Dinamo Zagreb 2025./2026. - O svemu pomalo Sudjelovao sam prije par godina (mislim 6 godina i više) u nekoj raspravi između par poreznjaka, odvjetnika i financijaša, da li Dinamo preplaćuje Lokomotivine igrače i za koliko ih preplaćuje.
1. je sporno bilo da Dinamo i Lokomotiva nisu povezane osobe, na papiru nisu nikad bile. Dakle neke teorije o netržišnim cijenama između povezanih osoba ili netransparentnim transfernim cijenama su tu padale u vodu..
2. sporni argument je bio da nitko ne može dokazati da li je Dinamo preplaćivao Antolića, Brozovića i koga već sve ne prilikom tih transfera. Zašto? Zato što to što Dinamu vrijedi nešto 3 milijuna, nekome drugome možda vrijedi 1m ili ni toliko, ali ne postoje parametri za mjerenje. Ne možeš ti neki panic buy ili neko popunjavanje pozicije radi ozljeda izmjeriti na način da kažeš da on vrijedi toliko i toliko i da je tu 100k EUR sigurno preplate. Takve stvari u nogometu ne postoje.
Npr. Dinamu ne treba novi rotacijski golman tipa Banića jer ima 4 takva na rostera, vjv i bolja. Realna njegova vrijednost Dinamu nije ni 50k EUR jer Dinamo s time ne dobiva ništa. S druge strane, Hajduk nema nikakve golmane, on njima u ovom trenutku vrijedi 3 mil EUR jer golmana na rosteru nemaju i nemaju boljih opcija od njega.
Hoću reć u tom razgovoru raznih struka nitko nije mogao dokazati da je Dinamo preplatio ikog iz Lokse jer ono jebiga, koji su točno parametri i kako dokazati da nekom tko je par dana ranije prodao kapetana Badelja, Brozović ne vrijedi nekih 3 milijuna EUR iako je tada bio nedokazani igrač (Broz je kasnije isplatio svaku lipu, a njega navodim kao primjer jer su njega isticali kao neki primjer da je ZM preko njega financirao Loksu što je nedokazivo i apsurdno ispalo s odmakom od 13 godina). Sličan primjer smo imali sa Špikić/Čabraja transferom u siječnju 2021. Kog smo preplatili, kog smo dumpali. Mi jedno nagađamo i vjerojatno znamo o čemu je riječ, ali koji su ti dokazi i kako eventualno dokazati da je Špikić potplaćen, teško..
Tako ista stvar za ove stvari što su se tu navodile. U nogometu većina tih stvari nije mjerljiva.. Koliko vrijedi Belcar, koliko vrijedi Kanga. Da li je preplaćen ili nije, ako je preplaćen jer to zato što je panic buy bio pa smo ga zato preplatili ili su bile neke druge namjere. Ništa od toga nije nažalost mjerljivo jer ne postoje jasni parametri u nogometu koji vrednuju igrače. Nama Petković vrijedi kao suho zlato jer 7 godina vrtimo igru oko njega. On je nama isplatio svaki cent od svih ugovora. Nekoj Bologni bi bio neupotrebljiv i bio bi višak možda i pisali bi da se netko zaigrao s njim.
Hoću reći, nogomet je različit od svih ostalih ekonomskih grana. Da li je nekome u nogometu općenito dan ugovor 800k jer on stvarno toliko vrijedi ili zato što je gorilo pod nogama pri kraju roka generalno, a bolje od toga se nije moglo ili su bile neke druge stvari u igri, tu nikakve forenzike i revizije neće pomoći, jer mjerljivih ulaznih parametara nema i to otežava posao svima. U svemu tome općenito u nogometu se često brkaju nesposobnost, nemar, narcisoidnost s pohlepom, ali je teško bez da se neki od dionika javi, imati ikakve dokaze o čemu se radi.
Nogometni igrači sa svojim odšetatama i plaćama nisu Cole i hamburgeri, bureci, pizza cutovi da imaš jasne usporedne parametre koliko nešto vrijedi kod konkurencije i koliko eventualno tebi može vrijediti..
Mi smo prošle godine imali jedan miks neorganizacije, dugoročnog neplaniranja i neiskustva i sve nam se svalilo na leđa jer se jednostavno nije znalo dovoljno dobro upravljati time..
Još jednom, nadam se da nam slijedi totalna reorganizacija i novo zlatno doba od bar 7 godina kao 2018.