• The Undertaker
    4.6k
    Najveći dobitak ove utakmice je da su igrači dobili iskustvo i osjećaj o čemu se tu radi, pogotovo ako nam bude trebao bod ili 3 protiv MC u Zagrebu.
  • Guinness
    2k
    Ne znam što bih mislio. Igramo usrano al držimo rezultat. To se valjda zove podijeljeni osjećajThe Undertaker

    Kog boli kurac dok je rezultat tu. Isto kao i hnl, kog boli kurac ko je prvi dok gaziš talijane i sa jednom od najskupljih ekipa držiš 0 70% utakmice
  • vjeko1701
    6.3k
    A onda nam je isti kurac dal su danas dobili il izgubili. Nemoš tražit treće mjesto s jednom pobjedom, to se gotovo nikad ne događa. Barem ne u skupinama s 2-3 izjednačene momčadi.LovroZG

    Pa to je moja poanta. Sad računati da nam je ovo vjerojatno dovoljno za neko treće mjesto mi je glupo. Treba se potuči sa Sahtarom, probati još koji bod ulovit u Italiji i probati prezimiti.
  • Infinity
    15.5k
    Cetiri boda protiv Shakhtara znace da cemo u Italiju ici osigurati drugo mjesto, a vec cemo biti sigurno treci ako nas City ne razjebe. Da stvar bude bolja, u Milanu mozemo i izgubiti ako City dobije Shakhtara na Etihadu. Ovo bi bio idealan scenarij, mada postoji i idealniji, a to bi bilo sest bodova u iduca dva kola. S tim bodovima bi vec tad osigurali drugo mjesto, al ne treba pretjerivati. Ni tri boda nisu na odmet ako cemo imati bolji omjer, tj. bolju gol razliku u ta dva susreta.
  • reziser
    6.5k
    na jučerašnjoj tekmi se nije mogao očekivati pozitivan ishod osim u najljepšim bajkama, tak da ovaj poraz nama ništ ne znači. Neće se ni drugi bolje provesti.
    Nadam se da nama preostaje borba za 2 mjesto sa Šahtjorom...
    ove slijedeće 2 tekme odlučuju, Nismo još ni sigurni treći, treba igrati, boriti se za svaki bod. Blizu smo proljeća (makar i EL), ali ima još puno bodova u igri.
  • Neki tip
    19.6k
    Razmišljam malo i mislim si - naravno da je uvijek bolje biti 2., nego 3., matematika i logika, zbilja osnovna.

    I naravno da bi ljepše bilo prezimiti u LP, nego u EL i da bi to bio veći uspjeh..

    Ipak, postoji jedan ALI..

    Ali, dakle, 1. u skupini nećemo biti. Što znači da bismo u slučaju prolaska išli na neke Bayerne i Liverpoole.. sa šansama sličnim onima koje smo imali jučer ili manjima, s obzirom na to da je riječ o dvije utakmice.

    S druge strane, u EL bi imali što za reći i možda bismo prošli još koje eliminacijsko kolo, došli zbilja daleko..

    Volim gledati kako se Dinamo dobro nosi s najjačim klubovima Europe. A još više volim kad pobjeđuje jako dobre klubove..

    Uglavnom, ako ćemo o željama, želim da Dinamo osvoji LP.

    Ako ćemo o očekivanjima, recimo da neću biti nimalo razočaran ni ako budu 3., a nastave ovako prezentirati moj klub i moj grad.
  • xavier
    11.4k


    Mislim da nas većina tako razmišlja, ali opet s druge strane, i u knock out fazi EL možeš naletiti na momčad od koje ćeš glatko ispasti. Uglavnom, treba ionako dati sve od sebe pa ako to bude dovoljno za drugo mjesto, savršeno. Ako bude dovoljno za treće, opet odlično.

    Jer nismo mi još ni to treće osigurali iako se za sad stvari kreću u dobrom smjeru :smile:
  • Neki tip
    19.6k
    Uglavnom, treba ionako dati sve od sebe pa ako to bude dovoljno za drugo mjesto, savršeno. Ako bude dovoljno za treće, opet odlično.xavier

    Da, to potpisujem, to je neki smisao i sukus svega.
  • Dragon1Warrior123
    3k
    ne znam moje mišljenje za drugo ili treće mjesto je da treba se zapitati, šta je veći uspjeh? Prvi puta proći skupine LP pa ispast ili ako se poklopi proći još tu osminu, ili možda ući u EL u kojoj smo već prezimili prošle europe i koja je puuuno slabije reputacije nego LP i proći još kolo dva ili eventualno tri. Tako da ja bi radije treće mjesto jedino ako bi nam to omogućilo da osvojimo EL inače drugo mjesto definitivno.
  • Bosna86
    11.6k
    Fora je sto bi s prolaskom skupine i prodajom love imali dovoljno i za stadion i za kamp, u realnosti hrpa stare i nove gamadi ce se nakotiti
  • xavier
    11.4k
    Prvi puta proći skupine LP pa ispast ili ako se poklopi proći još tu osminu, ili možda ući u EL u kojoj smo već prezimili prošle europe i koja je puuuno slabije reputacije nego LP i proći još kolo dva ili eventualno tri. Tako da ja bi radije treće mjesto jedino ako bi nam to omogućilo da osvojimo EL inače drugo mjesto definitivno.Dragon1Warrior123

    Pa naravno da bi svatko radije birao 3. mjesto, EL i prolazak još 3 kola nego 2. mjesto i ispadanje odmah u 1/8 finala LP, ali nema garancije da ćemo u EL proći nekoliko kola. Ima i tamo itekako jakih klubova.

    Od 8 klubova koji su prošle sezone završili na 3. mjestu LP i nastavili natjecanje u EL, 4 ih je ispalo odmah u prvom kolu knock out faze.
  • reziser
    6.5k

    Samo je stvar u tome, tko ti garantira da bi prošao još koje u EL...
    naravno da bi svi da uđemo u EL pa prošemo 2 kola, nego ispadnemo u LP
    ali ništa nema garancije
    čak ni da ćemo dočekat proljeće za sad
    ali vjerujemo da hoćemo
    ja se ipak nadam 2 mjestu i proljeću u LP
    pa kaj bude
  • Neki tip
    19.6k
    možda bismo prošli još koje eliminacijsko koloNeki tip sa Zapada

    Samo je stvar u tome, tko ti garantira da bi prošao još koje u EL...reziser


    Nitko ne garantira, zato i napisah da su nam veće šanse i da bi možda.. :wink:

    Pa nije da bih se ja protivio 2. mjestu u skupini LP.. donedavno smo o tome mogli samo sanjati, sad već racionalno, uz nešto mašte i želja raspravljamo o opcijama..
  • Infinity
    15.5k
    Evo od mene jedna analiza posljednjih pet sezona LP

    Cetvrtoplasirane momcadi:
    0 bodova - 5x
    1 bod - 4x
    2 boda - 6x
    3 boda - 13x
    4 boda - 6x
    5 bodova - 5x
    7 bodova - 1x

    Treceplasirane momcadi:
    2 boda - 1x
    3 boda - 3x
    4 boda - 2x
    5 bodova - 6x
    6 bodova - 8x
    7 bodova - 10x
    8 bodova - 4x
    9 bodova - 5x
    10 bodova - 1x

    Iz ove dvije tablice mozemo vidjeti kako se s tri boda jako rijetko ide dalje. Imamo uzorak od 40 grupa u kojima su se 3 boda uzimala 16 puta ili 40%. U 81,25% slucajeva tri boda nisu bila dovoljna za prolaz grupe, tj. proslo se svega tri puta u 16 slucajeva. Iz nase perspektive, mi imamo sanse biti treci s tri boda, tesko cemo u Milanu primiti vise od tri komada, ali je puno veca sansa da ce Atalanta jos negdje otkinuti bod.

    Mozemo vidjeti da je sedam bodova u najvise slucajeva bilo dovoljno za trece mjesto, ali imamo jedan primjer gdje sedam bodova nije bilo dovoljno za trecu poziciju. Dogodilo se to prosle sezone. CSKA je bio cetvrti ispred treceplasiranog Plzena kojeg smo upravo mi izbacili nakon sto su sa sedam bodova osvojili trecu poziciju.

    Cetiri boda takodjer u vecini slucajeva nisu dovoljni za trecu poziciju, tj. u 75% slucajeva se s cetiri boda zavrsavalo kao cetvrti. Tu uglavnom odredi nacin na koji si uzeo ta cetiri boda. Uzmemo li ih istom protivniku, tj. Atalanti onda je izgledno da cemo zavrsiti treci.

    Pet bodova je li-la. Ako uzmemo dva Shakhtaru, pa izgubilo od Atalante i Citya onda cemo puno teze proci nego da uzmemo bod Shakhtaru i bod Atalanti i tako ju ostavimo na -4.

    Izuzev vec jednog navedenog slucaja Plzen-CSKA, u deset ostalih slucajeva sedam bodova je bilo dovoljno za prolaz kao treceplasirana momcad skupine. Nitko u posljednjih pet sezona nije ispao sa osam, devet ili deset bodova.

    Zavirimo dublje u povijest. Ovaj sistem grupne faze gdje 32 ekipe igraju 8 grupna iz kojih 2 idu dalje uz to da treceplasirani ide u KU/EL se igra od sezone 1999/2000. Odigrano je ukupno 20 sezona sto znaci 160 grupa. U tih 160 grupa dogodilo se svega pet puta da je ispala ekipa sa sedam bodova. To je 3.13%. Koja je mogucnost? Dogodilo se to u sezoni 00/01 Monacu. U sezoni 03/04 bila su dva slucaja, ispali su Anderlecht i Dynamo Kiev koji je te sezone bio bolji upravo od nas u posljednjem pretkolu. U sezoni 06/07 sa sedam bodova je ispao Kopenhagen, a prosle sezone bio je vec spomenuti slucaj sa CSKA.

    Nikad nitko nije ispao s osam bodova. To je matematicki moguce samo u slucaju da sve cetiri ekipe imaju na kraju po dvije pobjede, dva remija i dva poraza. U tom slucaju bi svi imali po osam bodova i netko bi morao ispasti. Ispadanje s devet bodova je isto tako moguce samo u slucaju da svi imaju po tri pobjede i tri poraza kada bi svi imali po devet bodova i netko bi morao ispasti. Obzirom da imamo City u grupi jako je tesko vjerovati da ce se dogoditi jedan od ova dva scenarija tako da bi osam bodova trebalo biti dovoljno za prolaz dalje kao treceplasirani, a deset bodova vec na samom startu teoretski garantuje minimalno trecu poziciju.


    Vracamo se analizi posljednjih pet sezona

    Drugoplasirane momcadi:
    6 bodova - 1x
    7 bodova - 2x
    8 bodova - 5x
    9 bodova - 6x
    10 bodova - 8x
    11 bodova - 7x
    12 bodova - 6x
    13 bodova - 5x
    15 bodova - 1x

    Mozemo usporediti tablice i vidjeti da sest i sedam bodova cesce donese trecu poziciju nego drugu, mada tu opet dosta ovisi gdje su se pobrali bodovi. Uzmemo li cetiri boda Shakhtaru to moze znaciti da smo blizu druge pozicije i sa tih sedam bodova, jer ce oni tesko uzeti sest bodova Cityu i Atalanti koliko bi im bilo potrebno da nas preteknu uz nasa dva poraza od istih protivnika.

    Osam i devet bodova je li-la, a deset i vise bi trebalo biti dovoljno za drugu poziciju. Bilo je slucajeva i da 12 nije bilo dovoljno za drugu poziciju, ali to nemamo u ovoj analizi posljednjih pet sezona, tj. to se dogadjalo ranije. Ipak, za takvo sto je jako mala mogucnost. Moralo bi se dogoditi da Dinamo i Shakhtar odigraju 3 za 3, da City dobije obe utakmice Atalantu i da onda Dinamo i Shakhtar upisu pobjede i protiv Citya i protiv Atalante. To bi bio slucaj da tri ekipe imaju po 12 bodova i netko bi morao biti treci.


    Kao sto svi vec znamo, prvoplasirane ekipe iz EL su nositelji u knockout fazi, drugoplasirane su nenositelji, a neke to zbunjuje, pa da napomenem, cetiri najbolje treceplasirane iz LP su nositelji, a cetiri losije treceplasirane su nenositelji. Zdrijeb je po tom pitanju otvoren, moguce je da se susretnu dvije ekipe iz LP, a moguce je i da prvoplasirani iz EL dobije neku ekipu iz LP, kao mi Plzena koji prosle sezone nije bio nositelj u prvom kolu knockout faze EL.

    Uspjesi treceplasiranih ekipa LP u knockout fazi EL:
    sesnaestina finala - 18x
    osmina finala - 9x
    cetvrtfinale - 8x
    polufinale - 3x
    osvajac - 2x

    Procentualno. U sesnaestini finala je igralo 40 klubova koji su tu dospjeli kao treceplasirana momcad LP. 22 ekipe su prosle dalje, 18 ih je ispalo, dakle 55% uspjeha. Nije to neka velika razlika, to samo pokazuje da trece mjesto u LP ne znaci da ces poharati EL.

    Od 22 ekipe koje su prosle dalje, njih 9 je ispalo, a dalje je proslo 13 sto je uspjeh od 59%.

    Od 13 ekipa u cetvrtfinalu se oprostilo njih osam sto je prvi put omjer koji ide u korist klubova iz EL, tj. 38% uspjesnosti za timove iz LP.

    Pet ih je doguralo do polufinala, a dalje je proslo njih dva, tj. 40%.

    U finalu su igrala dva kluba koji su startali u LP i oba puta su osvojili EL sto je uspjeh od 100%.

    Gledajuci ove procente. Ako zavrsimo treci imamo 55% sanse proci u osminu fanala. Tamo imamo 59% sanse proci u cetvrtfinale. U cetvrfinalu nase su sanse 38% za prolaz dalje, a ako i to prodjemo onda smo 40% u finalu. Ako doguramo do finala osvajamo 100% :rofl:


    Ipak, mene vise zanima koje su nam sanse kao drugoplasiranim u LP. Tu se uvijek ceka neka Barca, netko od koga ce strepiti puno jace momcadi od nas, al moze se zalomiti i neki osvajac grupe G ili H koji sigurno nece biti bauci. Tko zna, mozda Slavija osvoji grupu F, al ovako na prvu to izgleda kao da ce grupe osvojiti PSG, Bayern, City i Juve. Citya ne mozemo dobiti, a ova tri bi valjalo izbjeci pod svaku cijenu. Grupu E ce vjerujem uzeti Liverpool, a grupu F Barcelona. U grupama G i H su jake i izjednacene momcadi i to su grupe koje je tesko za prognozirati, ali mi djeluje kao da ce pobjednici tih grupa biti laksi protivnici nego pobjednici ostalih sest grupa, tj. pet, jer mi necemo moci na City. Ostaju na sanse dva prema pet ili 28% sansi da cemo dobiti protivnika s kojim cemo lakse izaci na kraj nego s ostalima. Tko zna, mozda i u nekoj drugoj grupi dodje do iznenadjenja, konkretne zelje cemo imati vjerojatno tek na kraju grupne faze.

    No, da se vratim statistici

    Uspjesi drugoplasiranih momcadi LP u knockout fazi LP

    osmina finala - 26x
    cetvrtfinale - 7x
    polufinale - 2x
    finale - 2x
    osvajac - 3x

    Dakle, u posljednjih pet sezona cetrdeset ekipa je proslo u daljnji krug takmicenja LP kao drugoplasirana ekipa u grupi LP. Njih 26 ispalo je odmah, 14 je proslo dalje. To je uspjeh od 35% ili da kazemo da ce otprilike od tri dalje proci jedan.

    Kolike su sanse da netko manji izbaci nekog veceg? Pogledajmo tih 14 'iznenadjenja':
    Juve izbacio Dortmunda
    PSG izbacio Chelsea
    PSG izbacio Chelsea
    Benfica izbacila Zenita
    Bayern izbacio Arsenala
    Real izbacio Napoli
    Sevilla izbacila Manchester U.
    Bayern izbacio Besiktasa
    Juventus izbacio Tottenhama
    Real izbacio Napoli
    Tottenham izbacio Dormunda
    Ajax izbacio Reala
    Manchester U. izbacio PSG
    Liverpool izbacio Bayerna

    To je 14 slucajeva gdje je drugoplasirani u posljednjih pet sezona u 40 utakmica 'iznenadio' osvajaca grupe. Od tih 14 'iznenadjenja' njih cak 8 su napravili PSG, Real, Juve i Bayern. Benfica je izbacila Zenita u ogledu koji nije bas za osminu finala LP, Sevillino izbacivanje Uniteda i Juventusovo Tottenhama takodjer nisu neka iznenadjenja. Liverpool je izbacio Bayerna i kasnije osvojio ovo takmicenje. Jedino iznenadjenje je Ajaxovo izbacivanje Reala. Na stranu sve, to je malo tko ocekivao. Real je bio uzasan i to bi bio kao da mi izvucemo taj Chelsea koji ove sezone ne blista, ali je opet upitno koliko bi imali sanse, mada bi imali sigurno puno vise nego protiv Citya.

    Od ovih 14 'iznenadjenja' njih pola je doguralo do polufinala, cak pet u finale, tri puta su stigli i do titule. U cetvrfinalu ih je zapelo sedam, od toga tri u ogledu s drugim 'iznenadjenjem' sto znaci da ih je osam igralo cetvrfinale protiv neke prvoplasirane ekipe, a dalje ih je proslo pet uz tri ispadanja. To samo govori da od drugoplasiranih u osmini finala dalje idu stvarno oni koji su sila od ekipe. U 14 slucajeva imamo tu Benficu koju je posrao zdrijeb sa Zenitom i iznenadjenje Ajaxa protiv Reala. Ostalih 12 utakmica sasvim ocekivani ishodi i na sve to jos 26 'ocekivanih' prolaza prvoplasiranih ekipa protiv drugplasiranih.


    Zakljucak je jednostavan. U EL kao treceplasirani tim iz LP imamo jednake sanse za proci dalje kao i ostale ekipe iz EL. U prva dva kola su cak vece sanse na strani klubova iz LP, a onda su u cetvrfinalu 'u prednosti' ekipe iz EL. U LP je tesko, gotovo nemoguce doci do iznenadjenja. U 40 slucajeva tek jedno pravo iznenadjnje, ono Ajaxa protiv Reala pa je kasnije postalo upitno koliko je to uopce iznenadjenje, iako jeste. I uz to jedna sreca u zdrijebu gdje drugplasirana Benfica izvlaci prvoplasiranog Zenita. Veca je sansa da ces kao prvoplasirani izvuci Reala nego da ces kao drugoplasirani izvuci Zenita. Chelsea i Napoli su dvije godine proklinjali prvo mjesto koje im je donijelo PSG-a i Reala.

    Ako cemo usporediti posljednjih pet sezona, sanse da u osmini finala napravimo iznenadjenje protiv velikana ili da izvucemo 'ravnopravnog' protivnika kojeg cemo izbaciti su ravne 5%.
  • immerwieder
    1.3k
    u milanu 26000 gledatelja
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.