Comments

  • Stadion Maksimir
    Mislim da u gradskih 50% uloga u projektu ulazi i sveukupna vrijednost vrijednost zemljišta tako da bi financijski ulog trebao biti nešto manji od države. Uglavnom, pričamo o gradskom proračunu koji iznosi 3 milijarde eura godišnje. Za kapitalni projekt koji se razvuče na nekoliko godina to iznosi manje od 1% godišnjeg proračuna, nije baš tako megalomanski. Zapravo, cijelo vrijeme nije uopće pitanje ima li novaca već samo političke volje.
  • Stadion Maksimir
    Iako tehnički o stadionu brigu može voditi i netko drugi osim Dinama jer se radi o natječaju, na tom stadionu realno ne može biti nitko osim Dinama - ne zbog nekog mog uvjerenja nego naprosto nitko drugi ne moze puniti 20-30.000 ljudi 20-30 puta godišnje. Taj stadion bez Dinama nema smisla i bez Dinama neće biti.Bosskovitz

    Zapravo, tehnički bi mogao biti bilo tko upravitelj, to ne isključuje Dinamo kao redovitog korisnika stadiona (koji bi plaćao korištenje). Međutim, upravljanje snosi i obveze, od navedenog redovnog i investicijskog održavanja (od travnjaka do zamjene stolaca) do plaćanja svih troškova organizacije (zaposlenici, struja/voda itd, zaštitari itd). To povlači i rizik da Dinamo odluči dobar dio utakmica odigrati negdje drugdje, na Kranjči npr, jer je jeftinije, i time ostaviti upravitelja na suhom.

    Jedino održivo i smisleno je upravljanje od strane dinama, jer dinamo jedini ima stvarni interes brinuti o svakom aspektu, a trošak tog održavanja zamijenio je plaćanje najma. To se u ovom modelu i očekuje, i Senf je u par navrata izjavio super da je dinamo iskazao interes za upravljanjem.

    Ali, trebat će se provesti javni natječaj, i teoretski se može ubaciti treća strana.
  • Stadion Maksimir
    Priridno je biti skeptik i ovaj put nakon svih dosadašnjih neispunjenih obećanja oko stadiona. Ali neki su zaboravili da ovaj put postoji ključna razlika u odnosu na sve prethodne najave zbog kojih nisu ni mogle biti ostvarene; riješen je problem vlasništva zemljišta.

    Nisam pobornik Senfa i njegove ekipe i smatram ih nesposobnima za manje više išta osim lupanja u lonce, ali mora se priznati da djeluje kako su ovoj problematici ozbiljno pristupili i trenutna pozicija je već daleko više nego se napravilo u prethodnim desetljećima.

    I, sasvim legitimno djeluje stav; sa Dinamom sjedamo za stol oko stadiona tek kad se uspostavi demokratski izabrana uprava.

    Najavljeni model realizacije i upravljanja je dobro odabran i zapravo jedini održiv. Od prvog dana je očito da za privatrnog investitora tu nema mjesta, jer takav ne očekuje samo povrat investicije u razumno brzom roku nego i zaradu i takva bi kombinacija u konačnici cijeli projekt učinila preskupim i za grad, državu a najviše za dinamo. Ukoliko Dinamo preuzme upravljanje stadionom to bi značilo da na njemu nije podstanar nego je de facto stadion Dinamov. I Dinamo ga renta za potrebe koncerata itd, a ne obnuto kad bi mogao često i izvisiti.
  • 1.HNL - 16. kolo - Dinamo Zagreb vs. Slaven Belupo - 06.12.2024. - 18.00h, Stadion Maksimir, Zagreb
    Tisuće klubova diljem svijeta vode treneri koji nisu Bjelica, od kojih poneki i znaju kaj rade.
  • Dinamo u Ligi prvaka 2024/25
    Nisu duboke faze LP za takve sirotinjske klubove. Možemo se mi hvaliti po selu sa nekakvom šesnaestinom ili osminom finala današnje LP ali to bi sve bila zasluga izrazito povoljnog ždrijeba i spleta okolnosti.Maksim Maksimirski

    Prijatelju, bez imalo namjere da omalovažavam uspjehe reprezentacije, dvije uzastopne medalje na SP, nešto što će i tvoji unuci prepričavat unucima, u ogromnoj mjeri posljedica su povoljnog ždrijeba, spleta okolnosti i puno puno sreće. Lakši dio ždrijeba i maratoni pobjeda na penale, pa katar grupa sa diletantima kanadom i raspalom belgijom, i tu smo visili na konopcima do zadnje sekunde da se odmah skupimo doma i kasnije nakon destina promašaja brazila uđe jedini šut odbijanac, pa opet sretni penali. I opet, svakome se napune prsa ponosom kad se toga sjeti.

    Da mi je nešto iole slično doživjeti sa Dinamom u LP, nemam djecu ali napravio bi ih samo da im mogu prepričavati.

    Igraš sa objektivno jačim Monacom u za njih nepovoljnim uvjetima, protivniku je ozljeđen ili suspendiran važan igrač, protivnik je igrao tešku utakmicu par dana prije itd. Sve je to legitimni i vrlo važan dio sporta. Jednom u tvoju korist, drugi put kontra tebe.

    Nismo euro teškaš niti ćemo u današnjem nogometnom sistemu ikad biti, ograničeni smo prvenstveno budžetom i ligom u kojoj igramo. A LP je korak više upravo u ta dva ograničavajuća faktora jer donosi novac nezamisliv u domaćem okruženju i iskustvo igranja sa top konkurencijom iz tjedna u tjedan. Kad prerasteš svoje selo, vrijeme je da preseliš u grad.
  • Transferi - rasprave
    ↪Pop corn
    jel mi ako on eksplodira kod nas imamo alate da ga zadrzimo bez obzira na buy back opciju Agsburga?

    Nesto se pisalo da mozemo kontrirati sa ponudom i zadrzat ga...
    Orc123

    Imamo. Ukoliko on ne želi ići nazad. Srećom, u 21.stoljeću više se ne trguje Afrikancima bez njihovog pristanka i ukoliko eksplodira kod nas ne vidim ni jedian razuman razlog zašto bi se čovjeku išlo nazad gdje se baš nije najbolje snašao.
  • Stadion Maksimir
    Previše babica - kilavo dijete. Cijela priča oko Maksimira previše liči na veliko zavlačenje i odugovlačenje sa dovoljno stakeholdera da se efektivno može prebacivati loptica drugom u nedogled i dok jedna strana ne preume odgovornost u cijelosti realnog pomaka neće biti. Prva stvar koja bode u oko je uloga države u projektu ili pregovorima uopče. Država neće dati ni lipe za Maksimir dok ne napravi nacionalnu strategiju ulaganja u sportsku infrastrukturu, dok ne bude spremna investirati podjednako i u Kantridu, Poljud, Varaždin, Šibenik, Pulu itd, neće ni u Maksimir. Hrvatska kao narodna repstacija će uvijek igrati diljem zemlje proporcionalno i ideja o tzv. "nacionalnom stadionu" je opetovano odbijana kad god se takva ideja iznova počela pojavljivati. Ne treba biti pretjerano pametan za zamisliti kakav bi odjek bio u ostatku zemlje da država proračunskim novcem plaća stadion dinamu, dok drugi jedva spajaju kraj s krajem. Itekako su svjesni da bi to bilo političko samoubojstvo. U tom kontekstu uloga države u ovom trokutu je potpuno nejasna, odnosno jedino kao alibi gradu da može efektivno prebacivati odgovornost. Gradu, koji bi uz Dinamo trebao biti jedina zainteresirana strana, jer radi se o gradskoj sportskoj infrastrukturi i gradskom zemljištu. A grad, očito je, u ovom sazivu vlasti neće dati također ni lipe. Njihov projekt je Kranjča i time će pokriti ulaganja u sportsku infrastrukturu i zatvoriti to pitanje i uvijek mogu reći da je time napravljeno više nego li sve prethodne vlasti zajedno. Promjena vlasti u Zagrebu može dovesti eventualno samo do resetiranja na početak jer nitko ne želi završiti "Tomaševićev stadion". I za kraj, taj mitski investitor. Ako netko misli da javno-privatno partnerstvo funkcionira tako da će se pojaviti altruist sa 100+ milijuna eura i sagraditi stadion po željama, na žalost neće. Koncesijom se može izgraditi no korištenje treba platiti, i tu se opet vraćamo na pitanje tko. Na primjeru Arene koju je gradio privatni investitor može se vidjeti nespjeh takvog modela, jer će ista u konačnici koštati skoro 300 milijuna eura javnog novca, za koji se mogla sagraditi i dvorana, i Maksimir, i Kranjča i ostalo bi za par fontana. Možda misle da će Dinamo plaćati 10ak milijuna godišnje za najam? Kao i svaki leasing, u konačnici preskupo, i da se vratim na preostale dvije strane u tom trokutu pregovora, ni jedna neće biti spremna preuzeti ikakav trošak na sebe. Jako bih volio da sam u krivu i da nas iznenade sa nekakvim konkretnim pomakom u cijeloj priči, no teško mi je biti optimističan u ovakvim okolnostima.
  • Transferi - rasprave
    Nedavno je u podcastu rekao da se planira vratiti živjeti u Hrvatsku, sa sinom, koji bi volio igrati za Dinamo i Hr repku
  • Transferi - rasprave
    Domaćim igračima je još uvijek repzentacija glavni izlog. HNL je postala najfarmerskija liga u Europi tako da ove mrvice koje je skupio u repki nisu dosta da neki od većih klubova ozbiljnije zagrize, pomoći može jedino značajnija uloga u LP ili EL
  • Novi "Stadion Zagreb" (Kranjčevićeva ul.)
    Mislim da projektni natječaj ni nema smisla dok se ne definira financiranje projekta, od kojeg sve strane dižu ruke u fazonu neću ja, neka plati netko drugi. Kako je jedino izgledno javno privatno partnerstvo, ukoliko se uopče nađe zainteresirani investitor, za svoj kapiltal htjet će i svoj projekt. Sličnu smo stvar imali i kod Arene gdje je proveden (i obilno plaćen) natječaj na kojem pobjeđuje Kinclov projekt za dvoranu sjeverno od Jadranske avenije, ali ulaskom Ingre i Trigranita u JPP direktnom pogodbom grade dvoranu na svom zemljištu i po svom (neki Grk, čini mi se) projektu. A u slučaju Arene imali smo daleko veći angažman svih zainteresiranih strana (grad, država...) zgog rokova organizacije SP.
  • Modri Šank - Ajd na Pivicu
    Gemišt i bevanda su, u osnovnoj ideji, pića težaka koji su ih pili u polju (da ne piju čistu vodu). Em je tada vino bilo loše em da si pio samo vino u tim količinama mogao bi na suncu raditi sat ili dva.
    Za ''uredske'' ljude to više nema smisla osim efekta da si stalno lagano pod gasom a nikad pijan. — The Undertaker


    Da dodam jos, Rimljani su zapravo inicijalno uveli nepisano pravilo mijesanja vina i vode buduci da nisu imali ucinkovit nacin pranja (sterilizacije) casa za vodu kod stanovnistva nizeg staleza pa su za to koristili vinski alkohol. Oni bogatiji su pili vodu iz srebrnih casa i na taj nacin provodili zastitu od zaraza.

    Nadalje, smatrali su da je barbarski piti u potpunosti cisto vino pa su svejedno i najbolja vina blago, blago razrijedivali jer je ipak to bilo vise gospodski. Ako neko zna tocan razlog zasto, volio bi da podijeli jer me zanima. :grin:

    Dakle, vino se ne razrijeduje, vec se voda oplemenjuje!
    Dino

    Stari Grci su u bunare ulijevali vino da im voda ne bude bljutava
  • Transferi - rasprave

    Nije li to 2 godine?
  • Stadion Maksimir
    Prezime mu odredilo karijeru
  • Transferi - rasprave
    Nekako mi se čini da Cordoba dolazi kao backup a ne pojačanje za desno krilo. Mislim da ćemo najčešće gledati krilne pozicije kao jučer, i Cordoba bi trebao ispasti ekstra klasa da pošalje jednog od pjaca/hoxha na klupu
    .
  • DRES Dinama - nekada, sada i ubuduće

    dre1.jpg
    Dodao bih još i Juve (koji je i bojama jako sličan), Romu (koja je ove godine odabrala drugačiji pristup), Sampdoriju, Fiorentinu, Lazio (moj favorit) i Everton (koji je jedini zabrazdio). Sve redom klubovi bez identiteta. Te malograđanske priče o gubitku identiteta mogu se primiti samo kod onih koji identiteta u stvari ni nemaju. Identitet i prepoznatljivost se stvaraju i čuvaju kroz široki dijapazon, i nije samo u službenom grbu. Identitet dinama je i kontra režimima, i borba sa glavatim nemanima, i 13.05.1990., i škola nogometa, i taj nesretni maksimir, Toliko je prepoznatljivosti da se baš nikome ništa ne treba iznova dokazivati, posebno ne večini koja je preko noći mijenjala zvijezdu u grbovima šahovnicom. Pa tako i taj simbol, oko gojeg je i nastao dinamov grb. To malo "d" sam kao dijete naučio crtati prije nego sam naučio pisati, i za mene nosi možda čak i najjaču simboliku.
    Obožavam ideju da se stavi na treći dres. I taj simbolični suptilni motiv crijepova mi se sviđa, oni pokušaji sa kompletnim landmarkom (ili još gore nekakva karta grada) o overlayu su tišični nedostatak ideja i kreativnosti i to sam zapravo i očekivao od castorea, tako da sam ugodno iznenađen.
    Jedina zamjerka s estetske strane je različita nijansa "zlatne" boje na d znaku i sponzorima. Nisam vidio dres uživo no na fotkama i videu je primjetno