• Krizy
    48.7k
    Nakon odlične utakmice u prvom kolu i upisana 3 boda, Dinamu slijedi prvo gostovanje u ovosezonskoj Ligi prvaka. Domaćin je Milan, koju je u prvom kolu odigrao neriješeno sa Salzburgom.

    AC MILAN

    AC Milan (Associazione Calcio Milan), također zvan Rossoneri, ("Crveno-crni"), talijanski je nogometni klub prepoznatljivih dresova s ​​crveno-crnim prugama.
    Osvojili su Serie A u zadnjoj sezoni te se sa devetnaestim naslovom izjednačili sa gradskim rivalom Interom, ispred je samo Juventus sa 36 naslova.
    Ligu prvaka su osvojili 7 puta, gdje su također drugi po broju naslova, iza Reala koji ima 14.
    Osvojili su i 5 talijanskih kupova, 7 talijanskih superkupova, 4 svjetska prvenstva klubova, 5 UEFA superkupova i 2 Kupa pobjednika kupova.

    POVIJEST

    Prva dva desetljeća u povijesti AC Milana bila su vrlo dobra. Prvi naslov osvojili su 1901. protiv Genoe, jedne od vodećih momčadi prvenstva u to vrijeme (prvenstvo se sastojalo od regionalnih liga i pobjednik svake lige išao bi u playoff, a pobjednici su proglašeni talijanskim prvakom). Dva uzastopna naslova došla su 1906. i 1907., a važan negativan događaj dogodio se 1908. kada je dio nezadovoljnika iz kluba osnovao klub pod imenom Internazionale Milano. Prva utakmica protiv Intera odigrana je 18. listopada 1908., Milan je slavio 2-1. Zatim je prvenstvo prekinuto za vrijeme Prvog svjetskog rata, kada se igrao Savezni kup koji je osvojio Milan.

    U razdoblju između dva svjetska rata nije bilo važnijih događaja, osim osnivanja Girone Unico (današnja Serie A) 1929. Najbolji rezultati u tim godinama bila su dva 3. mjesta, pa se to razdoblje smatra jednim od dva crna razdoblja AC Milana.

    Sljedeće razdoblje u klupskoj povijesti uključuje tri švedska igrača (Gunnar Gren, Gunnar Nordahl i Nils Liedholm), koji su činili popularni trio GreNoLi. Talijanski klubovi su u tom razdoblju smjeli potpisati najviše pet stranih igrača. Nordahl je postao najbolji strijelac koji je ikada igrao za AC Milan, postigavši ​​210 golova u 257 utakmica, u prosjeku 0,81 gol po utakmici. Ostala dvojica su igrala na poziciji veznjaka. S ovim triom, Milan je osvojio svoja sljedeća četiri Scudetta.

    Krajem 50-ih tri velika igrača pridružila su se Milanu. Jedan od njih je Gianni Rivera doveden iz Alessandrije za veliku svotu novca, 200 tisuća dolara, što je bio rekordni transfer u to vrijeme. Došli su i brazilski napadač Jose Altafini i urugvajski veznjak Schiaffino.

    Jedno od najvećih razdoblja u povijesti Milana počelo je ranih 60-ih kupnjom Giannija Rivere. Rivera je zasjao u izdanju Kupa prvaka 1963. protiv Benfice iz Lisabone, kada je odigrao sjajnu utakmicu koju je Milan dobio 2-1 uz dva pogotka Brazilca Josea Altafinija. Godine 1968. Milan je osvojio Scudetto i Kup pobjednika kupova. Sljedeće godine Milan je osvojio svoj drugi Kup prvaka u povijesti, razbivši Ajax sa 4-1. Ovo je također godina kada je Gianni Rivera osvojio nagradu za europskog nogometaša godine. Do sredine sedamdesetih Milan je postao najuspješnija talijanska momčad, osvojivši Kup pobjednika kupova i tri Kupa Italije. Loša stvar je bila što Milan nije osvojio naslov i što je Riverina karijera došla kraju. Bio je to početak najmračnijeg razdoblja u povijesti kluba.

    U posljednjem dijelu sezone 1980. skandal oko klađenja izbio je na površinu. U to su bila uključena dva igrača Milana i predsjednik Felice Colombo. Zbog njihovog angažmana, klub je jedini put u povijesti ispao iz Serie B. Svijetli dio ovog razdoblja bilo je otkriće Franca Baresija. Avantura je trajala samo godinu dana i Milan se vratio u Serie A.

    Novi predsjednik doveo je neke nove ljude u klub. Došli su Roberto Donadoni, mladi Paolo Maldini i tri Nizozemca (Marco van Basten, Frank Rijkaard i Ruud Gullit). Novi trener bio je sjajni vezni igrač 50-ih, Nils Liedholm. Liedholmova trenerska karijera nije išla tako dobro te ga je zamijenio Ariggo Sacchi. S njim na čelu Milan je osvojio naslov 1987. Počela je nova era. Iako je to bio jedini Sacchijev Scudetto, osvojio je na europskoj i međunarodnoj sceni dva Kupa prvaka, dva europska Superkupa i dva Interkontinentalna kupa. Trener je imao sukob s nizozemskom superzvijezdom Marcom van Bastenom, pa je 1992. godina donijela novog trenera, Fabia Capella.

    Osvojio je četiri naslova Serie A u pet godina sa fantastičnom sezonom 1992. kada Milan nije izgubio nijednu utakmicu u ligi. U Ligi prvaka igrali su finale 1993. godine, izgubivši od Olimpique Marseillea s 1-0. Sljedeće godine osvojili su finale Lige prvaka sa sjajnom pobjedom od 4-0 protiv Barcelone. Capello je otišao u Real Madrid pa se promijenilo niz trenera: Oscar Washington Tabarez, Sacchi (2. put), Capello (2. put), Zaccheroni i Fatih Terim.

    Na nove trofeje se čekalo par godina. Osvojena je Serie A 1998./99. i 2003./04., Liga prvaka 2002./03. i 2006./07., UEFA Superkup i Svjetsko prvenstvo klubova 2007./08., Serie A su osvojili i 2010./11. pa imali veliku krizu rezultata sve do neočekivanog naslova prošle sezone.


    TRENER: Stefano Pioli

    Nekada solidan prvoligaški defanzivac je strpljivo gradio karijeru od malih klubova do klupe velikana. Iskorak je napravio u Chievu počekom desetljeća, zatim odradio dobar posao u Bologni i zaslužio poziv Lazija, gdje je otkrio brojne igrače i donio veliki novac klubu.

    Međutim, Piolija prati glas da dobro počinje, a da onda gubi fokus i svlačionicu. Nakon dvije godine u Laziju došao je u Inter gasiti požar nakon Frenka de Boera, dobro počeo, ali je na kraju dobio otkaz. Da je sjajan za rad sa mladim igračima, pokazao je u sljedećem klubu Fiorentini. Nakon dvije godine tamo je dao ostavku. Bio je bez posla kada ga Maldini i Boban pozvali u pomoć da gasi požar koji je zapalio Marco Giampaolo.

    Stefano Pioli preuzeo je mjesto glavnog trenera Milana u listopadu 2019.
    Nije mogao napraviti mnogo u svojoj prvoj sezoni i Milan je završio na šestom mjestu u sezoni 2019./20. Sljedeće sezone momčad je pomlađena i završila je druga na prvenstvenoj ljestvici što je bio najbolji plasman kluba od 2012./13. Milan je prošle sezone osvojio naslov nakon dugih 11 sezona te svoj preporod može uvelike zahvaliti taktičkom stilu Stefana Piolija.

    Talijanski trener koristi formaciju 4-2-3-1 u kojoj bekovi preuzimaju jako ofenzivne uloge na terenu. Kako utakmica odmiče, njihovi bekovi Davide Calabria i Theo Hernandez zauzimaju ofenzivne pozicije, često završavajući na pozicijama krila.

    U obrani, jedan od njihovih bekova (najčešće desni bek, jer je Hernandez na lijevom ofenzivniji) uvlači se unutra s dvojicom središnjih braniča koji to pretvaraju u bekovsku trojku. Jedan od veznih igrača ulazi u prazan prostor koji je ostavio bek. Kada vrate loptu, odmah napadaju kroz brza dodavanja, a njihovi bekovi završavaju posljednjoj trećini.

    Kada momčad napada, oba beka zauzimaju ofenzivne pozicije u središtu igrališta. Dvojica veznih igrača pokrivaju prostor koji su oslobodili bekovi, što dovodi do podjele na prednjih šest i stražnja četiri. Milan također voli iskorištavati širinu dopuštajući svojim krilnim igračima da ostanu na širokim pozicijama.

    Ponekad se ofenzivni vezni igrači spuste na široke pozicije, a jedan od defenzivnih veznih dolazi na tu stranu i njih trojica formiraju trokut, uz brzu izmjenu dodavanja dolaze do prednosti od 3 na 1 ili 3 na 2..

    Ova taktika te čista ustrajnost i odlučnost pomogli su Milanu da nakon 11 sezona osvoji Serie A. Njihova je momčad mlada i strastvena momčad pojedinaca koji daju sve od sebe za klub i njegove navijače, definitivno se može reći da se pobjednički mentalitet Milana vratio.

    KADAR
    d0kskmjnd46u76bo.jpg

    Prije 3 godine Paolo Maldini je postao tehnički direktor Milana, a Zvonimir Boban prvi čovjek nogometnih operacija. Za sportskog direktora, Gazidis je imenovao Frederica Massaru, koji je dugo radio sa Walterom Sabatinijem u Palermu i Romi, pokazao da ima sjajne skauting sposobnosti, a zatim i sam jedno vrijeme bio prvi čovjek Rome za sportska pitanja.

    Prvi potezi Maldinija, Bobana i Massare su bili riješiti se grešaka prethodnika. Metla je zahvatila Montoliva, Bertolaccija, Zapatu, Abatea, Halilovića, Andrea Silvu, a klub je morao prodati svoju djecu poput Cutronea ili Locatellija kako bi ispeglao financijske knjige.

    Kada se platni spisak rasteretio, Maldini i Boban su krenuli u dovođenje igrača. Zahtjev Amerikanaca i Gazidisa je bio da se kupuju mladi igrači kako bi se moglo zaraditi na njima. Problem je bio što Milan nije imao novac za najbolje mlade igrače, niti su oni htjeli u tada prosječan klub koji se ne bori za trofeje.

    Uspio je Maldini na svoje ime i ugled od Florentina Pereza dobiti talentiranog, ali sa disciplinom i taktikom problematičnog lijevog beka Thea Hernandeza za 20 milijuna eura. Danas Theo vrijedi puno više, ofenzivno je jedan od najboljih bekova na svijetu, jedan od Milanovih najboljih igrača, iako u defenzivi i dalje ima crne rupe.

    Boban je istovremeno stavio ruku u vatru da će još jedan kontroverzni i nezreli momak biti ozbiljno pojačanje. Vrlo dobro je znao mogućnosti našeg Anta Rebića koji je u Eintrachtu oživio karijeru nakon neuspjeha u Fiorentini i Leipzigu. Uspio je dogovoriti zamjenu sa Eintrachtom za Andrea Silvu. Ozljede su ga malo usporile ali je jako bitan igrač za Milan.

    Još jedan dobar posao Maldinija i Bobana je bio alžirski veznjak Ismael Bennacer. Nakon Pirlovog odlaska bilo je mnoštvo neuspješnih pokušaja sa Montolivom, Polijem, Kuckom, Bonaventurom, Bigliom… Milan ga je doveo za 16 milijuna eura nakon ispadanja Empolija iz Serie A. Za Piolijevu momčad Bennacer je neprocjenjiv i tehnički uvjerljivo najbolji igrač koji savršeno diktira ritam utakmice. Ne "ganja" statistiku, ne trči za golovima i asistencijama već svu svoju kvalitetu podređuje momčadi.

    U veznom redu je i Tonali, kojega mediji uspoređuju s Pirlom i koji je projektiran kao budući kapetan Milana, koji bi kao veliki navijač mogao ostati jako dugo u momčadi.

    Maldini i Boban su vidjeli da Milanu treba iskustvo – došao je Zlatan Ibrahimović. Znali su za njegovu želju da se jednoga dana vrati sa obitelji živjeti u Milano. Ibrahimovićev dolazak je bio u potpunoj suprotnosti sa onim što su vlasnici i Gazidis zacrtali. Njima nije odgovarao igrač na kojem se ne može zaraditi. Ali situacija je bila takva da su navijači tražili Gazidisovu ostavku, pritisak je bio veliki pa su popustili.

    Iako u zadnje vrijeme zbog ozljede dugo nije imao ozbiljnu minutažu, Zlatan je od velike važnosti za momčad. On je igrač čija se riječ poštuje, a on ju je na terenu opravdavao golovima i potezima. Suigrače tjera da treniraju više, da vjeruju u sebe i da podižu limite.

    Stoperske pozicije zauzimaju Tomori i Kalulu, koji mogu samo napredovati jer su obojica jako mladi ali već prvaci talijanske lige. Tomori je nakon isteka posudbe otkupljen od Chelseaja a Kalulu je stigao kao desni bek iz Lyona B, za samo nešto više od milijun eura.

    Na golu je Mike Maignan, koji sve više napreduje i u Milanu je postao jako siguran i vrstan golman, koji je i više nego odlično zamijenio Donnarummu. Prima manje golova od Donnarumme po utakmici ali i bilježi veći postotak obrana. U veznom

    Rafael Leao je došao kao divlji i neizbrušeni talent, a danas je igrač kojeg se uspoređuje s brojnim velikanima i kojega žele svi bogati klubovi.

    Na desnom krilu se izmjenjuju Saelemaekers i Messias, talent i iskustvo. Prvog je doveo Boban iako nitko nije vjerovao u njegove mogućnosti, no s vremenom je dokazao da za njega ima mjesta u Milanu. Messias je prošao sito i rešeto talijanskih nižih liga i Milan je za njegavelika nagrada koju poštuje te je postigao neke jako bitne golove.

    U vrhu napada je Giroud, koji i s 35 godina igra odlično te donosi razliku na terenu.

    Ovog ljeta došli su:
    De Ketelaere (Brugge) - 32M €
    Thiaw (Schalke) - 7M €
    Florenzi (Roma) - 2.7M €
    Messias je otkupljen za 4.5M nakon isteka posudbe a Vrancx je došao na posudbu za 2M. Besplatno je stigao Origi a na posudbu je došao i Dest.

    Otišli su besplatno Romagnoli (Lazio), Kessie (Barcelona), Castillejo (Valencia).
    Uspjeli su zaraditi na prodajama Haugea (Frankfurt - 10M €) i Duartea (Basaksehir - 2M €).

    Vrijednost momčadi je 555.55 milijuna eura prema Transfermarktu, što je oko 5 i pol puta skuplje od Dinama, a najviše vrijedi Leao (70M) pa Hernandez (55) te Tomori i Tonali (50M).

    Najskuplje plaćenja pojačanja u povijesti kluba su Bonucci (42M €), Rui Costa (41.32) i Paqueta (38.40M €), dok su najskuplje prodaje Kaka (67M €), Shevchenko (43.88M €) i Silva (42M €).

    Prosjek godina momčadi je 26
    U momčadi su 7 igrača s 30+ godina, 7 od 25 do 29 godina te 17 do 24.
    Imaju 19 reprezentativaca i 25 stranih igrača.

    U prošloj sezoni najviše minuta su odigrali golman Maignan te obrambeni igrači Tomori i Hernandez.
    Najbolji strijelci su bili Leao i Giroud sa 14 te Ibrahimović sa 8 golova.
    Najbolji asistenti su bili Leao sa 12 i Hernandez sa 10 asistencija.

    Prošle sezone su se vratili u Ligu prvaka nakon dugo vremena te završili posljednji u skupini sa Liverpoolom, Atléticom i Portom.

    Koeficijenti za utakmicu u Milanu su:

    Milan 1.30 - 5.50 - 10.00 Dinamo
    1. Kakav rezultat očekujete? (90 votes)
        Pobjeda Dinama
        37%
        Neriješeno
        53%
        Pobjeda Milana
        10%
    2. Idete li na utakmicu? (90 votes)
        Da
        39%
        Ne
        61%
    3. Na kojem mjestu očekujete Dinamo? (90 votes)
        1.
        12%
        2.
        48%
        3.
        37%
        4.
          3%
  • Guinness
    2.4k
    u vjerojatno najboljem finalu u povijesti Lige prvaka - 2006./07Krizy

    Zašto je ovo (vjerojatno) najbolje finale ikada?
    Uz Tottenham - Liverpool 2019, možda i najdosadnije ikada koje sam gledao.
  • Klenx
    6.1k
    Ma vjerojatno misli na 04/05
    Samo tad nisu osvojili :joke:
  • Krizy
    48.7k
    Je, zeznuo sam se za preokret Liverpoola :lol:
    Prvo finale koje sam gledao, jbg moja greška :rofl:
  • Eduardo
    21.7k
    Sudi nam Jesus Gil Manzano, 38-godišnji Španjolac koji je na međunarodnoj sceni od 2014. godine. Do sada je tri puta sudio hrvatskim klubovima. Prvo Splitu 2014. u kvalifikacijama za Europsku ligu kod Černomoreca (0:0), Hajduku 2016. kada je izgubio u Tel Avivu (2:1) od Maccabija te Dinamu 2019. baš u Ligi prvaka i to utakmicu prvog kola protiv Atalante. Znamo kako je to završilo.

    Milanu je sudio dvaput i to oba puta u Europa ligi u sezoni 20/21. Rio Ave su u kvalifikacijama na gostovanju dobili na penale (10:11), a uzvratni susret 16-ine finala protiv Crvene zvezde završio je 1:1, a Rossoneri su prošli dalje na gol u gostima nakon što su u prvom susretu u Beogradu odigrali 2:2.

    Manzano, inače, glasi kao Realov sudac. To je postao nakon što je snimljen kako poslije jedne utakmice sa stadiona izlazi s Realovim vrećicama u rukama tako da na onoj domaćoj sceni baš i nije posebno omiljen. Inače, Realu je i sudio najviše u karijeri do sad, čak 41 utakmicu u kojima je imao svojih trenutaka kada je očito navlačio za Kraljeve.
  • M77
    472
    Evo za one koji putuju za Milano tj. San Siro po prvi put... Zgodan video za pogledat pogotovo drugi dio gdje su navijači... Svi u Milano!
    https://www.youtube.com/watch?v=vJMbL50b4UI&t=4s
  • Alen
    79
    Jel se na istom trgu skupljamo ili ćemo ove god negdje blize stadionu
  • BBB Sibenik
    5k
    Jel moguće da nisu još otišle sve karte? Vidim klub nije objavia još ništa?
  • NitkoBitan
    20.8k
    Jel moguće da nisu još otišle sve karte? Vidim klub nije objavia još ništa?BBB Sibenik

    Kak mislis nisu jos? Prodaja je gotova, i da nisu. Da je bilo online prodaje otislo bi sve za gostujuci sektor. Ovako je dijaspora uzimala za domace tribine. Ne vjerujem da ce ukupna brojka nasih na stadionu biti manja nego protiv Atalante.
  • Ludovic IX
    7.6k
    Milan je prvi strani klub koji sam ikad simpatizirao. a to simpatiziranje je posljedica Eura 88 i tria Van Basten, Gullit, Rijkaard. Tad sam prvi put baš pratio veliko natjecanje, skupljao sličice i još se sjećam da mi je falio Van Brukelen da popunim album.

    al da se vratim, nakon eura sam znao da ova trojica igraju u Milanu i tako je krenulo praćenje tog kluba. Nastavilo se dolaskom Bobana i kad je on prestao igrati , zapravo sam ja i prestao simpatizirati taj klub.

    Hvala bogu ja sam takav pa da dinamo sutra igra finale kupa protiv moslavine iz kutine koja je moj grad, sve moje je tu, ja bi za dinamo navijao jer sve moje simpatije nestanu kad je dinamo preko puta.
  • Efes Pilsen
    9.1k
    Onaj Ancelottijev Milan je imao moje simpatije. Kakva ekipa Dida, Nesta, Maldini, Cafu, Seedorf, Gatusso, Pirlo, Kaka, Inzaghi, Sheva, Crespo.. ulalala.. 2 finala LP, polovican ucinak zahvaljujuci Dudeku. Sta je Sheva sve promasio u produzetku to je bilo nevideno.
    Sto se tice drugih klubova nikad nisam neki bas intenzivno pratio, vise onako kad naleti na TV dam prioritet ispred neke druge utakmice.
  • Stjepan
    479
    gyufich1h55gac83.jpg
    Ajmo Orša u srijedu podebljat statistiku
  • Alen
    79
    za Rebica je upitno oce li igrat, navodno je ozljeđen
  • Beowulf112
    345
    Ma dat ce se nadigravati sa milanom..mene samo strah da nebudemo impresionari stadionom,navijanjem itd.....mada mislim da su se nasi decki rijesili te boljke..to je prije 10 godina bilo redovno slucaj da bi u gostima ostavili dojam da smo impresionirani..i pobrali bi kantu
  • Mali dioničar
    16.3k
    mene samo strah da nebudemo impresionari stadionom,navijanjem itd.Beowulf112

    Pa igrali su na istom stadionu prije 3 godine, a u medjuvremenu odigrali dodatnu hrpu europskih utakmica.

    Iz zadnje utakmice na San Siru Dinamo i danas ima 8 (!!!) igrača koji su onda bili starteri.

    06ut3ps5a27tc8nb.jpeg
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.