• Jaro
    5.5k
    srbi ti na ovo kontriraju sa "Zoranic, Lucic, Lisinski i Vrancic su Srbi, a Zagreb, Hvar i Zadar su vekovni izvori srbstva"

    I njima nema nikih problema. Pa i Musk je srbin
  • jedan u nizu
    5.9k


    nerado stavljam ovakve gluposti, ali ova baba mi je vrh, ona i je i sama na izjavu tog deepfake videa Elona Muska pocela pricati da je on srbin

  • miro
    3.1k
    Srbi su zbilja posebne budale, ali nerado primjećujem kako i tovari imaju veliku sklonost ovakvim glupostima
  • jedan u nizu
    5.9k
    tovari imaju veliku sklonost ovakvim glupostimamiro

    nebi me cudilo da ispliva cinjenica da je zapravo Hajduk najstariji nogometni klub, da su ga osnovali splitski studenti dok su studirali u engleskoj, te da su ih iskopirali decki iz Sheffielda i uzeli sebi za pravo da su najstariji. Desetljecima kasnije, cuvsi tu pricu, skupina splicana u Pragu osniva Hajduk 'U Fleku' iz inata i dišpeta prema kolonijalistima.
  • Sljeme
    1.8k
    a tko to propitkuje hrvatski jezik? Ovdje se radi o komentaru na stručnu raspravumiro

    Tko propitkuje? :lol: Pa pročitaj tu deklaraciju, piše ti nedvosmisleno. Kakva stručna rasprava. Okupio se onaj uvijek isti nakot jugoslavenčina koji se ne mogu pomirit s činjenicom da Hrvati imaju svoju državu i potpisao nekakvu deklaraciju sa srpskim nacionalistima o tome da su hrvatski i srpski isti jezik.

    Ako niste stručnjaci, a mislim da niste, nemate vi što braniti i čuvati. Nije to posao ni za vas ni za mene.The Undertaker

    Ko smo mi da branimo i čuvamo svoj jezik, budu nam Sandra Benčić i Dežulović sve objasnili jel?
  • The Undertaker
    4k
    Slažem se da bi svi koji pišu na Dinamovom portalu trebali znati barem osnove o hrvatskom jeziku, njegovom nastanku, narječjima i, posebno, standardizaciji.
  • miro
    3.1k
    Ono što ja svakodnevno doživljavam je da "najveći" Hrvati govore "ovo auto", "uslov", "promaja", "treba da se uradi" itd...

    Da me se ne shvati krivo, znam (primjećujem) da i veliki dio ovog foruma slično piše i kaj sad? Jesu li to Srbi/četnici/jugoslaveni? Nisu! Ali čak i ti upisi potvrđuju kako je jezik na ovom Balkanu i okolici fluidan i nema prave granice.

    Ono što se treba baštiniti i čuvati su izvornost i povijest hrvatskog jezika i IZNAD SVEGA hrvatska književnost. Sve ostalo je izgubljena borba unaprijed. Tko ne vjeruje nek posluša što klinci gledaju na tiktoku i kako pričaju
  • Tom Hanks
    2.6k
    Također sam primijetio čestu uporabu srpskih riječi kao dešava/dešavanja umjesto događa/događanja ili uslov kao što si naveo a ima ih još,dosta zbunjujuće i smiješno
  • Patak
    2.2k
    @Undertaker U onoj deklaraciji najmanje je stručnjaka za jezik, sve neki glumci, filmadžije i takvi.
  • Sljeme
    1.8k
    Kak ko izgovara riječi ili piše je skroz druga tema. Ovdje govorimo o negiranju hrvatskog jezika koji je jedan od najsnažnijih obilježja identiteta našeg naroda. "Stručnjaci" koji to zagovaraju smatraju da su Hrvati i Srbi isti narod. Hoćemo i o tome raspravljat sljedeće?

    kako je jezik na ovom Balkanu i okolici fluidan i nema prave granicemiro
    Gdje su granice Balkana? Prema onima koji su taj pojam razvili granice sežu gdje god su srpski grobovi.
  • Maksim Maksimirski
    4.5k
    Činjenica je da su hrvatski i srpski jezik sličniji nego škotski-engleski i američki-engleski ili australski-engleski i irski-engleski itd. Činjenica je i da Hrvat iz hrvatskog Mostara govori sličnije Srbinu iz Trebinja nego Hrvatu iz Umaga ili Krapine. Ličanin isto govori sličnije Srbinu nego nekom Zagorcu ili Istraninu. To što primjećujemo očite stvari ne znači da smo antihrvati i da zagovaramo politiku Milana Martića. Manite se takvih dječjih optužbi i razgovarajmo ko odrasli ljudi.

    Lingvistički je i običnom laiku jasno o čemu se tu radi i do koje mjere je to sličan ili isti jezik a politički mi možemo odrediti i da nam je (kao pravim mitteleuropljanima jelte) i mađarski jezik sličniji od srpskog.
  • mali M
    3.4k
    Meni je malo nevjerojatno da tu uopće o ovom pričamo. Jezici su slični jer imaju korijen u slavenskom jeziku, ali nemojte miješati lokalna narječja sa drugim državama. Pa hrvatski i srpski imaju različita gramatička pravila, izgovore, pisanje. Jesu slični? Jesu, al ne stavljajte to u isti koš. Pričamo o identitetu naroda, samo mi možemo izmišljati kerefeke da u Hrvatskoj državi se dovodi u pitanje status Hrvatskog jezika. Nikad neću razumjeti tu ljevičarsku potrebu da propituje, mjenja i uništava identitet nečega (obitelji, naroda, vjere)...
  • db-izbjeglica
    12.7k
    To pitanje ću ostaviti za stručnjake, ali znam da hrvatski nije inačica srpskog, kako istočni susjedi vole reći.Krizy

    Hrvatski i srpski jezik su slični jer je standardni srpski jezik nastao reformom vuka karadžića u 19.stoljeću, koji je pokrao i kopirao sve što je našao okolo, a najviše u hrvatskom jeziku i štokavskom narječju. kasnije je to još dodatno iznivelirano životom u zajedničkoj državi.

    Nek mediji i svi ostali nastave forsirati njihovu prisutnost u hrvatskoj preko onog cigansko-turskog zavijanja i sličnih gluposti... i ostat će slično. Ako prestanu, jezik je živo tkivo i počet će se sve više razlikovati.

    U svakom slučaju, što dalje od njih, u svakom mogućem obliku, to bolje. Mislim, pričamo o najzaostalijem narodu u europi po apsolutno svemu, stvarno ne znam od kud nekima potreba za konstantnom interakcijom i zbližavanjem.
  • Batigol
    50
    Lakse je onda reci da srbi s nase strane drine ;-) govore vise hrvatski nego srpski s one strane drine...
  • The Undertaker
    4k
    Rasprave o tome da li su hrvatski i srpski jezik dva jezika ili varijante istog jezika traju otkad ja znam za sebe. Politika je to jasno odredila i definirala hrvatski kao zaseban jezik koji je međunarodno priznat i jedan je od službenih jezika u EU. Desničari mogu mirno spavati.
    Struka je tu još uvijek podijeljenja pri čemu se koriste argumenti za i protiv koji su prestručni i prekompleksni za moj nivo znanja. Ja sam se time bavio samo na nivou opće kulture i stvari nisu tako jednostavne i jednoznačne kako ih se ovdje zna tumačiti. Možda ima ovdje netko tko studira ili je završio kroatistiku pa može bolje objasniti problematiku.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.