    A budući da je Gradjanski ime, a ne prefiks mislim da se na neki način i omalovazava ime Gradjanski, jer ime ima značenje, a prefiks građanski ima istu vrijednost kao i nogometni.
    Toliko od mene.
  • superhik
    10.2k
    Gradjanski je ime kluba bio, ne prefiks našeg imenaNKDZ86

    Lupetaš gluposti. Ime kluba je bilo Prvi hrvatski građanski športski klub.
  • xavier
    11.1k
    A budući da je Gradjanski ime, a ne prefiks mislim da se na neki način i omalovazava ime Gradjanski, jer ime ima značenje, a prefiks građanski ima istu vrijednost kao i nogometni.NKDZ86

    Prvi hrvatski građanski športski klub :wink:
  • Mali Zeus
    9.3k
    Ne mijenja se ime nego prefiks.NKDZ86

    Znam da se ne mijenja ime nego je tu bilo spomena da bi se Dinamo zvao Građanski Dinamo itd. pa je u tom smjeru išao moj post.
  • superhik
    10.2k
    Ponavljam, pa možda nekima bude jasnije kako je došlo do GNK

    mtbng1001wyeits3.jpg
  • Mali dioničar
    14k
    Navijači Dinama pa onda i službeni Dinamo počeli su korisiti simboliku Građanskog i proces je nezaustavljiv.

    Naš primjer nije jedinstven i svaki klub koji drži do sebe i svaki nogometni zanesenjak koji cijeni nogometnu tradiciju grada u kojem klub djeluje to čini. Nitko normalan uz ovu količinu informacija ne misli da Dinamo nije rezultanta nogometnih zbivanja u Zagrebu prije samog osnivanja Dinama u Gundulićevoj 1945. godine. Danas se napokon smije znati da je Zagreb bio nogometni centar i nogometna avangarda "ovih prostora", a i današnji rezultati napokon to valuiraju.

    Od ostalih primjera svjetskih klubova, svjedočili smo i žuto zelenom koloritu kojim i Man Utd kao klub i navijači kluba masovno koriste i kao način potpore tradiciji kluba i kao način prosvjeda ako smatraju da se tradicija zatire.

    Atletico Madrid je također izbacio liniju plavo bijelih dresova koje moja generacija ne povezuje s njihovim klubom, a kao posvetu korijenima kluba i bojama s kojima je klub krenuo u život.

    Dinamo nije pao s Marsa nego se nastavio na krasnu tradiciju zagrebačkog nogometa pometenu 1945, a već je prožvakana činjenica da je najuspješniji i najpopularniji zagrebački klub prije drugog svjetskog rata bio Građanski, a najuspješniji i najpopularniji zagrebački klub nakon nasilnog ukidanja Građanskog je Dinamo.

    Jedne su zvali Purgeri i druge zovu Purgeri.

    Te činjenice zaslužne su i dovoljne za ime kluba Građanski nogometni klub Dinamo.
  • Crusades1986
    9.6k
    Na ovo bi nadodao još i sličnost u vidu "zadnjeg" grba Gradjanskog i grba koji se nalazi na našem dresu od 1970.
  • Bosskovitz
    7.3k
    I za kraj, Gradjanski je ime kluba bio, ne prefiks našeg imena, tako da je i to bespotrebno i nepotrebno.NKDZ86

    Nikako da ljudi shvate... gradanski kao i radnicki moze stavit svaki klub u svoj prefiks. Nama je Gradanski bilo ime.NitkoBitan

    Ajde dečki, daj nam objasnite što je prefiks imenu, a što ime u nazivu "Prvi hrvatski gradjanski šport klub"?

    I dan danas dobar dio nasih navijaca koji nisu komformisti i imaju solidno pamcenje ne prihvacaju to GNK.NitkoBitan

    Nema to veze s konformizmom ni s lošim pamćenjem, nemoj ljude vrijeđati zato što se ne slažu s tobom. Meni se sviđa GNK. Meni je to bolje od NK. Mislim da je to užasno važno za klub poput našeg koji ima užasno kompliciranu povijest do te mjere da ju ni mnogi navijači samog kluba ne znaju, a s druge strane su bombardirani propagandom tovara i ismijavanjem neukih masa i onda se priklanjaju nečemu što nije ništa drugo nego politički narativ jednog propalog, totalitarnog režima koji je želio da povijest svega bitnog počinje s njim. Mi smo osnovani kao Prvi hrvatski građanski športski klub, danas smo Građanski nogometni klub Dinamo. Ta poveznica dvije ere našeg kluba razdvojene fanatičnim komunističkim jednoumljem je najelegantnija ideja od svih koje su se ikada javile i odlično funkcionira jer klub zadržava svoje ime, a prefiksom kojeg je imao prije 1945. daje hommage svojoj povijesti.

    Ja razumijem da ljudima smeta što je tu promjenu napravio najveći kriminalac i seljačina u povijesti kluba, ali jebeno mu nemojte davati toliku važnost da odbacujete dobre stvari samo zato što je za njih - sasvim slučajno - zaslužan loš čovjek. Dinamo na prvom mjestu, ne on ili bilo tko drugi.
  • xavier
    11.1k
    I onda dolazimo do onog dijela kako je Građanski ugašen te je osnovan novi klub pa zato Građanski i Dinamo ne mogu biti jedno. No po toj logici klub nije osnovan ni 1945. nego tek 50 godina kasnije s obzirom da je pravna osoba koja osnovana 1945. ugašena početkom ovog stoljeća.

    No postavlja pitanje što je zapravo nogometni klub i rekao bih da je tu sve jasno. Je li "klub" isključivo pravna osoba? Naravno da nije. Nogometni klub je puno više od toga. Nogometni klub je povijest, nogometni klub su navijači, nogometni klub je onaj osjećaj koji imaš u srcu...

    Netko će reći da smo subjektivni. U redu, pitajte navijače Fiorentine ili Glasgow Rangersa slažu li se sa mnom...
  • Sajla
    3.2k
    Prvi Hrvatski Gradjanski Športski Klub, to je bilo ime. Gradjanski je u tom imenu bio prefiks na isti način kako je i danas. Ta poveznica je desetljećima bila u mislima i srcima generacija prije nas, grb Dinama kojeg su na dres stavili 1970. godine, a imamo ga i danas, tome svjedoči. Pogledajte samo na dno ove stranice. To je bilo svega 25 godina nakon ukidanja Gradjanskog, kad je sve bilo itekako svježe i jako dobro se znalo što taj grb znači.

    Naravno da je sve ono što se događalo od 1945. ostavilo posljedice, naravno da neki neće o Gradjanskom razmišljati na ovaj način zbog svega što se dogodilo u bližoj i daljoj povijesti, ali Gradjanski je danas opet ovdje i tu će i ostati. Naravno da kad imaš 12, 13, 15 godina i gledaš kak ćeš skupit lovu za spitku da i ti budeš faca, ne slušaš puno kaj deda pripoveda o Građanskom - samo Dinamo, ni u peti ti nije nešto što ti se čini kao nevažna prapovijest. Pa onda uleti "čovjek čudan" koji se prije spavanja bavi imenom Dinama, pa Daltoni, pa ti se sto drugih stvari dogodi u životu i u međuvremenu nema više jednog, pa drugog dede... Ali neke stvari ostanu zapisane i dok ih čitaš sjetiš se da je deda govorio baš to.

    Ta veza periodički ispliva i od nje se ne može pobjeći - i ne smije! Ona je u genetskom kodu ovog kluba jer kako je Zajec još 1982. rekao o tome što znači biti dinamovac: to je pripadnost, intimna - ne formalna. Ne radi se o pravnoj sljedljivosti i je li dekret potpisao netko kome je prioritet bio zatiranje hrvatskog nacionalnog osjećaja i identiteta ili je odluku usput donio netko tko je istovremeno na štetu kluba punio svoje džepove. Bitna je ta pripadnost koja veže one koji su prije 113 godina udarili temelje kluba nasuprot Mađara, one koji su prije više od pola stoljeća prvo ignorirali crvenu zvijezdu u grbu, pa sastavili novi u kojem polovicu čine hrvatska crvena i bijela polja, one koji su spitku zamijenili maskirnom uniformom u 90ima, pa sve do onih koji danas izbacuju kriminalce iz kluba. Ta intimna pripadnost s njima će vezati i ove klince koje danas na rukama tate nose po stepenicama ruševnog Maksimira i sve one koji će doći iza njih.

    Više od stoljeća oni kojima je Gradjanski i Dinamo bio na srcu su stajali kontra nečega - Mađara, Jugoslavije, kriminala - i svaki put pobijedili. Zato je i lako razumjeti da danas neki razmišljaju da je Gradjanski vraćen u naziv kluba kao nepotrebna kontra nečemu ili nekome, kao dokazivanje nekome izvana. Isto tako je lako razumjeti i one koji bi ga maknuli, a opet nasuprot onima koji su pokušali okaljati obraz našeg kluba i okoristiti se njime. Ponovo ću citirati našeg predsjednika - imamo Dinamo. Mi ga konačno imamo i mi smo bitni u toj priči. A "mi" uključuje i one kojih više nema, a 1911. su osnovali naš klub, one koji su '45. s njima osjećali zajedničku intimnu pripadnost i morali klub uskrsnuti pod drugim imenom neimajući izbora. Gradjanski u nazivu našeg kluba danas više ne stoji protiv nikoga, već kao spomenik i podsjetnik na prošla vremena i što je purger prolazio. Toliko im dugujemo.

    Ne može se dovoljno puta ponoviti što je proročanski napisao Emil Perška: "Gradjanski je silan, neslomljiv. Gradjanski je ideja. Gradjanski je klub koji bi se morao makar danas stvoriti, kad ne bi postojao. Gradjanski je potreban Zagrebu, jer on je pravi reprezentant hrvatskog športa. On je to bio nekada, on je to bio za najtežih vremena po hrvatski narod, on je to i danas. Gradjanski će to biti i u budućnosti." Ako je ideja preživjela sve što je povijest bacila na nju, onda i ime mora ostati.

    Gradjanski je tu, Dinamo je tu, dvije komponente slavne prošlosti našega kluba razdvojene najvećim ratom u povijesti. Prije nego kaj želim pomisliti i ja budem u godinama kao kad je deda meni govorio o Gradjanskom, a neki novi šmrkavci koji će misliti da je svijet njihov neće skupljati za spitke već kajgod bude se onda nosilo. Ne budu imali pojma ni o ideji ni o simbolici naziva kluba, ali će ga znati voljeti kao što to samo dječaci i znaju. I tada neće ni morati znati ništa o tome, ali im dugujemo čuvanje simbolike imena Gradjanski da kad postanu muškarci znaju što znači biti silan i neslomljiv.
  • emilperska
    3k
    Da se ova rasprava odvijala 2015. ili 2016., moguće da je bi zonaši poput @NitkoBitan bili u većini, ali sad sam (ali stvarno) 99% siguran da je većina "Građanska" i to uvjerljivo. Rekao bi ih da se od 2018. pa do sad 2024., paralelno s odlaskom glavate spodobe dolje, odvijalo pojačano zbližavanje tradicije Građanskog i navijača Dinama. Danas da pitaš većinu pretplatnika i članova, kao godinu osnivanja bi ti naveli 1911., a prefiks GNK im ne bi imao dalton asocijacije. GNK se nekako ukorijenio u duhu Zagreba i Dinama. Tome su pridonijeli prije svega:

    1. Zona
    2. Razne FB stranice, Futsal utakmice, pub kvizovi, marketing Dinama
    3. Boysi transparentima i zastavama Građanskog
    4. Prcanje orjune da ne znamo koji nam je datum osnivanja

    Fkt cijenim 99% zonaša ovdje, pa i one koji su protiv GNK, dapače ima u tom manjinskom taboru nekih koji su mi i među dražima, ali ti vaši argumenti su u rangu Tuđmana kad je mijenjao ime Dinamu jer je to ostatak komunizma ("Gdje još danas imate Dinamo!"), tako i vaši argumenti u pravilu idu u stilu da je to nakaradni ostatak glavate spodobe. Po meni, to nije ostatak glavate spodobe. A i da je ostatak, boli me briga iskreno. I taj zločinac je mogao od 1000 stvari, jednu dobru napravit.
  • TresnjevkaZG
    674
    Treba utipkati tu u trazilici na Zoni "Referendumsko pitanje..." i izbacit ce vam dva takva pitanja zajedno sa odgovorima ljudi sa Zone. Jedno je bilo prije 5 godina, a drugo prije nekih godinu dana. Tada su bila i prevladavala ovakva misljenja...

    https://www.zonadinamo.com/discussion/847/referendumsko-pitanje-gnk-dinamo-zagreb-ili-nk-dinamo-zagreb

    https://www.zonadinamo.com/discussion/142/referendumsko-pitanje-koji-bi-naziv-u-kona%C4%8Dnici-trebao-nositi-nas-klub
  • emilperska
    3k

    To je bilo prije ovog zamaha, a i ovo je otvoren forum. Glasati i učlaniti se može bilo tko i bilo kad. A i opet velim, trend je neoboriv. 17% 2018 i 42% 2022.
    S tim da je Dinamovo članstvo dosta otvorenije prema Građanskom nego Zona kada bi se išlo u neki referendum..
    Evo napravit ću ja u 2024. novo pitanje..
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.