• agramZ
    2.5k
    i jedno i drugo. casuals je svoja supkultura, u modi normalno imas casual wear, ali to nema veze sa nogometno-huliganskom supkulturom iz engleske. i da, danas se dio ultrasa fura na casual supkulturu, ali vecinom samo na taj stil odijevanja. kad odes na navijacku tribinu s ultrasima vidjet ces da se tu jedino nalaze pojedinci ili manje ekipe koji shvacaju i razumiju kako i zasto se oblaci "casual". taj drugi, veci dio ultrasa isfura jedan casual brand ali samo u crnoj boji ili izmisljaju tj. populariziraju neki treci brand. kod ultrasa ti brandovi postaju vise uniforma, svi isto nose, ali to npr. nije svrha casuala.

    cijela istocna europa je malo cudna, nit su ultra, nit casual, nit "huligani". nije da pokusavaju stvoriti svoj stil nego su vec stvorili.
  • Dino
    2.7k

    Mogu ti ja nekaj ukratko da znas otprilike kaj trazit na netu. Ugl casual je nastal prvenstveno ko prikrivanje od policije il suprotnih navijaca. Casual je ko jedna grana ultrasa koji su vise nafurani na tucnjave u manjim skupinama dok ultras ko ultras zeli pokazat kojoj grupi pripada i djeluje u masi.
    Jako sam sad neobicno ovo slozil, al vjerujem da bus skuzil nekak :rofl:
  • agramZ
    2.5k
    Casual je ko jedna grana ultrasaDino

    ovo nije bas tocno.. to su vise dvije samostalne grane koji se u nekim segmentima povezuju. casuali ti se npr. smiju na bubanj, megafon/mikrofon, sal, dres ili bilo koja klubska obiljeza. krpe se ne siju i tako i nemaju neku preveliku "vaznost". nema tog kodeksa tj. previse "nepisanih" pravila.
  • Dino
    2.7k
    nije da pokusavaju stvoriti svoj stil nego su vec stvorili.agramZ

    Definitvno su prepoznatljivi. Obicno svaka generacija navijaca trazi uzor u starijim grupama i nadoda malo svog da budu “drugaciji od drugih”. Kak su se svojedobno svi ugledali na talijane. Iskreno cini mi se da su ti istocnoeuropski, da ne velim slavenski, navijaci ugledali na grupe s podrucja Hrvatske i srbije te ubacili jos neki taj hladni ton.

    to su vise dvije samostalne graneagramZ

    Zar se nisu casuali zapravo izdvojili iz te neke navijacke price jer im zapravo i nije tolko stalo do kluba, vec vise do nekog osobnog nadmetanja medu skupinama.
    Sve mi se vise cini da zapravo uopce nisam upoznat s casual pricom. :monkey:
  • agramZ
    2.5k
    casuali su nastali u engleskoj gdje ultras supkultura nikad nije ozivila. kasnih 70ih i pocetkom 80ih. ultrasi su nastali pocetkom 60ih. njima je itekako stalo do kluba, ali su se voljeli posteno potuci. iako su casuali sve do 90ih i neki do pocetka 2000ih bili dobro organizirani to se ipak ne moze usporediti s organizacijom ultrasa. nisu se imali od cega izdvojiti. u engleskoj je samo jedna supkultura drugu tj. prethodnu zamijenila.
  • Majki2111
    3.2k
    Iako meni nasa grupa vizualno izgleda perfektno, komplet crno.Dino

    A čekaj zašto je to tako? Ja nemam ništa protiv plave na tribini. Ajmo realno sad. Nažalost, kad si otvoriš ormar vdelika je cjerojatnost da u ormaru imaš tamne boje najviše. Dosta siromašan ormar. Ne ciljam sad na tebe osobno nego generalno. Kad vidim kaj se nosi po gradu, dosta je monotono to sve. Većinom hladne boje ili tamniji tonovi. A boja je toliko nešto lijepo. Evo, meni se prije 2 mjeseca zgadio moj ormar kolko mi je jednoličan bio i otišo sam u city kupit narančastu majicu, i planiram kupit koš neke, zelenu, ljubičast itd. Možda svih 6 boja.

    Poanta mog posta je: Crna znači odsutstvo boje, a boja komotno možemo svrstat u simbole. Po meni bi puno ljepše izgedalo da je plavo... Toliko su boje lijepe, a ljudi ne iskorištavaju potencijal boja. I tu ne govorim o homoseksualnoj zastavi, nego baš boji kao pojavu.
  • Dino
    2.7k

    Bio sam totalno dezinformiran. Google nikad ne moze zamijenit sugovornika, obozavam onaj dio ekipe na forumu “zivimo u 21. st. imas google”

    Uglavnom, pretpostavljam da je onda od casuala zapravo doslo ono “pivo, grlo, dlan”. I sto se tice njihove organiziranosti, procital sam da je njih s tribina Thacher potjerala.


    Slazem se s tobom u potpunosti. Al moras shvatit da je poanta navijaca, uz podrsku vlastitom timu, i zastrasivanje protivnika. Kaj mislis da bi se neko ukenjal da vidi sarenu tribinu?
  • agramZ
    2.5k
    Uglavnom, pretpostavljam da je onda od casuala zapravo doslo ono “pivo, grlo, dlan”.Dino

    tako je. pivo, grlo, dlan. s organiziranosti sam mislio na to kako ultrasi vise funkcioniraju po sluzbenim udrugama i/ili fan clubovima. organizirani casuali su vise underground iako su i oni, barem neki, imali iskaznice grupe i slicno. thatcher ih razjebala samo tako, jos uvijek postoje ali to vise nema veze s onim iz 80ih. ali taj "stil" odijevanja je prezivio sve do danas.
  • Dino
    2.7k

    Zapravo je moguce vidjet po instagramu i fejsu jako puno casual “navijaca”, al ta se ekipa vjerojatno nafurala na neke filmove i potrosila svu lovu na obleku kak bi se mogli pokazat pred ne znam kim.
    Vjerujem da je casualima bilo zabavno podizat atmosferu bez ikakvih rekvizita. Uglavnom, jedna jako zanimljiva ekipa.
  • Majki2111
    3.2k
    O, onda se gubi na posebnosti. Sve veće grupe u HNL su u crnome na tribini... Al do ukusa je. Ja više volim raskoš boja, zastava, plakata. Više je simbolike. Na kraju krajeva na tribini nikog ne strašiš već podržavaš i navijaš za klub, zastupaš klub. Tako ja to vidim.

    Bad_blue_boys55.jpg
    JqoWsNv.jpg

    Ovako nešto mislim. Ovaka standard. Ne znam od kad su slike.
  • xavier
    12.1k


    Oni govore o navijačkim skupinama i cijeloj toj kulturi, kako na samoj tribini, tako i van stadiona. Znači kao što možeš pročitati, o nečemu što ima jako puno pravila koje "obični" navijači ne znaju niti ne mogu shvatiti. Ti za to vrijeme kao padobranac piše o tome kako "voliš šarene boje" što s ovom temom stvarno nema nikakve veze.
  • Papastrumf
    12.5k

    Na cijem si ti to sjeveru proveo drugu polovicu 90-tih? :snicker:
    Izdao si se, majstore :rofl:
  • Neki tip
    21.3k
    Na cijem si ti to sjeveru proveo drugu polovicu 90-tih? :snicker:
    Izdao si se, majstore :rofl:
    Papastrumf

    Jugu? Ma 20 godina je prošlo, ne znam gdje se kad bilo, nit mi je to bitno. Pamtim Olympiakos i Atletico na jugu, da, nisam o tome razmisljao uopce, nego je poanta - i tad kad sam bio medu ultrasima, bio sam prije "indijanac" nego ultras, nevazno kad na kojoj tribini, a u kontekstu price o odijevanju, spitkama itd.
    I ranih 2000tih sam isto jos bio na sjeveru, ali sve cesce poceo kupovati za istok.

    Ne kužim u vezi s čime bih se "izdao"? Nis ne skrivam da bih se mogao izdati.
    Ak je bilo kakvih bojkota krajem 90tih kad se "nije išlo" (ne pamtim takve stvari, jer BBB nisam bio) opet se nemam kaj izdat, jer u životu netko drugi za mene nije odlučio kad ću biti, a kad neću na utakmici. Ak se nije išlo navijat na sjever, onda bih tad bio na istoku i to je to. Sjećam se tek da sam uvijek bojkotirao od skandiranja protiv Croatije ono "ebes Croatiju, ja volim Dinamo".. ostalo mi bilo.ok, ali to nikad nisam prevalio preko usana. Nacionalizam me prao prilicno i premda mi je naravno bilo jasno da se ne odnosi na drzavu, to nisam htio izgovarati. :)
  • Papastrumf
    12.5k
    Gotovo je sad, izdao si se.
    Isao si na sjever jer si zapravo tovar.
  • xavier
    12.1k
    Isao si na sjever jer si zapravo tovar.Papastrumf

    Infiltrirani tovar koji ovdje provodi sociološka istraživanja :cool:

    @Neki tip sa Zapada šalim se naravno :rofl:
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.