• marcio amoroso
    31.9k

    Kao prvo ti moram reći da veličina grada nema ništa sa veličinom stadiona. Kad bi tako gledali onda bi Peking trebao imati stadion sa milijun mjesta.
    Kao drugo je meni osobno, a poštujem i druga mišljenja besmisleno raditi stadion koji će se u najboljem slučaju napuniti 2 puta godišnje.

    Moje mišljenje je da bi se veličina stadiona trebala odrediti po prosjeku 20 najposjećenijih utakmica u zadnje 2 sezone, ako je taj prosjek 50 tisuća, neka se pravi stadion za 50 tisuća ljudi, ali ako je taj prosjek 14 tisuća, onda mi je glupo raditi duplo veći stadion.

    Naša posjeta je nažalost jadna i ima milijun razloga za to, čisto sumnjam da će stadion promijeniti sve na bolje iako sam siguran da bi se posjeta digla sa novim stadionom.
  • Mali dioničar
    14k
    Mislim da stadion treba biti relativno velik - 25-30.000 mjesta.

    1. Tribine su najjeftinija stvar na stadionu. Marginalna je razlika u cijeni između stadiona od 20.000 u odnosu na stadion od 30.000. Najskuplje stvari na stadionu su one koje UEFA i FIFA zahtijevaju; od sigurnosnih koridora i uvjeta do uvjeta za novinare, a to moraš napraviti bez obzira imaš li kapacitet kao Rujevica ili Camp Nou.

    2. Novi stadion će svakako biti akustičan ako je imalo vjerovati ljudskom razumu. Na takvom stadionu će biti odlična atmosfera bez obzira na to da li je nazočno 5, 10, 15 ili 30.000 ljudi.
  • marcio amoroso
    31.9k

    Mislim da griješiš.
    Prosječna cijena gradnje stambenog ili poslovnog objekta je nekih 1000 eura po kvadratu. Ja mislim da na nekom normalnom stadionu treba maksimalno 5 tisuća kvadrata takvog prostora.
    To ispada 5 milijuna eura.
    Ostatak su tribine, tako da ti ta priča ne stoji da su tribine najjeftinije na stadionu.

    Ali razumijem šta hoćeš reći, ako se već gradi stadion od 20 tisuća mjesta može se napraviti i od 30 sa ne prevelikom razlikom, i to sve stoji. Pitanje je samo za koga??
  • Mali dioničar
    14k
    cijena gradnje stambenog ili poslovnog objekta je nekih 1000 eura po kvadratu.marcio amoroso

    Kvadrat tribine može koštati isto kao kvadrat stambenog ili poslovnog prostora jedino ako ga radi Maxmar.
  • marcio amoroso
    31.9k

    Tribina se nažalost ne može raditi na kvadrat, ali sama konstrukcija tribina košta kao sve ostalo skupa.
  • Neki tip
    19k
    Kao prvo ti moram reći da veličina grada nema ništa sa veličinom stadiona. Kad bi tako gledali onda bi Peking trebao imati stadion sa milijun mjesta.marcio amoroso

    Nema izravne veze, ali ima veze s potencijalom za popunjavanje stadiona. U velikom gradu koji ima nogometnu tradiciju i veliki nogometni klub po meni treba razmišljati upravo o tom potencijalu, a ne samo trenutnom stanju.

    Problem je što je "trenutno stanje" aktualno već skoro 20 godina, no to je druga tema.

    Nisam ni mislio da bi se s novim stadionom samim po sebi odnekud stvorili gledatelji (mada bi pridonijelo, to bi bio privremen hype), ali ne računamo valjda s idućih 20 godina ove uprave, otuđenosti, slabog marketinga itd.
  • marcio amoroso
    31.9k

    Ova uprava nije vječno tu, koliki je prosjek bio prije ove uprave? Koliki je najveći prosjek u Dinamovoj povjesti?
    Slab marketing, da, jeste slab marketing, ali jel to znači da svaki klub u Hrvatskoj ima slab marketing jer realno je posjeta u cijeloj Hrvatskoj jadna, čak nebitno o kojem sportu pričamo..
    Mi jednostavno nemamo naviku, kulturu ili šta već odlaska na utakmice. To je jednostavno cijela istina.
  • Infinity
    15.2k
    Znači, kod nas u Rugvici. Odeš na utakmicu, uvali ti se žena tak da ona može u IKEU. Dok si ti na utakmici, ona spiska 2.000 kuna u IKEI na stvari koje vam ne trebaju i još nemreš ostati na cugi poslije utakmice jer se njoj žuri doma.Mali dioničar

    Nisam siguran za ovo zadnje. Vise sam dojma da bi ona nakon utakmice pitala zar je to vec gotovo i zar nema jos neka utakmica, jer jos ni pola nije pogledala :rofl:
  • Neki tip
    19k


    Kultura (pa i odlaska na utakmice) nije nešto što dobiješ rođenjem pa je jednostavno imaš ili nemaš. Kultura se stječe.
    To što ljudi nemaju "običaj" nedjelju ili subotu popodne provesti na tekmi, ne znači da je to za sva vremena prekriženo.

    Stadion ne radiš za sljedećih 5 ili 10, već 30 ili 40 godina.

    A nije da sport nije praćen uopće i nigdje.. na tv je vrlo gledan, dakle ima se koga dovesti na tribine.

    Drugačiji imidž kluba, bolja uprava, bolji marketing, bolja ekonomska situacija, jača liga i uopće nisam pesimist oko posjete.. A ništa od nabrojanog nije tlapnja u oblacima, može se.

    Imao sam jednog kolegu na prošlom poslu (s manje razloga za formalnim odijevanjem) koji je na dobacivanja "što se tako sredio" u pravilu odgovarao "kad se oblačiš, obuci se za posao kakav želiš, ne kakav imaš". :) Tako nekako i sa stadionom..

    Kao što taj kolega ne bi obukao odijelo da smo radili na gradilištu, ali jest stavljao kravatu i onda kad je dovoljno samo odjenuti košulju, tako ni ja nisam rekao da hoću 50 000, jer eto ima nas milijun, nego jedan sasvim pristojan, korektan, ne preglomazan stadion na kojem će za Dinamo navijati i neki novi klinci.
  • marcio amoroso
    31.9k

    Ja tebe sve razumijem i sve to tvoje stoji, ali Dinamo je najveći prosjek otkad postoji postigao u sezoni 81/82 i bio je 27500.
    To se realno nikada, a ni tada neće ponoviti.
    HNL je rekord sezona 92/93 sa prosjekom od 15400. To možda može biti cilj, ali se sve, baš sve mora poklopiti da se ostvari.

    To sa urođenosti tradicije odlaska na stadion se čak ne slažem, zašto jedan Hoffenheim nad kojim se i ovdje neki zgražaju ima prosjek od 28 tisuća.? Zašto je imao u četvrtoj ligi prosjek od 4 tisuće? Jesu oni stvorili naviku odlaska na utakmicu ili se rodili s njom?
  • SAS1987
    13.2k
    Formula:
    Prosjek gledatelja * 2 * faktor_rasta.

    Prosjek: Dinamo je prošle sezone imao prosjek 9500 (računao prije par mjeseci pa nisam siguran ako je 9200 ili 9800) - brojim europske i hnl utakmice.
    Konstanta 2: Dinamo je klub koji ima jako veliko pa i ekstremnu amplitudu posjete između "malih i velikih" utakmica pa sam stavio konstantu 2 (stadion treba biti u prosjeku barem 50% pun)
    Faktor_rasta :Pretpostavka za koliko će se povećati prosjek zbog faktora "normalan stadion" i "normnalna te sposobna uprava sa solidnim marketingom".

    Minimalna kapaciteta
    Min: 9 500 * 2 * 0.25 = 23 750

    Maksimalna kapaciteta:
    Max: 9 500 * 2 * 0.5 = 28 500

    Prošle godine bi stadion "minimalne kapacitete" bio pun 4 puta a još 4 puta bi bio 75% popunjen (ubrojio sam i utakmicu sa hajdukom koja se igrala sa covid pravilima).
  • serbus
    3.5k

    Slažem se, jedan pošteni stadion sa 30 000-40 000.
    Najbolje da napravimo za 15000 pa da ga za 20god nadograđujemo. Nevjerojatno baš to radimo cijelu povijest sa stadionom stalno nešto zidamo , rušimo i opet sad čitam ideje za takvo nešto. A sa tim malim za 10 000 - 20 000 bi za 20god vjerojatno neki novi xy došao na ideju da se poveća kapacitet i onda opet imamo ovo današnje stanje za 25g.
  • Mali Zeus
    9.3k
    Nisam siguran za ovo zadnje. Vise sam dojma da bi ona nakon utakmice pitala zar je to vec gotovo i zar nema jos neka utakmica, jer jos ni pola nije pogledala :rofl:Infinity

    Tak je, bolje to nego kad će završiti tajužas i kaj opet ideš na tekmu. :grin:
  • flexXy
    1.9k
    Ja iskreno mislim da tu ima dosta neostvarenog potencijala i da bi stadion od 30000 bio taman. Realno ne gleda se tu samo korist od nogometnih utakmica. Zagreb kao grad ima potencijala i za organiziranje raznih evenata poput vecih koncerata i festivala koji se do sada nisu mogli odrzavati zbog manjka kapaciteta. Kaj se tice gledatelja na nogometu, tu sve krece od tzv. hospitalitya. Normalno da neces moci privuci ljude u vecem broju ako ti je ambijent stadiona i ponuda na njemu zivi ocaj(za pojesti imaju samo one gadne kobase, za popiti pivu na tekmi igras ruski rulet svaki put jer ne znas kad je alkoholna a kad bezalkoholna,...). Da ima potencijala je pokazao Medvescak koji se oko svakog navijaca potrudio i par godina su svaki vikend imali rasprodanu dvoranu.
  • Infinity
    15.2k
    Dinamo je od rata odigrao 112 europskih utakmica na Maksimiru sto je vise nego reprezentativan uzorak.

    Od 112 utakmica njih 6 je igrano bez gledatelja
    Od preostalih 106 njih 44 su se igrale pred 20.000 ili vise gledatelja.
    62 su se igrale pred manje od 20.000 ljudi sto je 58%
    31 utakmica se igrala pred 25.000 ili vise gledatelja sto je svega 29%, nije ni cijela trecina.
    14 utakmica se igralo pred 30.000 ili vise gledatelja sto je 13%

    Dinamo je u HNL-u odigrao 475 domacih utakmica
    25 utakmica je gledalo 20.000 ili vise gledatelja sto je 5.2%
    17 utakmica je gledalo 25.000 ili vise gledatelja sto je 3.5%
    11 utakmica je gledalo 30.000 ili vise gledatelja sto je 2.3%

    Kad ti postotke pisem na decimalu onda je valjda jasno koliko je to mizerno

    Mi u ovih trideset sezona ne mozemo skupiti dovoljan broj utakmica od kojih bi dvije sezone napunili stadion od 20.000 u HNL-u. Isto tako bi vecinu europskih utakmica igrali pred stadionom koji nije rasprodan.

    Meni je osobno 23.000 kapak, a price o 30.000 mi zvuce suludo. Moze netko pricati da Dinamo gradi stadion za iducih 30 godina, al evo, da smo ga napravili 1990. i da nam je trajao sve do danas. Gore iz prilozenog mozemo vidjeti koliki bi nam ustvari trebao. Da li ce iducih 30 godina biti bolje ili gore? Sami donesite sebi zakljucak, al meni djeluje nevjerojatno da klub kojeg gleda 4.000 ljudi sutra gleda vise od 20.000. Pricam o necem dugorocnom, Dinamo da dobije novu upravu i novi stadion iste sezone bi stadion prvu utakmicu bio krcat, a vec do kraja sezone bi se posjeta prepolovila, o necem dalje da ne pricam. Bila bi bolja nego danas, ali ni blizu kako neki misle. Dinamo ako dugorocno mogne drzati posjetu izmedju 10 i 15.000 mozemo se nabit nogom u dupe. U medjuvremenu smo od gore 106 europskih utakmica pred gledateljima njih cak 22 odigrali pred manje od 10.000 ljudi sto je svaka peta utakmica. 17.101 gledatelj nam je prosjek na Europi i 5.534 na HNL-u.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.