• Nino Bule
    13.4k
    Nema tamo cvjeća to se slazem, zapravo vidis koliko su dostignuca zapada po tom pitanju veliki civilizacijski skok koji se samo u krscanskoj europi mogao dogoditi, svi ostali zive u srednjem vijeku.
  • cibona
    2.9k
    Maskar 7. listopada je bila kap koja je prelila čašu.Sljeme

    "Masakr" je počeo davno prije i to ne od strane Palestinaca, već od Židova koji su imali punu podršku SAD-a i ostalih saveznika. Bilo je pitanje vremena kada će netko odgovoriti protunapadom.

    Ovo što se sada događa je genocid nedužnih ljudi koji su strpani u kavez gaze. Oni su doslovce strpani u zatvor iz kojeg ne mogu izaći.

    kakvi okupatori i genocidTundra

    Kakav genocid? Ozbiljno to pitaš ili se praviš slijep pored zdravih očiju?
  • Sljeme
    2.4k
    Zanimljivo da im je jedan terorist arafat prakticki bez ikakvih ustupaka priznao drzavu izrael,Nino Bule

    Isto kao i Izrael njegov PLO kao legitimne predstavnike Palestine. Za razliku od Hamasa koji ne želi priznati državu Izrael, već mu je cilj isključivo uništenje.

    vjecno opravdanje je to da zele pobit sve židoveNino Bule

    Nije to nikakvo opravdanje to nedvosmisleno stoji u povelji Hamasa, to izjavljuju i to pokušavaju provest.

    i di vladaju jedni od najgorih uvjeta za zivot na planeti jer izraelci sve kontroliraju ?Nino Bule

    Vladaju zato kaj im izabrane vođe milijarde od humanitarne pomoći troše po Katru dok im narod gladuje. Nek zahvale Izraelu kaj ih čisti od tih zločinaca.

    Međunarodnog suda, njegove objektivnosti i želje za pravdom smo se dovoljno nagledali mi u Hrvatskoj, tak da o tom nema smisla trošit riječi.
  • Bosskovitz
    11.7k
    Eto hdzov kandidat za predsjednika govori da bi hrvatskoj uzor trebao biti izrael...cibona

    Mi toliko toga možemo naučiti od Izraela. Država su okružena neprijateljima, u neplodnom šupku zemaljske kugle gdje zemlja nije ni za što, bez gotovo ikakvih prirodnih bogatstava, a razvili su brutalnu ekonomiju, naprednu poljoprivredu, inovativni IT sektor, fascinantnu obrambenu industriju. Preporučujem ti knjigu "Start-up nation", nakon toga sigurno nećeš razmišljati kako sada razmišljaš jer nam Izrael može biti uzor na milijun načina.

    Naravno, to što cijeniš njihove dobre ideje i učiš od njih ne znači da podržavaš i njihov genocid, apartheid, rasizam, isključivost i druge negativne aspekte njihovog postojanja.

    Ne trebamo biti kao Izrael, trebamo neke stvari naučiti od Izraela.
  • Nolifer
    8.1k
    Pa da budemo kao oni, ne hvala, tolko su zla napravili u ratovima, pa da su nam još kao uzor, strašno...

    Mi trebamo biti mi svoji, a ne stalno gledati kakvi su drugi...
  • Nino Bule
    13.4k
    Nije to nikakvo opravdanje to nedvosmisleno stoji u povelji HamasaSljeme

    Pricao sam o palestincima, u povelji hamasa nedvosmisleno to stoji kao sto su i ben gvir i smotrich nedvosmisleni da treba pobit sve palestince, ekstremizma ima puno na obje strane.

    Vladaju zato kaj im izabrane vođe milijarde od humanitarne pomoći troše po Katru dok im narod gladuje.Sljeme

    Vođe im nisu izabrane 20 godina, milijarde koje imaju po katru i drugim drzavama nisu novci iz gaze i da je to jedini razlog gladi i sranja u gazi je ili ultranaivno ili sam sebe lazes, izrael doslovno prije ovog rata broji kalorije koje ulaze u gazu i nedaju vise hrane od 3000 kalorija po osobi, doslovno govore o "dijeti" koju sile, da ne pricamo da blokiraju struju koju ovi u prosjeku imaju 8 sati dnevno, i brane ikakvu mogucnost povezanosti s vanjskim svjetom (luka ili aerodrom) kako bi se mogla razvit neka ekonomska aktivnost.

    Međunarodnog suda, njegove objektivnosti i želje za pravdomSljeme

    Slazem se, međunarodni sudovi zbog izraelskog lobija preko amera, njemaca i britanaca maze i paze izrael, ako je netko lišo prošao za kršenje međunarodnog pravo to je izrael, samo je i tome dosao kraj kad ubijes 10tak tisuca djece.
  • Bosskovitz
    11.7k
    Ili si za nastavak genocida u gazi i ubijanje nevine djece, ili si za prestanak rata i primirje.cibona

    Doslovno najveća greška koju možeš napraviti u tumačenju tog sukoba je pojednostavniti ga do apsurda, a ti si upravo to napravio. Da, to što Izrael radi je textbook primjer genocida. Ali ne, "primirje" nije nikakvo rješenje. Primirje će trajati samo dok se Hamas i drugi koji se kriju među palestinskim civilima i ciljano ih koriste kao živi štit i PR mašineriju ne oporave i ne lansiraju sljedeći napad na Izrael.

    Normalna osoba tamo ne može izabrati stranu. Imam prijatelja koji je dolje 12 godina išao svake godine volontirati u jednu bolnicu, imam poznanike koji su i Izraeli i Palestinci. Nema tu rješenja koje funkcionira na terenu. To je najtragičnije od svega.

    Ja ću uvijek podržavati palestinu kao nezavisnu državu, ali ne i hamas kao organizaciju.cibona

    Palestinu u kojim granicama? Jer Palestina nikada nije postojala kao država i ključno je pitanje koje bi bile njezine granice. To kaj ti ili ja mislimo da je neko rješenje genijalno je otprilike kao kaj su početkom devedesetih engleski lordovi i američki diplomati donosili genijalna rješenja za Hrvatsku i BiH. Nešto što nama izgleda super, na terenu vjerojatno nema 1% šanse za funkcioniranjem.
  • cibona
    2.9k
    A gle, onda nam uzor može biti i nacistička Njemačka. Hitler je od njemačke napravio nezamislivu velesilu, oporavio ju od gospdarske depresije, uveo brojne ekonomske politike koje su ne samo oporavile njemačku, već su ju pretvorile u jednu od najjačih država ikada. Ne bih nikada htio da nam uzor budu države koje vrše genocid nad nedužnim narodom.

    Osvrnuo sam se na HDZ primarno zbog njihovog sramotnog glasanja prilikom odluke o članstvu palestine u UN-u, oni su bili suzdržani, bok uz bok s orbanom i njemačkom koja iz političkih razloga ne mogu biti protiv izraela. S druge strane, 140 država glasalo je za.
  • nemapredaje
    3.2k


    Ne treba nam biti ni Izrael niti nacistička Njemačka uzor, ali ako su i jedni i drugi neke stvari dobro radili zašto ne bismo to iskopirali.

    Ne vidim problem u tome.
  • Sljeme
    2.4k

    Sigurno da ima esktremizma i zločina s obje strane, razlika je u tome kaj je službena politika Hamasa uništenje države Izrael i ubijanje Židova ne samo u Izraelu nego po cijelom svijetu, dok druga strana nema takvu službenu politiku.


    Vođe im nisu izabrane 20 godina, milijarde koje imaju po katru i drugim drzavama nisu novci iz gaze i da je to jedini razlog gladi i sranja u gazi je ili ultranaivno ili sam sebe lazes, izrael doslovno prije ovog rata broji kalorije koje ulaze u gazu i nedaju vise hrane od 3000 kalorija po osobi, doslovno govore o "dijeti" koju sile, da ne pricamo da blokiraju struju koju ovi u prosjeku imaju 8 sati dnevno, i brane ikakvu mogucnost povezanosti s vanjskim svjetom (luka ili aerodrom) kako bi se mogla razvit neka ekonomska aktivnost.Nino Bule

    Ekonomska zaostalost Gaze je isključivo posljedica Hamasa odnosno njegovog lošeg vođenja. U Gazi je vrhuška Hamasa jako lijepo živjela, imali su hotele, ljetovalište, bazene, kafiće, poslovne nebodere.

    Postoje javno dostupni podaci da je Hamas od poreza godišnje prikupljao 400 milijuna dolara, oko 450 milijuna dolara godišnje za šverc, uz preko 100 milijuna dolara iz Irana i drugih međunarodnih izvora financiranja. Na investicijama su okretali oko milijardu. Imaju imovinu u Sudanu, Turskoj, Saudijskoj Arabiji, Alžiru i Ujedinjenim Arapskim Emiratima itd., a u isto vrijeme stopa siromaštva u Gazi narasla je s 39 posto na 53 posto od kad je Hamas preuzeo vlast i recimo procjene UN-a su pokazale da je svako drugo dijete u Gazi zakržljalo zbog nedovoljne i jednolične ishrane.

    Postoji i javno dostupna anketa koja se provodila prije masakra 7. listopada, među stanovnicima Gaze koja je pokazala da je velika većina bila frustrirana upravljanjem Hamasa i da krive upravo Hamas za bijedu, a ne Izrael. Većina je rekla da nebi glasala za Hamas da su izbori. Upravo je sve veće nezadovoljstvo stanovništva i navelo Hamas na napad na Izrael i na takav okrutan način za koji su znali da nemre proć bez odmazde i da će se stanovništvo Gaze okrenut rmžnji prema Izraelu, a njih stavit u drugi plan. Taj zločinac, vođa njihov kojeg su danas ubili se smijao na telki iz luksuznog hotela u Katru.
  • Nino Bule
    13.4k
    Nitko ne spori da je hamas uzasan u vođenju gaze i da je nepopularan u gazi, bijeda i ekonomska zaostalost gaze nije iskljucivo zbog hamasa, to su bajke za malu djecu, ne moze se sa 8 sati struje dnevno i ogranicenim uvozom hrane iz izraela koji ne dozvoljava vise od određene kolicine zivjet normalno, ima milijun UN-ovih, amnestyevih, btselemovih reportova iz gaze, jos nisam ni na jedan naletio da je rekao izrael nema utjecaja na zivot u gazi kad doslovno kontroliraju sve (voda, struja, hrana i granice) i namjerno zagorcavaju zivot i onemogucuju ekonomsku aktivnost s vanjskim svijetom koja bi pomogla gazi.

    dok druga strana nema takvu službenu politikuSljeme

    Ben gvir i smotrich imaju politiku da je sve od jordana do mora izrael, doslovno identicno ko hamas jer i kod hamasa kaze od rijeke do mora (sto implicira genocid). Ben gvir je bio dio kahanistickog pokreta (teroristi) i kao ministar sigurnosti imao mural barucha goldsteina u uredu(covjeka koji je naprsvio najveci pokolj civila usavsi u dzamiju i ubijajuci zene i djecu) i konstantno u govorima stoji ispred zastava velikog izraela koje ukljucuju teritorij lebanona, sirije, jordana, saudijske arabije i egipta. Hoda po zapadnoj obali s naoružanim bandama koje provociraju lokalno civilno stanovnisto koje onda izbacuju prijetnjom oruzjem iz kuca, stanje je doslo do toga da rade pogrome di po 400-500 ljudi otjeraju iz sela i preuzmu ga, ako palestinci krenu branit kuce dođe idf i potamani ih. Neke razlike od hamasovih ciljeva velike nema, samo imaju institucionalnu pomoc pa ne moraju bacat rakete iz haife nego malo po malo rade genocid s ciljem preuzimanja citave zapadne obale i gaze. Ben gvir i za gazu ima svakakve genocidne izjave ali tamo kao ministar sigurnosti nema velikog utjecaja nego uglavnom operira po zapadnoj obali.
  • Jaro
    7.3k
    izrael nema utjecaja na zivot u gazi kad doslovno kontroliraju sve (voda, struja, hrana i granice) i namjerno zagorcavaju zivot i onemogucuju ekonomsku aktivnost s vanjskim svijetom koja bi pomogla gazi.Nino Bule

    A vidis, uspjeva ima nabavljati i napraviti oruzje, ali bas nista civilno ne (osim kaj dobiju po himanitarnoj pomoci i HAMAS ne proda). Ili im Izrael, eto dopusta samo da se naoruzavaju a ne da si i naprave elektranu, poljoprivredu i slicno...
  • Bosskovitz
    11.7k
    A gle, onda nam uzor može biti i nacistička Njemačka.cibona

    Wow. Moram se sam sebi ispričati kaj sam uopće komentirao.
  • Nino Bule
    13.4k

    Pa oruzje se šverca, mozes ti tvrdit da mogu i svercat dijelove za elektrane ali zbog koga bi svercali ? Zbog izraela ? Kako onda izrael ne utjece na kvalitetu zivota ? Gaza je doslovno zatvor, sve sto ide unutra i van je pod pregledom izraela, ne znam sta tu nije jasno.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.