• Zagi
    7.8k
    Na ovu temu se Bućo osvrnuo neki dan.
    Oko 23. minute.
  • Eduardo
    20.3k
    Za primjer bih ti dao koliko znaci forsiranje mladih igrača.Odglavedopetedindijete

    Dinamo to jako dobro radi tako da nema potrebe da u kontekst ove rasprave ubacuješ druge klubove, posebice one koji su kvalitetom 2-3 stepenice ispod Dinama. Valjda je jasno da biti talent koji će zadovoljiti kriterije za 'guranje' u prvu momčad Dinama ipak treba zadovoljiti i ispunjavati nešto veće standarde nego onaj kojeg će gurati Lokomotiva i Istra.

    Spomenuo si Roka Šimića. Otišao je u RB Salzburg koji je kvalitetom tu negdje s Dinamom. Reci mi njegov status u tom klubu sad, a i po dolasku.
  • Odglavedopetedindijete
    97
    Zagi drago mi je cuti ovo sto Butina kaže. Zadnjih par godina nije bilo tako, ali ako ćemo sada krenuti tako raditi bit će super jer talenata ćemo uvijek imati.

    Eduardo ne znam bas da Dinamo to jako dobro radi, nakon Baturine se ne zna tko je taj sljedeći koji će dobiti šansu. Rukavina je već pola godine u prvoj ekipi pa ima odigrano 3 min, prošle godine je igrao za b ekipu, a ove godine igra za juniore koji su godinu mladi od onih koje je on prošle godine preskočio. Gvardiol je bio jednostavno svjetsko čudo od igrača i njega je nemoguce bilo zaobići i on nas je nekako zadrzao na tom glasu da razvijamo talente i skupo ih prodajemo. Šutalo je 00, do 21 godine nije dobio nikakvu šansu kod nas, odbijao je posudbu nakon Istre i imao sreće sto su se 4 stopera ozlijedila pa je on uletio kao 5. stoper ekipe, ali pokidao. Da nam se nisu svi stoperi ozlijedili vjerojatno bi Šutalo tada prošao kao sada Rukavina, ali sreća po igrača i po klub sto su nam se tada svi ozlijedili. Baturina je ušao odličnu u sezonu i sve kvalifikacijske tekme odigrao vrhunski, a onda u grupnoj fazi dobio u 6 tekmi 70 minuta. A nakon njega mladih da će dobiti šansu nema ni na vidiku. A po meni moglo je i moralo ih je biti puno vise barem za hnl utakmice
  • LovroZG
    1.3k
    Biti talentiran je jedno, razviti taj talent je neš drugo. Forsiranje nekima pomaže, nekima ne. Recimo Šimiću to forsiranje nije uopće pomoglo jer je bio užasan većinu tekmi, tek kad je napokon zabio prvi gol se opustio i krenuo bolje igrat tak da on nije dobar primjer.

    Brekalo u Varaždinu nije niš posebno pokazo pa je ispred njega bio Urata jer on ide ko navijen. Barišić je u drugoj ligi imo dost slabe brojke, ono šta je odigro u Istri u prvih par kola nije bilo dobro (makar treba reć da je i Istra bila loša tad) i oni se sad moraju dokazat u Sloveniji. Nema niš loše u tome. Ko ima talent i ko radi na sebi će isplivat, prije ili kasnije.

    A ta mantra da neće drugi klubovi razvijat tuđe igrače inače ne stoji. Zaš su ih uzimali na posudbu onda? Da im sjede na klupi? Uzimali su ih da probaju njima podić kvalitetu momčadi. Ak se to ne događa, onda to ni nije igrač za nas jer ne može dominirat u osrednjoj slovenskoj ekipi. U takvoj je situaciji i klupa fobra opcija jer je to signal igraču da mora bit bolji.

    Jedino se slažem da je u B momčadi bilo sveg i svačeg i tu je cijeli niz loših odluka donesen zadnjih godina. Ova zadnja o ukidanju je najgora.
  • Infinity
    16.4k
    Mozda u klubu procjenjuju koga treba gurati, a koga ne. Meni to guranje zvuci nekako ruzno. Zasto gurati nekoga ako to nije nicim zasluzio?

    Imamo igraca kojeg smo gurali nekih 150 utakmica. Maloljetan je zaigrao za Dinamo, a jos kao tinejdzer i za reprezentaciju. Danas ga se nitko ne sjeca kao igraca koji nam je donio nesto, jer i nije. Otisao je iz Dinama i danas ga nema ni na mapi.

    S druge strane imamo igraca kojeg smo 'bacili' na dvije posudbe, koji je za Dinamo odigrao 40% manje utakmica nego ovaj prvi, a tu brojku je nadoknadio na posudbama i s nekih 150 seniorskih utakmica je otisao iz Dinama. Za reprezentaciju je debitirao par godina stariji nego ovaj prvi. Pamtimo ga kao igraca koji je dao gol koji nam je otvorio put u grupu Kupa UEFA i 'neprekidan' niz igranja grupe euronatjecanja. Na nogometnom terenu ce ga pamtiti mnogi, ne samo navijaci Dinama.

    Sad se ja pitam jel bolje biti velika zvijezda sa 16 godina, guran svim silama u prvu ekipu i propali nogometas s 25 ili igrac koji se dokazao na posudbama, visestruki prvak Europe, finalista Svjetskog prvenstva i zlatna lopta.

    Ako nisi duplo bolji od Urate onda nisi za Dinamo. Ako si duplo bolji onda ces igrati ispred njega. Klubovi na posudbe ne dovode igrace da bi grijali klupu. Zasto su Kulenovic i Menalo igrali u Rijeci? Zasto je Sutalo igrao u Istri? Zasto je Marin igrao u Sibeniku, a zasto igra u Rijeci? Zasto Cop igra u Sibeniku? Zasto je ishejtani Milic igrao u Sloveniji? Zasto je Andric igrao u Ufi? Zasto je Soldo igrao u Belupu?

    Zasto su svi oni po posudbama bili standardni? Mora da je neka urota protiv Brekala mladjeg i super ultra plus 03 generacije. Mamicu im njihovu, kako su samo takvi prema najjacoj generaciji u povijesti Dinama.

    Imamo strasan niz igraca koji su na posudbama bili standardni, a u Dinamu mogu biti rotacijski igraci ili cak i nisu za Dinamo ni u kojem slucaju. I onda ces me uvjeriti da je netko tko nije mogao igrati za Varazdin igrac kojeg je Dinamo trebao gurati. Daj ba. Davor Lovren je bio zvijezda mladjih uzrasta, pa se nije uspio dokazati po nizim ligama u Njemackoj. Danas se dokazuje po nizim ligama u Hrvatskoj. I ne samo on, hrpa 'buducih zvijezda' danas su nizeligaski igraci ili nisu ni to. Mnogo puta se dokazalo da dobar junior ne znaci i dobar senior. 03 generacija mozda jest gazila sve pred sobom, ali mozda jednostavno nije predodredjena za velike stvari, a igrati za Dinamo je ogromna stvar.

    Treba shvatiti da je prosjecni nogometni vijek jednog nogometasa 18 godina, a da je broj igraca koje broji jedna seniorska ekipa negdje oko 25. Ako bi se Dinamo bazirao samo i iskljucivo na igrace iz svoje skole, mjesto medju tih 25 bi imao 1.5 igrac po godistu. To je jako malo. Moras biti najbolji u svojoj generaciji da bi igrao za prvu ekipu, ako si drugi onda imas 50% sanse. To su mrvice. Ne moze svaki junior do prve ekipe, pogotovo ne netko tko je bio samo standardan. Pa taj Brekalo je morao orati teren da bi se danas plakalo za njim i danas bi bio u nekom dobrom klubu, a ne po posudbama po kojima ne igra. Kako mu se brat cak i prodao bez nekih guranja i kako je igrao u Stuttgartu? Kako je igrao u Torinu? Sve kao posudjen igrac. Ta generacija 1998 je bila ono sto netko ovdje misli da je 03. 1998 je bila vanserijska generacija koja je mogla dati vise od tog prosjecnog jednog i pol igraca za prvu ekipu. To su bili stariji Brekalo, Nikola Moro, Dani Olmo, Borna Sosa. Ima li netko da sam ga zaboravio? To su cetiri igraca, nije svih 11. Jedan iz tih 11 je bio Soldo, igrac koji je igrao po posudbama i danas je igrac Belupa. Mozes biti dio najvece generacije u povijesti kluba, ali to znaci da si dio, ne znaci da si vazan dio. Mozes biti dio najgore generacije u povijesti kluba, a mozda si bolji nego najbolji u najboljoj generaciji. Moze tvoja generacija osvojiti sve moguce titule, kupove, turnire, ali to ne znaci da ste vi pojedinacno top igraci za prvu ekipu, vi ste samo top ekipa dok ste na okupu i dok vam je na suprotnoj strani ekipa iz istog godista.

    Danas po nogometnim pub kvizovima srecem pitanja u kojima se traze Tsigalko, Torje, Kerlon i slicni. Najbolji omladinci svojih klubova, zvijezde sa 16 godina, vec im ispisane velike karijere, ali su na kraju slavu stekli samo na Football manageru. A svi su bili gurani. Da su svoje mjesto u prvoj ekipi zasluzili, a ne bili gurani, mozda bi danas bili neki igraci. Brekalo i ta generacija su do sad mogli vec biti potpuno otpisani da su dobili priliku guranjem. Dobio ju je Semper, pa ga pamtimo po pet komada u Munchenu. Po slicnim nastupima bi vjerojatno upamtili i ostale koji su pogurani samo da bi bili gurani. Dinamo nije klub u kojem se mogu gurati igraci u prvoj ekipi, Dinamo je klub u kojem moras zasluziti priliku. Rusili smo sve moguce rekorde dok su se pojedinci gurali, one negativne, naravno.
  • Ali
    2.2k
    Slazem se stavom @Odglavedopetedindijete ,

    Bas to 2003 i 2004 g, gledao sam ih u kadetskom uzrastu nekoliko puta dakle u16, tamo sad vec davne 2018 mislim. Dinamo je bio apsolutno dominantan. Osvajao prvenstva i glatko gazio konkurenciju, sjecam se slijedecih klinaca : Zadro, Brekalo, Braun, Baturina, Saranic, Novak-Stanko, Barisic i drugih.

    Sada 6 godina kasnije samo je Baturina u krugu 25igraca.

    A tada su pobjedjivali hajduk koji u tim generacijam sa: Biukom, Letajem, Cubelic, Krolo, Jakir... a posebno Loksa sa : Simicem, Prpicem, Capanom, Kacavendom...

    Sad kad pogledas nasi su se skoro svi pogubili, a ovi drugi su vec neki i transfere odradili, odigrali fini broj seniorskih tekmi...

    Ispada da je roditeljima danasnjih kadeta bolje da djeca sa 16 ili 17g napuste dinamo jer su naucili dovoljno, a za primjenju znanja i probijanje u nogometu da odu u loksu, hajduk, rijeku, osijek....
    Kod nas ako docekaju 20.rodjendan pisi kuci propalo, 17posudba koje ocito u danasnjem poslu nisu dobre za mlade igrace jer vecina trenera ocito je ima nalog u prvi sastav igrace pod ugovorom , a ostali samo u nuzdi...
  • BBB Mataa998
    1.8k

    Romeo Jozak je najbolje objasnio neuspjeh Corica,Halilovica,Saranica i ostalih...
  • LovroZG
    1.3k
    Kad bi Brekalo, Šaranić, Barišić i sl. reagirali u HNL-u ko Baturina, Kačavenda ili Biuk u prvim nastupima skupili bi i oni hrpu seniorskih nastupa kod nas.

    Al općenito je greška iz jedne generacije izvuć zaključak da je problem u klubu, a ne talentima. Generacije nam dominiraju jer skupljamo klince koji su najveći talenti u svom godištu, al to nije nikakva garancija da će oni ostvarit taj talent.

    Možemo jedino raspravljat dal im je ta dominacija odmogla pa su se opustili i mislili da su Bogom dani pa je izostao trud i glad za uspjehom, ko zna.
  • Infinity
    16.4k
    Ispada da je roditeljima danasnjih kadeta bolje da djeca sa 16 ili 17g napuste dinamo jer su naucili dovoljno, a za primjenju znanja i probijanje u nogometu da odu u loksu, hajduk, rijeku, osijek....Ali

    Ako nisu za Dinamo, sretan im put. Ako jesu, priliku ce dobiti.

    Covjek bi iz tvog upisa pomislio da su nabrojani izbacili neke mega zvijezde.

    Dinamo je stvorio igraca koji je osvojio zlatnu loptu. Dinamo je stvorio reprezentativca Spanjolske. Spanjolske!

    Ne mogu svi dobiti priliku u Dinamu i trebamo biti sretni zbog toga, jer to znaci da smo jaki. Igranje za Dinamo je privilegija, a ne nesto sto te ceka samo zato jer igras za juniore. Sigurno mjesto u prvom timu imas ako si junior nekog zupanijskog ligasa. I opet vecina njih bude zakovano na klupu i 95% ih kroz pola godine, godinu odustane od nogometa.

    Ne kuzim zasto se klubovi ne otimaju za te klince, zasto ne nude bas nikakvu lovu da ih kupe i ubace u svoju ekipu, ako su vec takve igracine. Novak-Stanko igra za Solin u drugoj ligi. Zasto ga nije uzeo barem Belupo ako je igrac koji je trebao igrati za Dinamo?

    Ne zelim umanjivati niciju kvalitetu, jer ti danas i s nekom slabijom karijerom mozes sebi rijesiti zivotno pitanje i zivjeti bolje nego vecina, ali ti igraci jednostavno nisu za Dinamo. Da jesu, igrali bi. Mozda ce sutra biti, ali to moraju prvo dokazati. Ne mozes me uvjeriti da klub koji zivi od prodaje mladih igraca odluci okrenuti ledja jednoj cijeloj generaciji, jer im je eto tako doslo. Vjerujem da su to stvarno talentirani klinci u svom godistu, zelim da svi ostvare neku karijeru, ali ova prica mi nema smisla. Jos cu povjerovati da je uvazeni kolega nezadovoljni roditelj nekog 03 klinca.
  • Odglavedopetedindijete
    97
    Infinity tvoje teze također imaju argumente, dosta si točnog i nepobitnog naveo. Ali nisam ja rekao ovdje da se trebaju gurati naši klinci kao sto se nekad Coric, Halilovic i takvi pa su igrali i kada su bili lošiji. Rekao sam da su trebali sa 16-17 godina kad su bili dominantni u starijoj generaciji godinu dvije, trebali dobiti priliku u b momčadi, a ne da tamo igraju neki drugoligaški igrači s 22 plus godine poput Mijica(97), Danicica(00, Srbin), Kim(99, Koreja). Uz to sve trebalo se i najtalentiranijima dati pripreme s prvom momčadi isprobati ih kao sada gurlicu, Brkljaču i ostale koji su po svakome ko prati mlađe kategorije i danas slabiji igrači nego igrači generacije 03, ali su eto kao dobili neku šansu na pripremama. Igrače koje si naveo Cop, Kulenovic, Menalo i ostale da su igrali po posudbama Dinamo plaća po 300 plus tisuća eura i nijedan od njih sigurno nije otišao na posudbe, a da Dinamo nije dogovorio uvjete s tim klubovima pod kojim moraju igrat za razliku od mladih 18-19 godina sto imaju koji imaju puno manje ugovore pa naravno da nećeš za njih dogovarati takve uvjete na posudbama. Naravno da je nešto i do igrača i da ima i njihove krivice, ali moj stav je generalno da smo se izgubili s mladim igračima i da je generacija 03 u usporedbi sa svim generacijama od 00-08 uvjerljivo najpotentnija i da smo iz nje mogli vise izvuci. 04 eventualno Rukavinu napravimo igračem ako dobije šansu koje zasad nema, a za ostale ne vjerujem. A ove dalje generacije također pratim i tu stvarno nema neke kvalitete i zapamti da vise mladih u Dinamu biti neće osim ako ne rasprodamo sve i raspadnemo se pa dobiju priliku ovi koji ostanu
  • Nino Bule
    13.8k
    kao sada gurlicu, Brkljaču i ostale koji su po svakome ko prati mlađe kategorije i danas slabiji igrači nego igrači generacije 03Odglavedopetedindijete

    Ne znam kako si dosao do ovog zakljucka, oba među najboljima u generaciji, reprezentativci, oko gurlice je njuskao i man city
  • Odglavedopetedindijete
    97
    Nino Bule pratio sam juniore cijelu sezonu. Gurlica je rezerva prakticki bio u tim juniorima, ali odjednom je izvađen i pretekao bar 15 igrača koji su bili ispred njega. Sto se tiče Brkljača ko je pratio njegove igre sve mu je jasno o čemu pricam. A Gurlica nema nijedan nastup niti za jednu mladu reprezentaciju, a Brkljača je prošle godine čak bio pozivan i za godinu starije dok ga je hajduk gurao, a sada nije niti pozvan u svojoj generaciji na okupljanje tako da niti ta teza oboje reprezentativci ti nije točna
  • Nino Bule
    13.8k

    Zna se zasto gurlica nije igrao ovu jesen, a brkljaca odnedavno nije pozvan, ali je uvijek bio u krugu i igrao za reprezentaciju. Ovu jesen je bio saltan po 5 pozicija i najvise igrao laznu devetku tako da i to nepozivanje ima neko uporiste, ono bitno je kakvu ce imat seniorsku karijeru kad usporedimo sa famoznom 03 generacijom, tvoja ocjena njegove igre mi nije bitna stavka.
  • Zagi
    7.8k
    Mislim da su ti pozivi u mlade reprezetacije vrlo upitni faktori za procjenu neke kvalitete.
    Ako nisi u 2-3 daleko najtalentiranija , izgleda mi da je puno bitnije tko ti je menađer.
    Regionalne kvote su isto tako jako primjetne.

    U21 još ok ali ovo ispod je totalni đumbus.
  • LovroZG
    1.3k
    ali moj stav je generalno da smo se izgubili s mladim igračima i da je generacija 03 u usporedbi sa svim generacijama od 00-08 uvjerljivo najpotentnija i da smo iz nje mogli vise izvuci.Odglavedopetedindijete

    Nisu generacije naranče i limuni da ih samo moraš dobro iscijedit da dobiješ ono šta želiš. Možda se moglo dobit više od te generacije iz ovog il onog razloga, al ko je talentiran i dalje može najnormalnije isplivat. Nebitno dal je to na posudbi u drugoj ligi/Sloveniji il kod nas. Pričamo o klincima od 19-20 godina. Tu i dalje ima puno prostora za napredak ak igrač ima motivacije i talenta. Nije ni Šutalo s 19 izgledo ko materijal za nas pa evo ga sad u repki s 22-23 godine.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.