• mali M
    10k
    slažem se vjeko, ja sam moralni arbitar koji kažem da se možemo baviti sa jednom stvari koju možemo sad riješiti i koja nam je na stolu, a ne ti koji bi se bavio moraliziranjem za 10 stvari koje se nisu i možda neće nikad dogoditi i nikad neće biti problem ali ja sam moralizator. Stari moj

    I tema je i dalje dobra i kvalitetna i ok da se i ovako raspravljamo. Ja sam i dalje stava da se ozbiljne firme ne mogu baviti sa što ako izmima, jer je previše varijabli i neće nikad ništa odlučiti.

    Pogledaj nas dvoje ovdje sa glupavim primjerima a sad zamisli da netko ide pod okriljem društveno odgovornog poslovanja se probati baviti sa milion problema koji bi mogli ili će se možda jednom dogoditi

    Ja nemam problem sa nikime i nije mi problem sagledati ovu raspravu sa suprotnih strana sa nekime a ponajmanje glumim moralnog arbitra jer se ova problematika ne gleda samo sa moralne nego i sa društveno socijalno odgovorne sfere...

    Zapravo bezveze si napravio ovo sukob između dvoje ljudi a ja uopće ne spominjem pojedince nego imali smo i prije nego si se uključio pojedince koji su zastupali da ništa se ne dira i nekoliko ljudi koji smatraju da to ne bi trebalo uopće biti pitanje. Zato sam i ja spominjao vas i nas ali mogu razumijeti da je to odmoglo raspravi...
  • vjeko1701
    25.6k
    Pošto smatram da vrijedi nastaviti javno, stavljam odgovor na PM i ovdje. Ne mislim da su se prekšile ikakve granice rasprave ili pravila foruma pa možemo tu nastaviti.

    Uglavnom. Da se razumijemo, prezirem kladionice, mrak mi padne na oči svaki put kad mi guraju neku reklamu pod nos ili kad mi netko dođe sa spikom kako on zapravo zarađuje na kladionici i da su svi glupi kaj to ne rade.

    Al poanta onog kaj sam ja pisao nije bila da Dinamo ne treba ništa nego da neke odluke zahtjevaju pripremu na neka pitanja i neke stvari koje vuku za sobom. Ne možeš voditi jednu organizaciju poput Dinama sa stavom - sad ću ovo a onda kaj se dogodi se dogodi. Moraš biti spreman za više mogućnosti, više mogućih posljedica. Moraš razmisliti na koji način ćeš nešto izvesti i zašto. Moraš si postaviti pitanja koja će vjerojatno postaviti suprotstavljena strana. Moraš biti spreman i za spinove i podmetanja u medijima koje bi tvoji protivnici mogli povući.

    Da Dinamo danas rakine sa Favbetom i pozove se na moralna načela ili socijalnu odgovornost, pa to je praktički medijska objava rata kladionicama a bome i određeno prozivanje drugih klubova kome su one i dalje sponzori. Da ne govorim o facebook tetcima koji će odmah krenuti "radije s bavite nogometom a ne ovim ljevičarskim možemovskim glupostima." Kladionice su medijski jake, neke u svojim grupacijama imaju i novinare.

    Ovo sa Coca Colom je bio primjer nečeg kaj sutra izvadi Lesički kako bi spinao oko Dinama radi agende svojih nalogodavatelja.

    U ovom svijetu treba biti pametan i raditi stvari na pametan način. I meni se sviđa ova rasprava i sve strane uključene jer je mala simulacija reakcije cjelokupnog članstva ali i javnosti na moguću odluku. Uzmi cijelu ovu raspravu i pomnoži je 100x. To bi otprilike bio medijski rat koji bi se pokrenuo.

    To ne znači da mislim da Dinamo ne treba ništa. Al zato mislim da treba pametno, odmjereno i proračunato.
  • Jaro
    12.2k
    Problem kladionica koje aponzoriraju klubove, lige, sportske saveze po meni nije Ante, Mate, Štef koji će tamo popišit kuću, založit ženu i djecu (to je problem društva, države, obitelji,odgoja...) ili će razviti sistem, potrošiti vremena i dobro zaraditi. Kladionice u sportu su problem - jer izravno zaradjuju od tog sporta (kluba, saveza, sportaša) i rezultata te smatram čistim sukobom interesa da sportaši, klubovi, savezi, lige primaju novac od kladionice. Niti kola, niti žuja, niti fiat (niti A1) neće izgubiti/zaraditi određene količine novca ovisno o jednom rezultatu, golu, žutom kartonu ili samo autu/korneru... A čim primaš novac od njih, na nesigurnom si teritoriju.
    To je etička, moralna i kakva već razlika u odnosu na pivo, kokakolu ili smrdljivi dizelaš iz volfsburga...
    Definitinvno protiv (bilo kakvog) sponzoriranja od kladara...
  • mali M
    10k
    ma slažem se Vjeko, samo sam slao na PM da ne smorimo jer smo već krenuli (po meni) u krivo.

    Da Dinamo danas rakine sa Favbetom i pozove se na moralna načela ili socijalnu odgovornost, pa to je praktički medijska objava rata kladionicamavjeko1701

    ma tako je, pa slažem se. ja sam shvatio da mi ovdje i raspravljamo što dalje u današnjem trenutku.. Naravno da nećemo raskinuti, ali možemo donjeti internu odluku da po isteku ugovora Dinamu više GLAVNI sponzor (opet skrećem pozornost na glavni) zbog njegovih moralnih, socioloških i društvenih normi, firme koje uključuju kocku, alkohol i drogu nisu poželjni za glavnog sponzora.. i to je dio koji ti kažeš da je za takve odluke potrebna priprema..
    Možda je krivo ispalo jer kad sam pisao "imaš sada pred sobom jednu stvar za rješavanje" nisam mislio na raskidanje ovog trenutka ugovora, nego sada, u ovom trenutku je sponzor kladionica i sada se možemo pobrinuti o tome, mislivši da se donese odluka o sponzorskoj suradnji sa kladionicama općenito (barem kao glavnog sponzora) za budućnost.
    Ali i dalje mislim da je nemoguće pokušati obuhvatiti sve moguće firme sa svim mogućim problemima koje mogu donjeti. To je dio poslovanja koji moraš riješavati reaktivno, kako stvari dolaze i sa njima se nositi i donosti prema tome nove odluke za budućnost.
    Pa ja se između ostalog bavim i bazama podataka, pa stari moj to je hidra.. kako riješim jedan problem pojavi se dva nova iz točno ovog razloga, jer ne možeš pretpostaviti što se sve može dogoditi sa nekom promjenom jer je previše varijabli..
    A backslash novina i tetaka će uvijek biti, i da, za to samo moramo biti dobro pripremljeni argumenitma i to je to.. i to je dio koji govoriš i pripremama terena za dugoročne odluke.. Društveno odgovorno poslovanje je nešto novo i toliko široko sa toliko mogućih scenarija da se nikako i nikada nećeš moć pripremiti da te ne dočeka neki novinar sa licemjerskim pitanjima..

    ovo je suština iz koje sam i ja krenuo i tu možemo maknuti argument moraliziranja jer ovo stvarno i je sukob interesa i znamo da ima i utjecanja na rezultate i drugih problema koji zbog same srži sporta ne bi trebali biti vezani jedno uz drugo..

    "radije s bavite nogometom a ne ovim ljevičarskim možemovskim glupostima."vjeko1701

    mislim da moraliziranje ne spada pod ljevičarsko možemovsku domenu, baš naprotiv :lol:
  • Schpatz
    1.3k
    Mene zapravo vise zanima kako bi takva politika izgledala u praksi nego sama rasprava o kladionicama.

    Ako klub odluci da ne zeli suradivati s odredenim industrijama, to je njegovo pravo i oko toga nemam nikakav problem. Medutim, takva odluka mora pocivati na nekim jasnim kriterijima. U suprotnom vrlo brzo dodemo do toga da svatko ima svoju listu prihvatljivih i neprihvatljivih sponzora, a granica se pomice ovisno o osobnim uvjerenjima.

    Zato mi se cini da nije dovoljno reci samo "kladionice ne". Puno je zanimljivije pitanje zasto bas ne, po kojem principu i kako taj princip izgleda kada ga pokusas dosljedno primijeniti.

    Nogomet danas funkcionira unutar sustava koji je daleko slozeniji nego sto se na prvu cini. UEFA ima kladionicarske partnere. FIFA je imala i ima suradnje s kompanijama iz industrija koje mnogi smatraju spornima. Bundesliga godinama suraduje s Tipicom kao sluzbenim partnerom, a slicnih primjera ima diljem Europe. Dakle, ne govorimo o nekoj rubnoj pojavi nego o necemu sto je duboko integrirano u moderan nogomet.

    Upravo zato mi je tesko vidjeti kako bi se mogla povuci potpuno cista i dosljedna granica bez otvaranja dodatnih pitanja. Ako je problem kladionica, sto je s bankama? Sto je s alkoholom? Sto je s drugim industrijama oko kojih takoder postoje eticke dvojbe? Ne zato sto mislim da je sve isto, nego zato sto svaka granica koju postavis automatski povlaci pitanje zasto je povucena bas tu.

    Tu dolazimo i do financijske strane price. Ozbiljni sponzori koji mogu donijeti znacajan novac nisu bas neogranicen resurs. Ako odredene sektore unaprijed iskljucis, postavlja se pitanje postoje li dovoljno kvalitetne alternative i jesmo li spremni prihvatiti posljedice ako ih nema. Jer lako je definirati od koga necemo uzeti novac. Puno je teze odgovoriti od koga hocemo i kako cemo nadoknaditi ono sto smo odbili.

    Zato mi se cini da je rasprava o kladionicama zapravo samo manji dio puno sire teme. Pitanje nije samo zelimo li ili ne zelimo odredenog sponzora, nego kakav model financiranja kluba zelimo, koje kriterije postavljamo i jesmo li spremni biti dosljedni kada te kriterije primijenimo na cijeli nogometni ekosustav, a ne samo na jedan ugovor koji nam se u tom trenutku ne svida.
  • vjeko1701
    25.6k
    mislim da moraliziranje ne spada pod ljevičarsko možemovsku domenu, baš naprotivmali M

    Jesi ti kad vidio tetke s facebooka? Pa jednom sam pročitao da su plave noći "možemovska okupljanja"
    xD xD
  • mali M
    10k
    plave noći "možemovska okupljanja"
    xD xD
    vjeko1701

    aaaaahahahahahaha
  • Robi T
    386
    Pa jednom sam pročitao da su plave noći "možemovska okupljanja"vjeko1701

    Je,i ja sam pročital da bu Hajduk prvak!
    :smile:
  • crophantom
    5k
    Moja 2 centa, bio bih najsretniji na svijetu da mi ovu nevjerojatnu ekspanziju Končara iskoristimo i da nam na dresu stoji mozda i najljepša hrvatska poslovna priča zadnjih godina koja ima sjajnu buducnost, posluje s cijelim svijetom i knjige narudzbi su im pune ko Hajducka mreza u Albaniji, ali nismo mi Švabija da nas B2B firme sponzoriraju.
    Retail lanci nece iz dobro poznatih razloga, reko bi da ni telekomi nece i ostanes na tim prokletim kladionicama ili ničemu.

    Po meni nema smisla ici u nikakve ratove s njima, nikakve koristi klub nema od toga, nakon ovog ugovora vidjeti jel možemo bez tog njihovog iznosa, ako mozemo, dovidenja, ako nam ti novci trebaju, jbg.

    A da mi se gadi kad onaj jedva punoljetni curetak nagovara ljude ispred stadiona da se registriraju ili kad rade aktivacije uglavnom usmjerene prema djeci, gadi mi se.
  • Denle
    354


    Nije da sam protiv, ali kakve bi koristi Koncar tocno imao kao glavni sponzor na dresu nekog kluba pa da je i na dresu Real Madrida?

    Sponzori na dresovima imaju cilj da sto vise obicnih ljudi vide njihov logo i da direktno ili indirektno profitiraju od te reklame na dresu.

    Cisto sumnjam da bi obicni covjek dobio zelju kupiti 400kv transformator ili niskopodni tramvaj kad bi vidio Koncarov logo na dresu.

    Doduse, ta tematika nije bas tako jednostavna s mojim primjerom, al Koncar je firma kojoj je krajnji cilj prodati sto vise stvari drugim firmama, a ne obicnim potrosacima.
  • crophantom
    5k
    pa zato sam i reko da nismo mi Njemci da to tako ide.

    Nece ni potrošači si doma implementirati SAP, niti ce kupiti DATEV, niti imaju ista od DEKRAe, pa te firme sponzoriraju klubove i nogometne i razne druge sportove.
    Tamo je to normalno, kod nas nije.

    Rade to iz razno raznih razloga, od employeer brandinga pa na dalje (to bi npr bio argument za Končar pošto znam da zapošljavaju stotine i stotine ljudi u idućih par godina)
    Ali ponavljam, ne očekujem da ce se to kod nas dogoditi.


    Edit: obzirom na situaciju u svijetu, mozda se mozemo s HS Produktom dogovoriti, on je mix B2B i B2C, ako moze Rheinmetal Borrusiju ili koga već, mogu i ovi nas malo podmazati, al onda imamo moralne dileme oko oružja, pa opet nije dobro. :sweat:
  • Zagi
    17.9k
    . Da ne govorim o facebook tetcima koji će odmah krenuti "radije s bavite nogometom a ne ovim ljevičarskim možemovskim glupostima."vjeko1701

    I fejs tetak bi bio potpuno u pravu u ovom slučaju.
  • Denle
    354


    Ni SAP, ni DATEV ni DEKRA nisu ni priblizno usporedivi i dobri primjeri, kad pricamo o Koncaru.

    SAP je direktan sponzor samo jednom klubu, i to je klub ciji je vlasnik sami osnivac SAP-a. Plus SAP prodaje software za sve zivo i nezivo, pa i za nogometne klubove. Bayern doslovno cijelu svoju poslovnu infrastrukturu bazira na SAP-u. DEKRA ima izravnu korist od njihovog ogromnog potrosackog sektora, dok je DATEV jako specijaliziran za stotine tisuca racunovodja, obrtnika i vlasnika manjih radnji i firmi u Njemackoj.

    Koncarov glavni proizvod i selling point je nesto sto s cim se obicni potrosac i velika vecina firmi ne mogu poistovjetiti. Cinjenica da klijente dobivaju na drzavnim tenderima, EXPO-ima i trgovackim summitima te velesajmovima takodjer utjece na to.

    Sponzorstvo na dresu nekog nogometnog kluba bi Koncaru doslovno bilo bacanje novca u vatru.
  • Droljo
    28.9k
    za klub je bolje da se prvo odreknemo alkoholaThe Undertaker

    Ej, majstore! Zaglibit ćeš duboko sa ovakvim izjavama...
  • crophantom
    5k
    Ok, slažem se da nije identicno naravno, bliže tome bi bio Rheinmetall, ali skuzio si poantu. Naravno da ne mislim da bi Končar tih pola milje do milju (0.25 do 0.5% njihove neto dobiti) vratio kroz to što nas sponzorira.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.