• kinfa95
    489
    mjera je jednako štetna za grad koliko i za ljude koji koriste mjeru
  • Ali
    2.2k

    Kinfa jeste vi korisnik mjere? Ja nisam, zaposlen sam sada vec preko 30g staza u privatnom sektoru bez kune prihoda iz grada.

    Mislim ta demagogija mindseta T.T. i slicne ekipe da oni bolje znaju sto je za nekog bolje ili gore, pa to vrijedja intelekt tih ljudi, mjeru je donijela neka gradska vlast i netko je na osnovu zadanih parametara zadovolji uvjete natjecaja i potpisao ugovor sa gradom. Ja neznam je li stetna ali ne zelim se ponasati staljinisticki i drugima govoriti sto im je bolje...
  • kinfa95
    489
    Nisam korisnik mjere i nikad nebi bio. Ne želim se raspravljati, al moram ti reć da smatram budalama one koji misle da je ta mjera ispravna
  • Ali
    2.2k

    Ti mozes misliti da je netko budala, to je tvoje demokratsko pravo.
    Ali nije demoratski, naprotiv reci nekome da je njegova odluka stetna po njega samog. Usput imas vise od 1.100 visoko obrazovanih korisnica/ka te mjere. A reci za vise od tisucu ljudi koji su u stanju bili zavriti falultet i poloziti ispite da su budale, nije bas pametna izjava...
  • Aggro
    627
    hm... a kako objašnjavaš stagnaciju 4. i 5. djeteta? Kako objašnjavaš smanjenje prvog u 2018.? Povećanje s 2013. na 2014.?

    Daj me naj me...

    Naravno da je demokratski od demokratski izabrane vladti reći da je gradska mjera štetna po nekog. Jer je to činjenica koja se temelji na tisuću i jednom faktoru. Nema apsolutno nikakvog dokaza da je mjera urodila ikakvim demografskim plodom. Dapače, grad je u razvoju, u njega se doseljavaju ljudi. Čak i da se rodilo 20 djece više, neka je, ali to nije razlog da se od nekog pravi invalida. Postoje razne politike kako se ljude može mamiti na još nekoliko djece i u niti jednoj kritičnoj poput osiguravanja vrtića, adekvatnih škola, dodataka, stambenih politika i sl. grad nije postupio. Zna se koji je razlog postupanja na ovaj način i to nema veze s nikakbom demografijom, osim onom predizbornom. Sve ostalo je demagogija.
  • Tundra
    693
    Nema apsolutno nikakvog dokaza da je mjera urodila ikakvim demografskim plodom.Aggro

    Kak to misliš? Statistika govori drugačije...
  • Aggro
    627
    ma koja to statistika govori drugačije?
  • Ali
    2.2k
    Aggro, vidim iz vaseg komentara analitiku i statistiku ili niste bili na takvim predavanjima ili ste prepisivali, ili je mozda kak je danas popularno Vam je mama pisala mail profesoru ;)
    Malo se salim, nemoj zamjeriti.

    Uglavnom nije ovo proizvodnja tablica proizvodnje cokolade u tonama, to je radjanje djece i jedino ispravno je usporedjiti prosjek prije i za vrijeme.
    Dakle za trece, cetvrto i peto dijete tablica kaze da su u periodu cetiri godine primjene mjere cca +25% vise nego cetiri godine prije.
    A ono sto mene brine je da se islo silom ukidati mjera koja evo ima nekakav plus u novorodjenoj djeci, a istovremeno se nije poduzelo nista kao alternativa.
    Nego onak, ja mogu kaj hocu i jos onda on top, kazes pa vi nemate pojma to je stetno za vas. A koja je alternativa.. pa nema

    I najgore je kaj bu ova tablica 2022-2026 imala pad od 20% na ovih 2012-2016...
    Ali koga briga, nek nas je manje, lakse ce se dobiti na izborima kad je manje ljudi
  • db-izbjeglica
    15.5k
    koja to statistika govori drugačije?Aggro

    Pa sam si napisao da se rodilo 20 djece više! :sweat:

    Mislim, mene boli ona stvar... Ako sadašnja vlast misli da je ta mjera donesena od strane bivše vlasti loša - OK, takvo što je sasvim legitimno. Međutim, ova ekipa čak ni to nije sposobna napraviti na legalan način, a to je predstavljeno kao jedan od udarnih poteza u preko godinu dana vlasti.

    Ljudi koji vode grad su nesposobni na toliko razina da to nisu istine. Pa jbt vidite li u gradu izostanak bilo kakvih radova redovitog održavanja? Zna se što se po gradu radi u ljetnim mjesecima dok su ljudi po godišnjim odmorima. Grad doslovno nema par kubika asfalta!

    Radi se samo ako pukne kakva cijev!
  • Aggro
    627
    Ne, nisam slušao statistiku.

    Ne postoji trend nikakav koji bio bio statistički značajan. Imaš 80ak rođenih više od 2014. do 2015. kad ne postoji mjera i kome to pripisujemo? Pa pad od 2019. na 2020. Previše je oscilacija i nepravilna distribucija rezultata. Kod 4. i 5. djeteta postoji stabilan rast od početka prikaza rezultata pa ni to nije nekakav pokazatelj učinka mjere. Uostalom, ima previše faktora koji utječu na ovo da bi to bio pokazatelj samo jedne mjere...a porast od 50 ili pad od 60 djece u gradu od 800 000 ljudi nije baš neki prediktor s kojim bi se trebali vodit dok s druge strane umirovljuje i onemogućuje rad roditeljima.
    Ovako se ne radi demografska politika. Ona je u potpunoj suprotnosti sa svim drugim društvenim aspektima i roditeljima, kao što sad vidimo, ne pruža nikakvu sigurnost. Sigurnost pružaju ulaganje, rast, zaposlenje, stambene politike, i sve to opet nije garancija da će ljudi odabrati više djece. Previše radno sposobnog stanovništva u Hrvatskoj ne radi ništa nego žive od proračuna.
  • Ali
    2.2k

    Decko ti ne da nisi slusao statistiku, nego si imatematiku preskakao... ili trolas i bacas dimne bombe...

    Trece dijete u obitelji je bio primarni target i cetiri godine primjene mjere u usporedbi na cetiri godine prije je u prosjeku 219 djece svake godine vise... u tom segmentu ... dakle 4x219 = 879 djece vise nego prije mjere. A ti pises o 60 djece.
    Na ovakav mortalitet u drzavi, ja bih rekao brabi za te roditelje i Hvala vam, koliko je njih u mjeri neznam ali to je buducnost naseg Grada i nase Hrvatske...
    E sad umjesto ukidanja necega sto je 1,5% prorarcuna, dajte neke mjere za prvo dijete koje ce dovesti da i taj segment poraste... i tako segment po segment promisljati traziti rjesenja.
    A ne reci vi ste budale kaj ste ostali doma i odgajali djecu, a kljucni problem je kaj kao nacija imamo negativni natalitet.
    Ako pak ima bolji model kak da popravimo natalitet, neka ponudi alternativu... a ne, samo aj bok, glupi ste...

    Ispada da branim nesto, napomimjem ja samo volim misliti svokom glavom i volim brojke , a one mi lazu nes drugo od onog kaj mantra T.T. i ekipa...

    Tak je i za Pripuza prical da je u talu sa Bandicem, da je preskup... i kaj sad sad i on radi sa cezarom, jel i on u talu.. i tak dalje i tak dalje...
  • The Undertaker
    5.5k
    Svaka mjera za koju se potroši ovoliko love će dati neke rezultate. Nije to u pitanju. Pitanje je da li se ta lova može puno korisnije upotrijebiti. Koliko vidim, ukupan broj novorođenih je pao tako da je logičnije pare utući na povećanje na prvom i drugom djetetu jer je tu najveći "prinos". Nisam stručnjak ali za tu populaciju su bitniji vrtići, stambeno pitanje itd...
  • Tundra
    693
    ma koja to statistika govori drugačije?Aggro

    Povećanje rađanja trećeg djeteta od kad je uvedena mjera je 30 %
  • Nino Bule
    13.9k
    Da nema nikakvog utjecaja to bi mozda najgora mjera u povijesti grada bila. Radi se 500 mil kuna, ne znam kako je kolega gore dosao da se radi o 1.5 posto proracuna. Jos treba uzet u obzir da su ogroman dio proracuna place u skolama, vrticima, itd, dakle velik dio proracuna u startu otpisat kao vec potrosen. Na ostatak proracuna da se 500 mil kuna trosi na 5000 obitelji je sramota.
    Ovi nesposobnjakovici su takav cirkus oko ukidanja te mjere napravili da se bojim da ce ostat trajno mjera.
  • Mali dioničar
    15.5k
    Da se toliko radi na natalitetu koliko se raspravlja, ne bi se trebalo raspravljati.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.