• serbus
    4.1k
    Ne mogu vjerovati da ih netko ne upita kako je moguće da s 50% procijepljene populacije i nakon pola milijuna službeno potvrđenih slučajeva imamo gore brojke nego sa 0% procijepljene populacije u isto vrijeme prošle godine, a mjere su praktički iste. Što tu ne štima?db-izbjeglica

    Odlično pitanje.
  • masacusec
    3.5k
    S oružjem u ruci puno si bahatiji i kurčiš se...tak je i s cjepivom....ljudi su se cijepili i misle si da se ništa više nemre zakačiti na njih...cjepivo masama ljudi daje lažno samopouzdanje da su imuni na sve i svašta te se pritom ne paze nimalo!
  • db-izbjeglica
    15.4k
    pa tko bi rekao, ako netko prodaje i zarađuje ogromnu lovu prodajom tih cjepiva, ako se država svim silama zalaže za što veću procijepljenost i uvjerava da je to jedini izlaz, što bi ljudi trebali?
    cijepiti se i otići u samoizolaciju? čemu se onda uopće cijepiti?

    sorry, al trenutnu situaciju uopće nije preteško konstatirati....cjepiva su poprilično neučikovita, iako su pri njihovom izlasku "na tržište" svi govorili kako imaju ogromnu učikovitost (ja prvi sam nasjeo), na tim cjepivima određene grupacije zarađuju masnu lovu, a države (uz svekoliku pomoć propagandnih medija) praktički tjeraju ljude (od kojih većina uopće nije značajno ugrožena tom bolešću) na cijepljenje.

    ovo sve skupa bi u budućnosti moglo postati predmet brojnih sudskih sporova.
    farmaceutske kompanije su prilikom prodaje cjepiva tvrdile ogromnu učikovitost sprečavanja zaraze, a hospitalizacije i smrtnost su trebale biti razina statističke pogreške. kako stvari stoje, to je bila čista laž, obmana...slučajna ili ne, sasvim svejedno. ako je slučajno, mogl bi vratiti lovu koju su zaradili...barem dio.
  • Aggro
    626
    Ja ne mogu reć da sam iznenađen ni sa sustavom, niti s ljudima.
    Ljudi izuzetno malo vjeruju u institucije. I s razlogom. Sadašnja vlada je imala priliku zadržati fokus i umirivati ljude jasnom komunikacijom, ali su to propustili. Što reći, imaš većinu doktora koji su upoznati s problemom, ti si stavio svoje stranačke podobnike da ti vode pandemijsku situaciju jer su poslušni. Beroš je imao ogromnu potporu kad je istupao kao doktor, kad je komunicirao kao doktor. Kad je počeo palamudit i kandidirao se na izborima i to ispred HDZa, palo je u vodu sve što je do sad rekao...
  • Mulec86
    394
    Ljudi su izgubili kolektivni kvalitetni bunt. Misljenja sam da ce se prije svi sagnut pred mjerama i prisili nego reagirati .Volio bih da nisam u pravu ,ali jednostavno velika vecina ljudi nema povjerenja u efikasnost "izlaska na ulicu".
  • Aggro
    626
    Mislim da je za pravilno shvaćanje ove situacije bitno razumijeti da virus hibridizira. On ne može ostati u istom obliku cijelo vrijeme jer bi ga u tom slučaju procjepljenost skršila. Dakle, virus mutira i time je normalno da se i cjepivo mora nadograđivati. Po meni je to odgovor na tvoje prethodno pitanje. Zato pogađa isto populaciju ove i prošle godine. Na kraju krajeva, to se uopće ne razlikuje od bilo koje druge virusne infekcije.
  • db-izbjeglica
    15.4k
    preporuke WHO-a za pfizerovo cjepivo

    znači, nije ovo baba manda s placa, ovo je WHO koji objavi dokument koji na doslovno prvoj stranici kaže da je učikovitost cjepiva 95%. sam pfizer tvrdi da je to učikovitost cjepiva. na kraju ispadne da je učikovitost cjepiva oko 60% sa tendencijom pada na još niže postotke, a oni zaradili doslovno milijarde. to je školski primjer prevare!
  • marcio amoroso
    36.4k

    Za Pfizer švabe pišu da je 90 posto učinkovit protiv teškog oblika korone i 75 posto protiv općenitog oblika zaraze. Meni osobno je to itekako dovoljno da se cijepim.
    Nekih 118 tisuća od 55 milijuna je dobilo koronu iako se cijepilo (ja sam među njima), ali je to mizeran postotak od 0,21 posto.
  • Baneki
    745


    A koliko je dobilo koronu prošle godine kad nije tih 55 milijuna bilo cijepljeno? Isto tako mali postotak. Zato se razlikuje relativna učinkovitost i apsolutna koja je manja od dva posto. Jednostavno neki se neće zaraziti bez obzira jesu li cijepljeni ili ne.
  • marcio amoroso
    36.4k

    U mom krugu su se svi zarazili. Od 20 najbližih ljudi se zarazilo 17. Tako da mislim da će se doslovno svi prije ili kasnije zaraziti.
    Mene osobno briga hoće li se netko cijepiti ili ne. Zadnje što mi pada napamet je nekoga nagovarati, ali dati za argument protiv cijepljenja da cjepivo nije 100 posto učinkovito mi je smiješno.

    To kao da se vani puca i daju ti odijelo koje je 75 posto sigurno da je metak neprobojan, a ti kažeš neću jer nije 100 posto, idem u trenerci ratovati.
  • Neki tip
    21.3k
    To kao da se vani puca i daju ti odijelo koje je 75 posto sigurno da je metak neprobojan, a ti kažeš neću jer nije 100 posto, idem u trenerci ratovati.marcio amoroso

    Usporedba bi držala vodu, kad bi korona bila kao metci - smrtonosna za sve.

    Ovako imamo bolest koja i bez cijepljenja za veliku većinu ljudi ne predstavlja nikakvu opasnost, cijepljenjem dokazano ne štite druge (kao što se u početku govorilo i zbog čega su se mnogi cijepili), a sebe štite taman do te mjere da se sad priča kako smo se mi cijepljeni (da, mi, cijepljen sam i iz te perspektive pišem) eto opustili pa trebamo i dalje nositi maske, držati razmak i bla bla..

    Mislim, prema brojkama očito i "trebamo", ali što to onda govori o učinkovitosti cjepiva?

    I koga sad štitimo? Sad kad superduper zaštićujućeg i spasonosnog cjepiva ima više nego dovoljno i može ga uzeti tko god hoće? Necijepljene? Pa to je ko da od duhanskog dima štitim pušače. Njihov izbor, njihova stvar.

    Meni je logično da se ovo završi. Cijepio se tko je htio, preboljeli su mnogi (i u toj sam skupini), čime se sad bavimo? Jel cjepivo valja? Valja, kažu. Pa ak valja kakve veze moje "opuštanje" ima? Pa kaj nije svrha cjepiva upravo da se mogu opustiti? Da možemo dalje normalno živjeti?

    Ako pak nije tako, onda nikad, ali nikad neće nagovoriti ove preostale da se cijepe. Pa zašto bi, zbog čega i zbog koga? Za sebe se ne boje. Oni koji su ugroženi imaju se priliku zaštititi, u čemu je i dalje problem?

    Koga sad to virus napada i ugrožava?

    Da se razumijemo, cjepivo i cijepljenje kao takvo doživljavam jednim od najvećih medicinskih dostignuća.

    Da ne vjerujem sustavu, ne bih zeleno na semaforu čekao. Ne bih porez plaćao, ne bih dijete u školu slao.

    Da mislim da me netko truje, iz istog tog sustava, ne bih i dalje bio tu, već u 3pm, naoružan do zuba, spremao se za Sudnji dan. :)

    Međutim, ono što želim reći je da nabavkom dovoljno cjepiva u zapadnom svijetu ovo treba završiti.

    Pod pretpostavkom da cjepivo adekvatno djeluje.

    Ako ne djeluje, a njime (ovog ili onog proizvođača) je cijepljena poneka milijarda ljudi, onda imamo malo veći problem od covida.
  • The Undertaker
    5.3k
    I kako riješiti problem punih bolnica i obustave ostalih operacija jer sve ljudske kapacitete moraš poslati na covid odjele?
  • NitkoBitan
    17.2k
    Pa ministar Maric je rekao da se na pandemiju potrosilo 40 milijardi, od toga 2 milijarde na testove, i jos par milijardi na zdravstvo (ocito na saniranje dugova). Para ocito ima, neka rijese problem. Za vlastitu nesposobnost krive necijepljene. Srbija je u par mjeseci izgradila bolnicu za iskljucivo covid bolesnike, SRBIJA. Mi trošimo više od 5 milijuna kuna dnevno samo na PCR testove, a gdje su tu još testovi kaj je drzava uvela za sve necijepljene drzavne i javne sluzbenike... umjesto maltretiranja vlastitog stanovnistva neka se taj novac potrosi u unaprijedenje zdravstva, povecanje placa medicinskog osoblja itd.
  • Mali dioničar
    15.2k
    Ova tema je dosta banalizirana kroz raspravu o cijepljenju. Volio bih malo proširiti raspravu na ekonomske i društvene teme. Evo gledam koja su poduzeća profitirala od cijele situacije. Jasno, tu su razno razni Zoomovi, internet provideri, streaming servisi kao očigledni dobitnici.

    Meni kod nas u oko upada Atlantic grupa čiji rezultati za 2021. će biti bolji nego oni iz 2019. Znači, koji su njihovi brendovi? Cocta, Bakina tajna, Donat MG, (čokoladna) Bananica, dva brenda kave, Cedevita, Argeta i Smoki. Svi ih vjerojatno konzumiramo iako se sve redom radi o teškom smeću osim možda Donata. U biti Donat ti treba kad se preždereš paštete ili smokija ili čokoladnih banana tako da je ponuda komplementarna. S druge strane, imaju ako se ne varam 96 poslovnica Farmacie.

    U ovoj situaciji je stvoren "perfect storm" za Tedeschija. Naravno da ne mislim da je pandemija napravljena za njega nego da je ovakav tip poduzeća savršeno pozicioniran za situaciju. Medijska histerija te tjera da ostaneš u kući, da ždereš taj "comfort food" i onda posljedice rješavaš odlazeći u ljekarnu. Kad smo konkretno kod Farmacie, primam oklade da će nakon Možemo histerije kak je Grad Zagreb u teškoj banani upravo Farmacia odnosno Atlantic grupa kupiti Gradske ljekarne.

    to je prvi tektonski poremećaj koji naslućujem;

    1. Udio malih poduzetnika će se smanjivati u odnosu na ulogu korporacija. Recimo obiteljske ljekarne će zamijeniti razne korporativne Farmacie kao što tu ulogu u SAD-u obavlja CVS. Nešto poput DM samo sa puno širim asortimanom. Uđeš unutra, kupiš si zvakače, pivu, cijepiš se i uzmeš lijek protiv visokog tlaka.

    2. Big brother vezan za kartično plaćanje i tranzicija prema nestanku gotovog novca

    U principu je pozitivno i za male poduzetnike da ekipa plaća karticama jer je naknada koju plaćaju kartičarima vjerojatno manja od iznosa koji zaposlenik tipa konobar u birtiji ili djelatnik na kiosku može pokrasti vlasniku ako se sve plaća gotovinom. S druge strane, vjerojatno će neke usluge poskupiti jer da svaki put kod frizera ili na nogometnom terminu ili u autopraoni platiš karticom, oni će sve kaj inače zarade operirajući gotovinom i ne prijavljujući taj prihod u novonastaloj situaciji prebaciti na kupca dodajući PDV na uslugu. Tu je i gubitak privatnosti jer banke i države će fakat imati na dlanu di si bio i kaj si radio.

    3. lošija stopa samozapošljavanja i zapošljavanja od strane poduzetnika

    Ako je netko recimo htio otvoriti restoran, sigurno će sada dvaput razmisliti. Zamisli uđeš u takvu investiciju i onda ti država zabrani rad totalno ili ti ograniči mušterije uvjetovanjem potvrda. Isto vrijedi recimo za prijevoz autobusom. Kupiš autobus za neki iznos i staviš u biznis plan da ćeš imati 50 putnika po vožnji i onda država veli da možeš 25. A cijena benzina u međuvremenu ode gore dvaput. Ja sam osobno samozaposlen, ali ne mislim imati zaposlenike nego sve outsourcati. Recimo unajmiš ured, plaćaš rentu, dođe pandemija i onda ekipa krene raditi od doma. I onda sve one propise po Zakonu o radu od razine rasvjete, specifikacije radnog mjesta samo čekam da prebace da poslodavac to mora omogućiti zaposleniku i doma.

    4. ponižavanje servisnih radnika

    Zbilja mi je glupo da zaposlenici moraju nositi maske. Žao mi je teta u dućanima, a posebno mi se glupo osjećam u bircu ili restoranu. Znači ako sam došao van jesti i(li) piti onda uzimam rizik na sebe jer sam svjestan da je tu hranu spremao neki kuhar za kojeg sumnjam da u kuhinji nosi masku, da je iz tih tanjura još netko tog dana jeo i iz tih čaša pio. I sad ljudi koji jedu i piju jasno nemaju maske, a ovi jadnici uzimaju narudžbe, nose i poslužuju s masketinama na faci.

    Ima toga još kaj će mi pasti na pamet, htio sam skrenuti temu sa dosta izlizanog stava o cijepljenju, u našoj anketi je i tak i tak dvije trećine ljudi reklo da im je cijepni status ostalih nebitan.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.