• Bosna86
    11.5k
    Inače, ako su Ameri doktori marketinga, a jesu, zanimljivo je primijetiti da je u NY teško naći dućan Nicksa nego se podrazumijeva da ćeš artikl kupiti u MSG. Inače usluga za tailor made proizvode im je katastrofa, to znam iz prve ruke. Drugo, tamo je normalna stvar NBA shop - tamo su artikli svih ekipa lige pa praktički u svakom gradu možeš kupiti artikl bilo kojeg kluba.Mali dioničar

    Možeš i u svakom Nike/ Adidas shopu kupiti artikle momčadi koja te zanima

    Ovo sa shopovima Dinama diljem svijeta ili Hrvatske (pa nek rade i gubitak jer tako se podiže vrijednost kluba kao “brenda”) bi bila logika globalnog modernog nogometa.Mali dioničar

    S ovim djelom se ne slažem... Ili pratiš trendove ili te nema.... Evo ti danas banalan primjer, komentatori na ABC se iščuđavaju zašto je Livakovic još uvijek u Dinamu iz Zagreba (Odvojili su sigurno minutu pojašnjavajući da je Dinamo igrao sa Cityem prošle godine, da je velika većina igrača na terenu potekla iz Dinama)... Ajmo reci da je utakmicu gledalo 100 k ljudi na TV, da ga jebes bar 200 ih je googlao... Ja ne vidim razloga zašto se Dinamo ne bi širio globalno... Vrijeme je da prestanemo biti seljački klub kojemu se sva sezona svodi na to da skupi 50 m od transfera da nahrani gladna usta... Ako će jedan dio prihoda donositi neki John, Hans ili sta ja znam, ja s tim apsolutno nemam problema... Počeli smo se vrtiti na TV diljem svijeta i upravo to sto nismo veliki klub može biti naša prednost... Nisu svi ljudi na zapadu roboti bez duše... Kada bi se htjelo potruditi mogla bi se ponuditi priča koja je drugačija od onog sto su potrošači na zapadu navikli... Jedan BC Pao prodaje brdo stvari u Americi zato sto su neki američki youtuberi postavili snimke navijanja iz OAKA-e i to se nekome svidjelo.... Euroliga se u Americi nikad neće prenositi, a Liga prvaka se prenosi na par kanala, znaci moglo bi se kad bi se htjelo...

    Izmedju nas dvojice je normalno da zbog razlike u godinama imamo različite poglede na moderni nogomet... Jbg ja znam samo za ovaj danas i navikao sam da je to tako... Ali moras se složiti sa mnom da se svijet i s njim i nogomet mijenja.... nogometna romantika je davna prošlost, a surovi globalizam sadašnjost i buducnost.... Kao sto sam napisao ranije ili ćemo se prilagoditi i početi zarađivati van transfera ili nas neće biti na europskoj sceni
  • Mali dioničar
    14k
    Izmedju nas dvojice je normalno da zbog razlike u godinama imamo različite poglede na moderni nogomet...Bosna86

    Ja nemam nikakvih problema sa globalnim nogometom.

    Ali imam spoznaju da dan ima 24 sata. Gledam kak se spajaju nizozemska i belgijska liga zbog tv prava. Pa koliko bih ja trebao imati vremena u životu da si priuštim gledanje utakmice Ajax-Anderlecht u nedjelju popodne?!

    Znam da postoji neka matematika u svemu tome i da na svijetu ima 7 i kusur milijardi ljudi i da je Hrvatska kroz reprezentaciju i Dinamo prepoznatljiva i znam da su brojke za TV prava za HNL bile pljačka, a sad je to priznao i HNS, ali sam blago skeptičan da Dinamo može navući par milijuna nehrvata na navijanje za njega.

    Ali ne bih imao ništa protiv samo mi je teško zamisliti korpus navijača Dinama u kojem su Hrvati manjina, a čini mi se da ti ciljaš na takvu strategiju. Zvuči kao teški SF, a nije ni da ta strategija već nije oprobana. Ardilles, Miura, Korejanci i veza sa Hucikom. Viduka dijaspora. Još se nije probalo sa Kinezima, oni su nekim slučajem suradjivali sa NK Trešnjevka.
  • Bosna86
    11.5k
    To se nikad neće dogoditi osim ako Dinamo ne osvoji ligu prvaka, a znamo kolike su šanse za to... Ja ciljam na to da barem prosječni pratitelj zna za Dinamo i da ne mora googlati... Mi smo po kvaliteti u top50 klubova na svijetu i moramo se tako i početi ponašati... Hoće li se branding napraviti kroz turneje, shopove ili sta već ne mi je apsolutno nebitno... Ja samo govorim da se može i da postoji način... Toliko potencijala postoji, a mi svake godine igramo ruski rulet sa transferima

    Ne može me nitko uvjeriti da se od navijača i sponzora ne može bar osigurati 10 ili 15% proračuna
  • Mali dioničar
    14k
    Ne može me nitko uvjeriti da se od navijača i sponzora ne može bar osigurati 10 ili 15% proračunaBosna86

    Pa to ne ovisi toliko o Dinamu koliko o UEFI. Recimo Slaven Belupo od sponzora osigurava značajno više od cifri koje si napisao.

    Da je Olmo prodan kao Joao Felix kojeg se ismijavalo do jučer i da je Dinamo dobio Sahtara, ove godine bi prihod bio milijardu kuna. Teško je onda očekivati da će navijači i sponzori navući 100-150 milijuna.
  • Kwedi
    3.8k
    Dinamo za 2019. od sponzora i artikala imao 11 posto ukupnih prihoda.
    To je 44 milje kuna.

    Što je s obzirom na kontekst odličan rezultat
  • Bosna86
    11.5k
    [reply="Mali dioničar;68160" Ma dobro, to su ekstremi... Ja govorim o nekom fiksnom budgetu od 25/30 mil e ( usporedba sa klubovima našeg ranga iz Europe)... Prije nego sto sezona počne da bar klub ima sigurnih 5 ili 10 mil e... Ako klub zaradi preko zacrtane brojke, logično je da se siri i ulaze.... Takav način je jedini normalan i na zdravim nogama

    Dinamo za 2019. od sponzora i artikala imao 11 posto ukupnih prihoda.
    To je 44 milje kuna.
    Kwedi

    Bolesno... Ako se toliko zaradi ne radeći ništa, koliko bi se onda zaradilo kada bi nekome bilo stalo
  • Kwedi
    3.8k
    Banalan primjer; nisu za zimu u stanju napraviti 5-6 različitih šalova.
    Taj artikl može godinama bit u ponudi, sezonski je u pravilu.

    Imaju koliko hiljada kvadrata u sjeveru, pa su morali montažni mali shop slagati ispod zapada. Ovako se mogao napraviti muzej i shop kao integrirani element.

    YouTube kanal im je za drek, da samo na njemu vidljivost povećaju kroz stare utakmice, snimke...
  • Kwedi
    3.8k
    I plus sponzori... To se baš radi preko kurca i na osobnim relacijama. Kakva kurčeva HDZ-ova Lajna grupa na dresu najboljeg kluba iz zemlje viceprvaka svijeta?

    Samo da ovih sedam zadnjih riječi koriste u pozicioniranju, ime na dresu koštalo bi 2-3 milje eura
  • Bosna86
    11.5k
    Pa da, to je upravo ono sto želim reci... Ja se ne zavaram da će Dinamo ikada biti globalno važan klub, jedan Ajax je napravio 10 puta vise za nogomet od Dinama pa opet nikog van Europe nije briga za njih... Minimum onog sto Dinamo može napraviti je da bar bude priznat u svijetu i da ljudi ne moraju googlati kad komentator negdje vani krene pričati o nama... To sve se postiže takvim stvarima kao shop ili turneja... Ne mora ta turneja biti svake godine ali jednom u 5 godina može se izdvojiti 10 dana... Kada si poznat globalno, onda se ne moras ograničavati na lokalne praonice love već možeš ciljati da te neki globalni brand pogura
  • deda
    27.6k
    Ja ću ponovitii ono što pričam već godinama. Dinamo ima potencijal za 60-70 milja love samo iz prodaje artikala, ali lijenost i nesposobnost su limiti. Svaki Tommijev dućan u Dalmaciji ima Hajdukov kutak sa brdo artikala, a ja u Bjelovaru nemam niti jedno mjesto gdje se može kupiti Dinamov artikl. Svi šoping centri imaju olovke, torbe, bilježnice, pernice, gumice sa grbom Reala i Barce, a Dinama nigdje. To su strašni potencijali koji se ne koriste. Djeca i žene su nevjerojatno tržište, bolje od zagriženih navijača, a mi im se uopće skoro ne obraćamo. Oni nisu u stanju napravit za prodaju pink dres i majicu u kojoj zna igrat ženska momčad. Mene moje cure već godinama traže da to kupim jer im je genijalna boja i dizajn, gdje da kupim u vražjoj materi.
  • ZGV
    3.1k
    Klubovi čije zemlje imaju veliku emigraciju u svijetu bi baš to trebale radoti.
    Pratim Celtic, skoro svake godine su turneje po SAD, Australiji itd... Samo od marketinga i prodane robe klub može živjeti bez problema, a nije neki klub koji ostvaruje bajne rezultate.
  • Mali dioničar
    14k
    Mislim da su Celtic i Rangers marketinški toliko jaki da ih se boje primiti u Premiership, ali već smo imali tu temu.

    Da, Dinamo danas nije ništa slabiji od Celtica danas, ali povijesno je Celtic značajno veći klub, a i teško je uopće usporedjivati hrvatsku dijasporu sa irskom dijasporom koja je isto tako značajno jača od hrvatske dijaspore. To je još jedan paradoks u slučaju Celtica jer se ne radi o škotskoj dijaspori. Čini mi se da je Celtic upravo zato pozivan na ljetne turneje i turnire europskih klubova po Americi prije ovog korona perioda.

    Sve ovisi o rasporedu, kad klub ne bi morao igrati kvalifikacije za europska natjecanja, možda bi i bilo mjesta. Ovako mi je zbilja to ugurati u kalendar nemoguća misija. Eventualno zimske dolaze u obzir - siječanj recimo. Samo je tada u Australiji pakleno vruće, a u SAD i Kanadi jako hladno.
  • Kwedi
    3.8k
    U Novom svijetu zadnji put Dinamo bio protiv Rangersa u Kanadi 2005.

    Jednom u pet godina mogu bez problema zapaliti Down under ili preko bare.
  • ZGV
    3.1k
    Tolno tako...imaš našu dijasporu po cijelom svijetu, ljudi su željni vidjeti svoj klub iz domovine
  • The Undertaker
    4k
    Mogu svake godine. Imamo jednu od najdužih zimskih pauza u ozbiljnijim ligama. Ne moraju ići u Kanadu.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.