• Mali dioničar
    15.3k
    kvalitetnog trenera nema ni za lijeka.austrijanac

    Ne bih rekao da kvalitetnog trenera nema.

    Neki nemaju brušeni medijski imidž, ali recimo ove godine se Dinko Jeličić pokazao zanimljivim trenerom za Dinamo. Možda se netko neće složiti, ali sa kadrom Gorice (i ne plače oko kadra nego daje javnu zahvalu prethodniku Sopiću za učinjeno) pobjedio je Hajduk, Dinamo i Osijek.

    S time da od svih tih utakmica Osijek je doživio najteži poraz, ali to svakako nije bio realan rezultat. Treba imati sreće u nogometu, a Gorica je na toj utakmici zbilja bila njezin miljenik.

    Možda je na Zoni pomalo i heretički spomenuti Orešćanina s obzirom na to da mu je seniorsko ime “dao” Hajduk, ali to je još jedan primjer tihog i marljivog i sigurno kompetentnog trenera koji je dobio prigodu zbog trenerske kvalitete, a ne igračke karijere, dapače.

    Lako sad pričamo što bi bilo kad bi bilo, ali eto kod nas je narativ ili bivši igrač ili strani trener.

    Iako su Orešćanin i Jeličić dugogodišnji djelatnici Dinamove nogometne škole i sigurno poznaju Dinamov DNK do detalja, ipak je recimo Mario Cvitanović dobio prigodu biti trener seniora prije navedene dvojice. Naravno da je Mario bio miljama bolji igrač od njih i to je vjerojatno presudilo pri izboru trenera.

    Isto tako, ovakvim drastičnim rezovima u školi nogometa ponovno ćemo se naći u situaciji da iz samog Dinama neće biti trener za Dinamo jer nam treneri juniora i kadeta čak nemaju ni pro licencu, a što reći za činjenicu da su u klubu tek par mjeseci.

    Nemamo sportskog direktora, a ni voditelja škole nogometa. Čudna, pomalo i sramotna situacija.

    Naravno da sportski direktor i voditelj škole nogometa treba biti dugoročnija funkcija jer trenera jednostavno moraš smijeniti kad ima loš rezultat.

    A rezultat sportskog direktora i rezultat voditelja škole nogometa mjeri su u godinama, a rezultat trenera u tjednima. To jedino i jest normalno za klub Dinamovog statusa i rejtinga.
  • OsamŠest
    3.5k
    Točno je ovo o čemu govorite. U toj sam branši i mogu potvrdit, te reć da vidim sve i svašta nakon čega se pitam "zašto ovo radim?", jer znam da nemam zaleđe preko kojeg ću uspjet doć do neke ozbiljnije šanse prije "legendi".

    Ali po mom mišljenju trebalo bi krenut od najnižih uzrasta. Postoje kolege/treneri kojima je bitna njihova vlastita guzica, a ne razvoj igrača.

    "Trebaš vidjet moje. Igraju kao Barcelona.."

    Boli me kurac kak igraju, kad nakon tebe iduće godine trener mora podučavat igrače ono kaj si ti trebao i ono kaj su trebali učit godinu prije.

    Kao što sam rekao, gledaju svoju guzicu i kako sačuvati posao i u cijeloj toj priči zapostave možda talentiranijeg igrača koji sutra može bit odličan, samo da bi u toj dobi ispred njega igrao fizički dominantniji klinac za kojeg je očito da kad dođe već u kadete može ili odustat od nogometa ili ić u zadnju rupu u nekom selu.

    Jasno, treba paljba i po nerealnim predsjednicima klubova..

    Nevjerojatno je da smo i dalje reprezentativno (pa i klupski) na razini di se s vremena na vrijeme možemo potući s najjačima, a ovoliko nedostataka i prostora za napredak..
  • Mali dioničar
    15.3k
    Nevjerojatno je da smo i dalje reprezentativno (pa i klupski) na razini di se s vremena na vrijeme možemo potući s najjačima, a ovoliko nedostataka i prostora za napredak..OsamŠest

    Najtočnija dijagnoza.
  • Mali dioničar
    15.3k
    @OsamŠest

    Koga smatraš dobrim hrvatskim trenerom?
  • austrijanac
    4.1k
    Ne bih rekao da kvalitetnog trenera nema.Mali dioničar

    Krivo sam se izrazio, mislio sam na situaciju sad (u slucaju da mjenjamo Jakira) i na situaciju kad smo smjenili Biscana. Imena koja su se tad nizala ( i sad) kao moguce zamjene su bile upitne u najmanju ruku.

    **Kvalitetni treneri koji dolaze u kontekst Dinama**
    Iako su Orešćanin i Jeličić dugogodišnji djelatnici Dinamove nogometne školeMali dioničar

    Za njih dvojicu se mogu samo slozit s tobom.

    Postoje kolege/treneri kojima je bitna njihova vlastita guzica, a ne razvoj igrača.OsamŠest

    Kad ne radim vikendom (s obzirom da sam isto u sportu), provodim dane gledajuci kadete/pionire u Zagrebu i okolici. Kad vidim tko sve dobiva trenersku sansu, kakvi sve treneri vode utakmice i da se te ljude trpi godinama, bude mi zlo. Pogotovo kad vidim da trener pionira prve lige zagrebacke nema licencu, al eto igro je 3 sezone u Interu u drugoj ligi pa nek vodi klince, sigurno mu je Ilija Loncarevic svojevremeno prenio nesto znanja.
  • OsamŠest
    3.5k
    Koga smatraš dobrim hrvatskim trenerima?Mali dioničar

    Od manje poznatih - sebe :joke:
    Zajebavam se..

    A iskreno nezahvalno mi je o imenima, ali svakako smatram da je dobar svaki koji svoju viziju uspije predočit i prenijet na teren. Toliko spominjani "trenerski rukopis".

    Od poznatih, nekih top 3 su mi Tudor, I. Leko i Biščan.

    Mislim da bi Hajduk već sad bio prvak da su pustili Leku da igra svojom filozofijom.

    Biščan mi ima jako visoki plafon, ima puno prostora za napredak u fazi napada i ak će na tome poradit, mislim da će radit u Petici.

    Tudor mi je klasa od trenera, vanserijske ideje i viđenje nogometa. On je trener kojeg bi htio na klupi Dinama, nažalost nemoguće..

    Od manje zvučnijih, između ostalog, sviđa mi se stil koji gaji Perica Vidak. Nedavno se vratio u Lučko. Meni nije jasno zašto neki klub koji nema neki imperativ igranja Europe, nego se samo bazira na razvoj i ostanak u Prvoj (Lokomotiva), ne pokuša s njim..
  • Mali dioničar
    15.3k
    Od manje zvučnijih, između ostalog, sviđa mi se stil koji gaji Perica Vidak. Nedavno se vratio u Lučko. Meni nije jasno zašto neki klub koji nema neki imperativ igranja Europe, nego se samo bazira na razvoj i ostanak u Prvoj (Lokomotiva), ne pokuša s njim..OsamŠest

    U Kupu ZNS-a 0:0 protiv Kralja Tomislava, ali dobro tu mi dajem popust jer je Kralj Tomislav zbilja ozbiljna šestoligaška ekipa.

    Pratio sam ga u Kurilovcu, u Zagorcu manje.

    Vidjet ćemo.
  • xavier
    12.1k
    Od manje poznatih - sebe :joke:OsamŠest

    :rofl: :up:

    @marcio amoroso@Mali dioničar

    Upravo to što pišete je bit svega. Biti dobar igrač i biti dobar trener dvije su različite stvari. Naravno da ako si proveo 15 godina kao igrač u seniorskom nogometu, imaš dobre temelje odnosno znaš što bi dobar trener trebao raditi. No hoćeš li to uspjeti primijeniti, do je već drugi par rukava.

    I onda imamo upravo to. Imaš trenera koji iza sebe ima uspjehe u svim nižim kategorijama, ali redovito će prije njega posao dobiti relativno poznato igračko ime bez imalo iskustva. Kako sam napisao, nekad to uspije, a nekad ne. No to na žalost nema veze sa sustavom.
  • Imamo Dinamo
    3.7k

    Zanima me kaj ti kao malo strucnija osoba mislis o Cabraji iz Lokomotive. Svake godine izgubi pola momčadi a opet iz godine u godinu igraju dobar nogomet, atraktivan
  • Patak
    2.9k
    A čuj, znam da si tražio posao kao trener klinaca. Jesi ga našao?

    Inače, doma smo zbrajali te trenere klinaca i zbrojili ih preko 35 tak da imam dobar pregled trenerske ekipe kod klinaca, a kad uzmem u obzir i trenere suparničkih ekipa s kojima smo igrali i za koje su mi frendovi pričali da treniraju njihovu djecu moj zaključak je da su neki zalutali u taj posao dok bi nekima dao da vode seniore u prvoj ligi. Ogromna je razlika među njima po pitanju stručnosti, kvalitete i raznovrsnosti treninga, posvećenosti djeci, vođenja utakmica, pedagoških znanja i svega ostalog. Ne sumnjam da je tako nešto i u seniorskom nogometu.
  • OsamŠest
    3.5k
    Zanima me kaj ti kao malo strucnija osobaImamo Dinamo

    Umislit ću se..



    Dobar je Čabraja. Baš ovo što si naveo, uvijek nešto novo kemijaju s mladima. Al kažem, njemu ne stoji mač iznad glave, tak da su to malo drugačije okolnosti.. I možeš i ne moraš, uvijek je tu neki potencijalni alibi oko mlade ekipe, razvoj na prvom mjestu itd. Što je točno naravno..

    Baš zato kažem, sredina bez nekog pretjeranog pritiska. Negdje moraš odma reagirat i imaš samo taj jedan pokušaj, a tamo stigne razmislit dvaput..

    Sve u svemu, ja Lokomotivu obožavam.. Većina trenera tamo su i dobri ljudi, barem po mom iskustvu s njima :grin:
  • OsamŠest
    3.5k
    A čuj, znam da si tražio posao kao trener klinaca. Jesi ga našao?Patak

    Jesam, sad se već nešto drugo otvara. Trebalo je samo uć "unutra" i dalje je lakše..

    Nastavno na ostatak teksta, slažem se. Ima svega stvarno.. Ali ima i predsjednika koji "sve znaju", a na tekmi zagića, limača ili pionira nisu u životu bili. Mislim da bi se i njima promijenila slika i povećalo razumijevanje kad bi bili malo zainteresiraniji (ovdje ne pričam o iskustvu na vlastitoj koži, nego iskustvu pojedinih kolega koji su stvarno odlični treneri za razvoj klinaca, odlični prezentatori i učitelji, ali gazde zanima rezultat i samo rezultat, pa najebeš.. a to kaj za godinu, dvije ili tri trener u višem uzrastu dobije fenomenalnog igrača zbog kojeg uzme titulu, tko te pita..)
  • Neki tip
    21.3k
    Pogotovo kad vidim da trener pionira prve lige zagrebacke nema licencu, al eto igro je 3 sezone u Interu u drugoj ligi pa nek vodi klinceaustrijanac

    Ogromna je razlika među njima po pitanju stručnosti, kvalitete i raznovrsnosti treninga, posvećenosti djeci, vođenja utakmica, pedagoških znanja i svega ostalog.Patak

    Mi kao roditelji smo nedavno "smijenili" našeg trenera. Mislim ništa grubo ni ultimativno, već na roditeljskom sastanku s njime iznijeli nezadovoljstvo prvenstveno treningom i pristupom, premda je pokušao sve svaliti na to smo nezadovoljni rezultatom.

    Na stranu što kao ekipa definitivno nismo dorasli ligi u kojoj jesmo (ne znam uopće kojom logikom smo završili u ligi s Dinamom, kad smo u nižoj ligi prošle godine bili malo iznad sredine ljestvice), ne može cijeli trening biti cupkanje na mjestu dok dočekaš svoj red da opališ loptu sa 16 metara po golu pa ajd na začelje dok ne dočekaš opet svoj red. :yikes:

    Pa to može sa mnom "trenirati", a još mu složim dobar kondicijski uz to. Većina nas (roditelja klinaca iz prve postave) smo počeli planirati gdje otići.

    Da ne idem sad u detalje, koga briga ovdje uostalom, s novim mladim licenciranim trenerom (jer ovaj naš je igrao nešto niželigaškog nogometa i eto ga trener djeci) klinci procvali.. Mali dođe s treninga, želi mi svaki detalj ispričati što su radili, kakve su zanimljive vježbe imali, kako ih je podijelio u manje grupe, nagrađivao, motivirao, savjetovao, poslagivao, izazivao. Oduševljen.

    I nije to sad pitanje mladi/stari. Nego točno ovo što navodite - trener koji je učio da bi naučio vs trener koji je igrao da bi mislio kako zna i podučavati.
  • nemapredaje
    3.3k
    Mislim da se možemo složiti da su u zadnjih 15-20 godina tri najomiljenija, ili bolje rečeno najprihvaćenija trenera, pod kojima je Dinamo bio ili uspješan ili moćan ili je lijepo igrao, bili Uno di noi, Vaha i Bjelica.

    Što je zajedničko tim trenerima? S ovih su prostora, ali što je ključno, prije Dinama su imali inozemnu trenersku karijeru. Mislim da Dinamo ne može voditi trener koji je bio uspješan samo u Hrvatskoj. Ako ti nisi iskusio europske utakmice, nemreš voditi Dinamo.
  • Gražvydas Mikulėnas
    12.7k
    Samo Vaha, Neno mi se zgadio svojim izjavama, a Vaha je bio i ostao gospodin i nakon sto mu je cetnik psovao mrtvu majku. Gdje god je bio napravio je pozitivan rezultat. Vjerujem da ima uspjesan strucan tim koji moze od nase ekipe sloziti pravi eksplozivnu momcad. Problem je lova koje nemamo (imamo) tj. Uprava
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.