Grad Zagreb Mit je da nam treba toliki broj stranih radnika. — Praskaton
Nije mit. Zaista nam treba toliko radnika. Hrvatska praktično da i nema nezaposlenih - u siječnju 2025. bilo je 97.314 nezaposlenih, to je gotovo 20% manje nezaposlenih nego u siječnju 2024. godine. Stopa nezaposlenosti od 4-5% se uglavnom uzima za idealnu stopu, a naša je tek nešto viša od 5%.
To je li nešto potrebno ili nije ne definiramo ni ti, ni ja, ni Vlada, nego tržište. Ako postoji potreba za dostavljačima jer ljudi toliko naručuju, onda su očito potrebni. Slažem se s tobom da je to komocija, ali puno toga je komocija koju si omogućavamo jer (financijski) možemo - Netflix je komocija, godišnja ulaznica za Dinamo je komocija, kava ili piva u kafiću je komocija, ljetovanje na moru je komocija...
Naravno da u svemu tome ima i zlouporaba, nije svugdje potreba - negdje je naprosto želja za većim profitom i tu je uloga države da bolje, češće i detaljnije kontrolira, propisuje strože uvjete i slično. To će smanjiti sivu zonu, ali neće smanjiti potrebu za stranim radnicima tamo gdje potreba postoji.
Mene dvije stvari tu najviše smetaju:
- Svi s kojima sam bio u kontaktu su iznimno pristojni, nasmiješeni, gotovo servilni, ali naprosto ne žele naučiti niti osnove hrvatskog jezika, a država od njih ne traži da ga nauče. Ja baki ne mogu danas normalno naručiti uber da ju pokupi na Rebru jer ako je vozač stranac, ona se s njim neće moći sporazumjeti. Neki ne znaju čak ni engleski. Ja znam više nizozemskog, mađarskog ili mandarinskog - a znam svega 10-ak fraza koje sam naučio zbog posla ili putovanja - nego većina njih hrvatskog, a tu žive i rade.
- Druga stvar koja me strašno smeta je to kako oni voze jer naprosto voze loše - a to je isto područje na kojem država treba strože regulirati. Evo imala je policija nedavno onu kontrolu prema kojoj je ispalo da je svaki treći taksist u Zagrebu bio stranac koji radi na crno - to je država kriva jer ne kontrolira dovoljno.
Ono što želim reći: treba nam jača državna regulativa stranih radnika, a stranih radnika će biti dok god ima za njima potrebe. Ako želimo da ih bude manje, ne trebamo prstom upirati u državu nego "put your money where your mouth is" i svojim primjerom smanjiti potrebu za njima. Ako ne želimo, okej, ali svejedno trebamo inzistirati na većoj kontroli. U Hrvatskoj je ukupno 135.000 stranih radnika i to je 135.000 uplata u mirovinsko, zdravstveno i državne/lokalne proračune svakog mjeseca, plus zarada od PDV-a, plus (a o ovome se još uvijek ne priča dovoljno, iako bi itekako trebalo) prihodi od poreza na igre na sreću. Nije to zajebancija.