• 1.HNL 2023./2024.
    Kratka analiza igrača nakon odigranog 31. kola HNL-a. Analizom će se obuhvatiti svi oni igrači koji su najviše pridonijeli klubu što se tiče golova i asistencija, bilo da se radi o hrvatskim pašnjacima u ligi i kupu ili u europskim avanturama. Ne umanjujući bitnost ostalih igrača koji ne zabijaju i/ili asistiraju, u ovom slučaju će se gledati samo brojke. Iako je po broju golova drugi strijelac lige, u analizu neće ući Fran Brodić samo zbog činjenice jer je igrao za Varaždin prije dolaska u Dinamo (uzet je samo jedan igrač po klubu, osim Rudeša). Svi podaci su preuzeti sa Transfermarktovih stranica.

    Predstavnici klubova:
    Dinamo - Bruno Petković
    Hajduk - Marko Livaja
    Rijeka - Toni Fruk
    Osijek - Ramon Mierez
    Lokomotiva - Robert Mudražija
    Gorica - Tim Matavž
    Slaven Belupo - Tomislav Štrkalj
    Varaždin - Ivan Postonjski
    Istra - Ante Erceg
    Rudeš - Aleksa Latković i Fran Karačić (obojica imaju isti broj G+A)

    Broj golova

    Broj-golova.png

    Vidljivo prema grafu, najbolji topnik lige je Osijekov Ramon Mierez s čak 14 golova. Nakon detaljnih pregleda snimki gola za 1:0 protiv Osijeka, ustanovljeno je da je ipak Mierez dirao loptu, stoga mu se pripisuje taj gol, a ne Lovriću. S 10 golova u suparničkim mrežama prate ga Petković i Livaja, svaki kao najbolji strijelac svoje ekipe. Od ostalih valja spomenuti motor Varaždina, Igora Postonjskog, koji je jučerašnjih golom iz slobodnjaka skočio na 7 zabijenih golova te Antu Ercega koji iako je bez kluba od 28. ožujka i dalje drži mjesto najboljeg strijelca Istre. Zanimljivo je vidjeti da je Toni Fruk sa samo 3 gola u rangu igrača iz Rudeša, no sve nadoknađuje asistencijama.

    Ove sezone čak četiri kluba su igrala neko od europskih natjecanja, a to su Dinamo, Hajduk, Rijeka i Osijek. Od navedenih klubova, samo dvojica igrača su zabijala u Europi, a to su Petković i Mierez. Za Petkovića su se gledala sva europska natjecanja (kvalifikacije za Ligu prvaka, kvalifikacije za Europa ligu te skupine i nokaut faza Konferencijske lige) od kojih je svih 7 postigao u KL-u, a Mierez je taj jedan zgoditak postigao u kvalifikacijama za KL.

    5 od izabranih 11 igrača je zabijalo u Kupu pri čemu Livaja i Mudražija dijele prvo mjesto. Livaja je dva pogotka postigao u tri nastupa dok Mudražija u četiri. Ramon Mierez je jedini na listi odabranih igrača koji je ove sezone zabio u svim trima natjecanjima.

    Valja spomenuti da je Mierezu potrebno najmanje minuta za postizanje u HNL-u i to 185, u Europi stoji
    na 322 minute po pogotku, a u Kupu na 210. Petkoviću za svaki gol u HNL-u treba 197 minuta, a u Europi (sva natjecanja) 159 minuta. Livaji treba 216 minuta za gol u HNL-u i samo 120 za Kup. Sljedeći na listi je Tim Matavž sa 227 minuta po golu u ligi dok svima ostalima treba dosta više.

    Broj asistencija

    Broj-asistencija.png

    Nedostatak u golovima Fruk nadoknađuje u asistencijama gdje je uvjerljivo prvi s 15 dodavanja za gol. Gledajući samo HNL, duplo manje ima Mierez dok Petković čak tri puta manje asistencija! Zanimljivo je vidjeti da su čak dva napadača u top 3 što se tiče asistencija. Treće mjesto dijele veznjak Mudražija i napadač Štrkalj, a drvenu medalju je dobio Petković s pet asistencija (prvo mjesto u Dinamu drži Baturina sa sedam asistencija).

    U Europi su samo asistirali Petković i Fruk što znači, kad bi se sumiralo, da je Petković drugi najbolji asistent ove sezone. U Kupu nijedan od odabranih igrača nije asistirao.

    Sudjelovanje u golovima

    Sudjelovanje-u-golovima-HNL.png

    Ovdje su uzete vrijednosti samo za HNL radi zanimljivosti podataka. Graf prikazuje jednu "anomaliju", a to je činjenica da je Fran Karačić, otkako je potpisao za Rudeš ove zime i kada je bio na terenu, sudjelovao u 67 % svih golova Rudeša! Naime, u sedam utakmica upisao je jedan gol i tri asistencije, a Rudeš je u tom periodu zabio 6 golova. Ništa manje bitan u Rudešu (za njihove standarde) nije Latković sa svojih dva gola i dvije asistencije u 24 utakmice.

    Zanimljivo je vidjeti da su Štrkalj, Mierez, Erceg i Livaja jako bitni kotačići u svojim klubovima. Štrkalj je sudjelovao u 40 % svih golova kad je bio na terenu, Mierez 39 %, Erceg 38 %, a Livaja 34 %. Izostanak tih igrača pokazao se kao veliki hendikep jer su te ekipe puno teže zabijale kada navedenih igrača nije bilo. Tako je Štrkalj svojim golovima i asistencijama sudjelovao u 33,33 % svih golova Slavena, Mierez u ogromnih 40,38 % Osijeka, Erceg također u 33,33 % Istre, a Livaja u 34,15 % Hajduka. Bez obzira što Ercega nema gotovo mjesec dana u klubu, ostavio je velik utisak u Istri gdje mu je prva pratilja po golovima Matej Vuk (4 gola).

    Ostatak ekipe sudjeluje manje u golovima svojih momčadi što pokazuje na raznovrsnost strijelaca i činjenicu da se lakše mogu podnijeti s izostankom svojih igrača (iako je Petković priča za sebe i svi znamo koliko znači Dinamu neovisno što ne zabija).

    Golovi i asistencije

    Golovi-i-asistencije.png

    Listu po golovima i asistencijama u svim natjecanjima predvodi Petković s 17 golova i 9 asistencija što u HNL-u, što u Europi. Drugo mjesto drži Mierez s 16 golova i 7 asistencija dok je broncu dobio Fruk s 3 gola i 16 asistencija. Osim G + A, zgodno je vidjeti u kojoj frekvenciji određeni igrač to ostvaruje. Petkoviću je za gol ili asistenciju potrebno 122 minute dok se ispred Miereza ubacio Mudražija s 132 minute za G ili A, a s čak 9 G ili A manje. Mierez i Fruk drže granicu ispod 140 minuta, a interesantno je za vidjeti da su ispred Livaje Štrkalj i Matavž koji u zadnje vrijeme ne igra, no i dalje drži dobru brojku. Najneefikasniji u ovoj rubrici je Latković kojemu treba 411 minuta za gol ili asistenciju.
  • Dinamo Zagreb 2023./2024. - O svemu pomalo
    Ususret završnici ove napete sezone, odlučio sam malo pogledati kako stojimo s brojem gledatelja na domaćim utakmicama (isključivo HNL). Podaci su preuzeti sa Transfermarktovih stranica, stoga može biti malih odstupanja što se tiče starijih sezona.

    Broj-gledatelja.png

    Daleko najjače sezone (otkako postoje podaci) su sezona 2006/07 s ukupno 121 500 gledatelja na HNL utakmicama i 2007/08 s 123 800. Nakon tih sezona slijedi slobodan pad što se tiče gledanosti gdje je u prosjeku bilo 67 362 gledatelja (gledajući od sezone 2008/09 do 2019/20). Za sezonu 2020/21 kao koronu sezonu nema smisla išta analizirati, a manjak gledatelja zbog mjera zaštite se osjeti i u sljedećoj sezoni. Ponovni zamah dobivamo u prošloj 2022/23 sezoni kada je HNL utakmice pratilo 109 097 ljudi. S obzirom da smo ove sezone cijelo vrijeme gledali u leđa najvećim rivalima, to se odrazilo na broj gledatelja. U današnjih 16 utakmica, na Maksimiru je bilo 120 306 ljudi, s tim da nam je preostao derbi s Osijekom i možebitna proslava naslova protiv Rudeša u kojem se će se dodatno podebljati rekord posjećenosti.

    Gledajući prosjek u 18 sezona, ispada da na Maksimir godišnje dolazi 75 271 gledatelj, no kada bi izuzeli korona sezonu (gdje je ukupna dolaznost bila 1169 gledatelja), prosjek se diže na 79 630.

    Prosjek-gledatelja.png

    Osim ukupnog broja posjetitelja, valja pogledati i prosječnu dolaznost na domaće utakmice. Zanimljivo je primijetiti da smo dosad jedino u sezona 2006/07 i 2007/08 imali prosječnu dolaznost iznad 7000 (u sezoni 2007/08 iznosila je 7282). Od 2008/09 do 2019/20 prosjek je iznosio blijednih 3935. Korona sezona ponovno narušava izgled grafa, a od 65 gledatelja po utakmici u 2020/21, rastemo na 3926 u 2021/22 sve do 6061 u 2022/23 i 7519 u ovoj sezoni. Također, nedostaju dvije domaće utakmice i zbog važnosti obaju utakmica, vjerujem da će prosjek gledatelja debelo premašiti 8000.

    Gledajući prosjek u 18 sezona, prosječan broj gledatelja na HNL utakmicama je 4401, a bez korona sezone bilo bi 4656.

    S pravom se može reći samo jedno:
    BBB-OVISNICI.jpg

    Zato pravac na Maksimir!
  • Josip Mišić #27
    Mi-i.png

    Nakon životinja u Zoo-u, Mišić se okomio na ptice. Ove sezone ima 0.1 udarac u okvir gola po utakmici, a 1.0 udarac po utakmici.

    Postoje dvije solucije:
    1. trenirati pucati po golu. Jedan trening, dva, sto, nebitno.
    2. zabraniti mu pucanje

    Veće koristi bi imali da dodaje na stranu, proigrava, da napravi bilo što, nego da puca po golu jer ovako svaki njegov udarac završi nebu pod oblake.
  • Dinamo Zagreb 2023./2024. - O svemu pomalo
    I opet sanjam tisuće te bodre
    A Sjever složno, grmi, ori se...


    2019.
    Dinamo-u-2019.jpg

    Reveal
    Prikazane su utakmice:
    Dinamo - Gorica (2. 12. 2018.)
    Dinamo - Rijeka (10. 3. 2019.)
    Dinamo - Slaven Belupo (17. 2. 2019.)
    Dinamo - Istra (9. 2. 2019.)


    I čujem huk jer tisuće te bodre
    A Sjever snažno grmi, ori se...


    2024.
    Dinamo-u-2024.jpg

    Reveal
    Prikazane su utakmice:
    Dinamo - Gorica (4. 2. 2024.)
    Dinamo - Rijeka (25. 2. 2024.)
    Dinamo - Slaven Belupo (10. 3. 2024.)
    Dinamo - Istra (7. 4. 2024.)


    Dinamo se budi, Zagreb se budi! Živim za dan kada će nam pune tribine biti just another day at the office, a da se dinamovština nalazi na svakom koraku, baš kao u stara vremena. Idemo korak po korak!
  • Trener - Sergej Jakirović
    "Da su nam mjerili brzinu trčanja, išlo bi preko 35 na sat."

    Snimka-zaslona-2024-04-04-190050.png
  • Ronaël Pierre-Gabriel #18
    Pierre-Gabriel večeras:
    WQGUp8.gif

    Zvijer! Odličan defanzivno, ne sjećam se da ga je itko prošao. Čim je prešao na desni bek nakon izlaska Ristovskog i čuvao Perišića, znao sam da od prolaza Perišića neće biti ništa. Jako dobar i u ofenzivnom dijelu, imao je nekoliko dobrih prodora od kojih je jednom jako lijepo dodao Špikiću.

    Odraditi ove dvije utakmice u razmaku od nekoliko dana na vrhunskoj razini samo dokazuje da je spreman za prvih 11. Osim fizikalija, treba pohvaliti i kondicijsku spremu gdje je trčao gotovo pa svih 90 minuta nakon iscrpljujuće utakmice u subotu.
  • Maxime Bernauer #6
    S obzirom da se nakon subotnje utakmice ponovno "zapalila" tema o Bernaueru i pitanju je li Max pojačanje, išao sam pogledati njegovu statistiku od sezone 2021/22 sve do utakmice protiv Hajduka.

    Idemo redom. Analiza je podijeljena u tri sekcije: dueli, obrana i dodavanja. Za svaku od sekcija dan je graf koji uspoređuje sve tri sezone, od koje su sezone 2021/22 i 2022/23 za Ligue 2, a 2023/24 za HNL. Potrebno je napomenuti da su u analizi uzete samo nacionalne lige, bez europskih i kup utakmicama.

    Dueli
    Dueli.png

    Što se tiče ukupnih osvojenih duela, u sezoni 2021/22 imao ih je 2,4 po utakmici, u sezoni 2022/23 2,6 po utakmici i u HNL-u 2,3. Postotak ukupno osvojenih duela skače u drugoj sezoni u Francuskoj što prati i sama brojka od 2,6 osvojenih duela. Iako u HNL-u osvaja nešto manje duela, postotak pada sa 57 % na 51 %, što nije loše, no postoji mogućnost napredovanja. Osvojeni dueli na tlu Bernaueru najviše štekaju, s 2.1 osvojenih duela u sezoni 2021/22 na 1,4 duela u 2023/24. Bez obzira što je postotak osvojenih duela više nego u prvoj sezoni, manjak osvojenih duela pripisao bih manjku snage, tj. tjelesne mase. Sigurno su igrači u HNL-u viši i fizički jači nego u drugoj francuskoj ligi, stoga bi koji trebao posjetiti teretanu malo više. S druge strane, veseli činjenica da iz godine u godinu osvaja sve više zračnih duela, počevši od 0.3 preko 0.5 sve do 0.9 po utakmici, a postotak osvojenih zračnih duela se je od prve sezone gotovo udvostručio!

    Obrana
    Obrana.png

    Što se tiče utakmica bez primljenog gola, u drugoj sezoni u Paris FC-u je zabilježio najviše clean sheetova, a to se može prepisati činjenici da je u toj sezoni igrao najviše utakmica, čak 35. U sezoni 2021/22 odigrao je 30 utakmica s prosjekom od 66 minuta po utakmici te zabilježio 3 utakmice bez primljenog gola, odnosno 10 %. U sezoni 2022/23 taj postotak raste na 31 %, a Bernauer igra u prosjeku 80 minuta po utakmici. U HNL-u je odigrao 9 utakmica i zabilježio 5 clean sheetova, tj. čak 56 %! Slično kao i u prethodnoj sezoni, na travnjaku provodi 81 minutu po prosjeku. U prvoj sezoni u Francuskoj igrao je 79 % svih utakmica, u drugoj sezoni 92 %, dok u HNL-u tek mizernih 33 %. Zaključak je jednostavan: više Bernauera, manje golova.

    Presijecanja po utakmici su nešto opala što se tiče HNL-a, no to nadoknađuje otklanjanjem opasnosti i to 2.2 opasnosti po utakmici. Što se tiče oduzetih lopti, i tu je u blagom padu, no sve su to male razlike. Ostao je dosljedan u kategoriji "predriblan po utakmici" gdje se vrti oko brojke 0.7

    Dodavanja
    Dodavanja.png

    Njegovo najjače oružje, dodavanje, iz godine u godinu napreduje sve više. Postotak točnih lopti u HNL-u narastao je za 7 % u odnosu na sezonu 2021/22. U HNL-u puno više provodi dodavajući se na svojoj polovici terena gdje u prosjeku odradi 41.3 dodavanja, a samo 19.2 u prvoj sezoni. To se može prepisati stilu igranja u Dinamu i vrlo čestim vraćanjima lopte stoperima nakon što se ne može probiti strana. U HNL-u je postao je opasniji, ali i točniji na suparničkoj polovici, gdje je sa 16.4 i 14.8 dodavanja prešao na 23.2. Osim toga, duge lopte po kojima je poznat, a i po kojem ga je Bišćan uzeo, doživljele su pravu malu renesansu. U domaćoj ligi u prosjeku pošalje 6.9 točnih dugih lopti dok je za razliku u sezoni 2021/22 taj broj bio samo 3.7. Uz povećan broj dugih lopti, šalje i preciznije lopte čime se brže razbiju protivničke linije. Lijepo je vidjeti da je Max u svim segmentima dodavanja zabilježio rast te se nadam da će ta brojka i dalje rasti.

    Zaključak

    Kao možebitni zaključak, Dinamo je dosta dobio na stabilnosti zadnje linije uz lakše iznošenje lopte prema napadačima. S Bernauerom smo ostvarili odličan broj clean sheetova s obzirom na broj utakmica koje je odigrao (veliki plus od mene je taj što je ostao mentalno snažan u onim trenucima kada su otkantali nakon onog penala protiv VIktorije, kada uopće nije igrao do Betisa pa tamo odradio odličnu utakmicu), no trebao bi poraditi na mišićnoj masi i čitanju igre radi presijecanja lopti. Odlično je uparen s KTC-om gdje KTC rješava problem Maxovih fizikalija, dok Max rješava KTC-ov problem tehnikalija. Ne sumnjam da će Bernauer rasti u igri u svim segmentima, posebice uz mentorstvo Kevina, stoga se može reći da je Max dobar transfer.
  • 1.HNL 2023./2024.
    Ne pomiče se samo sat večeras s 2 na 3.
  • 1.HNL - 28. kolo - Hajduk Split - Dinamo Zagreb - 30.03.2024. - 19.30h, Poljud
    Kalini.jpg

    Daleko najogavniji igrač lige! Njemački sudac hladan kao špricer na svako njegovo simuliranje i izigravanje ozljede.

    Tražili su strane suce i samim time si pucali u koljeno jer bi naši suci podlegli pritisku i sudili dva nepostojeća penala. Točno se vidi kako se nitko ne žali na sudačku odluku jer zna da bi onda dobio žuti karton, eh da je tako i kod domaćih sudaca...
  • 1.HNL - 28. kolo - Hajduk Split - Dinamo Zagreb - 30.03.2024. - 19.30h, Poljud
    O Dinamo, ti znaš da ja te volim
    I nikog ja, tak nisam imal rad
    Opet sam tu da tebe glasno bodrim
    Jer sve bi dal, baš sve za tebe i svoj grad

    I čujem huk jer tisuće te bodre
    A Sjever snažno grmi, ori se
    Dok dišem ja ću živjeti za modre
    O Dinamo, o Dinamo ja volim te

    IDEMO!
  • Hrvatska nogometna reprezentacija
    Rezime današnje utakmice:
    • svi golovi odlični, pogotovo Majerov
    • komentator na Novoj TV je blago rečeno očajan
    • kragne na dresu ne pašu i samo smetaju
    • Kovačić ne smije igrati s Modrićem
    • Majer igrač utakmice (G + A), bilo ga je svugdje po terenu
    • HNL igrači su itekako dostojni igrati u prvih 11 (Pjaca odličan, radio dar mar po lijevoj strani, Petko kao Petko makar bih ga volio više vidjeti u 16 m u Dinamu baš kako je danas bio u reprezentaciji, Pašalić isto opasan)
    • evidentan pad forme Brozovića