• Krizy
    46.4k
    Dinamo će svoj deveti put u Ligi prvaka započeti gostujućom utakmicom protiv Bayerna.

    FC BAYERN MÜNCHEN

    Uspjeh od samog početka

    Priča počinje s Franzom Johnom iz Berlina. Dokument o osnivanju kluba potpisalo je 17 članova u restoranu 'Gisela' u središtu Münchena u veljači 1900. Oni su bili prvi igrači - a još jedan ili dva su krenula njihovim stopama.

    Zbog financijskih razloga i kako bi riješio problem dostupnosti terena, Bayern je 1. siječnja 1906. udružio snage s bogatim Münchner Sport-Club (MSC), ali je i dalje zadržao svoju neovisnost.

    Jedini ustupak koji su napravili je nošenje MSC klupskih boja, a to su crvene kratke hlače i bijele majice - boje koje i danas nosi FC Bayern.

    Klub je dobio zamah već 1907. kada su se Crveni preselili na svoj novi stadion "Bayern". U utakmici odigranoj povodom preseljenja u novi dom lokalni suparnici FC Wacker su poniženi u pobjedi domaćina od 8-1. To je bio prvi korak kluba na putu da postane nogometni klub broj jedan u Münchenu. Navijači su iz udobnosti prave tribine mogli pratiti događanja na terenu. Godine 1910. klub je osvojio naslov prvaka Istočnog okruga.

    Bayern je sljedeće godine bio neporažen i uspješno je obranio naslov. A momčad je dobila i svog prvog, standardnog reprezentativnog igrača. Zvao se Max 'Gaberl' Gablonsky i prvi put je obukao dres Njemačke 16. svibnja 1910. u porazu od 3-0 protiv Belgije. Postao je prvi igrač Bayerna koji je postigao gol za Njemačku.

    Klub se od tog trenutka razvija sve bržim tempom. FC Bayern je već 1920. imao 700 članova i bio je, kao i danas, najveći nogometni klub u Münchenu. Godine 1926. Crveni su osvojili prvenstvo Južne Njemačke, a prva nacionalna titula došla je šest godina kasnije, 1932., a neki su se navijači čak vozili biciklima za hodočašće do finala u Nürnbergu gdje je Bayern pobijedio Eintracht Frankfurt s 2-0. Golove su zabijali Rohr i Krumm, zvijezde su bili Heidkamp i Haringer, a Austrijanac Richard Dombi bio je trener, fizioterapeut, tajnik kluba i predsjednik u jednom.


    Teška vremena i obnova

    Nakon što su Simetsreiter, Goldbrunner i Moll predstavljali reprezentaciju na Olimpijskim igrama 1936. u Berlinu, sretni svijet nogometa je nestao. Izbio je Drugi svjetski rat i to je značilo da je sport pao u zimski san, uključujući i Bayern.

    Zbog židovskog podrijetla kluba, Bayern je bio diskriminiran na bezbroj načina. Članstvo u klubovima, broj momčadi i publika na utakmicama dramatično su pali. Nakon dvanaest godina pod fašističkom diktaturom klub je izgubio svoju istaknutu poziciju, na kraju pao na 81. mjesto u "njemačkom Carstvu".

    U srpnju 1944. Bayern je izgubio svoj dom kada je savezničko bombardiranje uništilo klupski ured. Unatoč svemu, igrači su pokazali odličan timski duh. 23. travnja 1945., samo nekoliko dana prije kraja rata, pobijedili su 1860 München s 3-2.

    Prema klupskoj evidenciji, 56 članova Bayerna poginulo je na bojištu, među njima i njemački reprezentativci Josef Bergmaier i Franz Krumm. Mnogi drugi su proglašeni nestalima u akciji. Židovski predsjednik Bayerna, Kurt Landauer, bio je interniran u koncentracijskom logoru Dachau 33 dana 1938. prije nego što je 1939. pobjegao u izgnanstvo u Švicarsku.

    Više nego itko drugi, dugogodišnji kapetan Conny Heidkamp dao je sve od sebe da održi igrače na okupu tijekom najmračnijih dana rata. Zajedno sa suprugom Magdalenom čak je spasio od uništenja trofeje koje je klub osvojio kada su u ljeto 1942. godine započeli zračni napadi na München.

    Magdalena se prisjetila farmera u Ascholdingu kod Wolfratshausena gdje je kao dijete provodila praznike. Dragocjenosti su pakirane u sanduke i tamo odvezene u rasplinjaču na drva i pohranjene u prostoriji pokraj staje.

    Tu su bili sigurni - sve do proljeća 1945., kada su se Amerikanci približili. Imali su reputaciju ljubitelja suvenira kao što su pehari, zastavice i značke časti. Heidkampovi su po drugi put spasili vrijedne klupske trofeje i zakopali kutije na farmi Ascholding.

    Samo šest tjedana nakon njemačke kapitulacije 8. svibnja 1945., Bayern je ponovno igrao svoju prvu utakmicu, izgubivši 4-3 od lokalnog rivala FC Wackera. Godine 1947. Landauer se vratio iz progonstva i ponovno je izabran za predsjednika kluba.

    Bilo je potrebno devet godina prije nego što je divlje uzbuđenje ponovno izbilo diljem zemlje kada se Njemačka trijumfalno vratila sa Svjetskog prvenstva 1954. u Švicarskoj.

    Momčad Seppa Herbergera osvojila je prvo Svjetsko prvenstvo za Njemačku pobjedom 3-2 nad favoritom Mađarskom. Hans Bauer iz Bayerna bio je u njemačkoj momčadi i igrao je u dvije utakmice na turniru. Ali nije igrao u finalu.

    Godine 1957. Redsi su po prvi put osvojili DFB kup kada je Jobst postigao jedini gol na utakmici za pobjedu nad Fortunom Düsseldorf pred publikom od 42 tisuće gledatelja na stadionu Augsburg Rosenau. Međutim, nakon tog uspjeha uslijedio je neplodan niz i veliko razočaranje jer je Bayern propustio postati osnivačem Bundeslige 1963. godine.

    Njemački nogometni savez (DFB) izabrao je lokalne rivale 1860 München ispred Bayerna da budu predstavnici Münchena u novoj ligi. Ono što je predsjednik kluba Wilhelm Neudecker smatrao nečuvenom nepravdom pokazalo se kao sreća za klub.

    Nesigurno stanje financija prisililo je klub da se odrekne skupih zvijezda te da promovira igrače iz vlastite omladinske momčadi, kao i talentiranih nogometaša iz cijele Bavarske. Ta je politika dovela do proboja mladih poput Franza Beckenbauera, Seppa Maiera i Gerda Müllera.

    Građevinski poduzetnik Neudecker restrukturirao je Bayern na profesionalnoj osnovi, zaposlivši Roberta Schwana kao prvog stalnog generalnog direktora u njemačkom nogometu i lukavog i uspješnog Zlatka Cajkovskog kao trenera.

    Unatoč svim promjenama, Borussia Neunkirchen je osujetila prvi pokušaj da se dođe do prve lige 1963./64. U sezoni 1964./65. Bayern je bio prvak Regionalne lige Jug. Otišli su do pobjede u doigravanju i konačno osigurali promociju u Bundesligu. Predsjednik Neudecker ispunio je obećanje i prošetao oko jezera Tegernsee u pratnji 500 navijača.

    Zlatne godine

    U godini promocije Bayerna (1964./65.), trio igrača koji su stupili na pozornicu postati će utjecajni igrači. Sepp Maier i Franz Beckenbauer prošli su kroz vlastitu klupsku akademiju, dok je mladi napadač Gerd Müller došao iz TSV Nördlingena. Svaki od njih postao je jedan od najboljih na svijetu na svojoj poziciji i činio Bayernovu “zlatnu osovinu”. Uz podršku suigrača kao što su borbeni kapetan Werner Olk, atletski Franz “Bik” Roth i neumorni Hans-Georg Schwarzenbeck, poharali su i domaći i kontinentalni nogometni svijet.

    Uspješna kampanja kluba u prvoj sezoni Bundeslige 1965./66. donijela je treće mjesto i trofej DFB kupa. Godinu dana kasnije klub iz Münchena osvojio je Europski kup pobjednika kupova, pobijedivši Glasgow Rangerse 1-0 u finalu 1967. i osvojio prvi europski naslov za klub.

    Željeni naslov prvaka konačno je stigao 1969. godine kada je Branko Zebec napravio hladne taktičare od napadačkih nogometnih romantičara Cika Cajkovskog. Dodatni naslov u DFB kupu klubu je donio prvu dvostruku krunu u povijesti kluba.

    Sljedeći važan korak za Bayern, kojeg je od 1970. trenirao Udo Lattek, došao je prelaskom sa Grünwalder Stadiona na novi Olympiastadion. Klub je svoju prvu utakmicu na svom novom stadionu odigrao 28. lipnja 1972., pobijedivši Schalke 5-1 i proslavivši svoj treći naslov prvaka i rekordni prihod od 1,2 milijuna njemačkih maraka. Bio je to temelj za veliki sportski i gospodarski uspjeh Bayerna. Gerd Müller također je postigao 40 golova te sezone Bundeslige - rekord koji je nakon gotovo 50 godina oborio Lewandowski s 41 golom u sezoni 2020./21.

    Uslijedila su još dva naslova 1973. i 1974., kao i prvi Europski kup 1974. u dramatičnom finalu protiv Atletico Madrida u Bruxellesu. Schwarzenbeck je postigao izjednačujući rezultat na 1-1 samo minutu prije kraja produžetka i odveo utakmicu u ponovljenu utakmicu, koju su Beckenbauer i ekipa dobili s 4-0 zahvaljujući golovima Ulija Hoeneßa i Gerda Müllera.

    Iste godine Njemačka je osvojila Svjetsko prvenstvo pobijedivši Nizozemsku u finalu u Münchenu. Šest igrača Bayerna bilo je u početnih jedanaest za pobjedu od 2-1 (Maier, Franz Beckenbauer, Schwarzenbeck, Paul Breitner, Hoeneß i Müller), a dvojica su se upisala u strijelce. Breitner je pogodio iz penala, a Müller za preokret.

    I dok je Bayern pauzirao od osvajanja Bundeslige, na europskoj je sceni ostvario veliki uspjeh. Postigli su hat-trick uzastopnih Europskih kupova pobijedivši Leeds United 2-0 u Parizu golovima Rotha i Müllera 1975. i St. Etienne 1-0 u Glasgowu (Roth) 1976., obojica pod vodstvom trenera Dettmara Cramera. 1976. osvojili su i Interkontinentalni kup (0-0 i 2-0 protiv Cruzeira). Bile su to posljednje velike titule stoljeća za FC Bayern.

    Uslijedile su godine promjena, godine bez trofeja. Godine 1977. Franz Beckenbauer napustio je FC Bayern i pridružio se New York Cosmosu u Sjevernoameričkoj nogometnoj ligi. Samo 12 mjeseci kasnije pratio ga je preko Atlantika Gerd Müller dok je napadač odlazio u Fort Lauderdale Strikerse.

    Godine 1979. Uli Hoeneß, u dobi od 27 godina, imenovan je generalnim menadžerom kluba. Kada je Hoeneß zamijenio teren uredskim stolom, Bayern je bio opterećen dugom od 7 milijuna njemačkih maraka (3,6 milijuna eura). Godišnji budžet bio je oko 12 milijuna njemačkih maraka (6,1 milijuna eura). Međutim, stvari su se brzo okrenule. Pal Csernai naslijedio je Gyulu Loranta na mjestu trenera u ožujku 1979. i započeo sportsku renesansu na terenu.
    1. Kakav rezultat očekujete? (111 votes)
        Pobjeda Dinama
        26%
        Neriješeno
        39%
        Pobjeda Bayerna
        35%
    2. Idete li na utakmicu? (111 votes)
        Da
        45%
        Ne
        55%
    3. Kakav plasman očekujete za Dinamo? (111 votes)
        1.- 8.
          5%
        9.- 24.
        79%
        25.- 36.
        16%
  • Krizy
    46.4k
    Preokret i promjena

    Nakon domaće suše koja je trajala pet godina, generalni direktor Uli Hoeneß i dvojac koji su mediji prozvali "Breitnigge" vratili su Bayern na stazu uspjeha. Uz borbenog generala sredine terena Paula Breitnera, Karl-Heinz Rummenigge postao je napadač svjetske klase. Dvostruki osvajač Ballon d'Or postigao je 218 golova za Bayern u svim natjecanjima, dok je veznjak Breitner zabio 110.

    Nakon titule Bundeslige 1980. uslijedilo je još pet u sljedećem desetljeću. Godine 1986. Bayern je prestigao Nürnberg po broju naslova prvaka. "Vidjeli smo ponovno rođenje Bayernove velike momčadi iz 1970-ih", rekao je Rummenigge kasnije.

    Uslijedila je legendarna pobjeda u finalu DFB kupa protiv Nürnberga 1982. Nakon što je gubio 2-0, Bayern je preokrenuo utakmicu i pobijedio 4-2. Dieter Hoeneß, s bandažiranom glavom, postigao je jedan od golova. Međutim, Europski kup je te godine izgubljen jer je Bayern u finalu izgubio 1-0 od Aston Ville.

    Godine 1983. Udo Lattek vratio se u Bayern i nastavio tamo gdje je stao 1970-ih, čak i bez Rummeniggea, koji se 1984. pridružio milanskom Interu za tada rekordnu odštetu od 11 milijuna njemačkih maraka.

    S druge strane, Lothar Matthäus pridružio se Bayernu iz Borussije Mönchengladbach. Bayern je bio prvak 1985., 1986. i 1987., kao i osvajač DFB kupa 1986. No, ostalo je veliko razočaranje na europskoj sceni.

    Godine 1987. Crveni su doživjeli bolan poraz u finalu Europskog kupa od Porta. Bayern je do 78. minute u Beču vodio 1-0 da bi Rabah Madjer udarcem izjednačio, a Juary samo dvije minute kasnije postigao pobjednički pogodak.

    Jupp Heynckes nakon toga je preuzeo mjesto trenera. Dobio je zadatak izgraditi novu, moćnu momčad nakon odlazaka Matthäusa, Andreasa Brehmea, Norberta Edera, Marka Hughesa, Michaela Rummeniggea i Jean-Marie Pfaffa. Heynckes je vodio Bayern do uzastopnih naslova 1989. i 1990., no cilj europske slave ostao je nedostižan.


    Trenerski vrtuljak i trofeji

    Devedesete su bile desetljeće stalnih previranja. Novi komercijalni mediji zauzeli su drugačiji, ne uvijek sportski, pogled na nogomet i njegove zvijezde. Kao posljedica toga, Bayern je s jedne strane postao poznat kao 'tim iz snova', a s druge kao 'FC Hollywood'.

    Intenzivno zanimanje medija doista je imalo barem jedan pozitivan učinak jer je rekordan broj navijača uletio na stadion i prodan je rekordan broj dresova. Međutim, nesigurnost ovog desetljeća ogleda se u osam promjena glavnog trenera.

    Jupp Heynckes i Bayern razišli su se u listopadu 1991., a bivši igrač Bayerna Sören Lerby preuzeo je mjesto glavnog trenera, ali njegova se momčad mučila. Dok je prijetilo ispadanje, Erich Ribbeck zamijenio je Lerbyja u ožujku 1992. Franz Beckenbauer i Karl-Heinz Rummenigge uskočili su u provaliju kao hitno pokriće, postavši dopredsjednici Bayerna. Tijekom zimske stanke 1993./94., 'Kaiser' je zamijenio Ribbecka na mjestu trenera i podigao naslov prvaka.

    Nakon toga je uslijedila prva 'Trap' era. Igrači i mediji obožavali su Giovannija Trapattonija, no uspjeh se isprva pokazao nedostižnim. Sezona 1994./95. završila je šestim mjestom i ispadanjem u polufinalu od Ajaxa u Europskom kupu.

    Otto Rehhagel preuzeo je vodstvo u ljeto 1995., stigavši ​​sa zvijezdama poput Klinsmanna, Herzoga i Sforze. Iako je Rehhagel odveo momčad do finala Kupa UEFA, otpušten je na proljeće, unatoč dva nezaboravna nastupa u polufinalu protiv Barcelone.

    Izgledalo je teško nakon remija 2-2 na Olympiastadionu, ali uzvratna utakmica na Camp Nou pretvorila se u pobjedničku paradu kada su Babbel i Witeczek zabili u pobjedi 2-1. Beckenbauer, koji je bio predsjednik kluba od 1994., preuzeo je mjesto trenera u dvomeču finala i donio trofej po prvi put u München pobjedama protiv Bordeauxa 2-0 i 3-1. Ipak, kao i prethodne sezone, prvenstvo je osvojila Borussia Dortmund.

    A onda se vratio Trapattoni. Njegov drugi, dvogodišnji period na mjestu trenera Bayerna donio je dva naslova, osvajanje Bundeslige 1997. i DFB kupa 1998. Cijeli grad pokazao je svoju zahvalnost kada je 'Maestro' otišao. Bio je poznat prije svega po svojim žustrim govorima koji su dosegli kultni status te je zaslužio mjesto u srcima obožavatelja.

    Trapattoni je ustupio mjesto Ottmaru Hitzfeldu, koji je trebao dopuniti zbirku u ormaru s trofejima u nadolazećim godinama. Imao je gotovo savršenu prvu sezonu, osvojio 15. klupsko prvenstvo Njemačke, te stigao do finala DFB kupa i Lige prvaka. Utakmica protiv Manchester Uniteda u Barceloni nije išla po planu, a najveća europska klupska čast izmakla je nekoliko sekundi prije kraja u porazu od 2-1 koji je postao poznat kao 'majka svih poraza'.

    Isto se odnosilo i na poraz u finalu DFB kupa od Werdera iz Bremena na Olympiastadionu u Berlinu. Utakmica je nakon 120 minuta završila rezultatom 1-1, ali su Crveni izgubili rezultatom 5-4 u izvođenju jedanaesteraca. Međutim, to je bio tek početak Hitzfeldove ere.


    Iskupljenje

    Prvih deset godina novog tisućljeća svjedočilo je neusporedivom uspjehu kluba, kako na terenu tako i izvan njega. Šest naslova u Bundesligi, uključujući pet domaćih duplih kruna, pomoglo je da se Bayernova loža s trofejima napuni do vrha. Ipak, uspjeh u Ligi prvaka 2001. bio je najdramatičniji događaj od svih. 2002. godine klub je pretvoren u dioničko društvo. U narednim godinama izgrađena je Allianz Arena u vlasništvu kluba i renovirano sjedište kluba.

    Nakon dramatičnog poraza od Manchester Uniteda u finalu Lige prvaka 1999., momčad, izgrađena oko Olivera Kahna, Stefana Effenberga i Giovanea Elbera, imala je svoje ciljeve visoko postavljene 2000. godine.
    Početkom te godine Real Madrid je to doživio u Ligi prvaka. U osam dana Bayern je osam puta pospremio loptu u mrežu Reala u utakmicama drugog kruga grupne faze (4-2 na Bernabeuu, 4-1 na Olympiastadionu). Dva vječita rivala ponovno su se susrela u polufinalu. Real se revanširao za prethodna dva poraza jer je slavio nad Crvenima. Pobjeda od 2-0 u prvoj utakmici bila je dovoljna da se madridski klub plasira u finale unatoč porazu od 2-1 u Münchenu.

    Pod vodstvom trenera Ottmara Hitzfelda, momčad je sustigla Bayer Leverkusen u posljednjim tjednima u Bundesligi 1999./2000. Werkself je neočekivano izgubio od Unterhachinga koji je ispao u niži rang i predao naslov rekordnim prvacima u posljednjim minutama posljednjeg kola sezone.

    Bayern se također slatko osvetio Werder Bremenu u DFB kupu. Nakon poraza na jedanaesterce u prošlogodišnjem finalu, Werder je poražen u uvjerljivoj 3-0 pobjedi Crvenih. Sezona 1999./2000. donijela je treći dvostruki naslov u klupskoj povijesti, a Oliver Kahn proglašen je i igračem godine.

    Sezonu 2000./01. navijači će vjerojatno zauvijek pamtiti. Očekivanja u DFB kupu možda su završila u drugom kolu u Magdeburgu, ali Bayern je ponovno bio na vrhu bundesligaške ljestvice nakon 34 utakmice. Patrik Andersson postigao je gol iz slobodnog udarca u sudačkoj nadoknadi protiv Hamburga i zapečatio naslov prvaka. Bio je to možda i najvažniji pogodak u sezoni jer je Schalke taj dan već dobio svoju utakmicu i slavio naslov prvaka. Tako je bilo sve dok Andersson nije postigao pogodak za naslov.

    S tim motivacijskim poticajem momčad je otputovala u Milano na finale Lige prvaka protiv Valencije 23. svibnja 2001. To je trebao biti krunski trenutak 'godine osvete'. Bayern je izbacio Manchester United u četvrtfinalu i Real Madrid u polufinalu. Oliver Kahn postao je heroj finalne večeri, obranivši tri jedanaesterca u raspucavanju i Bayernu donio četvrti naslov Europskog kupa/Lige prvaka, a prvi nakon 25 godina.

    U sezoni 2001./02. Bayern je osvojio još jedan trofej. Završio je na trećem mjestu u Bundesligi iza Dortmunda i Leverkusena, a njihova kampanja u DFB kupu završila je porazom od Schalkea u produžecima 2-0 u polufinalu.

    Međutim, udarac Sammyja Kuffoura osigurao je pobjedu od 1-0 protiv Boca Juniorsa u studenom 2001. čime se Interkontinentalni kup vratio u glavni grad Bavarske po drugi put nakon 1976. Kampanja u Ligi prvaka završila je porazom od Real Madrida u četvrtfinalu.


    Preseljenje na Allianz Arenu

    Nakon sezone bez domaćeg ili europskog naslova, Bayern je ponovno završio na vrhu ljestvice Bundeslige 2002./03., s nevjerojatnih 16 bodova ispred drugoplasiranog VfB Stuttgarta, dominirajući Bundesligom gotovo po želji. Također nisu dali Kaiserslauternu nikakve šanse u 3-1 pobjedi u finalu DFB kupa gdje je Michael Ballack postigao dva gola.

    Uspješno je preuzeo mjesto Stefana Effenberga u veznom redu, osiguravši još jednu dvostruku krunu, a sam Ballack je izabran za igrača godine. Jedina crna točka bila je Liga⁶prvakq koja je završila u grupnoj fazi. Međutim, postojala je i dobra strana. Izvjesni Roy Makaay zabio je gol za Deportivo La Coruñu koja je eliminirala Bayern. Godinu dana kasnije isti Makaay je igrao u napadu za Redse.

    Nizozemac je u München preselio u ljeto 2003. za tada najveći transfer u povijesti kluba. Napadač je ubrzo pokazao da vrijedi svake lipe. U svojoj prvoj godini 'Fantom' je zabijao gol za golom, iako čak ni smrtonosni Nizozemac nije uspio spriječiti da sezona 2003./04. završi bez trofeja za rekordnog njemačkog prvaka.

    Razočaravajući rezultati u raznim natjecanjima značili su da je vrijeme Ottmara Hitzfelda na čelu kluba završilo nakon šest nevjerojatno uspješnih godina s Bayernom. Četiri naslova Bundeslige, dva DFB kupa, kao i Liga prvaka i Interkontinentalni kup učinili su Hitzfelda jednim od najuspješnijih trenera Bayerna.

    Samo je Udo Lattek osvojio više trofeja s klubom. U posljednjoj utakmici sezone 2003./04. na Olympiastadionu, Hitzfeld je zajedno sa svojim pomoćnikom Michaelom Henkeom dobio emotivan oproštaj od navijača Bayerna. To je označilo kraj jedne ere u klubu.

    Felix Magath preuzeo je mjesto trenera u ljeto 2004. Bio je snažan zagovornik vrijednosti discipline, reda i kondicije, a u svom svakodnevnom radu volio je koristiti medicinske lopte i prsluke s olovnim utezima.

    Prvi je trener u povijesti kluba koji je osvojio duple krune dvije godine u nizu, osvojivši ligu i kup u sezonama 2004./05. i 2005./06.

    Novi stadion svakako je bio ključni element ovog uspjeha. Era Olympiastadion završila je u svibnju 2005. Nakon 33 iznimno uspješne sezone, Bayern se preselio u svoj novi hram nogometa, na Allianz Arenu.

    Nakon dvije i pol uspješne godine, klub se razišao s Magathom 31. siječnja 2007. nakon eliminacije od Aachena u DFB kupu i lošeg početka drugog dijela sezone Bundeslige. Hitzfeld je vraćen, ali nije mogao više od četvrtog mjesta u ligi.

    Bilo je to prvi put u desetljeću da se Bayern nije uspio kvalificirati u Ligu prvaka. Došlo je i vrijeme da se oprostimo od Mehmeta Scholla, koji se povukao nakon 15 godina u dresu Bayerna tijekom kojeg je osvojio 15 trofeja.

    U sezoni 2007./08. Bayern je promijenio svoju strategiju transfera i odlučio privući vrhunske međunarodne zvijezde u München potpisivanjem Francka Riberyja i Luce Tonija. Uspjeh se vratio s njima. Hitzfeld je ponovno osvojio duplu krunu u svojoj posljednjoj sezoni kao trener Bayerna.

    U DFB kupu, Crveni su pobijedili Dortmund s 2-1 i osvojili Bundesligu s deset bodova više od najbližeg rivala Bremena. Bayern je eliminiran u polufinalu Kupa UEFA od kasnijeg pobjednika Zenita. Trostruki najbolji svjetski vratar Oliver Kahn otišao je u mirovinu, dok je Hitzfeld nastavio trenirati švicarsku reprezentaciju.

    Jürgen Klinsmann bio je njegov nasljednik za sezonu 2008./09. Pod bivšim njemačkim izbornikom, jedinstveni centar za performanse sa sobama za fitness i tihim zonama postavljen je na stadion.

    Međutim, kada je Bayern izgubio 1-0 kod kuće od Schalkea u sklopu 28. kola, klub se razišao s Klinsmannom. Tome su prethodili teški porazi od Leverkusena (4-2 u četvrtfinalu DFB kupa), kasnijeg prvaka lige Wolfsburga (5-1) i Barcelone (4-0) u četvrtfinalu Lige prvaka.

    Jupp Heynckes ušao je u preostalih pet utakmica i odveo Bayern na dva boda od prvaka Wolfsburga, osiguravši kvalifikacije za Ligu prvaka i spasivši sezonu.


    Povijesna trostruka kruna

    U sezoni 2009./10. Bayern je imenovao Louisa van Gaala za glavnog trenera. On je sezonu prije osvojio nizozemsku Eredivisie s AZ Alkmaarom. Stigli su i Arjen Robben iz Real Madrida, a Mario Gomez je iz Stuttgarta prešao u glavni grad Bavarske.

    Van Gaal je također odlučio koristiti domaće talente, dajući uglavnom nepoznatim mladićima Thomasu Mülleru i Holgeru Badstuberu priliku u predsezoni. Njih dvojica su tijekom sljedećih sezona postali ključni igrači Bayerna i Njemačke.

    Nakon mješovitog početka sezone Bayern je iz tjedna u tjedan poboljšavao svoju igru ​​kako bi oduševio navijače atraktivnim, napadačkim nogometom. Taj je pristup kulminirao osvajanjem još jedne dvostruke krune preko lige i kupa 2010. godine.

    Bayern je propustio moguću trostruku krunu porazom od milanskog Intera 2-0 u finalu Lige prvaka u Madridu, no unatoč tome, sezona je upisana kao jedna od najuspješniji u povijesti kluba.

    Te 2009. Uli Hoeneß preuzeo je dužnost predsjednika nakon 30 godina kao generalni direktor, naslijedivši Franza Beckenbauera, koji je postao počasni predsjednik.

    Sezona 2010./11. započela je Bayernovim osvajanjem Superkupa, koji je ponovno uveden. Pao je Schalke s 2-0, ali nažalost bio je to jedini osvojeni trofej u cijeloj sezoni. Niz osvajanja DFB kupa završio je porazom od Schalkea u polufinalu, a iz europskog natjecanja Bayern je ispao porazom od milanskog Intera u osmini finala Lige prvaka.

    U Bundesligi također nije išlo po planu. Njemački rekordni prvaci bili su u opasnosti da izgube mjesto u Ligi prvaka. Glavni trener Van Gaal razriješen je dužnosti u travnju 2011., a njegov pomoćnik Andries Jonker preuzeo je mjesto privremenog trenera, kada je doveo klub do trećeg mjesta. Time je osigurao mjesto u kvalifikacijama za Ligu prvaka.

    U ljeto 2011. Jupp Heynckes preuzeo je mjesto glavnog trenera Bayerna po treći put u svojoj karijeri. 66-godišnjak je odmah vratio njemačke rekordne prvake na pravi put pobjedama od 2-0 i 1-0 nad FC Zürichom, čime je osigurao mjesto u grupnoj fazi Lige prvaka. Crveni su prošli kroz skupinu s nekim izvedbama koje oduzimaju dah. Basel (osmina finala), Marseille (četvrtfinale) i Real Madrid (polufinale) nisu uspjeli spriječiti FCB da stigne do finala Lige prvaka 2012. na Allianz Areni.

    Izostao je veliki trijumf u finalu u Münchenu. Iako je Bayern dominirao u 90 minuta utakmice protiv Chelseaja, na kraju je bilo 1-1 pogotkom Drogbe pred kraj utakmice. Uslijedili su produžeci i jedanaesterci, a engleski je klub bio bolji u raspucavanju.

    Razočaranje za Bayern bilo je ogromno nakon što je propustio san o osvajanju Lige prvaka na svom terenu. Prva sezona pod vodstvom Heynckesa završila je s tri druga mjesta jer je u ligi i kupu bolja bila Borussia Dortmund.

    Matthias Sammer, koji je preuzeo dužnost sportskog direktora od Christiana Nerlingera, bio je primjer žeđi za uspjehom u klubu.

    Sljedeća sezona je započela pobjedom u Superkupu protiv Borussije Dortmund. Dominacija momčadi koja je do kraja sezone nazvana 'Super Bayern' bila je očita tijekom cijele sezone. Naslov 23. Bundeslige osiguran je nakon 28. kola.

    Na kraju je Heynckesova momčad skupila 91 bod i završila s 25 bodova ispred drugoplasiranog Dortmunda. Ostali novi rekordi uključivali su 29 pobjeda, gol-razliku od +80 i samo 18 primljenih golova.

    Bilo je jasno da je Bayern odlučan podići trofej Lige prvaka ovog puta kada su u polufinalu razbili Barcelonu s ukupnih 7-0 (4-0 u Münchenu, 3-0 u Barceloni). Nakon izgubljenog finala u Münchenu uslijedilo je finale na Wembleyju gdje je Arjen Robben napravio najbolju izvedbu.

    Nizozemac je zabio za pobjedu u 89. minuti u pobjedi 2-1 u njemačkom finalu protiv Borussije Dortmund. Peti europski naslov označio je kraj 12-godišnjeg negativnog niza u Ligi prvaka.

    DFB kup također je pružio priliku da se osveti Dortmundu, iako u fazi četvrtfinala. Nakon pobjede od 6-1 protiv VfL Wolfsburga u polufinalu uslijedilo je finale na Olympiastadionu u Berlinu 1. lipnja protiv VfB Stuttgarta. Švabe na kraju nisu uspjele pokvariti bavarsku zabavu jer je Bayern postao sedmi europski i prvi njemački klub koji je osvojio trostruku titulu.


    Pep Guardiola i čekanje na nove europske uspjehe

    Kada je objavljeno da će trenutni menadžer Manchester Cityja Pep Guardiola zamijeniti Juppa Heynckesa na mjestu trenera Bayern Münchena 2013. godine, mnogi su bili šokirani.

    U tri godine u Bavarskoj napravio je neke značajne stvari. Nakon trećeg UEFA Superkupa uslijedilo je rekordno treće FIFA Svjetsko klupsko prvenstvo u njegovih prvih šest mjeseci u Bayernu. Hat-trick naslova Bundeslige, čime je postao prvi strani trener koji je tri puta osvojio Bundesligu i prvi trener koji je osvojio Bundesligu u svoje prve tri sezone. Na to je dodao i dva kupa.

    Međutim, u Ligi prvaka nije išlo najbolje. Tri puta je ispadao u polufinalu, tri puta od španjolskih predstavnika. Prvo od Reala s ukupnih 5-0, zatim od Barcelone s ukupnih 5:3 pa od Atletica na golove u gostima.


    Hansi Flick i apsolutni rekordi

    29 godina nakon oproštaja kao igrač Bayerna, Hansi Flick vratio se u klub u srpnju 2019. kao pomoćni trener Nike Kovača, a u studenom sljedeće godine promaknut je na mjesto glavnog trenera. To je bio početak najuspješnijeg razdoblja u povijesti Bayerna s prekrasnim nogometom i brojnim naslovima.

    U svojim prvim utakmicama na čelu, Flick je pokazao što je njegova momčad i njihov stil: uzbudljiv napadački nogomet. Nakon što je otvorio s 2-0 pobjedom protiv Olympiakosa u Ligi prvaka, Flick je odmah krenuo u najbolju utakmicu Bundeslige protiv Borussije Dortmund na Allianz Areni – a FCB je razbio BVB impresivnom pobjedom od 4-0. Uslijedile su još dvije pobjede u sljedeća dva susreta uz nevjerojatnu gol razliku od 16:0 u 4 utakmice. Bio je to najbolji start za trenera Bayerna od promocije u Bundesligu 1965. godine.

    Bayern nije diktirao tempo samo kod kuće, već je momčad Hansija Flicka svoju klasu pokazala i uEuropi. Na primjer, Bayern je dobio sve svoje utakmice u grupnoj fazi Lige prvaka 2019., a18 bodova i gol-razlika od plus 19 je najbolji skor u povijesti grupne faze Lige prvaka.

    Kada je Flick preuzeo kormilo Bayerna u studenom, imao je četiri boda manjka od vodećeg Gladbacha. Na kraju su završili s impresivnih 13 bodova prednosti. Nakon osvajanja lige, tjedan dana kasnije uslijedila je pobjeda od 4-2 protiv Bayer Leverkusena u kupu koja je donijela trinaestu dvostruku krunu za Bayern.

    Treći naslov te sezone čekao se u Ligi prvaka. Knock-out faza igrala se kao turnir u Lisabonu zbog pandemije koronavirusa, a Bayern je u četvrtfinalu pokazao da misli ozbiljno. Barcelona je ispala iz natjecanja nakon šokantnog poraza od 8-2. Ekipa Flicka bila je vatrena i impresionirala sjajnom igrom i potezima. To je naglasilo ambicije za titulu.

    Bayern je u finalu protiv PSG-a postao prvak i Flick je u tome dao veliku ulogu. Pomalo kao iznenađenje, Kingsley Coman, koji je bio ozlijeđen prije turnira i ulazio je samo kao zamjena u prethodnim mečevima, bio je u početnoj postavi. Coman je odigrao sjajnu utakmicu i pobjedničkim golom doveo Bayern do naslova.

    Nakon osvajanja UEFA Superkupa i njemačkog Superkupa, Bayern je također podigao naslov FIFA Svjetskog klupskog prvenstva u veljači 2021. To je Bayern učinilo službeno najboljom momčadi svijeta sa svih šest mogućih naslova osvojenih unutar godinu dana – samo je Barcelona to postigla prije u 2009.

    Nakon što je 2014. osvojio Svjetsko prvenstvo s Njemačkom kao pomoćni trener, Flick je sada bio i klupski prvak svijeta. U tome trenutku Flick je imao više naslova (6) nego poraza i remija (po 5).

  • Krizy
    46.4k
    Sezona 2024./25.

    Dominacija Bayern Münchena u Bundesligi konačno je gotova. Nakon što su osvojili 11 titula u nizu, vječni prvaci su bačeni s trona od strane Bayer Leverkusena, koji je podigao trofej Bundeslige po prvi put u svojoj povijesti nakon što je završio s 17 bodova prednosti na vrhu tablice.

    Na kraju je Stuttgart čak bacio Bayern na drugo mjesto, a smanjenje zaostatka za neustrašivom momčadi iz Leverkusena Xabija Alonsa u sezoni 2024./25. bit će težak zadatak. Bayern je nazadovao pod vodstvom Thomasa Tuchela, a nakon opsežne potrage za Nijemčevim nasljednikom u kojoj je osam kandidata palo po strani - uključujući Alonsa, Unaija Emeryja i Ralfa Rangnicka - odlučili su se za Vincenta Kompanija.

    Belgijac je bio vrlo riskantan izbor nakon što je vodio Burnely do ispadanja iz Premier lige i ostaje za vidjeti hoće li moći izvući najbolje iz momčadi prepune talenata svjetske klase.

    Bayern je potpisao pet novih igrača u ljetnom prijelaznom roku, uključujući 21-godišnjeg njemačkog napadača Arminda Sieba, iako je on poslan izravno na posudbu u Mainz. Japanski reprezentativac Hiroki Ito također je ugrabljen nakon sjajne sezone u Stuttgartu i trebao bi dodati pravu kvalitetu obrani Bayerna, ali on je trenutno ozlijeđen.

    Michael Olise i Joao Palhinha pridružili su se za iznos od 104 milijuna eura, pri čemu se prvi odlučio za novi izazov u Njemačkoj nakon što je postao jedan od najperspektivnijih mladih napadača u Europi u Crystal Palaceu. Palhinha je u međuvremenu postao najvažniji igrač u postavi Fulhama Marca Silve, a 29-godišnjak dolazi u Bayern nakon što je njegov prelazak na Allianz Arenu odgođen za cijelu godinu.

    Bayern je također bio zauzet rezanjem kadra, s Malikom Tillmanom koji je prodan PSV-u, dok se obrambeni dvojac Matthijs de Ligt i Noussair Mazraoui pridružio Manchester Unitedu za iznos od 70 milijuna eura.


    TRENER: Vincent Kompany
    VINCENT-KOMPANY-BAYERN-scaled-e1721770813374.jpg

    Dugotrajna potraga Bayern Münchena za novim glavnim trenerom konačno je završila imenovanjem Vincenta Kompanija, što baš i nije naišlo na pretjerano pozitivne reakcije. Navijači su bili iznenađeni odlukom njemačkog prvaka da dovede čovjeka koji je ispao iz Premier lige s Burnleyem, ali detaljniji pogled na situaciju trebao bi dovesti do drugačijeg zaključka.

    Proslavivši se kao jedan od najboljih svjetskih braniča tijekom svog vrhunca u Manchester Cityju, Kompany je igračku karijeru završio u sezoni 2019./20. u Anderlechtu. Isprva se pridružio kao igrač-menadžer, ali se odlučio usredotočiti na samo jednu stvar nakon lošeg početka sezone, preuzimajući trenerske odgovornosti nakon što je 2020. objesio kopačke o klin.

    Navijači Bayern Münchena možda neće biti presretni kada vide njegov rezultat u vođenju najuspješnijeg belgijskog kluba do četvrtog i trećeg mjesta u dvije sezone na čelu kluba, ali važno je napomenuti da su tijekom njegova mandata patili od značajnih financijskih poteškoća. Kao rezultat toga, Anderlecht je potrošio manje od 20 milijuna eura na transfere u te dvije sezone, dok je zaradio tri i pol puta više.

    Možda je ipak zaslužio nešto kredita jer je Anderlecht završio na jedva 11. mjestu u sezoni nakon njegova odlaska, ali stil igre koji je koristio bio je vjerojatno još impresivniji jer su dominirali posjedom i umarali protivnike stalnim dodavanjima. Pritom, njegova momčad nije besciljno napucavala loptu jer su bili vodeći u ligi i po dodavanjima i po golovima u sezoni 2021./22.

    IMG_4981.jpg

    To je sigurno bilo ono što je Burnley vidio kada su imenovali Kompanija za glavnog trenera odmah nakon što su zadnji put ispali iz Premier lige. Njegov je zadatak bio osigurati da se odmah vrate, a učinio je upravo to na potpuno dominantan način jer je Turf Moor bio počašćen sezonom s 100 bodova u kojoj je Burnley izdominirao Championship u svim relevantnim pokazateljima.

    IMG_4982.jpg

    Unatoč aktivnom poslovanju u prijelaznom roku, ukupna igračka vrijednost Burnleya bila je među posljednja tri u Premier ligi. To, kao i činjenica da su sva tri kluba koje su bila promovirana na kraju ispala iz lige, trebala bi naglasiti sve veći nesrazmjer između prva dva engleska ligaška ranga.

    Uz to, Kompany svakako ne bi trebao biti potpuno bez krivnje za ispadanje Burnleyja. Njegovi pokušaji da zadrži svoj stil igre s dominantnim posjedom lopte protiv znatno jačeg protivnika u Premier ligi pokazali su se naivnima, što ga je u konačnici navelo da se prebaci na kompaktniji obrambeni pristup u formaciji 4-4-2. Međutim, to se pokazalo kao premalo i prekasno.

    U svojim sezonama vodeći momčadi na vrhu tablice u Anderlechtu i Burnleyu, Kompany ne samo da je pokazao da može upotrijebiti potreban stil igre kako bi svojoj momčadi omogućio da se nametne protivnicima, već je pokazao i dobro razumijevanje profila igrača.

    Nije se čvrsto držao nijedne formacije, već je razumno prilagodio oblik svoje strane kako bi izvukao najbolje iz momčadi, održavajući vrlo dobru ravnotežu između napada i obrane. Kao rezultat toga, igrači kao što su Lukas Nmecha, Joshua Zirkzee i Sergio Gomez napravili su velike stvari za Kompanija u Anderlechtu, a Nathan Tella i Ian Maatsen isto u Burnleyu.

    Posebno u Anderlechtu, Kompany se također pokazao kao dobar trener u razvoju mladih zahvaljujući njihovoj renomiranoj akademiji. Dao je proliku za debi talentiranim mladim igračima kao što su Zeno Debast i Mario Stroeykens koji su postali ključni igrači kluba, a za kapetana je postavio tada 20-godišnjeg Alberta Sambija Lokongu .

    To bi trebala biti dobra vijest za Bayernove najbolje mlade kao što su Mathys Tel i Aleksandar Pavlović , ali svi bi se igrači trebali radovati suradnji s Kompanyjem, iako 38-godišnji trener možda nije skupio puno iskustva u dosadašnjem poslu i vjerojatno će se suočiti s nekim izazovima nakon što prvi put zakorači na elitnu razinu u nevjerojatno zahtjevnom klubu.

    Kompany će, naravno, biti sretan što je dobio tako veliku priliku tako rano u svojoj karijeri, Burnley bi trebao biti zadovoljan iznosom transfera da se rastane s njim, a Bayern München također bi trebao biti sretan što je dobio trenera njegovog potencijala.


    TAKTIKA

    Kompany u napadu koristi mnoge formacije koje je koristio i Tuchel (2-3-5, 3-2-5, 2-4-4), ali filozofija i namjera iza tih istih struktura je drugačija. U ovom trenutku Kompanijeva taktika nije posve profilirana, on je poput mini Pepa, sličan Arteti u prvoj sezoni.

    U njegovom sustavu zadnji vezni je vjerojatno najvažniji igrač, koji diktira tempo i uglavnom je zadužen za izgradnju igre. Slično onome što smo vidjeli pod Tuchelom, vjerojatno će započeti utakmice s formacijom 4-2-3-1 koja postaje 4-4-2 u obrani i varijacijama 3-2-5 / 2-3-5 u napadu, ali opet, bitna je filozofija iza ovih formacija, a ne formacije same po sebi.

    image-4-1056x650.jpg

    Iako možemo očekivati 4-2-3-1, ova formacija je gotovo irelevantna jer će se mijenjati u svakoj fazi igre, s Kompanijem koji preferira bekovsku trojku u izgradnji igre i u napadu, te 4-4-2 u fazi obrane.

    image-5-1056x650.jpg

    Kompany obično koristi bekovsku trojku u izgradnji, gdje se zadnji vezni spušta između stopera dok bekovi idu vrlo široko. Izgrađena formacija mijenjati će se ovisno o protivničkim presing strukturama i često biti asimetrična. Ofenzivni vezni ili napadač također će se često spuštati na poziciju lažne devetke, dok će se krila ubacivati u sredinu, usko na pozicije iza špice.

    image-6-1056x650.jpg

    Napadačke formacije 3-2-2-3 (3-2-5) nisu neuobičajene, a zadnja tri se također mogu formirati s bekom koji se uvlači umjesto veznog igrača. Glavna ideja iza ovih struktura je stvoriti brojčanu prednost u izgradnji, kako bi se lopta prenosila sigurno i kako bi se spriječile pogreške u blizini kaznenog prostora.

    image-7-1056x650.jpg

    Nakon izgradnje, a posebno protiv niskih blokova, Bayern bi mogao igrati 2-3-5, na što je momčad već navikla, gdje ili krila ili bekovi pružaju širinu za otvaranje poluprostora gdje igrači poput Musiale ili Sanéa mogu "raditi nered".

    Brojčana prednost kroz sredinu terena također bi mogla pomoći momčadi da zadrži posjed, ali naravno, ove formacije bi mogle izložiti stopere protunapadima, budući da postoje ogromne praznine iza zadnje linije koje se lako mogu iskoristiti kada se lopta izgubi.

    image-8-1056x650.jpg

    3-2-2-3 (ili 3-2-5) može biti uravnoteženija alternativa 2-3-5, što je glavna formacija Citija u posljednje dvije sezone. Ako Davies i Kimmich i dalje budu glavni bekovi, ovakva struktura ne bi bila iznenađujuća.

    image-9-1056x650.jpg

    Ako Bayern koristi dva napadača ili dvije lažne devetke u napadu, 4-2-4 postaje 2-4-4 i vjerojatno će se koristiti protiv niskih blokova ove sezone.
    Ova je formacija manje zamršena od ostalih i može biti korisna dok se momčad prilagođava Kompaniju.

    Iako se ne očekuje da bude starter, Müller će sigurno dobiti dovoljno minuta na terenu, a mogao bi briljirati u ovoj formaciji, igrajući pored Kanea, ili odmah iza njega u tradicionalnijoj ulozi "Raumdeutera".


    KADAR
    lineup-16.png

    Vrijednost momčadi je 945.60 milijuna eura prema Transfermarktu, što je oko 13 puta skuplje od Dinama (73.15), a najviše vrijedi Musiala (130M) pa Kane (100M) te Sané (70M).

    Najskuplje plaćenja pojačanja u povijesti kluba su Kane (95M €), Hernandez (80M €) i de Ligt (67M €), dok su najskuplje prodaje Hernandez, de Ligt i Lewandowski (po 45M €).

    Prosjek godina momčadi je 25.7
    U momčadi je 6 igrača s 30+ godina, 10 od 25 do 29 godina te 13 do 24 godine.
    Imaju 20 reprezentativaca i 17 stranih igrača.

    U prošloj sezoni najviše minuta su odigrali napadač Kane, veznjak Kimmich i krilo Sané.
    Najbolji strijelci su bili Kane sa 44, Musiala s 12 te Tel i Sane s po 10 golova.
    Najbolji asistenti su bili Sané s 13, te Kane i Müller s po 12 asistencija.

    Prošle sezone u skupini LP-a lako su prošli u konkurenciji s Man. Unitedom, Galatasarayem i Kopenhagenom. Zatim su izbacili Lazio pa Arsenal, a u polufinalu tragično ispali od Reala.


    Dosadašnji susreti Dinama i Bayerna

    Malo su kad Bavarci imali tako podređenu ulogu na svom terenu. Dinamo je 13. ožujka 1963. godine, u prvom dvoboju četvrtfinala Kupa velesajamskih gradova, natjecanja koje je kasnije preraslo u Kup Uefa, današnju Europa ligu, usred Münchena pobijedio Bayern s čak 4:1.

    51 godinu to je bio najteži Bayernov poraz na domaćem terenu u europskim utakmicama. Sve do 2014., kad ih je Real pobijedio u Münchenu s 4:0.

    Bayern je u tom trenutku bio trećeplasirana momčad u ligi i bio je to tek početak stvaranja moćne europske družine koju su potom oblikovali hrvatski treneri Zlatko Čik Čajkovski i Branko Zebec.

    Na vratima je bio tada 19-godišnji Sepp Maier, koji se potom prometnuo u jednog od najboljih njemačkih čuvara mreže svih vremena. Bili su tu i reprezentativci Herbert Erhardt i Willi Giesemann, mladi nadareni reprezentativni lijevi bek Werner Olk.

    Plavi su uspjeli već u prvih 45 minuta s dva gola Slavena Zambate osigurati prednost i posve razbiti sve nade domaćina.

    Dinamo je već nakon desetak minuta posve gospodario igrom. Do tog razdoblja Bayern se držao ravnopravno, pa čak imao i dvije zrele prilike, ali ih je obrana Dinama ipak uspjela spriječiti. Plavi su potom posve dominirali.

    "Najavu uspjeha Dinama otvorio je Zambata izvanredno efektnim golom u 22. minuti. Željko Matuš se s Ivicom Cvitkovićem izvanredno proigrao i dupli pas je na kraju završio upošljavanjem Zambate. On je s otprilike 12 m po zemlji oštro pucao u donji desni golmanov ugao", pisale su Sportske novosti.

    Nakon mnogih prilika koje je Dinamo imao, tek je Zambata u 45. minuti povisio na 2:0.

    "Upravo pred odmor Cvitković je završavajući akciju koja je počeo Tomislav Knez, oštro pucao na gol Bayerna. Maier je odbio loptu, Zambata leđima okrenut golu uspio je natraške preko glave vrlo efektnim udarcem pogoditi mrežu."

    U drugom dijelu Dinamo je krenuo još snažnije u napad. Bio je to pravi uragan plavih

    "I već nakon pet minuta snažnog pritiska Dražan Jerković je prisilio golmana da po treći put vadi loptu iz mreže. Napad je bio brz i nevjerojatno precizan. Akcija je pošla od Matuša koji je na današnjoj utakmici bio pokretač svih napada Dinama. Plava četvorka vodeći loptu sredinom terena u pravom momentu izvrsno je poslužila svog vođu navale. Jerković je primio loptu na oko 25 m od gola i bez oklijevanja odlučio se na udarac. Snažno udarena lopta iz prilične daljine poletjela je k mreži i Maier je samo nemoćno pogledom popratio let lopte u mrežu."

    Redovi zagrebačkih plavih djelovali su kao savršen stroj iako je teren bio težak, blatnjav. U 65. minuti domaći je vratar je i četvrti put vadio loptu iz mreže.

    "Akcija je pošla od beka Rudolfa Belina. U ovoj kombinaciji sudjelovali su Matuš, Zambata i Jerković. Lopta se prenosila pred vrata domaćih, jednostavno i brzo. Matuš je ubacio loptu do Zambate. Međutim desna spojka plavih osjetila je nedaleko od sebe izvanredno postavljenog Zdenka Kobeščaka. Propustila je loptu i ona je došla do Dinamove lijeve spojke. Uslijedio je neobično snažan udarac i lopta se našla u mreži za 4:0."

    Bayern je ipak smanjio prednost.

    Najbolji u redovima Dinama bili su Željko Matuš i Željko Perušić, istaknuo se i vratar Zlatko Škorić i, dakako, Dražan Jerković.

    Kako je igrao Dinamo te večeri najbolje ilustrira izjava trenera Bayerna, Helmuta Schneidera:

    "Dinamo je najbolja momčad koju smo posljednjih godina vidjeli u Münchenu. Moja momčad još doduše, nije posve spremna za okršaje, ali to je više rezultat izvanredne igre Zagrepčana. Najbolji kod gostiju Matuš i Perušić."

    Njemački tisak također je istaknuo sjajnu igru Dinama s naslovima: 'Lekcija Bavarcima!'. Abendzeitung je dodao: "San Bayerna odspavan – Zagrepčani su bili u baratanju loptom, pokrivanju, skupnoj igri za klasu bolji od Bayerna. Rijetko se kada u Münchenu pojavila momčad s tako jakim krilima. Samo golmanu Maieru treba zahvaliti da prednost nije bila veća."

    Tri tjedna kasnije u uzvratnoj utakmici završilo je bez golova i Dinamo je prošao dalje, a natjecanje je završio porazom od Valencije u finalu.
    Isto natjecanje Dinamo je osvojio četiri godine kasnije, 1967.

    Na nove susrete se čekalo sve do 2015., kada je Bayern bio bolji u obe utakmice grupne faze Lige prvaka.
    U Münchenu je bilo 5:0, a na Maksimiru 0:2 za Bayern.

    Koeficijenti za utakmicu su:

    Bayern München 1.17 - 8 - 13 Dinamo
  • jedan u nizu
    9.2k
    Krizy, kad ce neka knjiga? :cool:

    Priznaj, ti si jedan od analiticara u klubu :grin:
  • Krizy
    46.4k


    Hahaha da bar! :lol:
    Može i konobar u Dinamu :rofl:
  • marcio amoroso
    37.5k
    Krizy je king. Bez problema može raditi najave tekmi za klub.
  • Krizy
    46.4k
    Krizy je king. Bez problema može raditi najave tekmi za klub.marcio amoroso

    Daj riješite mi to :rofl:

    Svakako mislim kad tad preselit u Zagreb zbog Dinama :grin:
  • Nolifer
    8.5k
    Nemam taj talenat ko ti, iskoristi ga. Dobro ti ide, svaka čast na tekstovima, legendo. :clap: Samo zaštiti ovo sve, da nebi neki dnovinar samo cp i tako objavio članak o Bayernu...
  • Riot
    2k
    Ovi tekstovi su dobri za stariju ekipu, moj prijedlog je da za nas mlađe praviš shorts videe od max minut :razz:
  • Omake
    3.4k
    Svaka čast Krizy, absolutno remek djelo.
  • don
    7.1k
    nisi normalan Krizy majke mi :lol:

    nema šanae da idem ovo sve pročitat a ne da pišem :sweat:
  • Crle
    544
    Svaka čast za tekst!
  • jakov1
    250
    Idemo opet na nulu, profesorski? Petko, Pjaca i Baturina nek driblaju u nedogled dok Sucic, Misic i bekovi vegetiraju oko centra, da slucajno ne bi sijevnula neka kontra.
  • Dzoni
    771
    Užitak je bilo za čitati, svaka čast za ovu najavu
  • Probirštift
    555
    Taman nisam znao kak da potrošim sat dva na poslu sad imam ovo za čitat
  • Paggini
    26k
    Dostojevski plače dok pali Braću Karamazove nakon ovog remekdjela
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.