• The Undertaker
    5.5k

    S obzirom da sam prošao gomilu gradova po Hrvatskoj i Europi, imam neku iskustvenu podlogu za tvrdnju da je Zagreb prekrasan grad, u razini europskih gradova slične veličine. Za sve hrvatske gradove je space shuttle. S obzirom da mi je posao takav da sam relativno često u društvu stranaca, mogu ti reći da je i njihov dojam o Zagrebu jako pozitivan.
    Da može bolje, jasno da može. Spominjanje vrtića, škola, bolnica itd. u kontekstu gradnje stadiona je politikanstvo. Mislite da u Budimpešti, Beču, Minhenu itd nema potrebe za vrtićima, školama, bolnicama? Grad veličine Zagreba mora imati moderan nogometni stadion. Kao što mora imati operu, kazališta, koncertnu dvoranu, bazene, muzeje, itd...To je javna potreba i nekakav civilizacijski standard. I grad ga treba napraviti.
  • Kwedi
    3.8k
    Al postoji prioritet zar ne? Je li okej da Novi Zagreb nema bolnicu, a da se radi stadion?

    Je li stanovnicima istočnog dijela Novog Zagreba prioritet sanacija Jakuševca ili stadion?

    Javna potreba je bazen, k.dvorana, muzej, opera, kongresni centar jer time upravlja lokalna/državna vlast.
    Javna potreba nije stadion za privatni entitet kao što je nogometni klub. Bio bi da mu je Grad vlasnik ili barem ima udio u vlasništvu.

    Na koncu konca, klub koji ima pola milijarde kuna godišnje prihoda, valjda je u stanju sebi srediti stadion, a ne da mu mora Grad to napraviti?
  • The Undertaker
    5.5k

    Dinamo nije privatni entitet. Kud baš ti napraviš takvu grešku. Dinamo je javno dobro grada Zagreba a rekao bih i Hrvatske. Ne u pravnom smislu već suštinski. I grad se prema njemu treba tako odnositi. Osim toga, stadion je načelno za sve gradske klubove (ako Dinamo propadne, netko drugi će igrati tamo) a i za reprezentaciju. Ostale prigodne događaje neću spominjati.
  • Kwedi
    3.8k
    Govorimo strogo formalno pravno. Dinamo je vlasništvo njegovih članova. Ne moje matere, stranke MB365 ili nekog drugog.

    Suštinski je javno dobro i Agrokor jer svi smo ovisili o njemu pa se javnim novcima spašava firma u kojoj svako od nas troši.

    Je li ti draže imati još jedan most preko Save, bazen za klince ili staračke domove nego stadion - kaj misliš što je veća potreba na dnevnom, tjednom i godišnjem nivou?

    Ako ti fali xyz osnovnih potreba koji su faktori kvalitete života, a stadion nije jer je nogomet u tom kontekstu luksuz, odnosno dopuna dokolice - kaj je onda ustvari politikanstvo?

    Stadion koji nije rentabilan(poput Arene koja trideset godina cucla deset milja eura godišnje) ili npr novi metar tramvajske pruge koji nije napravljen od 1999.?
  • The Undertaker
    5.5k
    Sa proračunom od 10 milijardi kuna godišnje + Holding se može napraviti i pruga i bolnica i stadion.
    Kako stadion nije ekonomičan? Zanemarimo reprezentaciju i popratne sadržaje. Gledaj samo Dinamo i to onaj ekonomski dio.
    Bez novog stadiona nema LP koja Dinamu (hrvatskoj tvrtki) donosi direktno 25 mil eur godišnje, indirektno i više. Pa jedna od uloga države i grada i jest da potiče uspješne tvrtke jer, na kraju, i žive od poreza koji tvrtke i njihovi zaposlenici uplaćuju. Što misliš da europski gradovi ne pomažu svoje sportske klubove, ma koliko uspješni bili?
  • Kwedi
    3.8k
    Deset milijardi kuna godišnje nek napravi mostove, vrtiće, bazene, pruge, bolnice, a onda razgovaramo o potencijalnom financiranju.

    Pa Zagreb sad pomaže svoj sportski klub, zadnjih desetak godina 330 milijuna kuna. Treba uz to još dati?

    Koliko bi to trebalo novaca dati još Dinamu? Poticaj nekome da stane na noge ili da ga izvučeš iz govana ako ima smisla,al Dinamo mi nekako tu ne stoji loše, zar ne?

    Isto tak, ne znam da grad ili država uspješnim privatnim firmama rade pogone, hale da bi mogli proizvodit i zarađivat?

    Jel Grad financira izgradnju novog Lidla u Španskom?
  • Kwedi
    3.8k
    I kako to da nema LP bez novog stadiona?

    Pa zar Olmo igra na tribini ili na terenu?
  • Kwedi
    3.8k
    I ako Dinamo od 2006. godine do danas ima 3 milijarde kuna prihoda. Ne bi li trebao sam sebi osigurati stadion, a ne čekati kako će politički lelujati gradska skupština?
  • Tradicija bunta
    6.5k
    Nikad nisam razumio zašto nogometni navijači, a evo i ovdje na ovom forumu posvećenom nogometu i Dinamu prihvaćaju te populističke fraze o "prioritetima" i potrebi da se prvo napravi valjda doslovno sve što gradu realno i treba, od bolnica, spalionica, prometne infrastrukture i da ne nabrajam dalje.. PA TEK ONDA stadion, jedini objekt u gradu koji skoro na tjednoj bazi posjećuje najmanje nekoliko tisuća do nekoliko desetaka tisuća ljudi, a između ostalog i oni sami.

    Jel ta matra, taj perfidni spin koji su u javnu upotrebu plasirale određene političke opcije i struje toliko duboko ukorijenjen u svijest samih ljudi koji bi direktno imali i najveću nematerijalnu korist od izgradnje stadiona i rješavanja ovog pitanja.

    Pustimo sada na stranu činjenicu da su klub izmuzli njegovi zaposlenici i ljudi koji su na njegova čelna mjesta došli koristeći najviše blagoslov nekih političkih stranaka, ajmo pričat o tome da klub kao institucija, JEDINA u gradu koja okuplja toliki broj ljudi i s kojom se emocionalno poistovjećuju ljudi od Dubrovnika do Vancouvera je zadnja rupa na svirali i igra svoje utakmice na onakvoj ruini.

    Ne bune se ljudi ni izbliza toliko kad ih se pokrade na fontanama, na zamjenama zemljišta, uhljebljivanju i tristo drugih načina na koji im politika krade suzu iz oka, ali kada se spomene stadion uvijek te škole, te vrtići, te bolnice, te bazeni...
  • Tradicija bunta
    6.5k
    I ako Dinamo od 2006. godine do danas ima 3 milijarde kuna prihoda. Ne bi li trebao sam sebi osigurati stadion, a ne čekati kako će politički lelujati gradska skupština?Kwedi

    A može li klub gradit na stadionu koji je gradsko vlasništvo bez da to grad odobri?
    U čijem vlasništvu je zemljište na kojem je stadion?
  • Kwedi
    3.8k
    Nemre, nitko nema protiv da grad ustupi zemlju/nekretninu - bar nisam nigdje vidio.
  • Tradicija bunta
    6.5k
    A meni se čini da gradonačelnik ima. Možemo to svi tumačit na osnovu onoga što su govorili i klub i grad.
    Klub je u par navrata izlazio s tim da mu se da zemljište, a od ovih iz grada još nisam nigdje vidio da kažu, evo vam zemljište pa si radite sami.
  • xavier
    12.1k


    Stvarno misliš da je klub u nekom trenutku do sad ozbiljno želio izgraditi stadion svojim novcem ako mu grad da zemljište? Znamo dobro tko je sve ovo vrijeme na čelu kluba i cijelo im je vrijeme puno draži bio novac na off shore računima od betona koji ne možeš nikamo odnijeti.

    Grad (Bandić) pak već više od 15 godina priča o stadionu, ali priča i o podzemnoj željeznici, sveučilišnoj bolnici, tramvaju do zračne luke, žičari...i svi ti projekti su u otprilike istoj fazi.
  • Tradicija bunta
    6.5k
    Ma ne mislim, ali hipotetski govorim za neka bolja vremena... sve i da klub kao klub, ne mislim na ove sad, ima ozbiljnu namjeru (i novce jel) napravit stadion i zatraži zemljište od grada, dobio bi kiflu.

    To je preraslo u ozbiljno političko pitanje, a djelomično baš i zbog ovakvih spika o prioritetima nema političke volje da se u to ide.
  • deda
    32.8k
    Ja oću stadion. Boli me kita zavrtiće, škole, opere i muzeje. :cool:
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.