• Olmic
    3k
    @Papastrumf hocete imate kakvo predstavljanje programa i slicno?
  • kibic
    1.1k
    Slažem se. Ne postoji glasanje koje nije podložno manipulciji. Točka. Nema dalje.

    Najsigurnije je osobno glasanje, ali i ono je podložno manipulaciji.

    Online glasanje je korisno jer daje dostup glasanju svima kojima je nemoguće osobno doputovat u Maksimirsku 128. Ali sam skroz za to da se ono rigorozno osigura svim vrstama autentifikacije. Barca je imala autentifikaciju putem SMS-a, kaj je isto podložno manipulaciji.

    Ako je za online glasovanje najveća bojazan baza glasača, isto vrijedi i za osobno glasanje.
  • Bruh
    901
    je da sigurno će on izgubit posao nakon kaj je 20 godina već predsjednik... prije bi mogla tajnica letit
  • jedan u nizu
    6.8k
    Slazem se. Svatko moze skupiti podatke od svojih poznanika ili clanova i glasat umjesto njih. Ako su vec davali novce za uclanjenja po hercegovini, isto tako mogu prikupiti lozinke i masinerija od 100 ljudi izglasa par tisuca glasova za onog kog zeli.

    Jedna od opcija je onemoguciti vise glasova sa iste IP adrese. Jedino sto je to problem kod ljudi koji su clanovi unutar jedne obitelji, ali sigurno se to da srediti da jedna IP adresa prijvava glasove samo sa jedne adrese. Npr prva osoba glasa, i u sustavu se vidi da je na toj IP adresi glasao Mirko Mirkovic iz Zagrebacke ulice 100, pa ce jedini glasovi nadalje s te adrese biti prihvaceni ako ti clanska vrijedi za tu adresu.

    Mislim lako se to zaobide putem VPNa ali moze otezati manipulacije malo
  • kibic
    1.1k
    Također registracija uređaja kojima online glasaš (mobitel, laptop, tablet) dodatno umanjuje jer ako uoćiš brdo uređaja na istoj IP adresi, automatski ih označih nevažećim.

    VPN programi nisu savršeni, isprobal sam neke koje recimo Netflix lako skuži i ne da ti pristup drugim filmovim na drugoj geolokaciji.
  • Bruh
    901
    Ili jednostavno neka ljudi stave OIB kojeg su ionako ispunili na pristupnici uz broj članske... il ja neš krivo kužim
  • sport
    2.5k
    Zaboravi na Bobana,on se još ne bi štel mešati.
  • Papastrumf
    10.6k
    hocete imate kakvo predstavljanje programa i slicno?Olmic

    Bilo što drugo osim toga bi bilo neozbiljno, zar ne?
  • Endeavour
    496
    Ne slažem se da postoji neka mogućnost većeg manipuliranja kod online glsanja. Uz prijavu na ulaznice.hr treba imati pristup i privatnom mailu na kojoj se šalje jedinstveni kod.

    Ovdje manipuliranje može biti samo u krugu obitelji, ako je netko učlanio roditelje ili ženu/muža, a uz to ima i pristup mailu. Sigurnije od ovoga ne može. Ne treba raditi probleme tamo gdje ih nema.
  • Papastrumf
    10.6k

    Kako ne mogu? Je li problem otvoriti 20 mailova i profila?
    Nevezano za to, kao što sam spomenuo, Uprava itekako ima interesa na ovim izborima i vrlo lagano može manipulirati glasovima budući da ima bazu podataka.

    Ne slažem se da postoji neka mogućnost većeg manipuliranja kod online glsanja. Uz prijavu na ulaznice.hr treba imati pristup i privatnom mailu na kojoj se šalje jedinstveni kod.Endeavour

    Nitko nema uvid u Dekodov kod. Tko nam može garantirati da tipa 500 glasova onih koji nisu izašli na izbore ne dodijele nekoj listi minutu prije zatvaranja? Sve su to interesi u i oko dinama. Vi jednostavno nemate pojma s kakvim šljamom od ljudi imate posla.
  • kibic
    1.1k
    Uprava ima interes na izborima i može manipulirati i osobnim glasovima na jednak način.

    Kako će problem baze glasača biti riješen osobnim glasanjem?
  • Papastrumf
    10.6k

    Mislim da me nisi shvatio što mislim kad pričam o bazi.
  • Olmic
    3k
    odlicno. Najvise vjerujem sve nas zanima transparentnost
  • kibic
    1.1k
    Evo sad vidim da si updateal komentar svoj pa se nadam da sam ga dobro shvatil.

    Nema garancije da netko iz Dekoda manipulira glasovima. Nema.

    Mene zanima kako se manipuliranje fizičkim listićima rješava. Isto tako će biti brdo članova koji neće doći fizički na glasanje i njihovi prazni listići ostaju u klubu nekome na pladnju za manipulaciju kak mu god paše. I oni se u zadnju minutu mogu zaokružit i dodat listi koja paše upravi.
  • Ludovic IX
    6k
    već si član.. moraš povezat ulaznice.hr sa članskim kodom ako već nemaš a večina ipak već to ima rješeno. Svaki član ima poseban mail. ako netko ima pristup mailovima za 500 ili par tisuča članova, onda kvragu, onda ne znam čemu to članstvo kad je lažno ko kod tovara.

    i ako netko želi varanjem doći na vlast, doći će na ovaj ili onaj način

    ja želim vjerovati da će bit sve čisto jer će izbore nadzirati i netko tko nije njihov. valjda će izborno povjerenstvo imat live podatke sa online glasanja. Barem broj glasača dok se ne prodje rok za glasanje.

    meni najiskrenije , niti izbori gdje ja moram ići 100km a netko i 400km da bi glasovao nisu isti za sve.
    ako ne dodjemo, onda će par tisuća ili još gore par stotina odlučiti za sve na ovaj ili onaj način.

    Online izbori svakako. uz neki nadzor naravno ali od prvih tj ovih.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.