• austrijanac
    3k
    Ni naša trenutna HNL tv prava nisu dobro monetizirana straightforward prodajom prava,Ban

    Monetizirana su onoliko koliko vrijede.
    Da ima zanimanja, vrijedilo bi vise.
    Ponuda i potraznja.

    Ne govorim tu za hrvatske gradane, nego za vece okvire.
  • Ban
    698

    Ma slobodno tržište je floskula. Od toga nema kruha. s tih milijun godišnje po klubu si možeš guzicu obrisat.

    Ako pričamo o zanimanju, HNL je kod nas najgledanija liga. Problem je što u uređenim ligama građani plaćaju mnogo više da ih prate.
  • SAS1987
    14k
    Braga je isto u ranguBan

    Možda je u istom rangu ali oni ne igraju iste kvalifikacije LP ko Dinamo jer nisu prvaki.

    Za mene su Dinamovi konkurenti Hajduk, do neke mjere Rijeka i klubovi naših kvalifikacija za LP. Naravno, ne možemo mi trošiti ko Galata pa ćak i ko AEK zbog mercha, ulaznica i TV prava ali eto, to su nam direktni konkurenti.

    CL-PO: Play-off Round for Champions (8 clubs)

    Seeded clubs coef. Unseeded clubs coef.
    ------------------------ --- ---------------- ------------------------ --- ----------------
    AEK Athens *3 Gre (55.000) Maccabi Haifa * Isr (24.500)
    FC København ** Den 40.500 Molde FK ** Nor 24.000
    Young Boys Sui 34.500 Royal Antwerp Bel 17.000
    Galatasaray ** Tur 31.500 Raków Czestochowa * Pol 5.000
  • Ban
    698

    Tako svejedno, partikularni konkurenti se mijenjaju iz godine u godinu. Poanta je kadrovskim zahtjevima kvalifikacije u skupine.
  • austrijanac
    3k
    Ma slobodno tržište je floskula.Ban

    Je, ali odreduje cijenu i tu sva prica zavrsava.

    s tih milijun godišnje po klubu si možeš guzicu obrisat.Ban

    Dinamo da, ali ostatak lige ne. S milijun eura godisnje igras HNL.

    HNL je kod nas najgledanija ligaBan

    Prosjek gledanosti je oko 4-5% (uvelike povecan utakmicama klubova poput Dinama i Hajduka).
    Radim analizu gledanosti HNL skoro svako ljeto za firmu, moze ono bit najgledanije, ali to vise govori o tome da su nam ostale lige jos gore. Derbiji su na 13-14% assumed viewershipa, da je ostatak lige barem priblizno tome, gdje bi nam bio kraj.

    HNL nije zanimljiv ljudima van okvira nas fanatika koji ga zivimo. Ja cu uvijek svima rec, kakva god da je liga, nasa je i trebamo je volit, ali ne mozemo prodavat vise nego sto vrijedi.


    Zato je iluzorno ocekivat pojacanja od 7 milijuna eura, pogotovo dok za tih 7 milijuna eura, 5 klubova u HNL zajedno prezivi financijsku godinu.
  • Ban
    698
    Koliko je to u apsolutnim brojkama?
  • austrijanac
    3k

    Ne mogu ti dat tocan broj jer od TV Provajdera dobivamo postotke (uglavnom). Na to se nadodaju kladionice i ostale streaming platforme i dobijes neki postotak average assumed viewership od ukupnog broja korisnika TV u tom trenutku.

    Nije mjerodavan broj, uvelike je spekulativan, ali po tom se vodi dosta stvari.
    Arena nam je davala uvijek konkretne brojke doduse, nije to bilo ekstra bajno.
    Bilo je tekmi gdje nije bilo ni 5 tisuca gledatelja na telki.
  • Ban
    698
    Bilo je tekmi gdje nije bilo ni 5 tisuca gledatelja na telki.austrijanac

    Onda sam u pravu i više nego što sam mislio. Potrebno je pronaći način da se HNL "subvencionira" na leđima nezainteresiranih građana, a potom i povećati zainteresiranost. Simplistični modeli prodaje prava tu neće i ne mogu biti od koristi.
  • SAS1987
    14k
    Potrebno je pronaći način da se HNL "subvencionira" na leđima nezainteresiranih građanaBan

    Porez za hnl? :lol:
  • Ban
    698
    Porez za hnl? :lol:SAS1987

    Efektivno, ali jasno ne doslovno. Nazivmo to tržišnom subvencijom.
  • Jaro
    6.2k
    Potrebno je pronaći način da se HNL "subvencionira" na leđima nezainteresiranih građana,Ban

    Miško jesi to ti?
  • Mathiasovi Chageri
    1.9k
    Kad se sagradi stadion i/ili pokrene neka regionalna liga sa većim tržištem.Ban

    Ljudi koji ne žele dolaziti gledati Slaven Belupo ili Varaždin, sigurno neće preko noći dolaziti gledati Borac iz Banja Luke iz 40. lige u Europi, Rabotnički iz 50. lige u Europi, Koper ili TSC iz Bačke Topole. Eventualno punije stadione bi imao protiv Crvene Zvezde ili Partizana i to ravno dvije sezone. Pa nama tu Balkani ili Koper ili Maribor dolaze u pretkolima LP pa uz najbolju dobru volju, toplo vrijeme usred ljeta i "europsku utakmicu" ne možeš skupiti preko 8500 ljudi na to.

    Klincima danas između 15 i 25 godina ništa ne znači Željezničar, Sarajevo, Budućnost ili Vojvodina, a ljudi se regionalnom ligom pale isključivo zbog mladosti u Jugoslaviji. Za ljude rođene nakon 1991. ti klubovi su aposlutno nebitni i neatraktivni. Zašto bi ja kao kupac ulaznice više valorizirao utakmicu protiv Čukaričkog nego protiv Gorice? Zato jer je srpski klub? Potpuno nebitno. Još gore zapravo, imam dovoljno svog krša od ekipa, ne trebam ići gledati srpski.

    Mi trebamo raditi na našem proizvodu, na našoj ligi i učiniti ga privlačnijim mlađim generacijma i graditi tradiciju odlaska na stadion. Kako ćemo to raditi? Bilo poboljšanom infrastrukturom, kvalitetnijim brandingom i marketingom ili nećim trećim, to je na klubovima i HNS-u pojedinačno da odluče. Nadati se da ćemo moći trošiti više na igrače jer će više novca biti ako u ligu uđemo sa 2 mil Makedonaca i Škendijom/Sileksom ili 2 milijuna Slovenaca i Murom/Koprom je iluzorno.
  • wolfgang14
    1.2k
    https://sportske.jutarnji.hr/sn/nogomet/reprezentacija/vatreni-dobio-poziv-zlatka-dalica-a-onda-sok-nije-to-zasluzio-dolazak-u-dinamo-u-nogometu-se-nikad-ne-zna-15396351

    Ako se nekom neda sve čitati:

    - A da bude u vrhu napada Dinama - upitao ga je Šola.

    - Dion je u Augsburgu, on je centralni napadač Augsburga, ali u nogometu se nikad ne zna - odgovorio je Beljin menadžer.
  • Georg Koch
    4k
    lijepo je zapalio vatru, nece manjkati materijala u temi
  • Facke
    2.8k
    Jedine ak bu dosel na posudbu. Ne verujem da ga bu Augsburg dal za nisku cifru. Al posudba od sezone i pol mu nebi lose dosla.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.

More Discussions