• Mali Zeus
    9.6k
    Do Švedske igra prema naprijed nije bila problem. Ali obrambena igra je čiti kriminal. I to je isto istina, da nam krila jako malo ili nikako ne sudjeluju u obrambenoj igri. Tako je kod prvog gola mislim Larsson samo protrčao pokraj Brekala. I slične stvari.
  • marcio amoroso
    32.2k
    Brekalo opcenito igra loše zadnjih par utakmica. Ne razumijem zašto Oršić nije dobio minute protiv Švedske.
  • flexXy
    1.9k
    Mene je Brekalo protiv Svedske neugodno iznenadio, kad ne igramo ofenzivno do izrazaja jako dolaze njegovi defenzivni nedostatci i mislim da bi se Orsic puno bolje snasao. Kaj se Eura tice, ja bi radje tamo vodio nekog zadnjeg veznog, npr. Moro ili Sunjic nego Pasalica jer na njegovoj poziciji nam mogu igrat Krama i Vlasic i jednostavno je visak. Vise nemamo kvalitetu kao 2018. i jednostavno ce nam lakse bit protiv jacih igrat sa nekom vezom Moro, Modric i Broz koji ce dati osigurac ispred obrane.
  • Mali Zeus
    9.6k
    Brekalo igra kao da je glavni igrač i kao da ga blago boli k. Oršić je nakon Turske apsolutno zaslužio priliku u subotu. I zaslužuje je i sutra.
    Što se tiče def veznih ne mislim da trebamo nekog specijalista niti mislim da će Dalić zvati nekog kad već do sad nije.
  • The Undertaker
    4k
    Nije mi toliko problem loša igra nego što ja u Dalićevoj selekciji ne vidim smisla i logike. Ako već imamo smjenu generacija, pa daj barem radimo to planski. Koga smo definitivno dobili od mladih u protekle dvije godine? Ja bih rekao Livakovića, DĆC i Vlašića. Ovo ostalo je još u fazi isprobavanja, eksperimentiranja i sl. u kojem ja ne vidim rezona. Bekove nismo definirali, zadnjeg veznog osim Brozovića nemamo, zamjenu za Modrića i Perišića još nemamo niti se vidi na radaru. Umjesto More i/ili Šunjića ili Bradarića on zove Badelja. Umjesto da isporba Oršića on forsira Perišića za koga znamo što može. Dvije godine smo praktički izgubili. EP će iznijeti još ovi stariji pod uvjetom da se ne ozlijede i da ne budu iscjeđeni. Što ćemo poslije?
  • xavier
    11.1k
    Bojim se da će najveći problem biti na sredini terena. Zadnjih 10+ godina smo imali veznu liniju koja nas je "razmazila" i u kojoj, zbog kvalitete i profila igrača, nije bio potreban klasičan "razbijač" defanzivac. Prije toga smo na toj poziciji imali odličnog Niku Kovača.
  • Mali Zeus
    9.6k
    Mile Škorić se priključio. Dobro je sve.
  • Neki tip
    19.3k
    No bilo je valjda i za očekivati da se plasiramo iz ovakve grupe.xavier

    Ovo je baš neki uporan mit. Ajde da ga pokušamo raskrinkati.. :)

    Da se razumijemo, i ja mislim da se Hrvatska trebala plasirati iz ove grupe, s 1. mjesta, kao što i jest učinjeno. Međutim, mislim da bi se Hrvatska iz svake grupe u kojoj je nositelj, dakle nominalno najjača reprezentacija, trebala plasirati na veliko natjecanje, osobito s obzirom na to da iz grupe prolaze dvije reprezentacije.

    Pa, kad to imamo na umu, ajde vidimo koja je to grupa bila teža, kad je već naglasak na "ovakvoj" grupi.

    Nositelje neću nabrajati, jer s njima ionako nismo ni mogli igrati.

    A grupa

    Češka, Kosovo, Bugarska, Crna Gora.

    Ajd, nema nikoga protiv koga računaš 100% na bodove. Češka konzistentnija u plasmanima od Walesa, ali trenutno ništa potentnija reprezentacija od Walesa koji je, uostalom, na zadnjem EP bio u polufinalu.

    Naglasimo ponovno da iz svake skupine ionako idu po 2 reprezentacije pa je pitanje treba li za mjerenje težine skupine gledati i drugog po snazi, jer opasnost time više leži u ostatku grupe i u kontekstu težine plasmana treba gledati ponajprije tko ti je izazov iz 3. i eventualno 4. pota, ali ajd, ostanimo na svim hipotetskim protivnicima.

    Kosovo, Bugarska i Crna Gora jače od Slovačke, Mađarske i Azerbajdžana? Kako da ne.. Mađari slistili Bugare u dodatnim kvalama za doručak. Crna Gora je jača od Slovačke? Kosovo i Azerbajdžan su podjednako sporedni. Mogu uzeti bod, ako si neozbiljan.

    B grupa

    Ukrajina, Srbija, Luksemburg, Litva.

    Recimo da je Ukrajina - Wales (po rez. Wales je i uspješniji zadnjih godina, ali Ukrajina je dobra reprezentacija u usponu i bila bi nam ozbiljan izazov u kvalama da nas je zapala). Srbija, Luksemburg i Litva vs Slovačka, Mađarska i Azerbajdžan? Netko bi zbilja radije izabrao ove druge? Možda stvar "više od sporta" u slučaju Srbije, ali B skupina ni po jednom kriteriju nije bila jača od naše.

    C grupa

    Nizozemska, Sjeverna Irska, Bjelorusija, Estonija.

    Nizozemska je, po imenima, jača od Walesa, u redu. No 2 repke idu na EP, zašto bi nam Nizozemska bila smetnja da se skupa s njima kvalificiramo? Uostalom, to što su jaki, znači da će teško gubiti bodove od ostalih i time te ostale približiti prvim dvama mjestima. Sjeverna Irska je od Slovačke ispala u dodatnim kvalama, Bjelorusija sasvim očito nije jača od Mađarske, a niti Estonija od Azerbajdžana.

    D grupa

    Danska, Republika Irska, Gruzija i Gibraltar.

    Danska je vrlo vjerojatno jača od Walesa, vrlo dobra repka koja i na EP ima što reći, potencijal za 1/4 finala. U prošloj Ligi nacija bili su 2 boda ispred Walesa u zajedničkoj skupini. Ponavljam, 2 idu na EP.
    R. Irska je u dodatnim kvalama ispala od - Slovačke. Na penale, sve 5, ali bolja očito nije. Gruzija je jača od Mađarske? Gibraltar od Azerbajdžana?

    E grupa je naša. 4 repke su otišle na EP. Na prvenstvo s 24 reprezentacije. U sustavu koji kao nikad prije nudi popravke.. Ali, samo malo, pa i za ostale je prilika bila ista. Mađarska i Slovačka su igrale sa sebi ravnima.. u jakosnim skupinama Lige nacija gdje pripadaju i gdje su bile na vrhu ili pri vrhu i omogućile si dodatne kvale. I kroz njih prošle. Igrale upravo protiv tih, ne znam zašto onda težih, Irske, Sjeverne Irske, Islanda, Bugarske..

    F grupa

    Švedska, Norveška, Rumunjska, Farski otoci i Malta.

    Recimo da je to tu negdje s našom skupinom. Imaš izvan nominalno 2 najjače još reprezentacija koje ti mogu uzeti bodove i koje se imaju pravo nadati EP. Tu, dakle, mimo Švedske, mislim na Norvešku i Rumunjsku, a Farani i Maltežani idu u rang s Azerima.

    Međutim, Rumunjsku je u dodatnim kvalama izbacio - Island. Islanđane su izbacili Mađari. Rumunjska samo zvoni u ušima, odavno su slabiji od Mađarske i Slovačke. Naravno, ne možeš samo preslikati poraz Rumunja od Islanđana u siguran poraz od Mađara, ali indikativno je, budući da nije riječ o prijateljskim tekmama, nego najvažnijim utakmicama u godini za njih.

    Norvežani su nama nezgodna repka, ali isto ne vidim po kojem su kriteriju bolji, jači, uspješniji od Mađara/Slovaka. Niti uspjesi u zadnjih 5, 6 godina niti međusobni omjeri niti igrači u većim i jačim klubovima - ni po čemu Norvežani nisu jača reprezentacija od ove dvije.

    G grupa

    Austrija, Sjeverna Makedonija, Slovenija, Izrel, Latvija.

    Izjednačeno, može se gubiti bodove, ali mislim da ovdje ne treba baš puno slova otipkati da bi se ustvrdilo da Austrija ni po čemu nije jača od Walesa, a Sjeverna Makedonija, Slovenija ili Izrael od Slovačke ili Mađarske. Imaju 1 repku više, Izrael je znao biti nezgodan, od Slovačke u ovogodišnjem izdanju Lige nacija imaju 1 bod više kolo prije kraja i dobili su ih u Slovačkoj uz remi doma. Dobili su ih nakon što je to Slovačkoj bila 3. tekma u 6 dana pri čemu su 3 dana ranije igrali protiv Škotske u gostima, a jedino im je prva bila važna - kvale s Irskom gdje su igrali produžetke i penale.

    Ok, ima nezgodnih, jer je ujednačena skupina, ali da smo u nju upali rekli bismo vjerojatno da je to najlakša skupina ikad i da se iz "ovakve" skupine moramo kvalificirati (pa naravno, moramo iz svake, ali to skupinu ne čini lakšom od ostalih). :)
    Mi uvijek svoju skupinu smatramo najlakšom ikad, valjda jer u njoj nisu Francuzi i Španjolci. Nikako da se naviknemo na taj nositeljski status.

    H grupa

    Turska, Island, Albanija, Andora, Moldavija.. Turska je iza Mađarske u ovogodišnjoj Ligi nacija pri čemu Mađarima ni nije neki naglasak na tome, jer su igrali dodatne kvale, 2 utakmice. Međusobno su igrali pobjede u gostima i jedni i drugi. U finalu dodatnih Mađari izbacili drugog iz ove skupine, Island. Osjetili smo i Mađare i Turke, tu je to negdje. Slovaci su slične snage, možda i malo lošiji, ali imamo i Wales koji od Turske i Islanda teško da je nešto lošiji.

    Recimo da su Turska, Island i Albanija izazov više manje sličan Walesu, Slovačkoj i Mađarskoj, ali sigurno ne teži. Ili se ne slažete?

    I grupa

    Rusija, Škotska, Cipar, Kazahstan, San Marino..

    Po čemu i koja reprezentacija je ovdje bolja, jača od naših suparnika - Walesa, Mađarske i Slovačke.

    Rusija i Škotska su sigurno nezgodne, ali opet to su dvije, mi smo imali 3 relativno izjednačena suparnika.. Budući da su 2 mjesta, Rusi ozbiljna repka, a Škoti nama neugodni, ova bi nam grupa bila potencijalno skliska, ali tko bi ju to, da smo je dobili, proglasio teškom, a kamoli najtežom?

    Za Škote bismo isticali kako od 90ih nisu bili nigjde i da je svjetska sramota ako sad preko nas prijeđu.. :)

    J grupa

    Grčka, Finska, BiH, Armenija, Lihtjenštajn.

    Ovu se grupu medijski proglašavalo skupinom smrti kvalifikacija, najtežom grupom itd. Je, iz perspektive BiH možda. Ali mi nismo BiH, nego Hrvatska, nositelj, Italija koju ne spominjem stoga, nama nije potencijalni protivnik.
    Grčka, Finska i BiH su uvrh glave tu negdje s Walesom, Mađarskom i Slovačkom, po kojem god kriteriju želite.
    Bila bi nam to nezgodna skupina, svakako, baš kao što nam je i ova u kojoj smo bili bila, a koju smo apsolvirali.

    Da sumiram, uvjeren sam da se dojam o jakosti skupina temelji na imenu nositelja i onda još jednoj po mogućnosti zvučnoj repki iz 2. pota i eto "nikad jače skupine". Kad ono 2 favorita i autsajderi (slučaj Njemačka, Nizozemska; gdje mi ne bismo mogli igrati i protiv jednih i protiv drugih, jer mi smo - "Njemačka"...).

    Hrvatska sve navedene grupa treba proći. Da se našla u bilo kojoj od pobrojanih i da nije prošla, bio bi to neuspjeh. Ni u jednoj od tih grupa u 3. ili 4. potu nema reprezentacija od kojih bi bilo "legitimno" ili manje bolno ispasti nego što bi to bilo da smo bili iza Mađarske, Slovačke.. baš ni u jednoj.

    Wales iz 2. pota možda (više) nije jak kao Danska, Rusija ili Švedska, sasvim sigurno nije kao Nizozemska, ali nema argumenata prema kojima bi oni bili nekakva zalutala repka u 2. pot. Da podsjetim, polufinalisti zadnjeg EP, a od sljedećeg izdanja igrat će, ako odigraju barem remi doma s Finskom u zadnjem kolu, u A Ligi nacija. Možemo reći da je EP bilo prije 4 i po godine, a Liga nacija nevažno natjecanje.. ali što je onda argument? Dojam da je Wales bezveze, a Danska, Rusija ili Grčka kandidati za naslov na EP? :)

    Eto, oko zapravo bezvezne teme sam si dao pisati, ali budući da mi već dvije godine bode oči to konstantno forsiranje nekakve slabe i smiješne i nikad lakše grupe (ajde da ne vadim sad sve naslove iz medija i sve forumaške postove), baš mi došlo da malo prošetam po grupama. Izvin'te. :)
  • xavier
    11.1k


    Sad mi je žao što sam bio onako kratak pa si možda krivo shvatio i mislio da idem u nekom drugom smjeru. Nisam uopće aludirao na to da je grupa lagana ili da bi mogla biti teža ili lakša nego je @Mali Zeus napisao da se mučimo u Ligi nacija, "ali smo se plasirali na Euro". Znači ponovo, ja uopće ne želim reći da smo skupinu trebali proći "dominantnije" nego samo da smo prošli što je i očekivano za reprezentaciju koja je prošlo veliko natjecanje završila kao druga na svijetu.
  • Mali Zeus
    9.6k
    Ma slažem se sve. Ja samo želim reći da je Euro kriterij od kojeg sve treba početi i završiti.
    S druge strane što se očekivalo od nas u Ligi nacija. Otpočetka je pristup bio krivi i to se tretiralo kao nešto nevažno što se mora odraditi. Umjesto da se to shvati ozbiljno ili nešto između neozbiljnog i natjecanja na razini eura. Dalić je to trebao iskoristiti da proba neke nove opcije, što i jest, ali nedovoljno. Govori se o pomlađivanju i smjeni generacija, a zapravo smo dobili 3 igrača i neke pozicije su i dalje problem.
    I na kraju imat ćemo i na Euru problema ako se neki od problema koji su nastali u zadnje 2 godine ne riješe. S nekim svojim odlukama Dalić si nimalo ne pomaže.
  • Neki tip
    19.3k
    Sad mi je žao što sam bio onako kratak pa si možda krivo shvatio i mislio da idem u nekom drugom smjeruxavier

    Iako se na tvoj post uvodno referiram, nije da sam zbog istog išao sve ovo pisati, odnosno ne odgovaram svojim postom (samo) tebi.. :) Taj tvoj citirani post mi je bio samo podsjetnik i povod na ono što se od izvlačenja provlači i gotovo zdravo za gotovo uzima pa mi se evo dalo malo natipkati kako izgledaju ostale grupe i usporediti je s našom.. prošlo ispod mosta, ali nek se nađe kao podsjetnik za neka buduća tumačenja snage i slabosti grupa. :)
  • deda
    27.9k
    7 mladih reprezentativaca pozitivno. Uh, nadam se da nisu Gvardiol i Majer. :rage:
  • Crusades1986
    9.7k
    Taman je čevrtak kad je tekma u Austriji deseti dan...
  • flexXy
    1.9k
    Lijevog beka će igrati Bradarić, na Poljudu, njegovu stadionu, on je budućnost reprezentacije. Jedini stoper je Lovren, zvao sam i Škorića, razmišljao sam staviti nekog ljevaka poput Barišića ili ne... I desno će igrati Juranović. Neka igraju, neka se pokažu, neka mi daju više briga. Ni Budimir ni Petković nisu na nivou da mogu igrati cijelu utakmicu. Fali nam zadnji vezni da bi Kovačić i Luka bili okrenuti prema napadu. Moramo naći tu alternativu

    Ovo je Daliceva izjava dan prije utakmice. Ako cemo tako svima davati sansu da se dokazu, onda neka zove igrace koji bi u buducnosti mogli doprinjeti nesto repki a ne Juru i Skorica te Barisica probavat na stoperu. Tu se okrece i na probleme selekcije momcadi da mu Budimir i Petkovic nisu spremni i da nema zadnjeg veznog. Pa tko je za to odgovoran nego sam izbornik koji slaze momcad. Malo samokritike mu nebi lose doslo.
  • Majki2111
    2.6k
    Neka gurne Bašića u vatru. Pošto nije Moru zvao. Za bekove sam zadovoljan. Smatram da Juranović treba biti ispred Uremovića.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.