• NitkoBitan
    12.2k
    Ljudi koji dobro žive od svog rada i kapitala su ljudi koji imaju djecu, ljudi koji su zadovoljniji, manje mrze i čine sretnija i uspješnija društva.Bosskovitz

    Siromasnija drustva i siromasniji slojevi drustva imaju vise djece, pocetak i kraj price. Dovoljno je pogledat svjetsku kartu fertiliteta.

    Po tvojoj teoriji najvise djece bi se radalo u Svicarskoj, Norveskoj itd. a ne u Africi.
  • Bosskovitz
    7.5k
    U siromašnim društvima ljudi imaju više djece jer djecu koriste za rad i preživljavanje te imaju visoke stope dječjeg mortaliteta. To smo davno nadišli. Naš trenutni problem je ekonomija, odnosno nesigurnost oko imanja djeca. Gledam oko sebe, većina prijatelja i poznanika mojih godina bi vrlo rado imala dvoje-troje djece, ali imaju jedno ili niti jedno. Ne trebaju biti siromašniji da bi ih imali (više), trebaju biti bogatiji.
  • rob ljubavi
    774


    Upravo tako, koji postotak ljudi je toliko lud da silom ide raditi djecu, a nema pojma uopće od čega će živjeti i kako će se brinuti o tom djetetu/djeci.

    Po meni je potpuno bezobzirno i bezosjećajno da zbog sebe, svog gušta ili ideala ideš krcati djecu, a pitaj Boga u kakvim će djeca uvjetima živjeti.

    Da se ima love, itekako bi se rađala djeca u Hrvatskoj...
  • NitkoBitan
    12.2k
    Zasto je onda u Svicarskoj 2020. godine (zadnja dostupna godina sa podacima na internetu) stopa fertiliteta bila niza nego u Hrvatskoj? Jel oni za sebe misle da nisu dovoljni bogati da si priuste djecu il...

    U siromašnim društvima ljudi imaju više djece jer djecu koriste za rad i preživljavanjeBosskovitz

    Trebat ce ljudima u Hrvatskoj djeca jer ce inace u starosti i sa prosjecnom mirovinom crkavat od gladi.
  • db-izbjeglica
    12.8k
    Teza da trebaš imati 100 000 eura na računu da bi imao dijete je suluda. Izmišljaju se gluposti da bi se našlo opravdanje, jednako kao i što magarad nalazi opravdanja zašto ne mogu biti prvaci 20 godina.

    Društvo je toliko opteretilo ljude da se sve "mora", a zapravo je dobar dio tih stvari čista glupost koja je nametnuta od okoline. Danas kad dolazi dijete, prije rođenja se "mora" osigurati cijeli asortiman opreme. Neke stvari su korisne, al brate mili... dobar dio je čista glupost. Kao da dolazi F22 raptor, a ne biće koje ima kapacitet želuca od par mililitara i samo ne može nigdje. Iskreno, nije mi jasno kako sam ja odrastao bez svega toga, još provaljuju gluposti tipa: sjedalica za auto ima rok trajanja!?

    Onda kad dijete poraste, situacija slična, samo 3 razine iznad. Tipa Rođendani! Prije bi to bilo doma, stara ispeče tortu, pozoveš par frendova i to je to. Danas se "mora" ići u igraonicu, dolazi 20 klinaca i to košta preko 200 eura!? Kako ih dolazi 20, ispada da i tvoje dijete svaki drugi tjedan ide nekom na rođendan, a poklon za klince (čitaj nepotrebna igračka) košta 20-30 eura. Klinci danas uredno u vrtić/školu nose jordanice jer je to sad trend. Baš se moraju nositi tenisice od 100 eura? Koje ionako prerastu za par mjeseci?

    Normalna stvar da ne trebamo živjeti kao ljudi prije par generacija, ni kao pleme bantu crnaca. Normalno da neke stvari poboljšavaju kvalitetu života djeteta i majke, normalno da treba koristiti suvremenu prihranu, higijenske potrepštine, medicinske preparate i slično. Međutim, itekako se može razlučiti žito od kukolja i selektirati nužne i korisne stvari od gluposti koje su samo nepotrebni financijski trošak i spadaju u domenu "kad svi imaju, mora i moje dijete". Ako se ide tom logikom, normalno da trebaju ogromna sredstva. Ako društvo učinimo takvim da stvari gledamo racionalno i ne forsiramo gluposti, sigurno će to financijski biti lakše.
  • Endeavour
    413
    Evo jedan "radikalni" pogled.

    Nama treba dodatnih 2-3 milijuna ljudi, na našu površinu idelano bi bilo 6-8M. Omjer 3:1 u korist radnik/umirovljenik. Trenutno smo na tragičnih 1:1. Što je neodrživo. Što se mene tiče, maksimalno otvoriti legalan put za radnu snagu. Bez rasnih i vjerskih kvota. Naravno, maksimalna i radikalna sigurnosna kontrola i brza deportacija u slučaju kršenja radne dozvole. Ne dozvoliti US model migracije, gdje mediji namjerno eliminraju riječ "ilegalan" ispred "migrant". Pa su svi migranti sa punim pravima.

    Jedan od razloga zašto od "stotinu" stranaka ne mogu dati glas niti jednoj u zadnjih nekoliko parlamentarnih izbora, je što imam dosta radikalne pogleda za različite sektore. Ovaj gore, što se tiče legalne migracije se može smatrati radikalno lijevi, ali moji ekonmomski su totalni kapitalizam; privatizacija zdravsta, ukidanje svih "poticaja" i poreza, uvođenje osobnog poreznog sustava, velika deregulacija u većini sektora.

    Država bi trebala biti samo "servis" za građane s minimalnim brojem zaposlenih.

    I znam, ovaj stav ima možda još petero ljudi...
  • Bosskovitz
    7.5k
    Zasto je onda u Svicarskoj 2020. godine (zadnja dostupna godina sa podacima na internetu) stopa fertiliteta bila niza nego u Hrvatskoj?NitkoBitan

    Zato što mi nismo Švicarska i imamo drugačije probleme od njih. U mnogim razvijenim zemljama ljudi imaju manje djece iz razloga što ne žele djecu ili ne žele puno djece. Ima toga i kod nas, ali kad gledamo problem nataliteta u Hrvatskoj: za njega nisu krivi minimalni postoci onih koji ne žele djecu niti javna vlast može išta napraviti da osobu koja djecu ne želi nagovori da djecu ima, ali ono gdje može djelovati i gdje može učiniti razliku je kod onih koji bi željeli djecu ili više djece, ali ih nemaju iz razloga vezanih uz životni standard, dostupnost vrtića, sigurnost zaposlenja i sl.



    Sve to stoji, dijelom ljudi i pretjeruju, ali mislim da tu ne igra toliko ulogu proslava rođendana ili jaje za ljuljanje djeteta. Znam za par u Zagrebu, nisu inače odavdje (znači nemaju baka servis dva kvarta dalje), koji nisu uspjeli dobiti mjesto u vrtiću. Privatne opcije čuvanja i slično mjesečno iznose kao njezina plaća, što je suludo, tako da je morala dati otkaz na poslu da bi čuvala dijete i fušari nešto na crno do sljedeće godine i sljedećeg natječaja kad će se opet nadati da će dobiti mjesto. To je strašno, da moraš dati otkaz na poslu zbog djeteta - teško je ne samo financijski nego i psihološki, pogotovo ako imaš neku karijeru i ne možeš si baš priuštiti da par godina ne radiš jer će te svi ostali prestići. Jbg, može netko misliti ovako ili onako, ali i to su životne realnosti.
  • miro
    3.2k
    I to je ono što trebaju servisirat grad i država, kako bi se ljudi lakše odlučili imat još koje dijete. Ne treba nama status majke odgajateljice, nego nam trebaju normalni servisi - vrtić, boravak u školi, ambulante u kojima ne moraš cijeli dan čekat itd...
  • Bosskovitz
    7.5k


    Upravo to. Zaista pronatalitetne politike su progresivne stambene politike, dostupnost vrtića, sigurnost zaposlenja, lakoća ostvarivanja roditeljskih prava, pa i javni prijevoz i prometna infrastruktura, fiskalno rasterećenje, kvalitetna i pravovremena javno-zdravstvena skrb itd., a ne 1.000 eura za prvo dijete i 2.000 eura za drugo.
  • Gražvydas Mikulėnas
    11.8k
    Komfor i jest dodatna vrijednost.Bosskovitz

    ne slažemo se, meni je dodatna vrijednost kada ti iskusni domaći zavarivači odu u Norvešku raditi za 7000-8000 € pa uvezeš nepalca ili filipinca koji će to kod nas raditi za 1500. Dodatni komfor ne donosi ništa osim izmišljanja dodatnih radnih mjesta u ove koje si nabrojao ( pogotovo marketing, lol ). Banaliziram, puni gradovi fancy Wine barova, burger barova po ekstremnim cijenama, sve nešto isprezentirano na max. top priča a iza nepalac ore po mesu i to kao neka dodatna vrijednost. Gubimo identitet i sve mi je to isti k dok neka originalna domaća obiteljska priča nestaje.

    I taj dodatni komfor nabijem na k :lol: , postajemo teški zapad, amazon prime i slične pizdarije, doći ćemo do toga da samo trebaš sjediti kod kuće a sve ti je u roku 24 sata u tvojoj ruci, sa doplatom će ti čak netko natrpati hranu u usta. Ionako već možeš raditi od doma tako da samo treba instalirati wc školjku pred stol.

    Kvaliteta > kvatiteta. Primjetio sam zadnjih par godina trend na obali da sve više malih obiteljskih restorančića u unutrašnjosti radi odličan posao i priču. Ovi na rivi sa super pogledom su tvornice sa stranim radnicima i hrana je meh, imaš lokaciju i pogled a ostalo kurac. Ovi u unutrašnjosti ipak drže do neke autohtone kuhinje i obiteljskog biznisa i super funkcionira.

    Otišao sam predaleko sa upisom, a tema su izbori, isprike :)
  • kibic
    1k
    Najbolja natalitetna politika je ne pratit politiku
  • deda
    28k
    Ima jedna bolja. Zgasit struju svako veče.
  • Jaro
    5.6k
    to,to.... stranka koja obeca redukcije struje od 19-7 dobija izbore!
  • Bruh
    901
    kršteno više Nepalske djece nego našeserbus

    Kod mene je ta župa nisu Nepalci neg Filipinci. Imaju misu u 12 ak se ne varam na engleskom koju redovno pune.
  • Jaro
    5.6k
    Neke stvari iznesene u zadnjih par stranica :
    - u HR bi se bolje integrirali pokrsteni juznoamericki indijanci nego pokrsteni Azijati jer su kulturoloski blizi i ljepsi je spanjolski jezik od (kojim opce ovi pricaju)
    - Azijati nam otimaji poslove i ruse cijenu rada
    - u isto vrijeme podizu i cijene stanova jer ih preplacuju
    - poslovi koje oni rade su nepotrebni i mogu se ukinuti
    - ako ugasimo struju bit ce nas vise
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.