• Ludovic IX
    5k
    neznam koliki su troškovi odrzavanja modernog stadiona ali nek sva zarada završi u odrzavanju, dobro je.

    samo što je maksimir predobra lokacija da na kraju nebi neki investitor ušao koji će ulozit u stadion a okolnu zemlju dobit zabadava za svoje shoping centre, restorane i sl. sumnjam da navijači i grad misle uloziti 200-300 miliona u stadion i okolne sadrzaje pa zaradjivati na tome.

    naravno pod pretpostavbkom da dinamo dobije Veslačku i preseli školu tamo. inače baš i neće bit previše mjesta za hotele i shoping centre
  • Gražvydas Mikulėnas
    10.1k
    meni je ideja ok, zapravo sve mi je bolje od obične koncesije. Sa ovim načinom gdje imaš članove/navijače u vlasničkoj strukturi stadiona sa makar 0,001% zvuči fora za pohvalit se na pivi :)
    Kada tu dodaš da bi imao neki mini povrat investicije kroz neko transparentno izvješće na kraju godine (iako to nije primarni cilj) to je ekstra plus i kad tome dodaš da bi svakome za minimalnih 200 EUR podigao svijest o ponašanju na stadionu i održavanjem istoga, deifinitivno win win situacija za sve strane.

    EDIT: mislim da nije nerealno i zato je zapravo ok da se provode ovakve ankete jer se prije bilo kakvih odluka osluškuje bilo navijača. To smo zapravo tražili i dobili na prvim izborima, ne znači opet da nas se mora za svaki drek pitati mišljenje :)
  • Mali dioničar
    13.4k
    Sa ovim načinom gdje imaš članove/navijače u vlasničkoj strukturi stadiona sa makar 0,001% zvuči fora za pohvalit se na pivi :)Gražvydas Mikulėnas

    Tako je, i to jest ideja.

    Mislim da bi se jako puno ljudi navijača Dinama učlanilo u Dinamo samo da mogu postati suvlasnici stadiona.

    Neke vodi pravo glasa na izborima, neke vodi popust na shopu, neke 4 besplatne ulaznice.

    Velikom broju ljudi bi stadion bio dobar okidač za učlanjenje.
  • NitkoBitan
    10.6k
    Ako bismo translatirali rezultate ankete na članstvo od trenutnih 24.000 članova (da, jasno mi je da imamo i maloljetne članove) distribucija prikupljenih sredstava bi bila kako slijedi;

    51% po 200 EUR ukupno 2.448.000 EUR
    15% po 400 EUR ukupno 1.440.000 EUR
    4% po 600 EUR ukupno 576.000 EUR
    1% po 800 EUR ukupno 192.000 EUR
    23% po 1.000 EUR ukupno 5.520.000 EUR
    Mali dioničar

    Ispod pitanja o iznosu koliko bi pojedinci ulozili je pitanje o tome koliko mislimo da bi clanova ulozilo, po tome racunaj a ne po ukupnom clanstvu.
  • Mali dioničar
    13.4k
    spod pitanja o iznosu koliko bi pojedinci ulozili je pitanje o tome koliko mislimo da bi clanova ulozilo, po tome racunaj a ne po ukupnom clanstvu.NitkoBitan

    To je pitanje koliko članovi misle da bi članova uložilo.

    Ovo pitanje koje sam citirao je koliko si ti stavio da bi ti uložio.

    Kao što rekoh, nije moguće ispravno translatirati brojke nego samo raditi poželjne scenarije.

    Hvala na sugestiji.
  • NitkoBitan
    10.6k
    Mozes uzet prosjek onoga koliko mi mislimo da bi ulozilo.

    Prosjek zonasa je cak i dobar pokazatelj. Kad smo pogadali broj godisnjih prosjek je bio tu negdje sa stvarnim stanjem.
  • nemapredaje
    1.9k
    Još da na stadionu bude posebno mjesto gdje će biti navedeni imenom i prezimenom svi koji su dali svoj udio u financiranju, pa da jednog dana mogu unuku pokazati svoje ime. :cool:
  • Gražvydas Mikulėnas
    10.1k
    zaboravih spomenuti, sad mi tvoj nick na zoni ima više smisla :lol:
  • gledatelj
    146
    Ovo sa imenom i prezimenom me sjetili ma stadion Porta di su na svaku zasebnu pločicu u hodniku ugravirali ime svakog posjetitelja na prvoj tekme od otvaranja. Moglo bi se nešto slično i ovdje napravit. Možete zguglat da vidite kako izgleda
  • Bosskovitz
    6.5k
    To je ukupno 10.176.000 EUR od kategorija članova koji bi izdvojili do 1.000 EUR.Mali dioničar

    Vidio sam da si u optimističnim projekcijama dogurao i do 30 milijuna, ali nisam siguran koliko je to sve realno danas. Jednog dana, kada sve postavimo i kada se razviju neke navijačke navike i vrati osjećaj pripadnosti - da, ali toliko ne možemo čekati., Čak i da je u potpunosti realno prikupiti 30 milijuna - to je tek 15-20% troška izgradnje novog stadiona, pod pretpostavkom da Grad daje zemljište.

    Potpuno se slažem s generalnom idejom i volio bih da smo suvlasnici tog stadiona, da li kao klub + navijači investitiori ili samo klub, ali govorimo o zaista ozbiljno velikom iznosu.
  • Mali dioničar
    13.4k
    pod pretpostavkom da Grad daje zemljišteBosskovitz

    Grad ne bi dao (poklonio) zemljište nego bi ušao u vlasničku strukturu stadiona. Prema procjeni vrijendosti zemljišta i udjelu u cjelokupnom projektu (zemljište plus novac potreban za izgradnju) bi bio udio Grada u stadionu.

    Vidio sam da si u optimističnim projekcijama dogurao i do 30 milijuna, ali nisam siguran koliko je to sve realno danas.Bosskovitz

    Nisam ni ja siguran da je realno. Ali postoji način približiti se toj brojci.

    1. Marketinška kampanja - ne postoji puno stvari koje su "vidljivije" u javnosti u odnosu na nogomet, a novi stadion je svakako top tema koja će imati besplatnog marketinga koliko želiš.

    2. Financijska institucija - nije realno da se financiranje stadiona radi bez financijske institucije koja organizira prikupljanje kapitala. Za to su investicijski bankari i plaćeni i ako se "underwriter izdanja" obveže da će skupiti ciljani iznos, ima cijeli niz instrumenata za to napraviti i to mu je u interesu jer za to dobiva naknadu.

    Mislim da bi razliku do potrebnog iznosa bilo moguće prikupiti kroz alternativni investicijski fond.

    Otvoreni investicijski fondovi s javnom ponudom su dostupni svima i banke ih rado prodaju svakom štediši.

    Za razliku od njih, alternativni investicijski fondovi s privatnom ponudom dostupni su manjem broju ulagatelja sa višim ulozima i velikom tolerancijom na rizik. Onaj tko je kvalificiran biti ulagatelj u takav fond svojim ulogom jamči da je upoznat sa svim rizicima te da mu je apsolutno jasan svaki aspekt ulaganja. Ulaganje takvog fonda ne treba biti diverzificirano u puno vrsta imovine. Sa posljednjim izvješćem HANFE u 44 takva fonda ima 540 milijuna EUR pod upravljanjem.

    I ono što smatram najvažnijim - transparentnost.

    Ne postoji transparentniji način od takvoga gdje bi mnogo malih ulagatelja imalo udio i automatski pravo na informacije o poslovanju. Uvjerljivo najbolji način kontrole procesa izgradnje stadiona koji je sam po sebi zbog velikog iznosa potrebno optimalno strukturirati pa i nadzirati.

    Ako se "samo" daje koncesija onda se pristaje na malo informacija vezanih za projekt.
  • Bosskovitz
    6.5k
    Grad ne bi dao (poklonio) zemljište nego bi ušao u vlasničku strukturu stadiona. Prema procjeni vrijendosti zemljišta i udjelu u cjelokupnom projektu (zemljište plus novac potreban za izgradnju) bi bio udio Grada u stadionu.Mali dioničar

    Jasan mi je koncept, Grad ne bi zemljište poklonio nego bi ga uložio u "Stadion Maksimir d.o.o.". Pisao je @Papastrumf nedavno kako cijena građevinskog zemljišta u Maksimiru nije ispod 400€ po kvadratu - ako k.č. 171/1 ima oko 126.000 m2, njezina vrijednost je vrlo grubom procjenom 50-60 milijuna eura; ajmo radi računice reći da je 55 milijuna. trošak izgradnje stadiona je recimo 180 milijuna eura (ne znam je li u to uračunato i rušenje starog, ali ajmo pretpostaviti da jest), znači u poduzeću "Stadion Maksimir d.o.o." Grad Zagreb ima udio 25%, give or take. Moje pitanje je - tko ima preostalih 75%?

    Ajmo biti brutalno optimistični i reći da članovi i navijači kluba mogu kroz "Zakladu Moj Maksimir" donacijama prikupiti 30 milijuna eura, što znači da bi Zakladi pripalo oko 13%. Preostaje nam još nešto više od 60%, odnosno 150 milijuna eura koje bi logikom ovog gotovo nerealno ambicioznog plana trebao osigurati Dinamo. Moje pitanje je - od kud? Mislim, klub može dizati kredite do nekog racionalnog iznosa kako bi sudjelovao u projektu, ali ne može dići 150 milijuna eura kredita s iole prihvatljivom kamatnom stopom da bi bio nositelj ovog projekta.

    Ne znam jesam li jasan - meni se ideja sviđa i jako bih volio da vidim viability, ali ne vidim :/

    Mislim da bi razliku do potrebnog iznosa bilo moguće prikupiti kroz alternativni investicijski fond.Mali dioničar

    Ok, ali investicijski fond prema samoj svojoj prirodi očekuje ROI, odnosno ulaže radi ostvarenja dobiti. Da stadion kreira relativno sigurnu neto dobit u relativno razumnom roku - investitori i njihovi lobisti za njega bi čekali pred Tomaševićevim, Plenkovićevim i Zekinim vratima, a ne bismo bili u situaciji u kojoj jesmo. Imati profitabilan stadion je cilj koji rijetko tko uspije dosegnuti, a fondove pozitivne nule ne zanimaju.

    Opet, ne kažem da se ne može i volio bih da se ovdje javi neki iskusni financijaš koji će pobiti moju skepsu, uostalom i Barcelona je renovaciju Nou Campa u velikoj mjeri financirala obveznicama izdanima u SAD-u, ako se ne varam, ali ovdje govorimo o ogromnom projektu. Moja konzervativna i vrlo gruba procjena od 235 milijuna eura učinila bi novi Maksimir najvećom privatnom investicijom u Hrvatskoj ikada, i jednom od najvećih općenito. Rimac Campus je oko 210 milijuna eura, LNG na Krku je mislim oko 230 milijuna, Jabil u Osijeku bi mogao biti 200+ milijuna ali mimo toga ne znam za neku greenfield ili brownfield investiciju u troznamenkastim milijunima u Hrvatskoj.
  • Mali dioničar
    13.4k
    Ajmo biti brutalno optimistični i reći da članovi i navijači kluba mogu kroz "Zakladu Moj Maksimir" donacijama prikupiti 30 milijuna eura,Bosskovitz

    Ja ne bih dao eura u zakladu, ali bih dao puno na ulog na ime koji mi dijete može naslijediti.

    Prezirem modus operandi ala Naš Hajduk.

    Zašto bi se radila treća pravna osoba čija svrha bi bila samo donacija?

    Zašto ljudi ne bi imali proporcionalno uloženom?
  • Gražvydas Mikulėnas
    10.1k
    Its kinda yours but its not yours

    3CaQR0u.jpeg
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.