• SAS1987
    13.5k
    Kad netko spominje stadion , malo me strah kad vidim slovensku ligu. Mislim i nasa klizi na dolje po kvaliteti igraca opasno. U europi ako maknes nas smo ispod teskih zabiti od drzava. Mozda neke kolege zonasi kaj zive u sloveniji mogu vise reci o tome. Ali kak vidim imaju top stadione, prave bombone, a publike nigdje, par stitina ultrasa jedva skrpano iza gola u tri reda tribine i sve ostalo empty...
    Strah me da se bolest ne prosiri na hnl i kad dobijemo stadione da ce biti slaba popunjenonst izvan LP i repke.
    Ali

    Odgovaram ovdje da ne idemo u offtopic. Mislim da si u krivu i da Slovenija nikad nije imala puno veću gledanost od toga što ima sada i kao što je slučaj u svim manjim državama prosjek jako pade ak neki važan klub ispade iz lige ili je u nekoj krizi. To je recimo u Sloveniji bio slučaj kad su propali Mura i Olimpija pa je pao prosjek a u hrvatskoj bi prosjek recimo bio puno veći da Dinamo ima stadion i da igraju prvu ligu Cibalia i Zadar.

    Nemam statističkih podataka o broju ultrasa na tekmama. To će ti vjerovano @Viola bolje odgovoriti. Svakako je brojnost ultrasa kompleksno pitanje jer ovisi o stanju u društvu i kvaliteti rada navijačkih grupa.

    wgbdng0rfmj7xtae.png
    8b4n24jije5w3db4.png
  • Viola
    338
    Ako govorimo o ultrasima, mogu reći da je trenutno jako loše. Olimpija već ima tako malu gledanost, Celje je katastrofa, neznam ako jih je 500 u prosjeku po utakmici, a Mura ima solidnu gledanost. Na njihovih utakmicah je dosti ultrasov.

    Možda bih samo istaknuo Maribor, jer mi je situacija najbolje poznata. Mi u Mariboru imamo najbolju gledanost u ligi. Mislim da je prosjek 2,5k po utakmici. Čak i na malim utakmicama je puno ljudi jer grad jednostavno živi s klubom. Možda će vam biti zanimljivo zašto je tako malo Viola (ultrasa) na utakmicah. Još prije dvije godine je bila tribina od Viol uvijek puna. To je bilo zato što je svako mogao kupiti kartu i otići kod Viol. U teoriji, bilo tko od vas je mogao kupiti kartu i otići kod Viol na tribino. Ove godine su ipak promijenili politiku. Početkom godine su Viole prodavale članske izkaznice za ovu godinu. I samo s ovo člansko iskaznico možeš kod viol na tribino. Zato se neki ljudi zgražaju zašto je tako malo viol na utakmicah. No, ali fact je da je prošle godine bilo puno (kako mi kažemo) "derbi fanov", koji so došli samo na derbije, i zato so sada samo pravi navijači na tribini kod ultrasov.
  • Ali
    1.9k
    Thx @SAS1987 I @Viola .
    Ja kao povremeni promatrac slo lige sam stekao dojam da "moderni stadioni ne znace automatski i odlicnu posjetu, kako ultrasa tako i ostalih gledatelja"

    Bojim se da ako jednog dana stadioni u hnl budu znatno komforniji, krovovi, pristup, usluga... da ne ce znatno vise gledatelja dolaziti. Bumo vidjeli na Osijeku, ali nekako se plasim da bi ako nastave sa ovom sportskom politikom da se zadovoljavaju rezultatski biti od 3. do 5. i bez ulaganja u momcad , mozda cak i pasti posjeta u narednih 5 godina vs 5 prije na gradskom vrtu.
    Thx jos jednom na pojasnjenju.
    Bumo vid'li
  • Infinity
    15.2k
    Pisao sam ja analizu prije par godina ovdje na Zoni. Novi stadioni ne znace povecanje gledanosti. Negdje je donijelo ucinak, negdje ne. Mozemo se nadati, ali se nikad ne bih okladio da ce nam novi stadion donijeti vecu gledanost.

    Jedino sam siguran da ce stadion prvu utakmicu biti pun, a 99% sam siguran da vec drugu nece. Na kraju sezone ce 100% gledanost biti veca nego prethodne, ali pravo mjerilo vidimo tek nakon par sezona kada atmosfera napuhana novim stadionom ispuse. Ako tad budemo imali bolju posjetu onda je to uspjeh. To sto cemo imati pun stadion na otvaranju protiv neke Istre mi ne znaci ni 0.0001%.

    Stadioni Rapida i Ferencvarosa se ovdje najcesce spominju. Ferencvarosu je porasla posjeta i uspjeli su ju odrzati. Rapidu je prvu sezonu malo skocila i kasnije pala na standardnu posjetu, a uzmi u obzir da im je stari stadion bio manji i da se prosjek nije mogao tek tako nabijati s par derbija. To znaci da im je posjeta na manjim utakmicama mozda i pala.
  • Neki tip
    19.4k
    Možda je kod Rapida utjecaj imala i niža razina uspješnosti kluba..?

    Ne tvrdim da jest, jer ne pratim baš pozorno strane lige i klubove (osim tu i tamo zbog hrvatskih igrača), ali Rapid kao ponajveći austrijski klub puca ambicijom i navijačkim željama na vrh, dok pored Salzburga, a bome i Sturma ponovno, tome baš i nije tako blizu..

    Kažem, samo mi kao mogućnost pada na pamet, nisam pratio korelaciju vremena izgradnje stadiona s rezultatima ovakvim i onakvim.
  • Infinity
    15.2k
    Naravno da je moguce. Ja sam ovo za primjer uzeo onako iz glave. Nisam bas detaljno analizirao.

    Evo sad vidim da su zadnju titulu uzeli 2008., a kup 1995. Mozda cak i nije do rezultata, nego je to njihov maksimum. Nije to u jednu ruku ni lose, jer se vidi da su navijaci bili vjerni i na starom stadionu, tj. nije bio nuzda novi da bi dosli, ali je s druge strane steta sto novi stadion nije donio bolju posjetu. 15-16.000 sa stadiona koji prima 18.500 je trebalo narasti na nekih 20.000 na stadionu koji prima 28.000.

    S obzirom da imaju preko 10.000, ja im nemam sto za reci. Ne mogu se sjetiti o kome je tocno rijec, ali ima primjer gdje je klubu s novim stadionom pala posjeta. E to je sra*e.
  • SAS1987
    13.5k
    Uzmite u obzir da su Ferencvaros i pogotovo Rapid i prije imali nogometne stadione i za razliku od Maksimira nisu bili dmotivacijski faktor dolazka na tekmu.
  • Ali
    1.9k
    SAS, bumo vidjeli sad na Osijeku u dogledno vrijeme.

    U pravu si cesto pricamo i spominjemo susjedne stadione. A tamo je cest upgrade stadiona po kapacitetu i usminkavanju. Rijetki su extremi poput naseg, mozda smo i raritet da 15.000 ljudi dodje na rusevinu koja je trebala biti srusena jos davne 2000g.

    Mi smo u takvom stadiju da bi vjerovatno danas 2023 mahali repom od srece da sutra dobijemo stari rapidov i ferencov :wink: sa sve cetiri tribine u funkciji bez tartan staze i dijelomincnim krovom
    da ne povjerujes ali je 100% tak (kak kaze infinity).
    Sad sam isao pogledat da ne pisem gluposti i fakat je.. nesto kaj su austrougari grali '70 i rusili prije 8godina, nama bi bio odlican. A usput neznam da su nas u tom periodu ikada dobili na zelenom travnjaku i da se tam igrao bolji nogac, naprotiv...

    E ebemte te zemljo, gdje mi zivimo.


    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Gerhard_Hanappi_Stadium#/media/File:Hanappi-Stadion_Nord.jpg
  • Infinity
    15.2k
    nesto kaj su austrougari grali '70 i rusili prije 8godina, nama bi bio odlican.Ali

    Pa imali smo u Zagrebu stadion koji je prije prvog svjetskog rata izgledao bolje nego ovaj danas

    cbn6lqjltitbf6f2.jpg



    @SAS1987 @Viola Radi li se ista na Fazaneriji? Bili su najavili neke radove i igranje eurokupova na domacem terenu u buducnosti.
  • vjeko1701
    5.9k
    Ma meni i Maksimir iz 90te izgleda bolje nego ovo kaj je danas D
  • SAS1987
    13.5k
    Radi li se ista na Fazaneriji?Infinity

    Malo po malo sređuju stadion. Prošle godine su napravili novi travnjak koji je puno bliže terenu pa vse skupa izgleda puno bolje (video) a konačna vizija im je ovo (nisam upućen ak postoji konkretni deadline ili planiraju raditi malo po malo).

    0wh2di97q1og40s5.jpg

  • Infinity
    15.2k
    Apsolutno!

    Hvala. Znaci nista osim terena. Izvijesti nas ako bude nesto konkretno.

    Taj stadion cudnog oblika mi se svidja, tj. vidim potencijal u njemu. Nadam se da ce ga barem dijelom srediti, ako vec ne mogu zavrsiti.
  • agramZ
    2.3k
    stari rapidov stadion se poceo raspadati i ne bi dobio vise licencu. to je jedan od glavnih razloga zasto je napravljen novi.

    Možda je kod Rapida utjecaj imala i niža razina uspješnosti kluba..?Neki tip sa Zapada
    nazalost si sve rekao.. od zadnje titule 2008. godine sve do sramotnog ispadanja od vaduza u play-offu za konferencijsku ligu je rapid lutao. ali se tu ipak pokazala ljepota clanskog modela, gdje su doslovno odmah poslije utakmice od predsjednika pa sve do zadnje cistacice svi potjerani iz kluba.
  • SAS1987
    13.5k
    stari rapidov stadion se poceo raspadatiagramZ

    Mogli su srediti situaciju mrežom za krumpir.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.