• Eduardo
    16.8k
    Zanima me koji su čimbenici Zonašima najvažniji prilikom posjeta nogometnoj utakmici? Znači, pričamo o cjelokupnom doživljaju idealnog iskustva nekog prosječnog navijača.

    Pri tome mislim na neke od slijedećih aspekata;
    • cijena ulaznica
    • komfor na stadionu (moderni stadioni ili oni 'stari od povijesnog značaja')
    • kapacitet stadiona koji je između ostalog jako bitan za atmosferu na utakmici (npr. polu prazni Maksimir ili puna Rujevica)
    • dobra izvedba na terenu + bonus pozitivan rezultat
    • top klub tj. snažniji protivnik ili uravnotežena kvaliteta obje momčadi
    • važnost natjecanja
    • pristupačnost stadionu (parkirališta, autobusne, tramvajske i željezničke stanice u krugu cca 1km)
    • popratni sadržaji (hrana, piće, fan shop, okolni kafići tj. atmosfera prije i nakon utakmice...)

    Možemo odmah staviti priču u kontekst novog stadiona. Uz samu situaciju oko kluba (pod pretpostavkom; novi stadion + stara uprava) i s obzirom na današnje društvene i digitalne trendove (obilje zanimacije doslovce na dohvat ruke, teška je borba privući ljude da se posvete i odvoje nekoliko sati za gledanje utakmice). Uzmimo u obzir i next-gen navijače te da treba raditi na temeljima njihova privlačenja i zadržavanja.

    Pitanje glasi; što bi vam posjet utakmicama Dinama učinilo (ili nekom klincu kojeg vodite, curi, ženi - nebitno) nezaboravnim te što bi povećalo šansu da se 'jednokratni posjet' pretvori u 'redoviti i dugovječni povratak' tribinama?

    Možda imamo sličnih tema i o tome se već pisalo, ali ako tema krene u pravom smjeru ima potencijala.
  • flexXy
    1.8k
    Evo mojih par tocaka koje mislim da se pod hitno moraju popravit:

    • Blizina tribina terenu odnosno rjesavanje pitanje stadiona radi bolje i vatrenije atmosfere
    • Restorani i kafici oko stadiona koji bi bili uređeni na tematiku Dinama
    • Sadrzaji za djecu prije utakmice u vidu da se dovede maskota i da imaju razne igre prije utakmice( pada mi na pamet trenutno neko natjecanje u pucanju, stolni nogometi, itd.). Također bi trebalo osigurat obiteljski dio tribine gdje bi roditelji sa djecom imali jeftinije ulaznice i di bi se klinci mogli druziti
    • Mislim da je za pristupacnost najbitnije da je rjesen javni promet, odnosno da vise tramvaja vozi prije i poslije utakmica sto do sad nije bio slucaj pa je stalno guzva bila. Veliki broj parkirnih mjesta je plus ali mislim da nije presudno.
    • Ponuda na stadionu - to dolazi sa novim stadionom ali i do sada je ponuda bila katastrofa. Na istoku jedna mala kucica di se prodaje hrana i onaj jedan stand dolje sa cugom. Moglo se iskoristiti sto nema donjeg dijela tribine i napraviti se kao neki food corner sa pogledom na teren
    • Glazba na stadionu - neka vise smjene onog dj-a, kada dolazim na Dinamovu tekmu zelim slusat Dinamove ili zagrebacke pjesme a ne neku Rihannu ili sta ja znam
  • SAS1987
    13k
    Da ponovim to što sam davno pisao. Najvažniji faktor navijača za dolazak / nedolazak na utakmicu su sjedeći:
    1. Team identification: Razina identifikacije s klubom je presudna za (ne)dolazak. Netko tko se jako identificira s klubom će puno više puta doći na utakmicu nego netko tko se s klubom ne identificira tako jako. Npr, imamo primjere i na Zoni da neki dolaze na neke utakmice čak iz Berlina. Ovdje nema šanse za neki napredak osim u slučaju nove kvalitetne uprave koja će imati potporu navijača.
    2. Neizvjesnost utakmice / drama / spektakl: Povijesna utakmica protiv npr. Rosenborga će napuniti stadion a utakmica protiv Gorice neće privući niti 3k ljudi. A nije da je razlika u kvaliteti 10x. Drama / spektakl se može jako efektivno multiplicirati s kvalitetnim stadionom. Stadion treba biti takav da se osjećaš uzbuđeno i kada si jedini na njemu .
    3. Blizina stadiona: Koliko vremena i financija je potrebno navijaču da dođe na stadion i pogleda utakmicu. Faktor blizine stadiona se može smanjiti s boljom transportnom logistikom (park and ride, parkirna mjesta itd)
    4. Place attachment: Navezanost na stadion i kvart u kojem je stadion. Znanstvene studije su dokazale da je Place Attachment jedan od većih faktora (ne)dolaska na stadion - Maksimir
    ima tako lošu reputaciju da vjerovano puno navijača godinama ne dolaze na stadion jer misle da se utakmica na Maksimiru ne može normalno pogledati. Lokacija Maksimira je fenomenalna jer je relativno blizu centra i odmah uz Maksimirski park / ZOO. Znači da mogu ljudi u okrugu stadiona prije utakmice raditi jako puno stvari.
    ...

    Komfor na stadionu
    Stadion treba biti što glasniji, akustičniji i prave veličine jer to garantira da će svaka utakmica biti "spektakl" i privlačiti ljude. Legendarni stadioni poput La Bombonere ili top moderni stadioni poput stadiona Juventusa, Rapida itd. su dizajnirani da maksimiziraju doživljaj utakmice. Uz to, stadion treba imati puno ulaza i izlaza tako da možeš ići na ulaz doslovno par minuta prije početka utakmice (stadion Espanyola ima 100+ ulaza). Za komfor i revenue kluba je jako važno da su ljudi što duže u kompleksu stadiona. Ispod tribina trebaju biti restauranti, barovi itd. Uz stadion trebaju biti fan shopovi i najbitnije - veliki klupski muzej koji će predstavljati povijest Građanskog, Dinama i BBB. Muzej je ključan za gradnju team identification. Dinamo ima stvarno nevjerovatno i unikatnu povijest i to treba iskoristi. Zamisli muzej u kojem možeš vidjeti i europski trofej i snimku kako kapetan kluba mlati policajca.

    Kapacitet stadiona
    Jedno od najtežih pitanja. Protiv Varaždina je 7 000 previše a u europskim utakmicama 30 000 premalo (očekujem jako povećanje gledanosti na novom stadionu). Kapacitet stadiona se treba voditi isključivo u pogledu maksimizacije revenue a trendovi su da je bolje imati malo manji stadion koji je bolje popunjen od velikog stadiona koji nije često pun. Ja bi odabrao kapacitet od 30k. U budučnosti će biti sve više europskih utakmica a i u HNL se situacija jako popravlja.

    Dobra izvedba na terenu, top klub tj. snažniji protivnik ili uravnotežena kvaliteta obje momčadi. Važnost natjecanja
    Svakako važno ali nije najvažnije. Dinamo ne može utjecati na kvalitetu protivnika pa zato treba graditi fan base i jačati "team identification".

    pristupačnost stadionu (parkirališta, autobusne, tramvajske i željezničke stanice u krugu cca 1km)
    Pristupačnost stadionu smanjuje faktor "blizina stadiona". Npr bilo bo odlično da možeš parkirati u Zaprešiću a onda s nekim brzim vlakom do stadiona. Vjerojatno neka linija postoji ali treba biti usklađena s utakmicom.
  • SAS1987
    13k
    Još samo želim dodati koliko dva primjera koliko je stadion važan za match day expirience.

    1. Dynamo Dresden - Stari stadion


    Dynamo Dresden - Novi stadion


    2. Juventus - Stari stadion (stadion koji je bio sagrađen 1990 a srušen 2006 zbog nefunkcionalnosti)


    Juventus - Novi stadion
  • LovroZG
    1.3k
    Restorani i kafici oko stadiona koji bi bili uređeni na tematiku DinamaflexXy

    Nemam vremena napisat neš konkretno, al sam da se osvrnem na ovo.

    Kafići i restorani moraju bit na stadionu, a ne oko njega, da Dinamo od njih ubire pare i da se navijače čim ranije privuče na stadion (a ne da svi prvo ostave pare u random kafiću van stadiona, a onda nahrle na tekmu u zadnji tren).
  • flexXy
    1.8k
    Kafići i restorani moraju bit na stadionuLovroZG

    To sam i mislio, napravit u sklopu stadiona 2,3 velika restorana i kafica koji bi bili tematski uredeni. Realno ljudima koji ne prate toliko nogomet ovakve neke finese bi bile presudne da odaberu odlazak na utakmicu a ne npr. soping ili kino.
  • Navijač Dinama
    6.8k
    Napisat ću svoj uvid:

    cijena ulaznicaEduardo

    Ovo su "ok" cijene za pojedinačne, što se godišnjih tiče cjenu bi trebalo malo "smanjit", pogotovo za sjevernu tribinu.

    komfor na stadionu (moderni stadioni ili oni 'stari od povijesnog značaja')Eduardo

    Moderni, potpisujem sve što je @SAS1987 napisao, općenito cijeli njegov tekst.

    kapacitet stadiona koji je između ostalog jako bitan za atmosferu na utakmiciEduardo

    25-30k je sasvim dovoljno, navijačka na jednu, ostale tribine na dvije etaže, i da su blizu terena što se podrazumjeva, da nije jedna tribina u parku Maksmir, druga u Donjoj Dubravi, treća na Sveticama a četvrta na Žitnjaku( sarkastično, da ne bude zabune).

    Inače , da otvorim dušu volio bi stadion kao u Uniona ili čak Ferenca, ali samo da su naravno stolice u plavoj boji.

    top klub tj. snažniji protivnik ili uravnotežena kvaliteta obje momčadiEduardo

    Ovo drugo.

    pristupačnost stadionu (parkirališta, autobusne, tramvajske i željezničke stanice u krugu cca 1km)Eduardo

    Više parking mjesta, na dan utakmice da tramvaji u tome okrugu imaju češću liniju, stajanje prije stadiona.

    popratni sadržajiEduardo

    Što se fan shipa tiče, ono što imaju na internetu da ti stave i u ponudu u fan shop. Otvorit restoran u sklopu stadiona, sa većom ponuda hrane i pića, ( po piće smatram i alkholno pivo).
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.