• Frodo
    65
    Najbolje od akcijskih filmova. Barem što se tiče filmskih serija(la). Meni je osobno Prljavi Harry nekako najdraži od navedenih, ali čisto iz nekih sentimentalnih razloga. Ima još puno dobrih ostvarenja iz zlatnog razdoblja akcijskih filmova (osamdesete i početak devedesetih). Spomenut ću (ili preporučit ako netko nije gledao) jednog od meni najdražih: Leona Profesionalca.

    Pa takvi filmovi (novi Top Gun) upravo dobro dođu da mlađe generacije saznaju ukoliko ne znaju za njih ili da ih motivira na gledanje stari(j)ih filmova. U trenutku kada su najveći kino hitovi filmovi o super junacima Top Gun je pravo osvježenje.

    scene letenja aviona su stvarno snimanejp23

    Inače i novi i originalni Top Gun snimani su u suradnji s vojskom, original je trebao poboljšati sliku američke vojske (ili točnije mornarice) nakon Vijetnamskog rata i nakon dugogodišnje dominacije antiratnih filmova. Nakon Drugog svjetskog rata nije puno filmova snimljeno uz pomoć ili pod pokroviteljstvom Ministarstva obrane, ali dosta filmova je trebalo odobrenje, prije nekoliko godina otkrivene su tisuće stranica o kontroli filmova. Mislim da je u Hrvatskoj Slobodan Praljak tijekom rata iznio prijedlog da Ministarstvo obrane preuzme financiranje filmova, no ideja nije prošla.
  • og1986
    2.9k
    " Top Gun: Maverick " sigurno osvaja nekoliko Oscara.
  • Ludovic IX
    5.5k
    nisam gledao, ali ću ga pogledati.. ali Oskar???? za efekte? muziku? ne valjda za neku od glavnih nagrada? to je samo još jedna američka propaganda kakvu ostatak svijeta voli.. meni inače u zadnjih 5 godina najdraži filmovi. pogledaš i uživaš 120 minuta i onda drugi dan ne razmišljaš više o njemu.
  • og1986
    2.9k
    Ima jako puno Oskara, ja mislim da će sigurno osvojiti za kinematografiju i miks zvuka. Biti će nominiran vjerojatno za još nekoliko, uključujući i najbolji film.

    Do sada je definitivno film godine, ali daleko je još jesen kada kreće Oskar sezona.
  • Neki tip
    19.4k
    a dobro sad.. teško da je Maverick izvrstan film u umjetničkom smislu. To je dosta očito omage 80ima i filmovima kakvi su se nekad pravili, naravno uz nešto "netfliksovskih" začina jer inače teško da bi ga holivud progutao.. da sad ne spoilam.

    Izvrstan zvuk, montaža, svakako, zabavan film i lijepa akcijska razbibriga, ali taj film ne propituje baš ništa, ne razmišljaš baš ni o čemu i ne donosi filmskoj umjetnosti ništa novo.

    Dapace, po starom receptu (koji meni malo i fali), imaš "naše" za koje navijaš i njihove koji su ili zlo ili kao ovdje, maltene sjenke, nepoznata opsjena, imaš ljubavnu pricicu glavnog junaka, imas autsajdere koji se pokazu snaznijima no sto se čine, maco tipa koji ipak shvaca da je bez drugih ništa, ali svoje odradi kako treba, imas avione, pravednu Ameriku, old skul shvacanje da tehnologija ne moze zamijeniti čovjeka itd itd..

    Da skratim, imaš 2 sata i nešto čistih filmskih klišeja i to nipošto nije u tom smislu film godine. :)

    Meni je Maverick super, jer su akcijski junaci mog djetinjstva američki vojnici i policajci (a potom, eto, i hrvatski) koji se uvijek bore "za pravdu i dobro" pa makar ponekad bili i malo "nestašni", a ne knjigovođa kojeg ubode pčela pa postane Beeman, ubija zločince, ali i usput daje ekološki med.

    Jebiga, druga vremena.
  • Mali dioničar
    14.2k
    " Top Gun: Maverick " sigurno osvaja nekoliko Oscara.og1986

    Naravno da neće dobiti Oscara jer nema pederskih zastava i transvestita u filmu.

    Meni je izvrstan upravo zato jer nije slijedio šprancu uključivosti i političke korektnosti osim što nije imenovana odmetnuta država koja proizvodi uranij, ali to je razumljivo.
  • Neki tip
    19.4k
    Meni je izvrstan upravo zato jer nije slijedio šprancu uključivosti i političke korektnostiMali dioničar

    Dobro, nešto netfliksovskih kompromisa ipak je napravljeno. Politička korektnost je tu, ali u granicama normale. No dobro, upitno je bi li bez toga uopce mogao biti snimljen. A i dalje ostao pravi "muški" film.
  • Mali dioničar
    14.2k
    kompromisaNeki tip sa Zapada

    Pa ženu pilotu ne smatram kompromisom ako na to misliš. Čak i mi ju u ovakvom stanju zračnih snaga imamo.

    https://vojnipilot.hr/anamaria-curkovic/

    Naravno da Izraelci već imaju i zapovjednicu pilotkinju.

    https://www.timesofisrael.com/israels-only-female-f-35-pilot-named-deputy-commander-of-squadron/amp/
  • Neki tip
    19.4k
    Žena, ali naravno latino, crnac iliti afroamerikanac i jedan nerd. Otići ću u spoilanje, ako dalje elaboriram. :)

    Jasno, crnci i latinoamerikanci su i inače prilicno zastupljeni u američkoj vojsci, što je i normalno i očekivano, ali među pilotima nešto rjeđe..

    Ima ih, no teško, čisto statistički, da su 3 od 4 najbolja među najboljima. :)

    Naravno da mogu biti, ništa mi film to nije pokvarilo, ali jednostavno je manje vjerojatno u stvarnosti da ce biti tako kako je u filmu i u tom smisli film ipak jest preuzeo promo poruku. Sve 5, nek je, osobno ionako podrzavam izraelski pristup.
  • Frodo
    65
    Preduhitrili me Neki i Ludovic. Top Gun i slični filmovi niti ne pretendiraju za neke nagrade, možda u tzv. sporednim kategorijama koje si i sam naveo, original je imao 4 nominacije, dobio je jednu nagradu, a 3 nominacije su povezane s glazbom.
    Zna se kakvi filmovi danas najviše prolaze. Naveo ih je @Mali dioničar. Da se razumijemo većina tih filmova su vrlo dobri do odlični, nije Oskar toliko propao unatoč sve većoj ispolitiziranosti. Ona trosatna prekenjavanja prije dodjele suvišno je uopće komentirati - najobičniji kič.
    Kakogod, tvrditi da je Top Gun najbolji film.. možda kao osobni odabir, ali nesumnjivo ima boljih filmova i do kraja godine će ih biti još. Mada, Top Gun 2 ima nestvarno visoku ocjenu na Rotten Tomatoesu, a treba imati na umu da je original imao dosta nepovoljne recenzije kritičara i na RT oko 50%.

    Za uistinu dobre filmove koji donose neku dodatnu vrijednost ili imaju “duboku” poruku ipak su bolji festivali: Cannes, Berlin, Venezia, Sundance da nabrojim samo najpoznatije. Postoji cijeli niz redatelja koji Oskaru nije prismrdio, a ostavili su više utjecaja na film od višestrukih osvajača Oskara. Oskar je precijenjen, to treba uvijek imati na umu što opet ne smije dovesti do druge krajnosti i omalovažavati oskarovske filmove.

    Mogu odmah nekoliko svojih ovogodišnjih preporuka izbacit: Boiling Point koga zanima kuharstvo, gastronomija, The Northman o vikinzima i The Unbereable Weight of Massive Talent u kojemu Nick Cage glumi.. samoga sebe, a nije riječ o dokumentarcu. Cage u dvije godine snima na prvu dva pomalo bizarna, ali odlična filma. Prošle godine bio je to Pig koji se isto djelomično (ili u potpunosti?) dotiče gastronomije. Nick od vrhunskog glumca preko gotovo propalog glumca do glumca nezavisnih i artističkih filmova. Jedna od zanimljivijih glumačkih povrataka.
  • og1986
    2.9k

    Aj pročitajte još jednom moj post.
    Rekao sam da je do sada film godine, trenutno je šesti mjesec i do danas nije izašao bolji film ove godine, isto tako sam napomenuo da je još daleko Oskar sezona kada će početi izbacivati "najbolje" filmove po mišljenju kritičara.

    Kategorija Oskar nagrada ima puno, znam da svi misle samo na "najbojli glumac/ica, i najbojli film", no ima i brdo drugih koje su isto važne i koje nisu toliko "ispolitizirane". Oskar će sigurno dobiti, samo je pitanje koji. Isto tako nisam rekao da će dobiti Oskar za najbolji film nego da će biti nominiran, u što sam vrlo siguran jer su pred nekoliko godina proširili koliko filmova može biti nominirano. Isto tako ovaj slučaj me podsjeća na "Ford vs Ferrari", odličan film koji ne propitkuje nikakve "unutarnje ili dubokoumne misli", ali je isto bio nominiran za Oskara za najbolji film. Svi su znali da ga neće dobiti, ali je bio tu.

    Riječ "klišej" se može upotrijebiti kada je loše napravljen film, ovdje to nije slučaj, (po tome je i cijeli film 1917. klišejski jel ?). Političke korektnosti po meni nema previše, je li "zanimljivo" kako su se lijepo poredali po "rasama"? Možda. A isto tako svi, ajmo reć, bitni i glavni ljudi su bijelci. Ako ćemo davati minus kaj se pojavljuje kao sporedni glumac, žena pilot, crnac i latino, onda stvarno...

    Osobno jako cijenim način na koji je film snimljen, iz istog razloga mi je fascinantan bio film 1917 koji je po meni trebao pobrati nagradu za film godine. U današnje doba je taj tehnički dio u potpunosti zaboravljen dok se "Citizen Kane" još uvijek smatra jednim od najboljih filmova ikada, a zaboravljaju da je taj status dobio upravo zbog tehničkog dijela i načina snimanja. Po meni pomalo hipokritično..
  • Frodo
    65
    Pa upravo zato sam se i osvrnuo kada si rekao najbolji film u tome i jest bit, takvi filmovi ne prolaze kod kritike jer su lišeni političkih, društvenih, kulturnih, moralnih i inih po(r)uka.

    Sportske drame poput Ford v Ferrari prolaze bolje od akcijskih filmova (Raging Bull, The Fighter, Million Dollar Baby čak i jebeni Rocky). Klasični akcijski film mora ponuditi uistinu puno da bi došao blizu jačih nagrada.

    Usporedba Citizena Kanea i Top Guna ili? Citizen Kane je koristio dosta metoda ekspresionističkog filma, to je taj tehnički dio. Reciklirao je dosta toga. Dosfa uspješno. Njemacki utjecaj se ne cijeni dovoljno niti je poznat u širim masama. Ali da, može se reći da se zanemaruje tehnički aspekt filma. Citizane Kane ipak je za razliku navedenih filmova donio nešto novo, revolucionarno? Top Gun, 1917 (nastavi niz) jesu tehnički odlični, ali nema tu inovacije, čista zabava, fantazija, spektakl, efekti…ne umamjujem kvalitetu tih filmova, odlični su svi.
    Možda jest licemjerno, možda se samo trendovi mijenjaju? Meni je uvijek važnija kvalitetna priča koju tehnički aspekt upotpunjava, 1917 to naprimjer nema upravo zbog drugo navedenog, pojeo je priču.

    Naravno, ne summjam da će Top Gun biti nominiran, možda bude i za najbolji film, tko zna. Treba sačekati do kraja godine i vidjeti hoće li biti plodna godina ili ne, kritika je očito prihvatila film, možda ga i Akademija prihvati.

    O ukusima se ne raspravlja pa neću dalje tvrdit da Top Gun nije najbolji film.
  • Neki tip
    19.4k
    Riječ "klišej" se može upotrijebiti kada je loše napravljen filmog1986

    Klišej ne oznacava nužno i ne upotrebljava se (samo) za loše napravljen film, nego za ono što je očekivano, predvidljivo, čemu manjka originalnosti, odnosno što je puno puta upotrijebljeno/napravljeno.

    Tak da ne, ne mislim da je Maverick loš film, ali mislim da ima puno klišeja u njemu, a zašto to mislim sam gore vec napisao pa da se ne ponavljam.

    Ponovit ću i da se meni film sviđa i da ne pišem iz pozicije "hejtera" tog filma. Dapače..
  • og1986
    2.9k


    Baš je teško nekad čitati s razumijevanjem jel ?
  • maddaddam
    2.9k
    Preporuke za knjige o španjolskom građanskom ratu.

    Pročitan je Orwell, Hemigway i Garriga.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.