• Common Sense
    796
    Podatke u transfermarktu unosi nekoliko nogometnih entuzijasta, obični ljudi koji prate nogomet i određene lige poput nas ovdje na forumu. Podatke za HR unosi izvjesni "stodra", koliko me sjećanje služi čovjek živi u Njemačkoj i igrao je niželigaški nogomet. Bio je aktivan i na sportnet forumu jedno vrijeme, ne znam je li i sada.

    Dakle, svi podaci na transfermarktu kao i cijene igrača su paušalno određene, nemaju uporište i često nemaju veze sa sportskom, nogometnom, poslovnom ni životnom logikom. Isto vrijedi i za te postoke za eventualni transfer.
  • xavier
    12k
    Dakle, svi podaci na transfermarktu kao i cijene igrača su paušalno određene, nemaju uporište i često nemaju veze sa sportskom, nogometnom, poslovnom ni životnom logikom. Isto vrijedi i za te postoke za eventualni transfer.Common Sense

    Potpuno jasno, napokon, i sam sam više puta pisao ovo isto.

    No prilično sam siguran da ne unose ručno postotke vjerojatnosti odlaska igrača u neki klub nego to naravno odrađuje algoritam. Poanta mog upisa je bila da tom algoritmu nedostaje parametar da zbroj svih vjerojatnosti ne smije biti veći od 100%.
  • Orc123
    7.8k
    A sta tek reci kad igrac potpise za taj klub, a postotak da odlazi u taj klub mu bude oko 70%? :lol:
  • Common Sense
    796
    Da, mnogi ljudi to ne znaju. Čuo sam čak da neki misle da su ljudi iz kluba ti koji upisuju i mijenjaju podatke iz transfermarkta.

    Evo jedne anegdnote vezano za transfermarkt. Sjećate li se Carlosa, Brazilca koji je igrao za nas 2-3 godine na poziciji stopera, lijevog beka? Govorili su svojedobno da je on jedini Brazilac koji ne zna igrati nogomet.

    Eh, pa Carlos je imao veliku želju prijeći iz Dinama u Manchester United, čak je objavljeno i par članaka po novinama i portalima vezano za to. Na transfermarku je pisalo kako je šansa za taj transfer 50%. Ja sam se sezao da Carlos 100% bi, ali Alex Ferguson 100% ne bi. Pa su onda stavili da je šansa 50-50 :D
  • xavier
    12k


    Da se razumijemo, svaka čast ekipi koja je to pokrenula i vodi stranicu s obzirom da se radi o stvarno ogromnoj bazi podataka i sve je jako dobro posloženo. TM je odlična stvar.

    No problem je što ga velik dio ljudi i novinara uzima kao nekakve, ne znam ni sam, "službene podatke" i onda se javljaju tekstovi o tome kako je netko prodan "ispod ili iznad tržišne vrijednosti" kao da je TM službena burza, a ne samo stranica na kojoj ekipa entuzijasta stavlja svoje procjene.
  • maddaddam
    2.9k
    Daleko su oni danas od puke skupine entuzijasta.
    Uspjeli su valorizirati početnu ideju, i više manje se uzimaju za relevantne.

    No vide se i manjkavosti na dnevnoj bazi, ali to valjda tako treba biti.
  • Bosskovitz
    11.7k
    Na transfermarku samo treba odvojiti procjene igrača, koje su dosta kompleksne i daju generalno vrlo dobru predodžbu vrijednosti igrača, od tih glasina tko bi gdje mogao prijeći jer se one baziraju na glupom algoritmu koji je tu samo da bi dizao engagement. Jako neozbiljno za generalno ozbiljnu stranicu s vrhunskom bazom podataka.
  • Zagi
    7.6k
    procjene igrača, koje su dosta kompleksne i daju generalno vrlo dobru predodžbu vrijednosti igrača,Bosskovitz

    Na temelju čega to tvrdiš?
  • Bosskovitz
    11.7k


    Na temelju relativno dugotrajnog praćenja rada stranice. Radi se o vrlo nezahvalnom poslu gdje ti pogađaš koliko bi neki igrač mogao vrijediti i tu je preciznost vrlo relativna, ali ja sam zadovoljan njihovim generalnim procjenama, imaju smisla. Naravno da možeš sad izvući 100 primjera krivih procjena, i ja sam ovdje znao komentirati da se ne slažem s procjenama nekih naših igrača u odnosu na neke druge naše igrače, ali kažem - radi se o prilično nezahvalnom poslu.
  • Zagi
    7.6k
    Znači osobni dojam, ok.
    Moj je da je TM vrlo dobra baza podataka sa nekim greškama, a te vrijednosti i transferi su tamo samo da dižu engagement (vrlo uspješno, ne vjerujem da bi TM bio blizu svoje trenutne popularnosti bez tih cijena).

    Same cijene upisuje Stodra i kao sa svakom ljudskom procjenom, neke su pogođene dok su neke poprilično smiješne.

    E sada, koliko su relevantne? Znam da je bila priča da je Mišković bio ljut na Stodru je su riječki igrači bili slabo valorizirani (prije dvije sezone odprilike) što bi (ukoliko je priča istinita) značilo da ipak donekle jesu. No to mi je ipak teško za vjerovati u poslu gdje se vrti toliko love.
    Opet, veliki dio djelatnika oko transfera su glorificirani polu-mafijaši pa nikada ne znaš.
  • Marcinko
    595
    Nikakvi algoritmi ne rade procjene na TM ni cijena ni transfera ni iznosa za transfere, sve je to ručno.

    Uglavnom za svaku ligu ili područje postoje osobe(za lige u našem okruženju to je jedna osoba, znači jedna za HNL, jedna za BiH, jedna za Slo... Za ove lige5 ne znam)koje su ovlaštene od TMa za neku vrstu moderiranja, svatko se može ulogirati tamo i urediti neki segment(uglavnom informacije o igraču) ali to mora odobriti taj glavni urednik, oni samostalno mijenjaju i određuju vrijednosti igrača, a za transfere znaju dobiti ugovore od samog kluba na uvid, daleko je to od toga da oni napamet ili iz medija unose vrijednosti transfera.

    Razlog zašto neki igrač u isto vrijeme ima preko 50% vjerojatnosti da pređe u dva različita kluba je što to ne kontroliraju nešto posebno, već uglavnom puštaju da svatko lupa kako hoće i u različito vrijeme, znači nije ti u isto vrijeme stavljeno da recimo Cordoba prelazi u nas 78% i da prelazi u Aek 60%, oni to uopće ne skidaju niti mijenjaju kad se pojavi nova informacija.
  • marcio amoroso
    36.4k
    Podatke i vrijednosti na transfermarkt ne unose nikakvi forumaši niti entuzijasti nego stručnjaci koji su za to jako dobro plaćeni. Spomenuti stodra je samo jedan od forumaša na forumu transfermarkta.

    Vrijednosti se rade na taj način da forumaši koji prate određene lige predlažu vrijednosti igrača i šalju ih dalje, a onda tim stručnjaka za određene regije radi korekcije i daje nove vrijednosti u javnost.
  • marcio amoroso
    36.4k
    Tu je sve detaljno objašnjeno. Koga zanima neka si prevede.

    “Die Transfermarkt-Marktwerte entstehen unter Berücksichtigung verschiedener Preisfindungsmodelle sowie einem starken Einbezug der Transfermarkt-Community, die sich in detaillierten Diskussionen mit den Werten auseinandersetzt. Die Transfermarkt-Marktwerte sind nicht pauschal mit den tatsächlich gezahlten Ablösesummen gleichzusetzen. Das Ziel ist nicht, einen Preis vorherzusagen, sondern einen Erwartungswert. Bei der Erhebung des Marktwertes sind in einem gewissen Maß sowohl individuelle Transfermodalitäten als auch situative Rahmenbedingungen relevant. Beispiele dazu werden weiter unten aufgeführt. Transfermarkt verwendet keinen Algorithmus.

    Zahlreiche Faktoren, von denen die wichtigsten nachfolgend aufgelistet sind, ergeben zusammengenommen das Resultat für die existierende Nachfrage auf dem Markt. Die Nachfrage selbst konkretisiert sich in den Aspekten Ablöse und Gehalt im Kontext der skizzierten individuellen und situativen Rahmenparameter. Hierbei ist zu beachten, dass sich in größeren Ligen eher am Aspekt Ablöse und in kleineren Ligen ohne große Ablösebereitschaft vornehmlich am Gehaltsniveau orientiert wird. Unser Ziel liegt darin, die um Sonderfaktoren/Rahmenparameter bereinigte Nachfrage für den Spieler mittelfristig abzubilden. Zugleich werden die Marktwerte sowohl individuell als auch vergleichend mit anderen Spielern/Vereinen/Ligen betrachtet. Ein Spieler mit einem auslaufenden Vertrag hat zwar einen Transferwert von null, nach unserem Verständnis aber dennoch einen davon unabhängigen Marktwert. Insofern ist auch eine kurze Vertragslänge nur bedingt zu berücksichtigen. Die individuellen Transfermodalitäten sind bei einer möglichen Differenz zwischen Marktwerten und Transfersummen ebenfalls relevant.

    Grundsätzlich ist vorgesehen, dass eine Liga zweimal im Jahr einem kompletten Marktwert-Update unterzogen werden soll. Im Regelfall nach Saisonende sowie im Laufe einer Saison nach einem größeren Saisonabschnitt. Dazwischen werden nur vereinzelte Marktwertänderungen beispielsweise bei außergewöhnlich formstarken/-schwachen Spielern mithilfe von liga-spezifischen Zwischen-Updates durchgeführt. Vor allem bei jungen Spielern kann Transfermarkt so besser etwa auf gestiegene Einsatzzeiten reagieren.

    Wichtigste Faktoren:

    • Zukunftsperspektive
    • Alter
    • sportliche Leistungen in Verein und Nationalmannschaft
    • Niveau und Stellenwert der Liga, sowohl sportlich als auch finanziell
    • Reputation/Prestige/charakterliche Eigenschaften
    • Entwicklungspotential
    • Ligaspezifische Besonderheiten
    • Marketingwert
    • Zahl & Reputation der Interessenten
    • Leistungspotenzial
    • Erfahrung
    • Verletzungsanfälligkeit
    • Unterschiedliche finanzielle Rahmenbedingungen der Vereine und Ligen
    • Generelle Nachfrage und „Trends“ auf dem Markt
    • Allgemeine Entwicklung der Transfersummen
    • Äußere Faktoren wie bspw. die Corona-Pandemie und ihre Folgen


    Individuelle Transfermodalitäten:

    • Transfer mittels Kaufoption/Kaufpflicht
    • Leihgebühr
    • Nur Teil der Transferrechte erworben
    • Ausstiegsklausel
    • Rückkaufoption
    • Spielertausch/-verrechnung
    • Vertragslänge
    • Weiterverkaufsbeteiligung
    • Boni
    • Verschönerung der finanziellen Bilanz

    Situative Rahmenbedingungen:

    • Drucksituationen wie bspw. Konkurrenz-, Erfolgs- oder finanzieller Druck, etc.
    • Wille/Wunsch/Interessen des Spielers
    • Verein verkauft nicht an Höchstbietenden
    • Spieler streikt o.Ä.
    • hohes Gehalt
    • Verein will Spieler abgeben“
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.