• Hnlovac
    1k
    Zbog raspada sistema kod tovara i cijena karata današnji derbi della Ucka neće biti nešto popraćen međutim datumski je jako zanimljiv

    Na današnji dan 1946. dogodila se jedna od najvećih tragedija u povijesti grada Pule, kada su na plaži Vergarola u Puli eksplodirale podvodne mine i ubile preko 100 puljana a ozlijedile 200

    Isti dan su Pula i Kvarner (sadašnja Rijeka) trebali odigrati utakmicu za promociju u 1. ligu Jugoslavije, međutim Riječani su odbili odgoditi utakmicu koja je odigrana samo 4 sata nakon tragedije te je naravno rezultirala pobjedom Riječana

    Jako malo ljudi zna za ovo, i ja sam čuo po prvi put na internetu
  • Nadmocniji
    219

    Nisu bili Puljani na plazi nego Talijani, jer su tih godina Hrvati i Talijani uglavnom zivili i druzili se odvojeno jedni od drugih.
  • Hnlovac
    1k
    da, to sam zaboravio napomenuti, Vergarola je bila plaža na kojoj su se pretežito kupali Talijani i oni su činili gotovo sve poginule i ozlijeđene, pa je ta tema i danas kontroverzna zbog politike, doduše nisu li Puljani stanovnici Pule, bez obzira na narodnost?

    Također, USO Pula bio je klub koji su osnovali Talijani s nadom da će se priključiti Italiji. Ne znam kakav je bio sastav Kvarnera, tako da je koguće da je to bio talijansko - hrvatski derbi, ali današnji stanovnici Pule koji znaju za to s prijezirom gledaju na potez Kvarnera iako im je klub bio talijanski
  • db-izbjeglica
    15.3k
    slika.png
    uz najbolju volju, meni stvarno nije jasno što ovi novinari briju?
    što se to točno ove godine dogodilo, a da se ne događa i inače?

    jedina razlika je što se dinamo uključuje tek u playoffu, ostalo je u 10 deka sa prosječnom hrvatskom sezonom u europskim natjecanjima?

    ne znam što su oni prespavali, ali nije prvi put da magarad ispada od klubova sličnog ranga, samo u zadnjih cca 10 godina su ispadali od slovana iz libereca, fcsb, gzire, tobola i ružomberoka... znači, u pola sezona su ispadali od klubova koje moraš proći ako si iole ozbiljan klub! nemaju bezveze koeficijent ispod 10, toliki je jer su godinama očajni u europskim natjecanjima.

    rijeka je malo razočarala, ispala od šveđana, ali ispala je i prije 2 sezone od djurgardensa, sad imaju popravni protiv olimpije pa ćemo vidjeti, još uvijek mogu izvući solidnu europsku sezonu. mislim, ako uđu u skupine konferencijske lige, to će biti jedna od rijetkih sezona gdje ćemo imati 2 kluba u skupinama.

    eszek je apsolutno nebitan klub, čak i u hrvatskim okvirima ne mogu ništa, a zadnjih par godina (što je relevantno, jer prije baš i nisu igrali europiu) su ispadali od kizilžara i 2x od cska sofije... kakvo je to svjetsko čudo što su ispali od azera?

    ljudi se čude kao pura dreku nečemu što gledamo iz sezone u sezonu!
    od kad je hrvatske lige, uz dinamo, samo su rijeka i magarad upali u skupine europskih natjecanja, magarad 2x, rijeka 4x.

    magareća uspješnost u pokušajima da se dokopaju skupina europskih natjecanja je 9%
    riječka uspješnost u pokušajima da se dokopaju skupina europskih natjecanja je 28%
    ostali klubovi su na ravno 0%

    o čemu mi pričamo? :lol:
  • Nino Bule
    13.4k
    Trenutno je stanje kod južnih neprijatelja takvo da rade članke o objavama iris livaje na instagramu

    https://dalmatinskiportal.hr/zivot/iris-livaja-porucila-prelila-mi-se-casa--/212042
  • The Undertaker
    5.1k
    Ove godine Hajduk je imao i lagan ždrijeb i nikad skuplju ekipu. Zato je ove godine bila "velika" prilika.
  • Jurki
    11.7k
    piskarala muci to kaj je magarad ispala. Da su ispali Os i Ri...a tovari usli u playoff.. garantiram da nebi takvi naslovi bili..
    vec suprotno.. pisalo bi se o nikad boljim kvalifikacijama Hr klubova u Europi.
    Piskarala brane model i kodeks svim silama.
    Upiruci prstom u savez.. jer sad nisu krivi ni suci, Dinamo, Mamic ni nitko drugi.
    Al bas to Europa je u 5 deka ko svake godine.
    Dapace ove godine je najbolja jer je prije 3 mjeseca bilo poznato da se bu u Zagrebu gledal europski nogomet do iza Nove Godine.

    Prije 2 mjeseca najjaca momcad tovara sa Raketom i Perisicem koja ide po titulu... a danas su veterani i starčad.
    Narativ se okrece kak kome paše. Svi su krivi, samo oni ne.



    Na tovarsportu pisu da Letvaja ide ca... i da je zbog toga ta objava... ako ode onda im bu teska bitka za opstanak sa Goricom.
  • Neki tip
    21.3k
    da, to sam zaboravio napomenuti, Vergarola je bila plaža na kojoj su se pretežito kupali Talijani i oni su činili gotovo sve poginule i ozlijeđene, pa je ta tema i danas kontroverzna zbog politike, doduše nisu li Puljani stanovnici Pule, bez obzira na narodnost?Hnlovac

    Pa, zaboravio si napomenuti najvažnije u toj priči. :)

    Naravno da su i ti Talijani bili tadašnji Puljani, ali to što su Talijani nije bila slučajna i nebitna činjenica jer eto sve su to Puljani, nego je to što su bili Talijani bilo prilično izvjesnim motivom za to što se dogodilo.

    Posljedica događaja?

    Iseljavanje većine preostalih Talijana iz Istre, što je i bio cilj tadašnje vlasti.

    Događaj si spomenuo kao da se radi o nekom nesretnom slučaju, nespretnom i tragičnom spletu okolnosti, a ne 1946. godini kad se vlast još uvijek konsolidira, obračunava s klasnim neprijateljima i ostacima (etničkim i/ili ideološkim) ratnih protivnika te rigidno i nemilosrdno dovršava ratnu revoluciju (tad se još nije raskrstilo sa Staljinom, a rat je friško završio).

    Uglavnom, nije ovo tema i ne trebamo dalje, ali jbg kad si već iznio događaj i povezao s tekmom, no potpuno van konteksta teško da će ljudi imati jasniju sliku o čemu pričaš.

    Pa evo pokušah to malo pojasniti.
  • Hnlovac
    1k
    onda bih nažalost ušao previše u politiku i skroz skrenuo s nogometa

    Neki kažu da su namjerno detonirane mine, neki kažu slučajno, istina je negdje između iako Talijani definitvno imaju više motiva prozvati to namjernim masakrom, pgotovo jer je jedan osumnjiceni agent OZNe

    Ali da, uc ćemo previše u offtopic, samo je zanimljivo da nitko iz Pule to više ne spominje

    Samo je poanta da rijecani nakon ogromne tragedije u puli nisu htjeli odgoditi utakmicu, što je popriličnom govnarski potez
  • NORTE
    11.4k
    od kad je hrvatske lige, uz dinamo, samo su rijeka i magarad upali u skupine europskih natjecanja, magarad 2x, rijeka 4x.db-izbjeglica

    Dva puta igrali skupinu iz 32 pokušaja.

    30 puta ispali u kvalifikacijama.

    Hoće li netko od dnovinara konačno napisati da je propala familija zapravo nebitan mali klubić...

    Ni uvođenje trećerazredne konferencijske lige im ne pomaže.
  • Neki tip
    21.3k
    I dan danas nitko ne zna je li se to dogodilo slučajno ili namjerno i niti jedna strana nema dokaze kojima bi potvrdila svoju stranu priče

    Neki kažu da su namjerno detonirane mine, neki kažu slučajno, istina je negdje između
    Hnlovac

    Između "slučajno" i "namjerno" ne postoji sredina. ;)

    A povijesni događaji se ionako ne intepretiraju prema tome da neki kažu ovak, a neki onak, pa je istina napola.

    Nema veze, svakako ne želim spamati temu, samo sam htio dati kontekst spomenutom događaju pa nek zaključuje dalje tko što hoće.
  • Common Sense
    796
    Ne bi me čudilo da Livaja ovo ljeto ode. "Štufalo ih je", pritisak i atmosfera oko kluba je horor, čista shizofrenija. Momčad nazaduje, igrači nazaduju, i Livaja kao stožerni igrač je sve gori. Kad malo bolje razmislim, ne mogu se sjetiti igrača koji je dolaskom u Hajduk napredovao u karijeri.

    Stoga se rastanak meni čini kao logična odluka.
  • Nolifer
    8.1k
    Ja se ne bih danas cudio da ih i Varazdin mazne. Pa da euforija bude na maskimumu.
  • NitkoBitan
    17k
    Ja se ne bih danas cudio da ih i Varazdin mazne.Nolifer

    Mene bi cudilo da Hajduk danas pobjedi, a pogotovo rutinski sa par golova razlike. Varazdin je koliko toliko stabilna momcad.

    Nakupljena negativa i frustracije su trenutno na vrhuncu u Hajduku.

    Btw. jedno pitanje za one koji znaju... Kada HRT planira krenut sa prenosenjem HNLa (ako uopce)?
  • Jurki
    11.7k
    eh kad bi se jos i to desilo.. bilo bi jako lepo.
    Mozda bi Geppeto vec veceras moral loviti zadnji katamaran za Anconu da ga ova luda rulja ne zavitla prema Italiji..
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.