• Baneki
    746
    Za knjige s one strane "Knin je pao u Beogradu" je za preporučiti, može se skinuti u pdfu. Autor je bio u Kninu cijelo vrijeme rata na nekoj poziciji tako da je upućen. i memoari Mihajla Kneževića su OK, on je bio obavještajac JNA u Zagrebu pa je opisao kako je bilo s njihove strane kad su vojarne bile zauzimane.
  • Neki tip
    21.3k
    slažem se za obje preporuke u pogledu zanimljivosti..

    Međutim, te stvari se mora čitati s kritičkim odmakom. Dobro, sve tako treba čitati, ali ovo posebno.

    Autor "Knin(a)..." je Milisav Sekulić, general SVK. S tim ključem treba i čitati. Knjiga je vrlo zanimljiva, ali naravno da general traži opravdanje za svoj poraz.. djelomično ga nalazi u slabosti Vojske RSK (SVK), ali prvenstveno, kako to naprosječno često biva kod Srba (a u slučaju Vukovara i Posavine i kod nas) - u izdaji.

    Što se obavještajca tiče, dodatno imati na umu da obavještajac to nikad ne prestaje biti. I kad piše memoare, sakrio je pola bitnog, a i ono napisano ima svoju jasnu svrhu.
  • Mr Blue
    4k
    Na HRT1 sad u 20h, emitirati će se novi dokumentarni film 'Krvavi Uskrs'. U najavi piše: Dokumentarni film "Krvavi Uskrs" rekonstrukcija je policijske akcije koja je odnijela prvu žrtvu u Domovinskom ratu. Film otkriva brojne nepoznate detalje ovog događaja.
  • Neki tip
    21.3k
    ma znam ju skoro napamet. :)

    2 su najčešća narativa Srba kad je u pitanju pad Krajine (i ta dva narativa se ne iskljucuju) - izdao nas Beograd i pobijedili nas Amerikanci.

    Ali eto kome se ne da čitati, neka gleda. :)
  • Neki tip
    21.3k
    malo je poznato (u našoj javnosti) da su tad i Srbi imali 1 poginulog.. Rajko Vukadinović, iz Korenice.
  • BlauDivision
    464
    https://youtu.be/CiYekf-x9oA Velika većina zna nešto malo ili ništa o zločinima nad Hrvatima sa druge strane Save od strane muslimana.Zbog toga većina ima blag, prijateljski odnos prema muslimanima iz BIH za razliku od odnosa prema Srbima a u cijelosti razlike nema .Što više današnji odnos na razini BIH mozemo slobodno usporediti sa odnosom srba nad hrvatima u bivšoj državi. Ovdje su iznesene neke osnovne crtice ali sasvim dovoljno za neupućene.Sugovornik je inače bivši dugogodišnji predsjednik NK Široki Brijeg ali se trenutno nalazi u Zagrebu zbog montiranog procesa od strane političkog Sarajeva. Vrijedi pogledat
  • agramZ
    2.5k
    Međutim, te stvari se mora čitati s kritičkim odmakom.Neki tip sa Zapada

    dosta ljudi bas to ne radi, samo se jedna strana upija.. povijest i ratovi se uvijek moraju uciti ili ti citati s kritickim odmakom. pogotovo kod nas. uvijek je dobro vidjeti i drugu stranu, bez obzira o kome se tu radi, inace ispadas zatucan ako znas samo jednu stranu "price". stvoriti svoje misljenje i pronaci pravu istinu kroz shvacanje i ucenje i jedne i druge strane. propaganda nazalost vlada svuda u razlicitom obliku..
  • Neki tip
    21.3k
    slažem se u potpunosti.
    Prvi "prozor" u tuđe dvorište, ili bolje rečeno u naše kroz tuđe naočale bila mi je knjiga Idemo na Zagreb, Nebojše Jovanovića. Mislim da sam je preporučio par stranica ranije, ali ne škodi ponoviti, baš zanimljivo štivo, a ima i kod nas za kupiti.

    Takva literatura je odlična barem za razumjeti perspektivu druge strane. Čitati jednostrane izvore i publikacije je isto kao "raspravljati" s istomišljenicima - besmisleno i beskorisno.

    Tko hoće znati nešto o ulozi "plavih šljemova" kod nas, pogotovo o motivima pojedinih kontingenata, preporučujem i "Ispod plavih šljemova", Vladimira Filipovića. To je doktorski rad zapravo, ukoričen u knjigu koje ima za kupiti, ali vrlo pitko štivo i onima koji se inače ne bave takvim stvarima.
  • Baneki
    746

    Za Sekulića i pogotovo Kneževića se slažem.

    Ima još jedna dobra knjiga, od Nikice Barića: Srpska pobuna u Hrvatskoj, koja je također ukoričen doktorat, a u knjizi se bavio organizacijom života tamo, sve osim vojnog dijela. Zanimljivo je, ako se dobro sjećam, da mu na fakultetu nisu dopustili naziv RSK u nazivu doktorata pa je oko toga bilo natezanja.
  • Neki tip
    21.3k
    to je odličan rad, ponajbolji o RSK uopće.

    Što se naziva tiče, "problem" je bio u tome što nije koristio prefiks "tzv." prije RSK. Glupost samo takva.

    A pošto vidim da znaš i da te zanima debelo više od prosjeka, baci se ako dosad nisi i na Goli život, Ozrena Žuneca. Dva su toma, ogromno gradivo, ali uživat ćeš, jamčim. :)

    To je zbilja sve što se treba i može znati o RSK i pobuni Srba u Hrvatskoj, sve drugo je nadgradnja.

    Nije nešto na što bih inače upućivao, jer je baš pozamašan zalogaj, ali ak si čitao Barića koji je odličan, no malo suhoparniji, onda ti ni Žunec neće biti problem.

    Malo je ljudi to pročitalo pa ak se odlučiš i pročitaš, možemo prokomentirati uz pivo. :)
  • Baneki
    746
    Da, Žuneca sam stavio na stranu, možda i zbog onog pisma iz 1993, ali sam ga namjeravao čitati, pogotovo ako je još bolji od Barića onda budem uskoro. Može onda i pivce...
  • Neki tip
    21.3k
    Ma pusti pismo, Sekulić je bio general SVK pa ga čitaš. :) Žunec je bio i branitelj i potpisnik tog pisma i inače je prilično osebujan lik, ali nijedno od toga ga ne (dis)kvalificira da napiše tako dobru knjigu. Zanemari popratne info o njemu i samo uživaj. :)
  • nkdz
    887
    ponovno meni osobno, Mandalorian je najbolji dio SW priče od originalne trilogije. Bolji od svih novih filmova. Dobra pucačinaMr Blue

    pogledao sam u jedan dan sve epizode i serija mi je fakat brutalno dobra.Jako zanimljiva i s puno akcije. Definitivno mi je zanimljivija od zadnjih filmova.
    Sad cekanje sezone 2 i 10.mjeseca
  • Navijač Dinama
    8.4k
    Preporuka serije:
    Ray Donovan
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.