• Neki tip
    18.3k
    Ja sam negdje svojevremeno čitao da je žuta u to vrijeme bila prepoznatljiva boja Zagreba. Tramvaji su u Zagrebu, baš negdje od osnivanja Građanskog, 1911. ili 1910. godine, bili žuti. Takvi su bili sve do cca sredine 20ih. Pročelja brojnih zgrada su bila žuta, "glumeći" zlatnu.

    To i dalje ne objašnjava zašto onda i crvene pruge i lako moguće da je deda posve u pravu, da je Sparta bila uzor, ali eto dijelim što nekad negdje naletih na tu temu.
  • deda
    26.3k
    Morat ćemo pitat gospodina Tomaševića on bi trebao znati.
  • Sljeme
    1.5k
    Sparta Prag čini mi se.deda

    Zakaj misliš da je Sparta? HAŠK je imal iste boje, jer su prevladavajuće u grbovima i znamenjima hrvatskog plemstva. S obzirom na okolnosti u kojima je Građanski osnovan (otpor mađarizaciji) vrlo vjerojatno su se te boje koristile iz domoljubnih razloga, po uzoru na HAŠK.
  • Robi T
    207
    Ja sam negdje svojevremeno čitao da je žuta u to vrijeme bila prepoznatljiva boja Zagreba. Tramvaji su u Zagrebu, baš negdje od osnivanja Građanskog, 1911. ili 1910. godine, bili žuti. Takvi su bili sve do cca sredine 20ih. Pročelja brojnih zgrada su bila žuta, "glumeći" zlatnu.Neki tip
    Takvo je bilo i objašnjenje za PUMIN 2. dres,žuti sa tankim crnim crtama.
    Drugu verziju,koju sam čuo,za taj dres je da su na nekoj južnoameričkoj turneji,50ih ili 60ih godina 20. st.,igrači Dinama kupili nečije dresove koji su bili žuto-crni te čak i odigrali i par tekmi u njima. Mislim da se to čak i spominje u knjizi NEBO SE PLAVI.
    Navodno je bila ideja da se,kada je PUMA,radila te dresove,napravi dres sa žuto crnim prugama ali po tadašnjim pravilima UEFE se to nije moglo napraviti pa je napravljen žuti sa tankim crnim prugama.
  • Neki tip
    18.3k
    Drugu verziju,koju sam čuo,za taj dres je da su na nekoj južnoameričkoj turneji,50ih ili 60ih godina 20. st.,igrači Dinama kupili nečije dresove koji su bili žuto-crni te čak i odigrali i par tekmi u njima.Robi T

    Penarol. :) Da, kupljeni su tamo dresovi i jesu odigrali neke tekme u njima.
  • superhik
    9.7k
    Razlog je u tome što je predsjednik kluba bio Andrija Mutafelija, koji je ujedno bio i "sponzor". On je u svojoj prodavaonici otvorio sponzorsku liniju za nabavku rekvizita kluba.
    Mutafelija je bio zastupnik poznate engleske sportske kuće William Shillcock koja je vršila "katalošku" prodaju dresova (primjer na slici)

    "Riješeno je bilo i materijalno osiguranje kluba i predsjednik gosp. Mutafelija predujmio je klubu potreban novac za nabavku svih potrebnih rekvizita. Trebalo je nabaviti sve novo i to za dvije kompletne momčadi (g. Mutafelija bio je zastupnik poznate engleske sportske kuće William Shillcock) i uz otplatu od mjesečnih 5 kruna on je Građanskom otvorio konto, na koji je klub redovno otplaćivao svoj u ono vrijeme prilično veliki dug. Nabavljeni su dakle dresovi i kopačke i s novom loptom pošlo se 14. svibnja 1911. rano u 4 sata ujutro na prvi trening i to na igralište u Tuškanac."

    dres.png
  • Sljeme
    1.5k
    Pričali smo o tome koji je razlog baš za te boje prvog dresa. U ovom katalogu ima različitih, a mi smo odabrali baš crveno-žute. Možda baš u to vrijeme kad im je trebal prvi dres nije bilo drugog, a možda je namjereno odabran iz nekog razloga.
  • Tongo Doumbia
    1.8k
    Oprostite ako je netko pitao, ali je relativno žurba. Uglavnom, dres iz 1982, odnosno ova replika u fan shopu, jel ekvivalent Adidas dresu po veličini, jer mi Adidas L bude prilično dobar i komotan?

    Hvala unaprijed.
  • BluePhone67
    3k
    [img]http://Ratni.jpgDres Žuto-Crveni nema veze sa Spartom Prag kao niti sa jednim Češkim nogometnim klubom, jedino se može uzeti u obzir "Češka" kao poveznica ali ona nije utemeljena već mogućnost, slučajnost ali i nagađanje od strane autora te priče i teksta M.T. kojeg inače iznimno cijenim, a vezano je za ovu tematiku..

    A to je, da je klub Gradjanski nastao na okupljanju kluba u Budëjovičkoj restauraciji u zgradi Prve hrvatske štedionice, što je točno i koja se nalazila na uglu današnje Bogovićeve i Cvjetnog trga, znači u Zagrebu što je važno za reći i ne u Češkoj i ne kao tovari u Pragu, a zastava mjesta Čeških Budëjovica su upravo Žuto-Crvene.


    Čisto informacije radi, prvi grb kluba Gradjanskog je također bio Žuto-Crveni i kao takav zadržao se svega par mjeseci takvog izgleda i tih boja. Sada da li je baš zbog tih boja na zastavi koja se povezuje sa zastavom i imenom restauracije, klub Gradjanski stavio boje i na grb i na dres isključivo zbog toga i ubrzo se odmaknuo od te ideje, mi je u ovom trenutku teško zamisliti.

    Drugo, isti autor navodi sljedeće, postoji čvrsti i jasni razlozi u izboru žute boje. Prvi električni tramvaj u Zagrebu koji je vozio od 1910 god do 1923 godine bio je žute boje, a tek onda plave. Nadalje, u službenom grbu Grada Zagreba vidljiva su otvorena glavna ulazna vrata žute boje. Pročelja u središtu Zagreba uglavnom obojena su svjetlim, žutim tonovima koje variraju prema zlatnim što je bio kolorit iz doba Austro-Ugarske. Ostali navodi autora nisu meritorni za povezanost žute boje poput žuti stadion, žute stolice, mreže na golovima itd. jer je to sve pedeset godina kasnije u vrijeme Maksimira i pod imenom Dinamo Zagreb.

    Možemo zaključiti da 100% odgovore iz prvog lica za ovu kombinaciju boja dresa i grba nemamo, kao niti jedan zapis o tome iz toga vremena, a ako u ovu cijelu priču svrstamo drugu boju crvenu o kojoj nema niti riječi od samog autora, možemo reći da je priča o svemu tome na klimavim nogama.

    Ja jedino za crvenu boju mogu reći da je bivši grb Grada Zagreba bio crvene boje i kao takav je vidljiv na crkvi Svetog Marka.

    Za kraj, prelistao sam za ovu temu nekoliko knjiga novijeg datuma:
    Dinamo - Nebo se plavi, Miroslav Tomasevic ( 2019. )
    Dinamo, povijest i zlatnih 10 godina ; Miroslav Tomasevic ( 2016. )
    Sveto ime Dinamo - leksikon ; Fredi Kramer ( 2006. )
    GNK Dinamo Zagreb 100 god. - leksikon stoljece kluba ; Fredi Kramer ( 2011. )

    , ali i nešto starija izdanja:

    01. Gradjanski boravi u Spanjolskoj " Ilustrovani ogled " ( 1922. )
    O2. Spomenica 1. Hrvatskog Gradjanskog sportskog kluba ; Jozo Jakopic ( 1938. )
    87. Album nogometnih klubova Jugoslavije, Hrvoje Macanović ( 1925.) 
    88. Spomenspis Zagrebackog nogometnog podsaveza 1919 - 1929 ( 1929. )

    Ništa konkretno u ovim knjigama nisam našao, osim već ovdje navedeno i jos kod Kramera da su nosili na prvoj utakmici Žuto-Crvene dresove i u Spomenici Gradjanskog iz prve ruke Antuna Ture Dubravčića sa naslovom "Ratni Purger" gdje spominje u osvrtu, narančaste dresove sa žutim ovratnicima, a kasnije Žuto-Plave što ovoj temi daje novu dimenziju za istraživanje. Pa eto, izvolite ako netko ima još kakva saznanja o svemu ovome, neka podjeli ovdje svima nama.

    PS
    Neda mi sliku stavit Ratnog Purgera
  • Oluja
    3.3k
    Moram se pohvaliti da mi je stigao retro dres Gradjanskog. Odusevljen sam. Nisam znao da ga je izradila Copa. Jel tako i s ostalim retro dresovima?
  • Paggini
    3.8k
    Da, sve je Copa radila. Uzeo svoj danas u Ilici, bolesno je lijep.
  • Sljeme
    1.5k
    Ja jedino za crvenu boju mogu reći da je bivši grb Grada Zagreba bio crvene boje i kao takav je vidljiv na crkvi Svetog Marka.BluePhone67

    Crvenu boju je koristio i HAŠK osnovan 1903. godine, a u doba osnivanja Građanskog je već bio mega sportsko društvo. Crvena, žuta/zlatna, bijela su uzimane kao boje jer su najčešće korištene u grbovima hrvatskih pokrajina i plemstva. Građanski kao i HAŠK su imali hrvatski predznak, upravo radi mađarizacije. Prva tekma Građanskog u povijesti je i bila protiv HAŠK-a. Poslije Prvog svjetskog rata razbuktalo se rivalstvo i Građanski prelazi na skroz plave dresove. Sigurno je HAŠK imao veliki utjecaj na Građanski, a po mojoj teoriji samim time i na te prve dresove.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.