• mali M
    5k
    u dvije godine odradit sve natjecaje i zavrsit gradnju javnog projekta i nije bas realnoNino Bule

    pa nije da Dinamo neće imati gdje igrati dok se radi Kranjča...
  • boyfromthecapital
    18
    Znam da je topic vezan uz Kranjču, ali jel definirano kako bi Maksimir trebao izgledati i jesu slike dostupne javnosti? Čisto me zanima.
  • Bosskovitz
    11.7k
    nemožemo se tako razgovarati, "definitivno će se napraviti i vrijeme će pokazati". to nije isto. Vjerujem i ja da će se napraviti Kranjča jer ima smisla, ali naša rasprava je krenula što ja ne vjerujem da će je ova vlast napraviti. Predizborni trik će uvijek biti dok je jednom ne naprave.mali M

    Ok, ne slažemo se. Nije predizborni trik kad kreneš u realizaciju nekog projekta i ne stigneš ga realizirati u mandatu zbog ovih ili onih razloga, predizborni trik je kad pred izbore izađeš s renderom novog stadiona i kažeš da ćeš ga napraviti, ali onda ne napraviš ništa do sljedećih izbora kad opet izbaciš novi render. Pa nagledali smo se toga, možemo napraviti javnu izložbu svih stadiona koji nikad nisu to postali.

    Dapače, sad kad sam to napisao, ne bi to bila ni loša ideja.

    Eto druge zemlje grade stadione od ideje do ulaska navijača za dvije godine, al nama je "logično" da "zbog same prirode i zakonskog okvira tog procesa" samo papirologija ima taj rok... Ajde molim te...mali M

    Ajde zašto ovo sad? Malo je bezobrazno jer radiš budale od drugih ljudi, već smo taksativno nabrajali procese koji imaju zakonom definirane rokove (a neki čak nemaju ni rokove, recimo DKOM nema rok u kojem mora riješiti žalbu na rezultat javnog natječaja) i ako se nešto objektivno ne može onda se objektivno ne može.

    Ako je natječaj otvoren mjesec dana, onda imaš mjesec dana za odluku (na koju je moguća žalba), pa potpisivanje ugovora, pa rok od dva mjeseca za realizaciju, onda to u idealnom svijetu ne možeš napraviti ispod 4 mjeseca i nešto sitno dana, dok u realnosti možeš imati jednu potpuno neosnovanu žalbu na rezultate natječaja (kao što je bilo kod Kranjče) i to ti ta idealna 4 mjeseca može produljiti na 6 ili osam mjeseci bez da ste ti i izvođač išta nesavršeno napravili. A takvih natječaja imaš nekoliko i definitivno ne traju svi samo mjesec dana i samo s rokom od dva mjeseca za realizaciju.

    Kad govorimo o stadionima u drugim zemljama, treba imati dvije stvari na umu:

    • nemaju sve zemlje istu proceduru i iste sustave antikorupcijske kontrole jer nemaju sve zemlje takve probleme i takvu povijest blatantne krađe javnog novca kakvu imamo mi. Kod nas unazad 30 godina gotovo da nije bilo većeg javnog projekta (koji nije sufinanciran od EU) a da na njemu nije nešto ukradeno i zato imamo ogromnu administraciju koja bi to trebala spriječiti.
    • nije isto kada stadion gradi privatni investitor i kada ga gradi javna vlast, jer privatni investitor ne mora prolaziti kroz iste korake s obzirom da raspolaže svojim novcem i ne mora ga pravdati nikome, dok javna vlast raspolaže našim novcem i mora ga pravdati nama. Mudri investitori svejedno imaju javne natječaje barem za idejna arhitektonska rješenja, ali generalno ako nemaš nekih prepreka u GUP-u i slično, ti kao privatni investitor možeš nazvati svog frenda Božu koji ima građevinsku firmu i par kooperanata da ti napravi sve, dogovorit ćete se za lovu i to je to.
  • mali M
    5k
    okej, ne slažemo se. Predizborni trik je baš to jer nije rečeno počet ćemo riješavati stadion u tom i tom roku nego "sagradit ćemo stadion". Te fore sa semantikom "nije rekao rok" je zapravo bezobrazno prema nama koji ćemo financirati taj stadion. Meni je to ona seljančija "Posudi ti meni soma eura do nedelje, samo nisam rekao koje i za koliko godina.." Ne radim ja budale od nikoga nego smatram da netko drugi radi budale od nas. Jedini pravi pomak oko teme Dinamo-stadion-Kranjča-Maksimir čak nije napravljen od grada nego je napravljen na relaciji Crkva-država, ostalo sve ostaje previjeno velom magle, mistikom, odgodama i najavama u budućem vremenu.
  • xavier
    12k
    jel definirano kako bi Maksimir trebao izgledati i jesu slike dostupne javnosti?boyfromthecapital

    Slike čega točno? :eyes:
  • dumitrumitu
    1.3k
    Imaš rendere za kranjču kako bi trebala izgledati. Za maksimir ćemo to imati za koju godinu ako bude sve po planu.
  • masacusec
    3.5k
    jel definirano kako bi Maksimir trebao izgledati i jesu slike dostupne javnosti?boyfromthecapital

    Studija izvodljivosti za stadion Maksimir još nije realizirana što je preduvjet raspisivanju javnog natječaja za izradu idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja stadiona (očekivano kraj 2024.).

    Stoga, slike "gotovog" Maksimira (iz glavnog projekta) još ne postoje, već samo simulacije vizualnog identiteta. Te fotkice možeš pronaći u svakojakim žurnalima.
  • Bosskovitz
    11.7k
    Predizborni trik je baš to jer nije rečeno počet ćemo riješavati stadion u tom i tom roku nego "sagradit ćemo stadion". Te fore sa semantikom "nije rekao rok" je zapravo bezobrazno prema nama koji ćemo financirati taj stadion.mali M

    Nitko zdravog razuma ne izlazi s takvim poruka. Poruke su "Izgradit ćemo novi stadion", "Mostom Pelješac ujedinit ćemo Hrvatsku", "Izvući ćemo UK iz Europske unije", a ne "počet ćemo rješavati papriologiju i pokrenuti proces natječaja potrebnih za izgradnju stadiona", "iskazat ćemo želju za izgradnjom mosta Pelješac, lobirati za EU financiranje i provesti međunarodni natječaj za idejno rješenje" ili "pokrenut ćemo višegodišnji proces pregovora u kojima ćemo se potruditi ispregovarati što bolje uvjete za izlazak iz EU".

    Nigdje nisam spominjao rok nego razliku u pristupu: predizborni trik je kad pred izbore pustiš u Jutarnji rendere Plavog vulkana na Kajzerici i onda napraviš presicu na kojoj kažeš da ćeš napraviti novi stadion iako nemaš riješeno apsolutno ništa od papira i znaš da nećeš napraviti ništa - i na kraju ne napraviš ništa. Po meni je to dijametralno suprotno od toga da ti kažeš da ćeš napraviti stadion, kreneš u sve procedure oko gradnje stadiona i one se oduže pa ga do kraja mandata ne napraviš nego samo započneš njegovu gradnju.

    Kužiš kaj mislim? Da su Bandićevi predizborni trikovi bili poput Tomaševićevih predizbornih trikova, stadion bi vjerojatno bio gotov još prije 20 godina.

    Jedini pravi pomak oko teme Dinamo-stadion-Kranjča-Maksimir čak nije napravljen od grada nego je napravljen na relaciji Crkva-država, ostalo sve ostaje previjeno velom magle, mistikom, odgodama i najavama u budućem vremenu.mali M

    Simptomatično je da se i taj pomak (a Maksimir je jedna druga tema, ne ova) sasvim spontano i iz vedra neba dogodio nakon prošlih lokalnih izbora, iako se ništa drugo nije promijenilo ni na Kaptolu ni u Banskim dvorima :)

    Slažem se apsolutno s tobom da postoji manjak transparentnosti oko postupka u Kranjčevićevoj, oko Maksimira ne ulazim u to jer i iz kluba kažu da se radi u tišini pa im vjerujem, ali mislim da imaš problem zato što gledaš na cijelu sitaciju kroz ideološke naočale - ti prezireš ovu gradsku vlast i takva ti je percepcija svega što rade. Ja na njih gledam malo objektivnije jer nisam ni njihov, nit sam njihov veliki protivnik, i vidim da su ti pomaci u odnosu na prošlu vlast vrlo konkretni, jasni i veliki, ali očito ne dovoljno veliki da bismo mogli biti zadovoljni njima.

    Da se donekle slikovito izrazim: stadionski vlak je stajao na mjestu i trunuo 20+ godina, oni su ga napokon pokrenuli i sada ide u dobrom smjeru, ali trebao bi ići brže i trebali bismo biti malo informiraniji o njegovom voznom redu.
  • The Undertaker
    5.1k
    Da su Bandićevi predizborni trikovi bili poput Tomaševićevih predizbornih trikova, stadion bi vjerojatno bio gotov još prije 20 godina.Bosskovitz

    Samo da te podsjetim da je Bandić raspisao natječaj za dva stadiona i odabrao izvođača ali sa njim nikad nije potpisao ugovor. Prema tomu, ima Tomašević još pojesti pure dok dostigne Bandića.
  • boyfromthecapital
    18
    @xavier to kaj je masacusec dole napiso, nisam popratio detaljnu pricu oko stadiona, pise se sve i svasta pa sam brio da se zna kak bu zgledal al dobio sam odgovor

    @dumitrumitu bas mi dobro zgledaju ti renderi za kranjcu

    @masacusec tenks na odgovoru, ak ce stadion priblizno izgledat ko simulacije na gol.hr i ostalim portalima, bit ce to bolesno
  • Bosskovitz
    11.7k
    Samo da te podsjetim da je Bandić raspisao natječaj za dva stadiona i odabrao izvođača ali sa njim nikad nije potpisao ugovor. Prema tomu, ima Tomašević još pojesti pure dok dostigne Bandića.The Undertaker

    Bandić od možete mi pljunuti u lice ako stadion ne bude gotov 2006. do sagradit ćemo Plavi vulkan za 35.000 mjesta 2019. godine nije niti prstom mrdnuo da bi se ikakav stadion napravio, a to dokazuje činjenica da je tek ove godine - tri godine nakon što je on umro - uopće riješeno pitanje vlasništva nad zemljištem u Maksimiru. A to je zato što je on populist: surova je činjenica da će ti obećanje novog grandioznog stadion donijeti više glasova na izborima nego da kreneš u rješavanje papira i to se oduži pa ispadneš nesposoban, iako si napravio nemjerljivo više za stadion.

    Trebamo biti kritični, potpuno razumijem i skepsu nakon svega, ali barem po pitanju stadiona mislim da nema usporedbe između njih dvojice. Ako tamo negdje 2029. Tomašević bude obećavao izgradnju Kranjčevićeve, onda će ga se tek moći stavljati u približno isti kontekst s Bandićem.
  • miro
    4.4k
    Ok, čekao se 1.7. pa 1.8. pa sad valjda 1.9. ?

    Očigledno da nas sve zanima što je sa Kranjčom, da ne kažem kako smo u najmanju ruku skeptični prema svim obećanjima. Bilo bi pametno da grad i klub nešto i komuniciraju prema svojim građanima/navijačima, a ne da se čekaju Svi sveti ili Božić da netko postavi neugodno pitanje
  • criticus
    2.2k
    Bilo bi pametno da grad i klub nešto i komuniciraju prema svojim građanima/navijačima, a ne da se čekaju Svi sveti ili Božić da netko postavi neugodno pitanjemiro

    Za grad se slažem, ali klub s tim nema veze. Prvenstveno bi bilo pametno za grad da informiraju redovno što se događa, a pogotovo kada istekne neki rok. Taman da kažu gle imamo neke novosti, ali u ovom trenutku nije pametno da idemo vani s tim. Rok u prosincu/siječnju je/nije ugrožen.
  • Bosskovitz
    11.7k


    Točno to. O tome sam i pisao, grad je naprosto nedovoljno transparentan oko Kranjčevićeve i to onda opravdano izaziva sumnju među građanima. Posve nepotrebno sebi rade štetu.
  • flexXy
    2.3k
    Ja opcenito ne vidim benefit preseljenja Dinama na Kranjcu dok se ne krene kopat i gradit na Maksimiru sto bi moglo bit tko zna kada. U Maksimiru imamo dobre uvjete, stadion i ovakav ima 13k mjesta vise nego sto bi nova Kranjceviceva imala. Da uzmemo u teoriji samo 4 utakmice lp i 1 playoffa sa prosjecnom kartom oko 40eur si izbijas 2.5m eura iz dzepa. Tako da ak se i napravi nebi se tamo preseljavao samo jer je novo.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.