• Ostali Sportovi
    @ksapi Emil Nielsen i Niklas Landin su najbolji golmanski par na prvenstvu? Što je radio Nielsen sinoć protiv Češke kad je stao na gol umjesto Landina, ubio ih je. U jednom trenutku imao je 9 obrana od 11 udaraca. Završio je na kraju s 13 od 18, 72%. Sa svojih 125kg koji mu ne predstavljaju nikakav problem dečko je čudo od golmana. Jak je na obranama iz svih pozicija i s razlogom brani u Barceloni. Gušt ga je za gledati.
  • Transferi - rasprave
    Ili je Fiorentina dobila stvarno bolju financijsku ponudu ili se prvenstveno Bara a zatim vjerojatno i sam Brekalo boje da nece dobit dovoljno minutaze pored Hoxhe koliko mu je obecano.NitkoBitan

    Brekalo ako se boji konkurencije u vidu Hoxhe nek se ostavi nogometa. Od svih teorija u ovu jednostavno ne mogu povjerovati jer zvuči kao potpuni no sense.
  • Arbër Hoxha #11
    Hoxha sa 16 godina kao kadet na probi u Hajduku, trenirao je neko vrijeme ali ništa ozbiljno. U Hajduk je došao preko menadžera Filipa Naranče koji je inače sklon tovarima.

    pIOZema.jpg
  • Ostali Sportovi
    Srpske Arene prenose hrpu tekmi s rukometnog Eura pa tko ima IPTV nema brige. Ovdje imate popis svih programa koji prenose određenu tekmu. Samo kliknite na utakmicu koja vas zanima i izbacit će vam listu.
  • dZG - Marketing & Društvene Mreže
    Dinamo i Pipsi, Chipsi & Videoclipsi trebali bi sklopiti suradnju za obnovu kultne himne 'Dinamo ja volim' koja je prošle godine neprimjećeno obilježila svoju 30. obljetnicu. Ova pjesma, odmah po izlasku, postala je neslužbena himna kluba, a njezina popularnost traje i dalje bez konkurencije. Iako Dinamo ima niz iznimno lijepih navijačkih pjesama, ova je ipak posebna.

    Ovaj jubilej zaslužuje da se, uz pomoć suvremene produkcije i tehnologije, stvori nova verzija spota za pjesmu, čime bi se odao počast njezinoj dugovječnosti i značaju. S obzirom na bogatu arhivu snimaka koji evociraju nostalgična vremena, ali i na ona koja mogu predstaviti neke nove i ne tako davne trenutke, novi spot može spojiti najbolje od 'oba svijeta', da se tako izrazim.

    Siguran sam da ekipa odgovorna za posljednje uspješne video uratke koje je Dinamo izbacio, može stvoriti vrhunski glazbeno-vizualni doživljaj - moderni klasik koji će ujedno predstavljati vjernu odu jednoj od najpoznatijih pjesama posvećenih klubu, a nas provesti kroz pravo glazbeno putovanje kroz prošlost i budućnost kluba.

  • Ostali Sportovi
    Ivica Tucak kao izbornik ima svjetsko i europsko zlato i olimpijsko srebro. Ima sedam medalja kao izbornik od čega tri zlata, fali samo olimpijsko. Usporediti ga s Jakirom koji kao trener iza sebe nema nikakav značajniji uspjeh je blesavo. Bez obzira na to što se radi o potpuno dva različita sporta.
  • Ostali Sportovi
    Paul Lim prvi je igrač u povijesti SP-a (doduše, druge organizacije od ove današnje koju smo gledali nedavno) koji je pogodio savršenu devetku, tj. završio leg s devet strelica.

  • Fran Brodić #19
    24, da. Kova, Broz i Halilović. Brutalna količina talenta na jednoj slici.
  • Transferi - rasprave
    sad te molim da jos jednom procitas moj post i probas ga shvatiti.Orc123

    Shvatio sam i prilikom prvog čitanja, a ti pročitaj moj post i probaj shvatiti zašto sam tebe citirao.

    A sad te isto tako molim da izvadis sve ostale kolege kojima je bilo cudno zasto Ogiwara ne potpisuje prosli tjedan i da sve oznacis i stavis na stup srama ko mene ili je mene ovdje In omalovazavati...Orc123

    Čim sam te to omalovažavao? Time što sam ti odgovorio tvojim postom u kojem DRAMIŠ?

    Napisao sam da nitko nije dramio danas u vezi Ogiware.Orc123

    Napisao si kako nigdje nitko nije dramio u vezi Ogiware, pogotovo ne danas. Ključan dio sam ti boldao.

    ali sam si dao truda i istrazio zasto i znao sam vec u cetvrtak ili petak da se cekaju papiri iz Japanskog saveza ali nisam pisao ovdjeOrc123

    Kako nisi kad si obrisani post napisao u petak?

    Inatiš se i tjeraš me da glupostima zatrpavamo temu, a nisi u pravu. Uglavnom, banalna stvar i nepotreban spam iz kojeg se ovim postom povlačim.
  • Transferi - rasprave
    Stavljam ovaj komentar kolege @Orc123 koji sam obrisao prije tri dana samo za potrebe zapisnika kao potvrdu njegova današnjeg upisa kako nigdje nitko nije dramio u vezi Ogiware, pogotovo ne danas. Ok, možda danas nije, ali...

    Sta je s Ogijem? Ne kuzim.....di su sad silni insajderi da ne znaju jednu jednaostavnu informaciju kad je predstavljanje igraca i jel sve uredu proslo s lijecnickim? Znaju da ce igrac doci za tjedan-dva a ovu banalnu info ne znaju? Kak je to moguce ako imaju info iz kluba? Sutra ne moze bit predstavljen jer marketing ne radi i ne rade snimanja vikendom to znam, tak da ak je sve ok mora biti predstavljen danas! — Orc123
  • dZG - Članstvo & Godišnje ulaznice
    Ovo je nevjerojatno. Dakle, identična se stvar događa kad stisnete učlanjenje poštom i internetom. Tovara se u 6 dana učlanilo 35000, a mi nemamo online produljenje članstva. Evo, IZ PRINCIPA neću produljiti članstvo dok se to ne izmijeni. Nova 2024., opća digitalizacija, vrijeme e-gradova i e-sela, a mi nemamo opciju online učlanjenja. Pa živote!Dalmatinec

    Već nekoliko puta je napisano da se radi na tome i da bi trebalo proraditi ovih dana. Dajte malo čitajte da se ne ponavljamo svako malo s istim upisima.
  • Male Priče Iz Velike Povijesti
    Franjo Glaser

    Reveal
    Za mnoge je Franjo Glaser najbolji Dinamov golman svih vremena. Bio je visok, elegantan, zgodan poput glumca. Među vratnicama iznimno suveren, hladan, racionalan, golman koji nije znao griješiti i koji je bio znatno ispred svog vremena. Nikad se nije bacao zbog bravure, što je odlika mnogih, pa i današnjih golmana. Bio je sjajan na gol-crti, a maestralan na istrčavanju. Ubačaje je hvatao s lakoćom, a kad ne bi to mogao, loptu je boksao uvijek daleko od gola i uvijek sa strane, kako suparnik ne bi bio u mogućnosti odmah gađati gol. Iako je igrao još u 30-im godinama prošlog stoljeća, bio je moderan i za današnje pojmove, jer je često znao odigrati ulogu središnjeg braniča, i to vrlo samouvjereno. Upisao je puno asistencija suigračima, danas to povremeno vidimo tek kod Ter Stegena u Barceloni. Svoju je obranu savjetima i mirnoćom činio boljom… Tako je Glasera opisao nekadašnji Hajdukov igrač Anđelko Marušić, koji ga je dobro upoznao na terenu.

    Glaser se rodio u Osijeku (7. siječnja 1913.), ali je odrastao u Sarajevu. - 'Imao sam samo četiri dana kad su se moji preselili u Sarajevo. Tamo sam počeo braniti za radnički klub Hajduk i to već 1927. godine, kad mi je bilo 14. Među vratnicama sam ostao punih 20 godina. U Osijek smo se vratili 1931. godine, da bih ’33. otišao u beogradski BSK iz kojeg sam ’36. stigao u Gradjanski'.

    Međutim, u BSK-u početak nije bio lagan. - 'Njihov tehniko' Kika Popović me je vidio na jednoj utakmici i istu večer odveo u Beograd. A oni su već imali tri golmana; Gazzari, Matić i Gligorijević. Dva mjeseca nisam dobio priliku u klubu, ali zato sam nastupio za reprezentaciju. Kako? Bio sam rezerva Matiću pa sam ljutit otišao među gledatelje. Turci do poluvremena vode 2:0, a onda strka, traže me sa svih strana. U nastavku smo iz dva moja ispucavanja napadačima zabili golove za 2:2, da bi na kraju i pobijedili. Moraš znati braniti, ali moraš imati i sreće'…

    Brzo je potom dočekao i šansu u BSK-u. - 'Igramo u Milanu protiv Ambrosiane-Internazionalea. Do poluvremena je već 5:0 za njih. Gazzari na golu ima loš dan. Odjednom mi govore da se svlačim, a trener Simić mi kaže; - 'Ovo ti je prilika, budeš li dobar, ostaješ na golu.'Pepino Meazza s druge strane…Puca u rašlje, ja obranim, puca nisko, ja obranim… Na kraju smo izgubili 6:1, a gol smo zabili na moje ispucavanje. Više nisam bio rezerva'…

    Gradjanski ga je doveo kao veliko pojačanje, tada je već slovio za najboljeg golmana u Jugoslaviji. - 'Dobio sam stan i 30.000 dinara s kojima sam ga mogao urediti'. Za ono vrijeme bio je to sjajan novac… Pregovori su bili napeti, jer u Zagreb je došla kompletna delegacija BSK-a kako bi ga vratili u Beograd. No, Franjo je već bio odlučio. Zbog problema s papirima nije odmah potpisao za Gradjanski, nego je neko vrijeme bio član Maksimira, ali to je bila samo formalnost.

    Glaserov start u Gradjanskom bio je impresivan. Početkom 1937. bile su dogovorene dvije utakmice s velikim Juventusom, prva u Beogradu, druga u Zagrebu. Zanimljivo, bila je to prva utakmica između Gradjanskog i nekog talijanskog kluba nakon punih deset godina. Sportski su odnosi, naime, bili prekinuti jer je na utakmici između Juventusa i Gradjanskog izbila velika tučnjava u kojoj je bilo i šaka i krvi… Utakmica u Beogradu bila je utakmica pomirenja. Uglavnom, Glaser je debitirao baš protiv Juventusa. Gradjanski je slavio 1:0, a onda je uslijedio uzvrat u Zagrebu. O tome kako je Glaser branio u tom uzvratu svjedočio je legendarni Milan Antolković.

    - 'Talijani su tog poslijepodneva igrali fenomenalno, mi na terenu nismo ni postojali. Ni Jazbinšek, ni Kokotović, a ni ja… Tu je utakmicu igrao samo jedan čovjek, samo Franjo Glaser. Sam protiv svih, sam protiv Juventusa. Franjo je branio sve, s metra, s tri, s pet, s dvadeset. Po zraku, po zemlji, to je bilo nevjerojatno za gledanje. Talijani su čupali kosu, dolazili i dodirivali Glasera kako bi se uvjerili da je doista čovjek. U jednoj situaciji njihov centarfor Borel krenuo je sam na Franju, ovaj je istrčao izvan kaznenog prostora i Borel ga je zaobišao i krenuo prema praznim vratima. Već je slavio gol, kad se Franjo ukazao i munjevito obranio loptu koja je išla u gol. Talijane je taj gol toliko slomio da više nisu bili u stanju ništa odigrati, pa smo mi živnuli i zabili im tri gola. Hej, završilo je 3:0 za nas, a trebalo je biti 10:0 za njih. Čudo jedno. Glaser – Juventus 3:0, to je bio stvarni naslov s te utakmice. Sve je napravio, uplašio ih, uništio i slomio, a mi na terenu smo samo završili posao'.

    Poslije su se legende prepričavale i nakon dvije utakmice koje je Jugoslavija odigrala s Mađarima i to 1940. Utakmice su završile 1:1 i 0:0, iako su Mađari bili znatno superiornija momčad, ali ni oni nisu imali recept za čudesnog Franju. - 'Te dvije utakmice, kao i ona protiv Juventusa, tri su mi vjerojatno najbolje u karijeri, ali bilo ih je još na stotinu u kojima sam doista bio nesavladiv' - tvrdio je Glaser.

    Za Glasera kažu da je prvi među golmanima počeo braniti nogama, ali i da mu je teško netko mogao zabiti gol glavom. - 'To je bilo nemoguće', svjedočio je i legendarni Jazbinšek. Naravno da je Glaser, kao i svaki golman, imao svoju crnu točku u karijeri. - 'Igrali smo protiv Njemačke u Zagrebu, izgubili 5:1, a ja ništa nisam mogao obraniti. Jedan sam gol primio kroz ruke, drugi s 30 metara'. Godinu dana kasnije igrala se uzvratna utakmica, završilo je 2:0 za Jugoslaviju, a Glaser je bio igrač utakmice… Kad je riječ o ostalim golmanima, Glaser je uvijek izdvajao jednog. - 'Zamora. Bio je čudesan golman, igrao sam protiv njega u reprezentaciji. Za mene najbolji od svih. Cijenio sam i Planičku, iako nije bio moj tip golmana, a Jašin je bio veliki majstor između vratnica'.

    Bio je Glaser majstor za obranu 11-teraca. Prema vlastitom svjedočenju, imao je nevjerojatnu statistiku. - 'Pucali su mi 94 puta, a ja sam 73 puta obranio 'elver'. Kako? Gledam golmane i vidim kako griješe. Toliko puta sam ih upozorio da ne gledaju igrača koji puca u oči, nego samo u noge. On mora izvesti onaj zadnji trzaj koji ukazuje gdje će pucati. A golmani se bacaju unaprijed, kao da će pogoditi stranu. To je branjenje na čistu sreću, a to nije dobro. U jednoj utakmici s Rumunjima strani sudac nije uspio doputovati pa je sudio domaći Rumunj. Na kraju utakmice svira on 'elver' koji nije imao veze. Moji se bune, a ja im kažem; - 'Pustite, obranit ću. 'I obranim ga, ali sudac ponavlja jer je netko uletio prije u 16 metara. Opet gužva, a ja ponovo miran. I opet obranim, Kovacs mi je dva puta pucao. No, sudac opet po svom i dosuđuje treći 'elver'. Prilazi Bindea, znalac, dobar šuter. Skinuo sam i njemu… Tri u nizu'!

    Glaser od sebe nije pravio heroja, čak je bio spreman priznati i da ima tremu uoči većih utakmica.- 'Mislim da se prije svakog nastupa, posebno većeg, mora osjećati uzbuđenje i ta kratkotrajna trema'.

    Kao svog nasljednika vidio je samo Monsidera; - 'Imao je sposobnosti po kojima me je mogao dostojno naslijediti'.

    Volio je braniti u Splitu. - 'Redovito je bio najbolji na utakmicama, a pamtim da je i meni skinuo čistu šansu sa samo dva metra. Pucao sam, a on je otvorenom šakom obranio', pričao je i veliki Hajdukov igrač Leo Lemešić, a najveći kompliment dao mu je Branko Kralj; - 'Nasjedio sam se iza gola Beari i Monsideru. To su bili giganti. Ali Glaser je bio nešto posebno, čudesan u obrani na samoj crti, neponovljiv u istrčavanju, sjajan u igri nogometa. Trema mu je katkad bila jedina mana, ali kad bi obranio prvu, više mu nisi mogao zabiti gol'.

    Glaser je u Gradjanskom ostao sve do kraja drugog svjetskog rata kad prelazi u beogradski Partizan, a zatim i u splitski Mornar u kojem je 1948. završio karijeru.

    Franjo Glaser bio je jedan od najvećih vratara u povijesti ovih prostora, legenda beogradskog BSK i našeg Gradjanskog, te reprezentativac Kraljevine Jugoslavije i Nezavisne Države Hrvatske. Nastupio 35 puta u A reprezentaciji i jednom u B reprezentaciji, kao i 6 puta neslužbeno za bivšu državu, zatim 11 puta za Hrvatsku (NDH), 26 puta za BLP (Beogradski loptački podsavez) i 15 puta za momčad ZNP (Zagrebački nogometni podsavez).

    O Glaseru, mitskoj vratarskoj pojavi, dobar glas pronio se širom Europe, pa je tako jedan engleski nogometni portal zabilježio kako je veličanstveni Osječanin između 1933. i 1949. godine, braneći za BSK, Gradjanski, Partizan i splitski Mornar, nanizao čak 1225 nastupa među vratnicama. Od tih 1225 nastupa njih 127 bilo je u službenim susretima koje je branio čuvajući mrežu Gradjanskog s kojim je osvojio dva prvenstva Jugoslavije, jedno prvenstvo NDH, jedno prvenstvo Hrvatsko - Slovenske lige, dva puta osvajao je ligu ZNP, te po jednom Zimski i Hrvatski Kup.

    Po završetku igračke karijere odlučio se posvetiti onoj trenerskoj gdje je također imao angažmane u mnogim hrvatskim i jugoslavenskim klubovima, ali okušao se i u međunarodnim trenerskim vodama u Austriji. Bio je trener u beogradskom Partizanu, splitskom Mornaru, Dinamu, mostarskom Veležu, banjalučkom Borcu, Rudaru iz Breze, Bratstvu iz Novog Travnika, Osijeku (pod ondašnjim imenom Proleter), Slogi iz Doboja, Rijeci (pod ondašnjim imenom Kvarner), zagrebačkoj Trešnjevci, te u austrijskom Klagenfurtu (u Kapfenbergu), Zagrebu i Ljubljani.

    Povijest Dinama bilježi kako je plave vodio od srpnja 1948. do siječnja 1949. godine u vrijeme kada je Dinamo branio naslov prvaka, što je uvijek teže nego ga osvojiti. Uoči utakmice s Wiener Sport-klubom, Glaser je procijenio da je vratar Arneri u slabijoj formi pa je među vratnice postavio Zlatka Golca. Uprava Dinama tome se protivila, no Glaser je ostao dosljedan. Plavi su pobijedili Austrijance s 3:0, a Golac je čak obranio i jedanaesterac. Sljedećeg dana Glaser se morao javiti tadašnjem članu uprave Dinama Vitomiru Sunku, a ovaj mu je navodno zbog tvrdoglavosti uručio otkaz. Glaser je tako Dinamo vodio u samo 13 utakmica, a na klupi ga je naslijedio Bruno Knežević.

    Franjo Glaser vodio je buran, uzbudljiv život, dostojan filmskoga uratka. Nažalost, mladenačke dane slave zasjenila mu je mračna epizoda s beogradskog kupališta, ubojstvo 17-godišnjega Radomira Stokića u ljeto 1936. godine. Taj je mlađahni član tehničkog vodstva BSK za vrijeme poslijepodnevne dokolice na jednome savskome splavu šaleći se isprovocirao Glasera koji ga je gurnuo u Savu. Mladić je na žalost bio neplivač i, dok je zazivao pomoć, brzo je nestao pod površinom vode. Utopio se.

    Svjedoci su ispričali da je Glaser samo sat prije tragedije Stokića počastio ručkom, ali i kako zbog svoga čina nije pokazao nimalo kajanja. Sljedećeg dana išao je na u Novi Sad na prijateljsku utakmicu svoga BSK. Nakon što je bio priveden zbog sumnje na ubojstvo, Glaser je bio potpuno miran i uvjeren da će izbjeći zatvorsku kaznu. No njegovi suigrači, koji su svjedočili svađi Glasera i Stokića, potvrdili su da im je Franjo priznao da je gurnuo mladića u Savu. – 'Ne brinite se, isplivat će negdje' – prepričao je jedan suigrač jezivu Glaserovu izjavu.

    Glaser je, napisala je Politika, izricanje dvogodišnje zatvorske kazne u beogradskoj sudnici dočekao s osmijehom. Nekako je bio isposlovao da kaznu služi u nekom hrvatskom zatvoru, iz kojega je bio pušten puno prije isteka kazne. Međutim, povijest ne pamti Franju Glasera samo kao hladnokrvnog ubojicu nego i kao istinskoga dobrotvora. Njegov humani čin prema obitelji austrijskoga Židova sa zagrebačkom adresom Davida Weissa opisan je u listu Ha-Kol, glasilu židovske zajednice u Hrvatskoj.

    Naime, Franjo Glaser bio je prijatelj s Weissom, inače sportskim novinarom i menadžerom koji je Građanskom organizirao englesku turneju 1936. godine. Tako je slavni vratar purgera, u eri najveće hajke na Židove u Zagrebu, potajno sklonio Weissa i njegovu suprugu u stan u vlasništvu Građanskog, u zgradi u Boškovićevoj ulici. Tamo su se skrivali gotovo tri godine. Nakon što se jednom zgodom David Weiss neoprezno prošetao gradom, a susjedi su ga uočili, Glaser je uz pomoć trenera Bukovija pronašao novo sklonište za svoje židovske prijatelje. Sakrili su ih u potkrovlje jedne zgrade u Kupskoj ulici, nedaleko od igrališta Građanskog. Tamo su dočekali oslobođenje Zagreba.

    Zanimljivo, tadašnji ustaški predsjednik Građanskog Slavko Prevendar nekako je saznao za Glaserovo dobročinstvo, ali nije ga želio prokazati vlastima. Pamti se glasovita Prevendarova rečenica; 'Franjo, ja sve znam, ali ništa ne vidim'! Da je Prevendar propjevao vlastima, i Weissovi i njihov zaštitnik Glaser bili bi – strijeljani.

    U javnost ga je početkom devedesetih ponovno 'gurnuo' Zvonimir Magdić, legendarni novinar 'Sportskih'. Već je bilo odlučeno da se ime Dinamo mijenja, Glaser je Magdiću pitanje oko imena odgovorio:

    'Vidite, pitaju me toliki, znani i neznani: Koje ime Dinamu? Ja im bez pardona velim; Gradjanski. Zašto? Zbog velikog imena, zbog tolikih sjajnih igrača, zbog visoke popularnosti. U tome mu nije bilo ravna. I neka nitko ne misli da je Građanski zaboravljen. I ne samo u nas. I u Europi. I u Engleskoj'.

    Franjo Glaser preminuo je u 1. ožujka 2003. godine u 90. godini života u Zagrebu.
  • dZG - Članstvo & Godišnje ulaznice
    Radi li online učlanjivanje u klub?maksimirski istok

    Ne. Za desetak dana bi trebalo proraditi, ali uzmite to s rezervom.
  • Transferi - rasprave
    Koliko je pouzdan talijanski novinar Nicolo Schira neznam ali on jutros piše da unatoč interesu Dinama, Josip Brekalo još nije odlučio gdje želi otićiCastAway1986

    Schira sigurno ima autoritet u svijetu nogometnih transfera, posebice onih koji se odvijaju u talijanskim klubovima. Uz Romana koji pokriva globalni teren Schira se sigurno izdvaja kao izvor relevantnih informacija, ali njegova stručnost posebno dolazi do izražaja kada su u pitanju talijanski klubovi na koje je uglavnom i fokusiran. Sve u svemu, radi se o pouzdanom izvoru.