• The Undertaker
    4k
    pa tako je u Katoličanstvu! zato se vraćamo na početak priče, gdje smo svjesni da postoji neka kazna za naša nedjela.mali M

    Koja je kazna, ako se iskreno pokaješ?
  • mali M
    3.4k
    Koja je kazna ako se iskreno pokaješ?The Undertaker
    okej prvo da ti skrenem pozornost na nešto... ti inzistiraš da se nekoga kazni ili? ako inzistiraš na kazni onda nema oprosta. Onda nisi nikome oprostio nego mu izrekao kaznu za njegove čini, to je oko za oko zub za zub. Nema tu oprosta onda. Ako pričamo o ljudskom shvaćanju kazni.
    Druga stvar, ako zbilja i postoji grijeh koji može biti oprošten na svijetu, postoje jedna stvar koja se zove vremeniti grijesi i njih ćemo odraditi u čistilištu.
    Sve ovisi o čemu pričamo. Kazna za nepokajani grijeh je pakao. Kazna za kajanje je čistilište. Ovo sam sad izrekao jako površno i plastično jer normalno da postoje razine i razine, i okolnosti. Zato i postoji "sud" jer smo grešni nećemo uspjeti doć potpuno čisti pred Njega. U raj se ulazi samo ako smo sveti. Tu svetost moramo negdje zaslužiti, bolje početi već na zemlji pa da manje odrađujemo u čistilištu.
  • The Undertaker
    4k
    Da, ja insistiram da se nekog kazni. Mora postojati odgovornost (i kazna) za učinjena (ne)djela i to nema veze sa mojim osobnim oprostom. Naravno da kazna treba biti proporcionalna učinjenom djelu.

    Što se tiče vječnog ''suda'' i oprosta grijeha, ja sam ateist a ti vjernik. Hipotetski, ako kroz život radimo iste stvari i, nakon smrti, dođemo u čistilište, čiji je grijeh veći, tvoj ili moj?
  • mali M
    3.4k
    Da, ja insistiram da se nekog kazni.The Undertaker
    okej onda tu nema oprosta. tu više nema moralne razine. imaš samo ispisane zakone. nema udaranja, udaraš zatvor. nema krađe, kradeš zatvor. To nema oprosta, samo kazna.
    Oprost ne znači opravdavanje postupaka osobe koja nas je povrijedila. Oprost znači biti svjestan učinjene boli koju više ne prati ljutnja i potreba za osvetom, s jasnom činjenicom da to što je učinjeno nije moralno i nije u redu.

    Što se tiče vječnog ''suda'' i oprosta grijeha, ja sam ateist a ti vjernik. Hipotetski, ako kroz život radimo iste stvari i, nakon smrti, dođemo u čistilište, čiji je grijeh veći, tvoj ili moj?The Undertaker
    sad... moram te obavijestiti da ako ćeš inzistirati na ateizmu do posljednje sekunde nećemo se vidjeti nigdje nakon smrti. jedini preduvjet za dalje je da priznaješ Njega, zato je bitno da se prije smrti pokaješ i priznaš da On postoji. A što se tiče čiji je grijeh veći, recimo da se pokaješ zbog svog odbacivanja i negiranja Njega, i nađemo se zajedno gore, uputa je jasna. "Kome je više dano, od njega će se više tražiti." Ti ćeš dobiti manju kaznu, a ja ću fasovati jer sam ga priznao i znao njegove zakone i upute, a svjesno sam ga odbijao u odlukama.
  • The Undertaker
    4k
    Ti ćeš dobiti manju kaznu, a ja ću fasovati jer sam ga priznao i znao njegove zakone i upute, a svjesno sam ga odbijao u odlukama.mali M

    Gledaj, ja ako susretnem Boga (bez obzira kad ga susretnem, prije ili poslije smrti) se moram ozbiljno pokajati jer će biti evidentno da sam bio u krivu. Tad moram priznati da On postoji. S druge strane, do tada mi je pozicija, kako i sam priznaješ, lagodnija od tvoje jer sam, zbog svog neznanja ili zablude, na neki način u povoljnijem položaju od tebe kad dođemo pred konačni sud.
    To je, po meni, elementarno nepošteno jer bi za ista (ne)djela trebali isto odgovarati, pogotovo ako jest istina da su osnovne moralne kategorije usađene rođenjem.

    Zato ja i tvrdim da je puno teže živjeti kao vjernik katolik nego kao ateist. Naravno, ako si dosljedan u svojoj vjeri. Ovo kako se ponaša većina vjernika (barem ovo što ja vidim) je drugi par rukava.
  • The Undertaker
    4k
    okej onda tu nema oprosta. tu više nema moralne razine. imaš samo ispisane zakone. nema udaranja, udaraš zatvor. nema krađe, kradeš zatvor. To nema oprosta, samo kazna.mali M

    Lijepo sam napisao, ima oprosta ali ima i kazne. Jedno ne poništava drugo. Npr. djetetu ću oprostiti što me lagao ali, za kaznu, nema igrica neko vrijeme.
  • mali M
    3.4k
    S druge strane, do tada mi je pozicija, kako i sam priznaješ, lagodnija od tvoje jer sam, zbog svog neznanja ili zablude, na neki način u povoljnijem položaju od tebe kad dođemo na konačni sud.The Undertaker
    a gle, to je sad isto relativno, Bog ima razumjevanja za druge vjere koje tako odgajaju, ali ni ti nećeš moć reć da nisi čuo o Njemu, o Isusu.. nije ti bilo uskraćeno.. neće ti baš toooliko biti bolje :lol:
    Ima jedna druga stvar, a to je da računaš da ćeš ti to moć prihvatiti. Dosta često ćeš u Crkvi čut da te na kraju ne osudi On, nego sami nećemo moć podnjeti da smo ga toliko izdali, odbacili i nepoštivali da ćemo se sami osuditi na pakao.
    pogotovo ako jest istina da su osnovne moralne kategorije usađene rođenjemThe Undertaker
    nisam to rekao.. ja kažem samo da se rodimo bezgrešni, a kasnije nam je dao toliku slobodu da sami možemo odlučiti kako želimo postupiti u određenom trenutku. Moja tvrdnja je kako je tu svojevremeno rekao, mislim @Dalmatinec da su svi moralni zakoni utemeljeni na 3 zapovjedi ljubavi.
    Ovo kako se ponaša većina vjernika (barem ovo što ja vidim) je drugi par rukava.The Undertaker
    apsolutno se slažem s tobom. Dovoljno smo grešni i padamo bez moraliziranja i sablazni, a još se na to nakaleme i onih "vjernici" koji više sablažnjuju nego žive što govore..
    ima oprosta ali ima i kazne. Jedno ne poništava drugo. Npr. djetetu ću oprostiti što me lagao ali za kaznu nema igrica neko vrijeme.The Undertaker
    okej, onda pričamo o ljudskoj percepciji oprosta. samo kažem da je to onda odnos zakon-kazna.
    to je normalan odnos za nekoga tko ne priznaje Boga.
    Samo nisam dobro ulovio, prvo si rekao agnostik, malo kasnije ateist. Jel ti to radi razliku ili?
  • The Undertaker
    4k
    gle, to je sad isto relativno, Bog ima razumjevanja za druge vjere koje tako odgajaju, ali ni ti nećeš moć reć da nisi čuo o Njemu, o Isusu.. nije ti bilo uskraćeno.. neće ti baš toooliko biti bolje :lol:mali M

    Gledaj, ja ću se braniti da je Bog imao tisuću načina i prilika da mi se prethodno ukaže, pokaže i dokaže i da je tu moja krivnja, s obzirom da je On svemoguć, relativno mala. APP.
  • mali M
    3.4k
    :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
    a ti probaj!!
    šalim se, možda imaš krivu percepciju "Suda". Nećemo mi tu moć vikati "Prigovor" i "Ali postoje okolnosti". Ako ti on kaže lagao si, ti tu nećeš opravdavati, možeš reć jesi ili nisi. On već zna sve okolnosti koje su kumovale toj situaciji. Njemu netrebaš objašnjavati. Reći ćemo lijepo jasno i glasno kakvi smo bili.. zato i kažem da ćemo se vjerojatno sami osuditi jer nećemo to moć podnjeti.. onda jedino ostaje Njegovo milosrđe da nam ipak pokaže prstićem u čistilište. Ja uvijek kažem u šali, ako ulovim Čistilište, puna šaka brade, znači da je onda samo pitanje vremena...
    i da btw. na ovo
    ja ću se braniti da je Bog imao tisuću načina i prilika da mi se prethodno ukaže, pokaže i dokažeThe Undertaker
    kad bi povjerovao i obratio se, vjeruj mi da bi ti se svaka od tih situacija odjednom činile jasne.. svaki puta kad si ga propustio prepoznati, čuti ili vidjeti...
  • Boogieman
    307
    Nisam baš siguran da će onaj koji se uz sve mogućnosti, pogotovo rođenja u katoličkoj okolini, ni ne trudi spoznati Boga, "proći bolje" od tebe kao grešnog vjernika. Naprotiv.
  • mali M
    3.4k
    znam, ali ako je on na zemlji jednako grešan kao i ja koji se "trudim" živjeti prema Božjim zakonima, startne pozicije nam već nisu iste.
    Ali ako si čitao i napisao sam mu ovo što ti kažeš...
    ali ni ti nećeš moć reć da nisi čuo o Njemu, o Isusu.. nije ti bilo uskraćeno.. neće ti baš toooliko biti bolje :lol:mali M
    I rekao sam da je preduvjet da uopće dođe pred Sud pokajanje.
    I nemoraš ih baš sasjeći u korjenu sa plašenjem, možeš im dati priliku da istraže! :wink:
  • The Undertaker
    4k
    kad bi povjerovao i obratio se, vjeruj mi da bi ti se svaka od tih situacija odjednom činile jasne.. svaki puta kad si ga propustio prepoznati, čuti ili vidjeti...mali M

    Ja ću u svoju odbranu samo reći da sam iskreno otvorena srca i slobodnog uma i da nemam problema sa promjenom mišljenja ali u svijetu koji gledam i kojega doživljavam kako ga doživljavam, ja Boga ne vidim. Barem za sad.
  • mali M
    3.4k
    U redu.. ako si iskrena i otvorena srca i slobodnog uma mislim da ti neće biti uskraćen.
    u svijetu koji gledam i kojega doživljavam kako ga doživljavam, ja Boga ne vidimThe Undertaker
    pa naravno, svijet je danas debelo zastranio od Boga. Nemoj mješati ljude sa Bogom. Bog je svakome od nas dao slobodu izabrati što želi i živjeti kako želi. Tu i je njegova najveća ljubav prema nama. To ti je ono što smo pričali o opraštanju svom djetetu. Dat mu pravo da pogriješi i dat mu pravo da se pokaje, kao i što je važno da spozna da će se pogreške i padovi događati, ali i da mu može biti oprošteno za to. Svijet danas živi u egoističnom stanju. Englezi imaju dobru riječ koju je kod nas teško prevesti, "Entitled", vjerovati da osoba sama po sebi zaslužuje privilegije ili poseban tretman. To je današnje stanje uma svijeta. Tako da te mogu razumjeti ako gledaš Boga prema svijetu. To je kao da nemaš novaca pa ti je kuća bez fasade, sagrađena starim ciglama, ima blata po dvorištu i ja kažem sigurno je vlasnik loš, ili ni ne postoji.. probaj gledati bez predrasuda
  • Dalmatinec
    578
    Koja je kazna, ako se iskreno pokaješ?The Undertaker

    Čistilište. Purifikacija vremenitih kazni paklenim mukama koja ima svoje trajanje u zemaljskim godinama. Ali ipak jednom te muke završe za razliku od paklenih koje su vječne.
  • Dalmatinec
    578
    Što se tiče vječnog ''suda'' i oprosta grijeha, ja sam ateist a ti vjernik. Hipotetski, ako kroz život radimo iste stvari i, nakon smrti, dođemo u čistilište, čiji je grijeh veći, tvoj ili moj?
    18h
    The Undertaker

    To samo Bog zna. On je povrh svega pravedan Sudac.

    Evo, na prvu bi grijeh veći bio kod nas vjernika koji proučavamo Božju Riječ pa ponovno padamo. E sad, nama su i kušnje veće, nas Sotona više iskušava jer nismo njegovi, a Sotona je inteligentniji od svih ljudi zajedno. (Iako je poniznost oružje od kojeg Sotona nema obrane, ona je suprotnost oholosti). Dok ateiste pušta na miru jer kod ateista nema bitki jer sve pripisuju voljnim procesima, sebe i prirode.

    S druge strane, ateist može biti i onaj koji se cijeli život susretao s vjernicima i nikad nije prihvaćao što mu oni govore, a možda ih je i zbog toga i mrzio.

    Nemoj ti o tome razmišljati previše. Uopće nije zabavno razmišljati ko će dobiti veću ili manju kaznu odnosno muku kakvu ljudski um ne može zamisliti. Mi moramo svaki dan, u svakom trenutku, probati odolijevati sotoninim ponudama. Ja prvi, čim se sad dignem.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.