dZG - Marketing & Društvene Mreže Dinamo ima vrlo volatilnu strukturu prihoda. Standardnoj kompaniji prihod raste po nekoj stopi.
Recimo imaš projekciju prihoda po godinama 100, 105, 112, 120.
U takvoj je situaciji normalno napraviti marketinški budžet po godinama recimo 10, 11, 12...
Dinamo vrlo realno može imati prihode 60 pa 30 pa 40 pa 80...
Ako si u dobroj godini kad igraš ligu prvaka odlučio potrošiti par milijuna eura na marketing no kako će se točno taj trošak marketinga kretati u ostalim godinama. — Mali dioničar
Zato imaš i volatilni marketinški budžet koji se određuje prema projekcijama prihoda za iduću godinu.
Ako ispadneš iz Europskih natjecanja prirodno ti se smanjuje i trošak oglašavanja zato što nemaš više toliko oglašivačkog efforta u kojeg moraš ulagati. Padom prihoda od nekog natjecanja pada i potreba odnosno i trošak oglašavanja.
Konkretno pitanje za vas marketingaše bi bilo koliko novaca bi Dinamo trebao troštiti na marketing i kako bi se novac alocirao. — Mali dioničar
Vidim da je došlo do pomutnje. Kada smo govorili od 10-15% revenua kao troška marketinga, on se odnosi na marketinški budžet na godišnjoj razini. Velika razlika je između marketinškog budžeta i troškova oglašavanja koji se alociraju na medije. Ovo prethodno navedeno za EN klubove je vjerojatno trošak oglašavanja, ali ne i marketinški budžet.
Ono čega se držim i u što istinski vjerujem uz dužno poštovanje vama marketinškim guruima je da sudbinu jednog nogometnog kluba determinira uspjeh na terenu, a da će marketinške akcije na awerness o Dinamu utjecati marginalno.
Najveći utjecaj na awerness o Dinamu ima igranje u Ligi prvaka. I koji gol Petkovića na Euru bi pomogao. — Mali dioničar
Naravno da sve ovo ima utjecaj na awareness, ali Dinamu danas treba marketinški awareness više nego ikada.
Zašto? Pa pogledaj samo koji postotak ZG populacije dolazi na Dinamove prosječne utakmice i broj prodanih ulaznica.
Awareness je potreban kako bi ljudima Dinamo ponovno ili pak nekim novima, ušao u glave i prvi im pao na um kad je (čisto laički bubam) trenutak da odaberu Dinamovu utakmicu umjesto odlaska na Sljeme ili u Zoološki vrt ili umjesto sjedenja u birtiji...
Marketinški awareness stvara vezu u dugoročnoj memoriji i cilj je da se pomoću awarenessa ta veza "upali" kad je osoba koja je pripadnik odnosno kupac u kategoriji najspremija da se konvertira.
Tako možda netko kroz 3 ili 4 mjeseca neće kupiti ulaznicu za Istru zato što je Petko dao neki gol, ali vjerojatno hoće zato što se počela ili se ponovno identificira s Dinamom kao brandom (pomoću kanala oglašavanja)