• Efes Pilsen
    7.2k
    Bas to, pogledaj topic tovara kad su izbori, ljudi pitaju za koga glasat. Ja ne znam tko bi od birackog tijela sjedio i proucavao kandidate, a i da ih prostudira do detalja to ne znaci nista.
    S druge strane pogledaj Sibenik, Rijeku, Sarajevo.. Nije taj jedan vlasnik med i mlijeko. Tocnog odgovora nema, svaki je kocka. No, ovako ne smije ostat..
  • Infinity
    15.4k
    SarajevoEfes Pilsen

    Sarajevo nema privatnog vlasnika, to i jest njihov problem. U BiH ne postoji zakon o privatizaciji sportskih klubova. Sarajevo funkcionira na ucjeni, doslovno. Dosao tip, otplatio dio dugova i sad su tu lovu duzni njemu. On moze odlucivati sto hoce ili ce ih blokirati. Moze i prodati taj dug, pa netko drugi moze raditi sto hoce.

    Njemu se ne isplati rast kluba, jer on ceka zakon o privatizaciji. FKS mu je duzan X iznos, a klub ce vrijediti Y iznos. Cilj je da Y ne raste i da pri privatizaciji X bude sto blize Y iznosu i da dobije sto veci procent kluba.
  • Efes Pilsen
    7.2k
    Nekako sam i mislio da je tamo veci kaos nego ovdje :lol: Hvala na objasnjenju.
  • The Undertaker
    4.4k
    Ako uzmemo da je privatnik jedna osoba, onda je jasno da on zna što mu je interes. Današnji Dinamo je tako posložen da Mamiću donosi najveći benefit. Ulaganja u školu nogometa, projekt Lokomotiva, ulaganja u skauting službu i stvaranje selekcijskog lijevka su primjeri strateških ulaganja koja su u funkciji gore navedenog. Rezultat je, generalno, u službi promocije i prodaje igrača. Zato su stadion i odnos sa navijačima sporedni, jer ne donosi dobit. Razlika u odnosu na ostale privatne klubove u HR je što on taj posao radi bolje od drugih pa i klub zarađuje više.
    Kod socios modela problem je da je vlasnik heterogena i nekompetentna skupina koja se, u principu, nemože dogovoriti oko ničega, pa se onda stvarno odlučivanje delegira nekom drugom.
  • Mali dioničar
    15.1k
    klub zarađuje više.The Undertaker

    Klub ne zarađuje NIŠTA.

    Klub prihoduje, rashodi idu agentima. Agenti zarađuju. Klub ne zarađuje ništa.
  • The Undertaker
    4.4k
    U pravu si ali pilaš po nebitnom. Nije to smisao posta.
  • Mali dioničar
    15.1k
    pilaš po nebitnomThe Undertaker

    Znači činjenica da Agenti zarade više od Kluba je pilanje po nebitnom.
  • Zambatine škude
    2.3k
    Ako uzmemo da je privatnik jedna osoba, onda je jasno da on zna što mu je interes.The Undertaker

    To je sve samo ne "jasno". Ima puno više privatnih klubova koji ne znaju di gone nego onih koji znaju. Kao i socios klubova, da se ne bi krivo razumjeli.
  • Ludovic IX
    6k


    ako se ne varam, sociosi u barceloni biraju samo predsjednika na osnovu programa ?

    po meni mi članovi trebamo izabrat predsjednika na osnovu programa koji nudi. on sam izabire ljude s kojom želi ciljeve ispuniti.

    ččanovi među sobom izabiru nadzorni odbor koji nadzire rad predsjednika i njegovih ljudi ali ne odlučuju išta. u slučaju nepravilnosti imaju pravo pozvati članove da se raspišu vanredni izbori koji trebaju bit prihvaćeni od barem 30-40 posto članova.
  • The Undertaker
    4.4k
    U kontekstu mog posta o određivanju strategije poslovanja kluba je nebitno.
  • The Undertaker
    4.4k
    Privatnik obično (ništa nije 100%) zna kad kupuje koji mu je interes. Nekad je to pranje love, nekad prodaja igrača iz svoje ergele, nekretnine u vlasništvu kluba, nekad uvjet za neki drugi posao itd...Problem je što se dosta puta taj interes ne poklapa sa interesom navijača. A ima i onih koji propadnu jer su nesposobni, kao i svugdje u poslu.
  • Mali dioničar
    15.1k
    U kontekstu mog posta o određivanju strategije poslovanja kluba je nebitno.The Undertaker

    Znači tebi je u strategiji poslovanja kluba nebitno koliko klub novaca zaradi. U svom postu pišeš da Dinamo zaradi pa poslije veliš da ipak ne zaradi. U strategiji poslovanja ti je nebitno pitanje nogometnih agenata i da li je fer da je sav rizik kad je igrač u pitanju na teret klubu;

    1. klub plaća igrača
    2. klub plaća trenere tog igrača
    3. klub osigurava prostor za treniranje i igranje igraču
    4. klub kroz službena natjecanja daje igraču prigodu za afirmaciju
    5. svaki taj događaj, a Dinamo ih ima 60tak klub organizira ili domaćinstvo ili prijevoz

    Rizik agenta i sudjelovanje u svemu navedenom je nula.

    I onda recimo klub uprihodi 450 milja kuna i napravi rashod 448 milja. Napravi izlazne transfere za recimo 200 milja kuna. I onda agenti poberu cca 75 milja kuna. Bez ikakvog rizika.

    Znači Dinamo koji se brine za apsolutno svaki aspekt funkcioniranja te hrpetine igrača od kojih će se neki ispostaviti profitabilnim ulaganjima, a neki će biti totalni trošak zaradi 2% onoga što zarade agenti.
  • The Undertaker
    4.4k
    O čemu ti pričaš? Agenti su tu protočni bojler za prijenos zarađene love iz kluba na privatni račun vlasnika uz što manje troškove i bez vidljivih tragova. To je čista operativa. Strategija je kako zaraditi taj novac i to raditi dugoročno.
  • deda
    29.2k
    Ima agenata i agenata. Mamićevi dijele s njim, ali dobar dio ih ubire pare za sebe. Ja sam već jednom rekao, današnji nogomet se ne igra zbog navijača, klubova već agenata.
  • The Undertaker
    4.4k
    Naravno. Samo, kad agent radi samo za sebe onda su ti iznosi bitno manji.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.