• Doktor Kunić
    2.9k
    Crkva ti ne uzima nit te traži novac ako nisi u mogućnosti, a uvijek će biti onih koji će to izokrenuti na svoj mlin kako bi zasolili svoju glupu teoriju.
  • jedan u nizu
    6.8k
    Sakramenti se nebi trebali placati.
    Davno se nekada placalo za oprost grijeha, a danas teorija i praksa nisu isto.
    Da sad ce netko reci da ne moraš platiti sveti sakrament, ali svi znamo da je u praksi drugacije.
    Nemam problema da netko daje Crkvi novaca koliko zeli, to je osobna stvar i mene to ne dira.
    Ali kada ti svecenik naplati 'usluge' koje nebi trebao, e to me dira. I to kazem kao osoba koja se zenila u crkvi.
  • DrawTube
    3.5k
    Dobro kažu ljudi. Mene npr boli briga koliko dođu golf palice jer se ne bavim golfom. Naravno ova vijest će vjerojatno gorjeti na redditu i sličnim portalima, znamo svi zašto
  • Jos-Optimus
    801
    Ponovno, fokusiran si na osobu, grešnog pojedinca, koji nije temelj vjere i ne bi trebao imati utjecaja na tvoje poimanje katoličke vjere, dapače. To je isto kao i oni koji ne idu u Crkvu jer im smetaju lizači oltara, a i zato jer oni svoj odnos s Bogom imaju kod kuće. Brate mili, reci da ne vjeruješ ili da nisi katolik i bok. Onaj koji vjeruje ide u Crkvu zbog odnosa s Bogom koji mu je potreban, a ne zato što svećenik ne naplaćuje nešto.
  • Petar86
    635
    Crkva je organizacija kao i svaka druga koja mora od neceg zivjeti i financirati se. Ne grade se crkve, placaju svecenici, struja, voda i milijun drugih stvari od nicega. Razlika je izmedu crkve kao gradevine koja se treba financirati i Crkve kao zajednice ljudi.

    Osobno sam ja i moja obitelj veliki vjernici i nema te rugancije i sprdancije koja bi to ponistila. Na kraju svega uvijek ostaje krunica u cetiri zida.
  • Kruno
    239
    Ja tu ne vidm problem. Aki ti je tesko dati 10 eura za misu jednom godisnje dok za alkohol i cigare dajemo toliko svaki dan. i ako ne platis nece svecenici ganjati nikoga.
  • jedan u nizu
    6.8k

    Istina. Samo ja nisam fokusiran na pojedinca. Jer evo ne znam nijednu osobu koja nije morala platiti zenidbu.
    Mi smo imali odlicnog mladog svecenika s kojim smo pričali prije toga, dogovorali sve s njim u zupnom uredu i sve korake prije toga. Jako nam se svidio i htjeli smo da nam on vodi obred, ali na kraju je bio drugi svecenik.
    Iskreno ću reći da je to jedini svecenik koji me se dojmio, a upoznao sam ih solidan broj. Naravno da u svakom zitu ima kukolja, ali na moje zalosno iskustvo (i onih meni jako bliskih) ima vise kukolja nego zita.

    Ja zelim vjerovatno da me tako pogodilo, da sam jednostavno kroz zivot susreo daleko vise svecenika koji me svojim primjerom odvracaju od Crkve, a ne suprotno. Sigurno ima jako puno onih koji imaju drugacije iskustvo od mojeg, ali bas zbog mog iskustva necu prihvatiti kada netko kaze da su to iznimke.
    Ne, nisu iznimke, nisu ni pravilo, nego je normala. Ne mogu na Crkvu kao instituciju gledati kao moralnu vertikalu bas zato jer je to normala, a ne iznimka. I necu se uvjeriti u suprotno dok to ne iskusim na svojoj kozi. Nece me necija rijec ili misljenje uvjeriti u nesto u sto sam se sam uvjerio. Niti ce moja rijec uvjeriti nekoga koji je imao sasvim drugacije iskustvo od mene. I to je u redu. Ja necu govoriti nekome da je Crkva losa i da su samo losi svecenici i biskupi tamo. Jer nisu. Ali isto talo nitko meni ne moze reci da su samo dobre osobe i iskrene osobe tamo, kada nisu.
    Nazalost moram reci, jer volio bih zivjeti u svijetu gdje iskreno tu instituciju mogu gledati kao nekakvu moralnu vertikalu, ali ne mogu. Ali isto tako nemam problema alo netko vjeruje i zivi zivot tako, dapace .

    P.s. ovdje govorim o instituciji a ne vjeri, tako da nemojte pobrkati i napadati me zbog krivog shvacanja ;)
  • Jos-Optimus
    801
    kakav napad, lijepo je razmjenjivati mišljenja kao čovjek :)
  • Dzgšb
    345
    U nas u BiH je misa 30 km ili ti ga 15,5 eura samo za usporedbu a puno lošiji standard života ,pa opet su Crkve pune i mise se i dalje plaćaju ko i prije jer treba i crkva od nečeg živjeti,da je i skuplje ja bi i dalje plaćao,što je jača Crkva to bolje za nas. (moje mišljenje)
  • NitkoBitan
    13.5k
    Dobro kažu ljudi. Mene npr boli briga koliko dođu golf palice jer se ne bavim golfom.DrawTube

    Naravno da ih diraju vjernici i djelovanje katolicke Crkve jer je to malo tvrdi kamen preko koga treba prec za implementaciju zelenih i sarolikih ideologija. Idealni uvjeti bi bili kada ljudi ne bi vjerovali u nista te izgubili moralni i svaki drugi kompas. Nije slucajnost da lideri u drzavama poput Sjeverne Koreje i Kine svim silama forsiraju ateizam.
  • Petar86
    635
    Postoji film koji je naravno fikcija ali dobro prikazuje moc Biblije. Da ne pisem nadugo i nasiroko, film se zove The book of Eli pa ako koga zanima neka pogleda. (ponavljam, iako fikcija moze se izvuci dobra poruka)
  • NitkoBitan
    13.5k
    Inace ne razumijem kuknjavu na cijene usluga crkve koje su i vise nego smijesne s obzirom na to da ih vjernici koriste eventualno jednom godisnje. Jos kada se uzme u obzir na sto sve prosjecan Hrvat trosi novac...

    Odite do prve crkve i pitajte svecenike kako se sve financiraju i na sta trose svoj novac. Ja znam da ovi u mojoj crkvi hrane beskucnike i potrebite, a taj novac kojim se kupuje hrana ne pada s neba (ima hrane i u donacijama ali nedovoljno). Mislim jasno je meni da vi koji to problematizirate nece krocit u crkvu ali kazem reda radi, jbg netko nece u krocit u crkvu a netko nece u Red-light district... samo ne kuzim kaj se onda mijesate u tuda posla.
  • deda
    29.5k
    Forum je javan za sve, ali u privatnom vlasništvu. Komu ne paše nek ide.
  • Tom Hanks
    2.8k
    kakav klaunmali M

    To si u crkvi naučio?
  • Jos-Optimus
    801
    Ne, to je naučio iz tvog osuđivačkog ponašanja gdje vjernike osuđuješ i prozivaš,a onda dociraš o nekom moralu i ponašanju. Prihvati druge i ne zamaraj se s nečim što ne želiš razumjeti, koliko god ti to bilo teško prihvatiti - nisi najpametniji (nisam ni ja, da se razumijemo)
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.