• dZG - Marketing & Društvene Mreže
    Uhvatio sam malo vremena i pozabavio se svojom strukom pa ću pokušati ovdje objasniti u čemu je problem s našim marketingom.

    Većina vas već primjećuje nedostatke u marketinškim naporima našeg kluba ili je barem osjetila njihove posljedice. Dok se oni zaduženi za marketing trude poboljšati situaciju, važno je shvatiti da će svaki takav pokušaj ostati nedovoljan ako ne posvetimo pažnju osnovi svakog uspješnog marketinškog pristupa: strategiji.

    Općeniti nedostatak strategije ili, barem, nedostatak kvalitetne strategije (jer niti jedna nije potpuno savršena) primjećujemo već godinama: nedosljedno djelovanje, sezonski pristup i neujednačeno marketinško djelovanje. Sve to proizlazi iz dugotrajnog zapostavljanja ugleda kluba, što je dovelo do narušavanja samog kluba bao branda (jedan primjer je sustavno snižavanje cijena ulaznica, a kasnije iznenađenje kad se te cijene vratile na normalu).

    Klubovi su, u suštini, poput bilo koje druge tvrtke, ali klupski marketing mora biti prilagođen jedinstvenoj specifičnosti: većina ljudi se emocionalno vezuje uz nogometne klubove više nego uz druge marke poput obuće ili odjeće.

    Ključno je usredotočiti se na tzv. "backwards approach" prilikom kreiranja strategije, što znači da razmatramo krajnje ciljeve i zatim radimo unatrag kako bismo identificirali korake potrebne za njihovo postizanje.

    Još jedna bitna stvar za napomenuti je i da se svaki marketing oslanja na dvije vrste djelovanja: dugoročno i kratkoročno.
    Neću vas zamarati o omjerima, legendarni Les Binet i Peter Field govore o omjeru 60:40 gdje se djelovanje i raspodjela budžeta raspodjeljuje oko 60% na dugoročne ciljeve, a 40% na kratkoročne ,ali za točan omjer trebalo bi napraviti malo dublje istraživanje kluba kao takvog.


    Što bi za Dinamo bili dugoročni ciljevi?
    Npr. Povećanje broj članova za 40% do 2027. godine
    Povećanje broja posjetitelja domaćih utakmica za 30% do 2026.
    Vraćanje, odnosno ponovna izgradnja klupskog branda


    Što bi bili kratkoročni?
    Npr. povećanje prodanih artikala u trgovinama za 10% do kraja 2024.
    inkrementalno povećanje broja posjetitelja domaćih utakmica za 5% do kraja 2024.
    povećanje broja članova kluba za 10% do kraja 2024.


    Dinamo kako klub svojim segmentima odnosno kupcima unutar kategorije nudi nekoliko njima bitnih stvari:

    • posjetu domaćih utakmica (uključujući jednokratno kupnju i godišnje ulaznice)
    • članstvo u klubu
    • artikle
    • poistovjećivanje s klubom, odnosno općenito Dinamo kao brand


    Svaka ova stavka treba poseban pristup, ima posebne kategorije kupaca, pa vjerojatno čak i segmente kupaca, a negdje dolazi i do tzv. "spill over efekta" gdje nekim svojim aktivnostima djelujući recimo na klub kao brand utječemo i na povećanje posjete domaćih utakmica, kupnju artikala...

    Prilikom kreiranja marketinške strategije važno je posegnuti za jednom bitnom stvari, a to je tzv. tržišna orijentiranost.
    Što to znači? To znači da klub nije svrha sam sebi i kao takav se ne treba tržišno orijentirati na samog sebe već na one zbog kojih postoji: ljude koji ga vole, prate, ali i one koji će to činiti u budućnosti.

    Tržišna orijentiranost "prema van" treba biti prihvaćena od svih struktura kluba u cijeloj vertikali i horizontali.
    Ovo je jako bitna stvar zato što je preduvjet za stvaranje ostalih segmenata marketinške strategije koji se još nazivaju i "sveto trojstvo marketinga":

    • segmentiranje
    • targetiranje
    • pozicioniranje

    Neću o svakom ovom posebno zato što bi mi oduzelo previše vremena i prostora, ali kod kreiranja ovog "svetog trojstva marketinga" jako je bitno obaviti istraživanja među postojećim, ali i potencijalnim pripadnicima kategorije u kojima se klub nalazi kako bi bolje saznali s kojim problemima se susrećemo, kako da segmentiramo odnosno dobro definiramo pripadnike kategorije, kako ćemo ih i na koji način targetirati i kako ćemo se na kraju krajeva pozicionirati.

    tek kada smo dobro definirali segmente, načine targetiranja i pozicioniranje, možemo pristupiti onome što se najviše vidi na van i za kojim većina, pa tako i naš klub poseže prvo, bez da je napravio temelje na dobroj marketinškoj strategiji: taktifikacija.

    Tek kad smo definirali strategiju znamo gdje ćemo se oglašavati i kome, na koji način, kojim formatima, koje poruke ćemo koristiti i koji su nam ciljevi.

    Ovo je samo bilo ukratko i nadam se da sam uspio nekako razjasniti što je potrebno kako bi klupski marketing počeo funkcionirati.
    Ako netko ima neka pitanja rado ću odgovoriti.
  • 1.HNL - 28. kolo - Hajduk Split - Dinamo Zagreb - 30.03.2024. - 19.30h, Poljud
    U kaj se ova tema, a i zona pretvara. Rasprave o tome tko zaslužuje i tko ne zaslužuje božju milost i kuknjava jer nas napokon nece vozit kao stoku u busevima. Saberimo sePurgeri

    Ovo što kolega kaže. Ponovno pretvarate Zonu u lokalnu birtiju.
  • 1. HŠK Građanski Zagreb
    Ponavljam, pa možda nekima bude jasnije kako je došlo do GNK

    mtbng1001wyeits3.jpg
  • 1. HŠK Građanski Zagreb
    Gradjanski je ime kluba bio, ne prefiks našeg imenaNKDZ86

    Lupetaš gluposti. Ime kluba je bilo Prvi hrvatski građanski športski klub.
  • 1. HŠK Građanski Zagreb
    Vezu ne vide samo oni koji je ne žele vidjeti
  • DRES Dinama - nekada, sada i ubuduće
    Razlog je u tome što je predsjednik kluba bio Andrija Mutafelija, koji je ujedno bio i "sponzor". On je u svojoj prodavaonici otvorio sponzorsku liniju za nabavku rekvizita kluba.
    Mutafelija je bio zastupnik poznate engleske sportske kuće William Shillcock koja je vršila "katalošku" prodaju dresova (primjer na slici)

    "Riješeno je bilo i materijalno osiguranje kluba i predsjednik gosp. Mutafelija predujmio je klubu potreban novac za nabavku svih potrebnih rekvizita. Trebalo je nabaviti sve novo i to za dvije kompletne momčadi (g. Mutafelija bio je zastupnik poznate engleske sportske kuće William Shillcock) i uz otplatu od mjesečnih 5 kruna on je Građanskom otvorio konto, na koji je klub redovno otplaćivao svoj u ono vrijeme prilično veliki dug. Nabavljeni su dakle dresovi i kopačke i s novom loptom pošlo se 14. svibnja 1911. rano u 4 sata ujutro na prvi trening i to na igralište u Tuškanac."

    dres.png
  • DRES Dinama - nekada, sada i ubuduće
    Sad ne znam zamjeniti ili smršatidb-izbjeglica

    Definitivno ovo prvo :smile:
  • DRES Dinama - nekada, sada i ubuduće
    koliko je meni poznato ne. Samo na službenim klupskim odijelima.
  • Kladionica
    Karlsson under 3.5 (Montpellier)ksapi

    U SS su granicu stavili na 2,5
  • Kladionica
    Mislim da je kolega @ksapi najstručniji za taj odgovor
  • Hedonistički kutak
    Juneca prsa sporo kuhana s povrcem i vinomksapi

    Daj recept
  • 1.HNL 2023./2024.
    Ako ne planira završiti karijeru već u subotu i nastaviti život šepajući, neće nastupiti
  • Crna lista; Banirani korisnici
    Korisnik; @masacusec
    Razlog; nepoštivanje pravila foruma
    Trajanje bana; 7 dana