• Neki tip
    21.3k
    a zašto moraš?

    Pa cjepivo nas štiti od toga. Ili ne?

    Od raka nas ne štiti ništa. Osim pravovremenog pregleda. Koji se ne obavljaju.

    Zašto? Jer su svi na covid odjelu.

    Zašto?

    Jer je puno necijepljenih, navodno zato (mada prema Capakovim riječima baš i ne ispada tako).

    Pa tko im brani da se cijepe?

    Pa nitko. Ok, zbog čega imaju prioritet u zbrinjavanju pred onkološkim i drugim bolesnicima?

    Brutalan sam? Pa brutalno je nelogičan i odgovor na ovu sad već dvogodišnju krizu. I brutalne će biti posljedice po razno razne bolesnike koji ne dobivaju adekvatnu skrb.

    Koje je rješenje? Je li to da se svi cijepe? Hoćemo li dostići kolektivni imunitet i sačuvati zdravstveni sustav ako se svi cijepe?

    Ako da, nek uvedu obvezno cijepljenje.

    Da se razumijemo, uopće nisam za to. Smiješno mi je kako isti ljudi, doslovno isti bubnjaju o pravu na svoje tijelo i izbor kad je u pitanju medicinsko uklanjanje fetusa, ali nemaju nikakve dvojbe oko toga da bi se "svi morali cijepiti".

    Govorim o tome da se moraju početi donositi odluke, a ne apelirati, kumiti, moliti, prijetiti.

    Svatko tko se ne želi cijepiti donosi svjesnu odluku o vlastitom riziku. Je li mu rizičnije zaraziti se (nije osobito rizično) ili cijepiti se (ni to nije osobito rizično).

    I kad tu odluku donese, za nju odgovara. Kao i za sve odluke u životu.

    Pa šta je država, mater djetetu?

    Da rezimiram. Ako cjepivo štiti i spašava (nas, bližnje, sustav) i oni koji su ga mogli uzeti - nisu, onda oni sigurno ne mogu biti prioritet zdravstvenog sustava zbog kojeg sve drugo stoji.

    Ako nisi spreman donijeti takvu brutalnu odluku, onda donesi onu o obveznom cijepljenju pa zastiti one koji se, eto, ne žele ili ne znaju sami zaštititi (država mater).

    Ako cjepivo nije čarobno rješenje i stvar je matematike (cost-benefit), onda pusti da ljudi sami odluče o tome, jer se radi o njihovom zdravlju i tijelu.

    Ne braniš pušenje, alkohol ni šećer, ali cijela zemlja stoji jer postoji virus zbog kojeg ogromnom broju ljudi nije niš, a za preostale postoji preventivno rješenje?

    Meni to ne drži vodu.
  • The Undertaker
    5.2k
    Sad bi ti lakonski odgovor bio da rješavaju, cijepljenjem i lockdown-om. Lako je napraviti bolnicu. To u principu i ne treba jer mi mjesta u bolnicama kao zgradama i krevetima imamo. Samo nemamo ljudi koji to mogu i znaju raditi. Covid odjeli su ''pojeli'' sve anesteziologe, sestre i specijaliste. Pa rekla ti je neki dan ona iz Hubola da su prošlu zimu slali ginekologe na covid odjele. Naše zdravstvo je bilo u kolapsu i prije pandemije a sad je doslovno na aparatima.
  • The Undertaker
    5.2k
    Razumijem o čemu pričaš, samo, kad dovedu pacijenta u kritičnom stanju što ćeš s njim? Pitati ga da li je cijepljen pa ako nije vozi ga doma? To je ubistvo.
    MI još nismo bili u takvoj situaciji ali Srbija jest lani. Doslovno si trebao jako dobru vezu ili biti na izdisaju da bi dobio mjesto u bolnici.
  • Neki tip
    21.3k
    Ma znam, dovodim stvar do apsurda radi poante koju si, siguran sam, shvatio.

    Jer ak ćemo dalje, nije li ubojstvo i ova situacija - napipala si kvržicu? Jedna dojka ti je već odstranjena? A jebiga, puni smo, znaš covid i to, odi doma i javi se u srpnju, tad nema korone.
  • db-izbjeglica
    15.4k
    Za početak bi država trebala prestati trpati ljude u isti koš. Ako pričamo o postotku cijepljenih, problem u ovoj priči nije necijepljena jedinka od 28 godina, već ona od 78 godina. barem po nama dostupnim poacima. Evo, ja sam uvjeren da će i danas prosjek godina preminulih biti min 75. Sad će netko reći - nije poanta u preminulima, nego u opterećenosti zdravstvenog sustava - OK, mislite li da ne postoji korelacija između prosjeka godina preminulih i prosjeka godina hospitaliziranih? jel moguće da mahom umiru ljudi preko 70 godina, a da je prosjek hospitaliziranih 50 godina?

    Ne znam zašto uopće pokušavaju uvjeriti mlađu populaciju da je to opasno za njih. Evo, ja sam mlad čovjek, imam širok krug prijatelja, poznanika, kolega mojih godina, hrpa ih je imala tu bolest, nikom nije bilo apsolutno ništa, u najgorem slučaju manifestiralo im se kao malo jača prehlada/gripa/viroza kakvu su već imali barem nekoliko puta u životu. Neki su to preživjeli kao običnu prehladu, a određeni dio nije imao apsolutno nikakve simptome. Na kraju krajeva, možda sam i ja to imao, službeno nemam papir, možda sam bio asimptomatski, bio sam par puta u ovom periodu bolesnjikav, nisam se obraćao liječniku, prohodao to u par dana.

    Jednostavno ne možeš očekivati da će ti ta populacija konstantno dolaziti po nove doze cjepiva, a sve zbog bolesti koja im vrlo vjerojatno ne može ništa i ljudi to vide naočigled. Možeš ih nagovoriti ove godine (kao mene), dogodine već puno teže...trajanje covid putovnice je kratko i vrijeme proleti. Pogotovo ne možeš očekivati od te populacije da se cijepe i onda se još suzdržavaju od društvenog života. Štoviše... Po mom nestručnom mišljenju čak je i bolje za mlade ljude, koji su nosioci društva i njegove budućnosti, da steknu prirodni imunitet na taj virus, jer iskorijeniti ga nećemo.

    Najmanje što treba su restriktivne metode poput zabrana ulaska u JAVNE SERVISE i slično. Cijepljene i necijepljene osobe financiraju policiju, ne znam jel uopće zakonito nekome zabraniti ulaz u bilo što, a kamoli u policijsku postaju da bi produžio osobnu ili putovnicu. Ako ovdje ima pravnika, postoji li pravna osnova za to? To je vrlo sklizav teren. ako država može nekoj osobi zabraniti da uđe u policijsku postaju, zašto neki frizerski salon ne bi zabranio ulazak cijepljenim osobama...ili romima, srbima, crncima, navijačima dinama, zagrepčanima, dalmatincima, slavoncima, hercegovcima.

    Na kraju krajeva, ako je vladajuća garnitura toliko uvjerena da je cijepljenje 100% populacije izlaz iz ove situacije, onda moraju stati iza toga. Donijeti odluku o obveznom cijepljenju, jasno i glasno, ja andrej plenković i moja vlada donijeli smo odluku i stojimo iza nje, ukoliko se naša odluka ne pokaže ispravnom mi ćemo prihvatiti odgovornost i odstupiti, ovo traje previše vremena i moramo napraviti taj korak. Država prihvaća i obvezu snošenja posljedica potencijalnih nuspojava, kojih neće biti puno (jer realno - 99% neće) iako su sva cjepiva označena crnim trokutom. Ako treba osobno ću se doći ispričati obitelji osoba koje preminu zbog cjepiva ili budu imali ozbiljne komplikacije.To je po meni pošteno i odgovorno, a ne praktički prisiljavati ljude na to, a istovremeno odbijati prihvatiti odgovornost. Prost narod bi rekao da je to šupčinski...


    još jedan primjer grotesknosti sustava

    sustav - misli na druge, cijepi se!

    građani: OK evo nas, neradni je dan, preko tjedna ne stignemo...

    opet sustav: ne može, radimo samo do podne!
  • Mali dioničar
    15.2k
    opet sustav: ne može, radimo samo do podne!db-izbjeglica

    Kak nisi već po radnom vremenu kafića, restorana i noćnih klubova shvatio da virus gleda na sat.

    I sad kad se pomaknulo računanje vremena virus se isto tako adaptirao. U Americi su ovaj vikend pomicali sat, a mi prošli vikend jer je WHO rekao da će na taj način virus biti nadmudren.
  • Jaro
    7.3k
    nisu racunali da ce bit takva panika jbg... ekipa kaj tam radi, takodjer ima pravo na radno vrijeme jbg. Al evo, Zg uvodi 8 mjesta od utorka na kojima ce se cijepljenje odradjivati popodne i rastrkani su po kvartovima...

    Al, ostatak si u pravu, kampanja od prvog dana je trebala biti usmjerena na starije i ugrozene, a mi ostali kak se ulovi, a ne da ti vise od pola ovih 60 plus nije cijepljeno, a ti jebes ove od 20, 30, 40 i 50 god...
    A bolnice i mrtvacnice pune ovi prvi, pa opet ovi drugi,bilo cjepljeni ili necjepljeni bivaju uskraceni za medicinsku uslugu...
  • Neki tip
    21.3k
    vise od pola ovih 60 plus nije cijepljeno, a ti jebes ove od 20, 30, 40 i 50 god...Jaro

    Da su barem samo na tome. Svako malo se zapjeva mantra o potrebi cijepljenja djece i tinejdžera!?

    Zašto, pobogu!? Sebe ne trebaju štititi od virusa, tu se svi slažu.

    Ok, koga onda?

    Starije, njima prenose.

    Dobro, nisu li ti stariji zaštićeni cijepljenjem? I nije li dokazano da i cijepljeni prenose, ali su "zaštićeni od težih oblika bolesti"?

    Jesu, znate, ali samo ih se 50, 55 ili 60 % cijepilo.

    Ok, i onda je rješenje da cijepiš klinčadiju da bi štitili starije, a ne te starije koji se neće cijepiti i koje štitiš cijepljenjem mlađih!? :yikes:

    Ludilo.
  • db-izbjeglica
    15.4k
    nisu racunali da ce bit takva panika jbg... ekipa kaj tam radi, takodjer ima pravo na radno vrijeme jbg. Al evo, Zg uvodi 8 mjesta od utorka na kojima ce se cijepljenje odradjivati popodne i rastrkani su po kvartovima...Jaro

    pa ima i ekipa koja radi po supermarketima pravo na radno vrijeme pa rade do 6 navečer, a ovi u trgovačkim centrima i do 21h.

    pandemija je, na sva zvona se poziva ljude da se cijepe, ljudi dođu...sorry, al radimo do 12. :sweat:
  • Aggro
    626
    S čim se sve ekipa puca po Zagrebu, cjepivo nam je odavno najmanji problem. Brineš se da te truju? Prestani jesti, piti, pušiti, voziti auto, uzimati droge, gledat tv u kauču...
  • masacusec
    3.5k
    Grize nas krokodil, a bojimo se komarca...
  • Neki tip
    21.3k
    Još jedan primjer lošeg, zbunjujućeg, prema javnosti nekorektnog komuniciranja, komuniciranja koje definitivno ne potiče povjerenje u sustav je ovo današnje naglašavanje da mi "zapravo ne znamo koliki je točan broj zaraženih, jer smo na granici mogućeg testiranja" te možemo pretpostaviti da je zaraženih zapravo puno više..

    Time žele poručiti da je virus "svuda oko nas", toliko ga ima da ga pobrojati (testirati) ne možemo.. Nadajuć se pritom da će to ljude ustrašiti, "uozbiljiti" i potaknuti na cijepljenje.

    Kod dijela to i postižu, no ako se malo razmisli, onda se postavlja pitanje - ako su "stvarne brojke" zapravo veće, nije li onda udio teško oboljelih još manji? Nije li opasnost za najveći dio ljudi još manja?

    I da, naravno da u apsolutnim brojkama to može značiti kolaps zdravstvenog sustava, ali ako to želiš spriječiti, onda valjda komuniciraš jasno i iskreno, zadobijaš povjerenje i vodiš kroz krizu.

    Ne zastrašuješ, ne nagađaš i ne lažeš.

    Za 2, 3 mjeseca, kad brojke budu manje, pričat će se o smrtnosti covida. Neki će tada podsjetiti na to da se govorilo kako su "brojke zapravo puno veće, samo što nismo mogli testirati" kako je službeno komunicirano.. što znači i da je smrtnost onda manja, zar ne?

    Dežurni paničari tad će govoriti - a ne, ne, pa ne možemo pogađati. Vodimo se samo službenim brojkama, samo testiranima.

    Zicer.
  • flexXy
    2.3k

    Ono sto je jos nejasnije je da ako smo na maksimumu kapaciteta za testiranje kako se planira od 15.11.provoditi testiranje za 40% javnih i drzavnih sluzbenika kojima ce trebat covid potvrda za dolazak na posao. Tu se radi po meni oko 100k ljudi za testirat dnevno, ako ne i vise. Tko ce to provodit i zasto se onda i sad ne testira veci broj ljudi kako bi se brze identificirali oboljeli i smanjio broj zaraza?
  • Jaro
    7.3k
    mislom da je zbog toga i najavio ukidanje potvrda za testirane. Nit imaju testova, nit kapaciteta da ih se toliko odradjuje....
    Ugl, jos jedan potez ukrivo...
  • NitkoBitan
    17.2k
    https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=4499627586800421&id=570277409735478 Evo kaj se dogodi kada dnovinari slucajno nalete na obrazovanog sugovornika. Cisto sumnjam da ce ovaj "razgovor" zavrsit u mainstream medijima.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.