• superhik
    11.1k
    Prema Statutu, Skuština se bira na mandat od 4 godine.

    Međutim, 3 člana skupštine imenuju sponzori prema redoslijedu tri najveća sponzora.

    Što u slučaju da se unutar 4 godine pojavi jedan ili tri nova jača sponzora od ova tri koja su trenutno unutra?
  • The Undertaker
    5.4k
    Čim je u javnosti, na neki način je na javnoj raspravi. Pogotovo dok još nije usvojen. Zašto su ga onda BBB objavili?
  • The Undertaker
    5.4k
    Evo recimo, odličan mi je članak 33 koji prevenira situaciju koja bi nam se mogla dogoditi u ožujku 2024.
  • The Undertaker
    5.4k
    Mogu se zamijeniti. Ima definirano kako.
  • Crle
    540
    Ja bi rekao zbog transparentnosti. Svakako da treba raspravljati, no treba uzeti u obzir situaciju i mogućnosti.
  • Dudu9
    816
    Sto se tice sponzora u većini klubova kod nas oni i sjede u upravnim tijelima jer praktički sa svojim novcima spasavaju te klubove, u Dinamu je razlika jer je to sponzorstvo manji dio proračuna kluba, tako da s ovim da imaju pravo bit u skupštini jednim djelom je nagrada za to sto neko daje svoje novce za klub nije bas da se sponzori otimaju ko ce dat vise novaca u klub
  • xavier
    12.1k


    Ako netko planira dati novac za pokriti 20% proračuna, onda nema problema. No mi takvih sponzora nemamo. Imamo samo "normalne" sponzore koji plate reklamu na dresu i to i dobiju.

    U normalnim uvjetima takav sponzor nema što tražiti u skupštini, o tome nemamo uopće što raspravljati, ali ovo nisu normalni uvjeti i ako je to način da funkcioniranje kluba postane transparentnije, neka ih tamo.
  • King of Spades
    9
    Pogledao sam detaljnije prijedlog statuta i imam par komentara. Vjerujem da je veliki posao iza ekipe koja radi na statutu i budimo realni - pregovaraju sa "đavlom", tako da im treba čestitati na obavljenom poslu:

    1. U imenu udruge nije naveden "Zagreb" – ime udruge bi trebalo biti: "GNK DINAMO ZAGREB", kao što se i sada reklamira na web stranici i kao što je ustaljeno u praksi. (Članak 2.)

    2. Izričito navesti da je plava boja službena boja kluba –u članku piše „Obilježja kluba su znak/amblem/grb i boja“, u daljnjem tekstu je opisan samo grb i njegove karakteristike, ali nije u posebnom stavku navedeno da je boja kluba plava;

    3. Potrebno je odrediti rok u kojem Uprava mora donijeti odluku o primitku u članstvo kluba. U slučaju da u tom roku ne donese odluku, smatra se da je osoba postala članom kluba protekom tog roka, dok upis u Popis članova mora biti samo deklaratornog karaktera. Dakle, članom se postaje ili (i) danom odluke ili (ii) protekom roka u kojem se odluka morala donijeti, a ne upisom u Popis članova. (članka 15.)

    4. Član je dužan uplatiti članarinu te priložiti potvrdu o uplati istovremeno s podnošenjem pristupnice u članstvo kluba. U prijedlogu statua piše da mora uplatiti u roku od 15 dana od potpisivanja pristupnice, što nema smisla. Ili može čekati da mu se usvoji članstvo pa da onda plati ili istodobno s podnošenjem pristupnice (ova druga opcija je bolja), a ako mu pristupnica bude odbijena, uplaćeni iznos mu se vraća. (članka 16.)

    5. Po mom mišljenju sponzori nemaju što tražiti u skupštini kluba pod uvjetima sponzorstva kakva sada postoje. Protučinidba za to što su dali nekakav novac klubu je to što se sponzoriraju na dresovima, stadionu i sl. Svaka odluka o kojoj se odlučuje 50%+1 glasom će praktički odlučivati o glasu sponzora (za očekivati je polarizaciju između 28 osoba koje su izabrane od članova i 28 osoba koje bira izvršni odbor)

    6. Članka 28. stavak 2. – čitam li ja dobro ovaj članak, ali kandidata za predsjednika kluba predlažu članovi (to je zapravo nositelj liste koja je pobijedila), a kandidata za predsjednika kluba iz druge izborne jedinice predlaže trenutni predsjednik kluba?

    7. Predsjednika kluba se imenuje većinom od 50% +1 član. Vjerujem da će članovi (28) gurati svog kandidata, a ovi ostali 28 članova svoga, tako da praktički o predsjedniku kluba odlučuju sponzori.

    Nakon što se izabere predsjednik kluba, on izabire 6 članova Izvršnog odbora, a 4 člana imenuje nositelj druge liste.

    Dakle, ako recimo Barišić bude imenovan za predsjednika kluba (njega izglasaju njegovih 28 članova i sponzori, on praktički imenuje 10 članova Izvršnog odbora kad ima kontrolu nad drugom listom?

    8. O izmjeni statuta se odlučuje običnom većinom? Zbog toga isto predsjednikovi ljudi + sponzori mogu donijeti odluku o izmjeni statuta u većini stvari, osim onih koji su navedeni da treba veća većina.
  • Nino Bule
    13.8k
    Dakle, ako recimo Barišić bude imenovan za predsjednika kluba (njega izglasaju njegovih 28 članova i sponzori, on praktički imenuje 10 članova Izvršnog odbora kad ima kontrolu nad drugom listom?King of Spades

    Imamo dvije izborne jedinice, jedna su clanski izbori druga je imenovana od strane IO, ona izborna jedinica ciji nositelj postane predsjednik ima 6 clanova IO, a druga izborna jedinica 4, ne moze imenovat barisic 10 clanova IO, osim da lista povezana uz njega dobije na clanskim izborima pa da je svih 56 skupstinara njegovo
  • Mali dioničar
    15.3k
    6. Članka 28. stavak 2. – čitam li ja dobro ovaj članak, ali kandidata za predsjednika kluba predlažu članovi (to je zapravo nositelj liste koja je pobijedila), a kandidata za predsjednika kluba iz druge izborne jedinice predlaže trenutni predsjednik kluba?King of Spades

    Iz prve izborne jedinice nositelj liste je kandidat za predsjednika.

    Iz druge izborne jedinice od tih predloženih 28 skupštinara trenutni predsjednik predlaže predsjednika.

    Svih 28+28+3+1 na Skupštini odabiru izmedju ta 2 kandidata.

    Tako ja shvaćam članak.
  • The Undertaker
    5.4k
    Realnije je obrnuto. Da članska izborna jedinica uz podršku sponzora izabere predsjednika koji onda izabere članove IO koji onda odaberu skupštinare predsjednikove izborne jedinice. A svi iz istog "jata".
    Koja će to bitka biti za sponzorski glas.
  • superhik
    11.1k
    tako sam i na tumačio to, odnosno The winner takes it all. Barem što se tiče upravljačke strukture kluba. U Skupštini i dalje postoji opozicija
  • Tradicija bunta
    6.5k
    Zašto su ga onda BBB objavili?The Undertaker

    Zato jer ga je Barišić skrivao od ostatka skupštinara.
    Ključne stavke ovog prijedloga su puštane od početka, nakon svakog sastanka radne grupe ljudi koje je on imenovao su puštali detalje Ničoti i Krušelju. Pa kad je tako, što ne bi onda izašao javno da vide svi.

    Greška je i sramota svih što se paralelno sa sastancima radne grupe nije vodila neka vrsta javne rasprave gdje bi za stvarno neovisni ljudi, stručnjaci ili laici mogli davati komentare i prijedloge jer svih osam članova RG su na nekim način "nečiji". I sam smjer u kojem su jedni vukli na jednu, drugi na drugu stranu je sigurno štetio slici ove finalne verzije. Ne bi to u krajnjoj liniji puno promijenilo ali barem bi slika o tome ko za šta agitira bila jasnija.
  • The Undertaker
    5.4k
    Koja opozicija? Lista BBB dobije izbore i, zajedno sa sponzorima, izabere svog predsjednika, npr. Sašu Pavličića Bekića. Onda predsjednik imenuje svoje ljude u IO gdje onda imamo svih 11 članova defacto iz iste grupacije. Onda tih 11 članova IO odaberu 28 članova predsjednikove izborne liste opet iz iste grupacije i onda imamo sve skupštinare iz iste grupacije.
    Možda ja nešto krivo gledam pa neka me ispravi tko zna.
  • Mali Zeus
    13.2k
    Prvo se održavaju izbori za skupštinu, nositelj liste iz prve jedinice popunjava kvotu članovima, dok iz druge članove skupštine bira IO. Onda se iz takvog sastava skupštine bira predsjednik, pobjedničke liste ističu kandidate. Slično kao parlamentarni izbori, s tim da kod njih pobjednička stranka bira premijera, dok se ovdje prvo popuni skupština pa onda idu izbori za predsjednika.

    Ono što me buni je da listu članova kao cjelovitu listu iz druge izborne jedinice bira IO, a sam IO bira predsjednik iz redova skupštine koja se jel oformljuje nakon izbora.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.