• prefontaine
    650

    Kako je ovo divno za pročitati...
  • Patak
    2.9k
    Netko tko će staviti 100 milijuna eura na stol će se isto pitati što i kako će se graditi.Tko god to bio.
  • mali M
    5.3k
    naravno da neće.. o čemu pričaš. imaš projekt i daš ga na natječaj. šta ti ima ulagač mjenjati stadion, nek si mjenja sadržaje oko stadiona koje će graditi...
  • scooniepenn
    3.3k

    Shvaćam ja tvoj point, ali osim Sjeverne tribine koja treba biti jednoetažna nije baš uobičajeno da se stadioni kapaciteta od 32.000 do 35.000 (koliko je očekivano da bude Maksimir) grade na jednu etažu. Primaran razlog je koliko ja znam zbog činjenice kako u tom slučaju stadion ili treba biti razvučeniji ili tribine jako strme. Ovi primjeri koje navodiš su razmjerno manji stadioni - Ferencvaros 23.700, Rapid 28.600 sa stajaćim mjestima (dakle da su kompletno sjedeća bilo bi maksimalno 26.500).
  • jedan u nizu
    8.5k
    Imate primjer Juventusovog stadiona koji ima kapacitet od 41 500 sjedalica. Stadion je na dvije etaze, a donje etaze cine valjda 80% kapaciteta stadiona.
    Gornja etaza je napravljena na nacin da je vizualno produzetak donje etaze i to izgleda sasvim super i vjerujem da je daleko od nasih trenutnih etaza.

    Po meni bi takvo rijesenje bilo dobro gdje na manjim utakmicama ipak mozes zatvoriti gornje etaze a ipak ti ostane veci dio kapaciteta.
    Izmedu ima mjesta za vip loze i sve popratne sadrzaje, a vizualno je dosta lijepo.
    Uz naravno opciju da sjeverna tribina bude jednoetazna.

    Volio bih da kapacitet bude malo veci da mozemo ugostiti nego europsko finale. mislim da je za konferencijsku ligu potreban kapacitet od 30k, a za europsku ligu od 40k. Mislim da sam vidio da imaju odstupanja od 10% ali nez da li je samo za finale UCL gdje je potreban kapacitet od 70k.
    A tko zna, možda bi nam dali finale europske lige sa stadionom od 35k.
  • don
    6k
    stadion gradiš jednom u koliko, ajmo reć desetljeća? e pa, kad ga gradiš, takve velike stvari poput tribine bi trebalo odraditi na najbolji mogući način.
  • Dudu9
    821
    Šimić za novine izjavio da AEK ima 25 milijuna eura prihoda od godišnjih ulaznica. Koliko bi to diglo Dinamo kad bi imao takvu zaradu na svom stadionu
  • ZrnTSCHeZ
    178
    Naravno da je moguća kombinacija jedno-dvoetažnosti.

    Spursi imaju navijačku tribinu jednoetažnu za 17500 navijača, ostatak stadiona je dvoetažan s gomilom loža, suita, skyboxeva

    Dvoetažnost ostalih tribina je prednost zbog mogućnosti zatvaranja gornjeg prstena (kak i u Areni ZG) za manje posjete.

    Osim za finala nekih euro kupova, mislim da bi svakako kod određivanja kapaciteta trebalo gledati i mogucnost komercijalizacije stadiona kroz koncertnu sezonu...zato bi kapacitet tribina trebal biti 35-40 pa da onda s parterom možeš primiti 50000 na koncertu (dio tribina je tada naravno nefunkcionalan zbog pozornice) što je neki donji minimum za svjetske glazbene atrakcije.

    Pošto će grad i/ili država isto na neki način u određenom dijelu sufinancirati, prihod kroz noćenja i potrošnju povodom koncerata je svakako nešto što ne bi smjeli zanemariti jer se radi o miljunima...nek pitaju susjede iz Budimpešte (Puskas Arena) ili Beča (Ernst Happel) i Minhena (olimpijski + specijal) koliko su zaradili samo ljetos od Coldplaya, Metallice, Taylor Swift, Adele koji su svaki imali po nekoliko koncerata i privukli svaki po stotine tisuća turista...
  • Vučko53
    211
    Kakva su kod nas pravila u HNLu po pitanju sjedecih/stajacih mjesta? Postoji sansa da uzmemo "njemacki" model stajacih mjesta s preklopnim stolicama koje su potrebne za Europu?
  • Bosskovitz
    12.1k


    Čisto zbog toga što ovo nije jedini post na tu temu - zaista nema potrebe za ovime. Gradnja stadiona na lokaciji koja nije Maksimir uopće se ne razmatra, nije opcija i to se neće dogoditi.
  • Pop corn
    8.6k
    Netko tko će staviti 100 milijuna eura na stol će se isto pitati što i kako će se graditi.Tko god to bioPatak

    Zacudio bi se kolika je snaga kvalitetnog dijaloga i demokratskog legitimiteta. Naravno da se nećeš nikome postavljati kao ni oni tebi, već kad normalno komuniciras će biti uvažavanja.

    Zato smo i ostvarili kontakte s osobama poput tog Novembrea što neki ismijavaju ali tu naučiš nešto, saslusaš, pitaš i ne ideš dalje kao svinja na klanje.

    Argument onome koji daje i više od 100 milijuna eura je ipak zadovoljna publika za koju ulaze takav iznos da ima povrat investicije
  • Patak
    2.9k
    Ja si mislim ovako oko tog povrata investicije, u biti ovo je moja mala

    studija izvodljivosti

    koju poklanjam gratis našem gradonačelniku jer onu koju je naručio predugo čeka. Dakle, investitor izgradi stadion, uloži u njega recimo 100 milijuna eura i dobije mogućnost usput izgraditi hotel, parking, shopping centar ili što već i za to potroši recimo dodatnih 50 milijuna. Dakle investitor je u minusu 150 milijuna u početku a znaju da je povrat uloženih sredstava u hotel recimo 10 godina, u ove ostale objekte nek bude isto 10.

    Međutim ako moraju izgraditi stadion onda im povrat nije 10 godina nego npr. 50 godina jer imaju dodatnih 100 milijuna troškova za stadion. Da novi Max ostvaruje profit onda bi mogao računati i na prihode od stadiona ali ako su troškovi održavanja veći nego prihodi koji bi tu interes mogao biti nekog investitora. Ja ga ne vidim jer godišnje nekoliko utakmica lige prvaka i reprezentacije ne mogu pokriti sve troškove. a investitor može za svojih 50 milijuna izgraditi hotel na obali, malo podmazati što treba i ne potrošiti dodatnih 100 milijuna eura na stadion. Sve će to biti puno brže i jeftinije nego stadion.

    Zaključak moje gratis studije izvodljivosti je da se ni jednom investitoru ne isplati gradnja nerentabilnog stadiona u zamjenu za gradnju hotela i drugih objekata koja će mu drastično povećati povratak ulaganja i da se odmah mora krenuti u dogovor Vlada, grad, klub, HNS i naći model javnog financiranja stadiona Maksimir. Grad na temelju ove moje studije izvodljivosti mora odmah odustati od Kranjčevićeve, stadiona za Rudeš i Lokomotivu i doći pred Vladu sa svojih 30-50 milijuna eura prenamijenjenih iz Kranjče u Max, a Vlada nek da svojih 50-80 i za dvije godine nek režu zajedno vrpcu.
  • mokoxax468
    727
    Možeš li svoju studiju izvodljivosti o povratku hotela/trgovačkog i stadiona potkrijepiti nekim podatcima? Slične lokacije, povrat investicije, koliko ulagači moraju uložiti u zemljište?

    Ili se ti ne zamaraš sa stvarnim brojkama, lijepo je nabaciti zaokruženih 50 mil. povratka na papir i reći da ništa nema smisla?
  • Bosskovitz
    12.1k
    Možeš li svoju studiju izvodljivosti o povratku hotela/trgovačkog i stadiona potkrijepiti nekim podatcima?mokoxax468

    Čovjek je davno napisao da investitorima ne trebaju studije izvodljivosti jer investitori već znaju što im se isplati, tako da možda malo pretjeruješ s ovim pitanjima.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.