• 1.HNL 2024./2025.
    Osijek nakon uvjerljive pobjede na Levadijom proda dva dana prije ključne utakmice najboljeg igrača, igrača koji je dvaput bio najbolji strijelac lige, vukao cijelu momčad kada im nije išlo, sam stvorio prilike protiv Levadije i zabio hattrick. Osim prodaje Miereza, proda stopera koji im je bio ključan prošle sezone za pišljivih 400k € te besplatno puste mladog Prekodravca u Šibenik. Sad bi čovjek pomislio da će umjesto toga dovesti igrače koji će ih dostojno zamijeniti, ali ne, dovedu se šrot igrači pri čemu se nadam da je navijačima Osijeka napokon došlo u glavu da Boto nije nikakav bog.

    Današnja utakmica Zire i Osijeka je antinogometna reklama te je vjerojatno slijepcima bilo drago što ne vide. Stopera im igra Soldo pa kasnije Nejašmić, a Kewal koji im je pravo desno krilo, odigra 10 minuta protiv Dinama pa sjedi na klupi. Na njegovoj poziciji igra Matković za kojeg se vidi da ne može igrati na krilu, a u špicu stave panjinu Ademija za kojeg imam osjećaj da je zalutao u profesionalni nogomet. Čovjek nije osvojio valjda niti jedan duel, ni sam ne zna kako je "asistirao" Matkoviću za 2-1 te još k tome promašio jedanaesterac. Čavlina nakon loše reakcije kod drugog gola spašava Osijek s tri obranjena penala, ali očito su htjeli igrači Osijeka upisati Zirinog golmana u knjigu rekorda. Je li itko vježba izvođenje jedanaesteraca na treningu?!

    Da ne spomenem kako igraju protiv nas. Kad god igraju protiv nas, kao da igraju protiv Real Madrida, bacaju se na glavu uz već standardno vrijeđanje igrača Dinama i samog kluba, a ovdje skinu gaće. Najbitnije im je da pobijede Dinamo, sve ostalo nije bitno (kao i nekim drugim klubovima).
  • Dinamo Zagreb 2024./2025. - o svemu pomalo
    Išao sam pogledati prosjek godina igrača Dinama ove sezone s tim da sam gledao isključivo službene stranice kluba kao izvor za broj igrača i njihove pozicije. Kada bi uzeli TM i njegov način računanja prosjeka, ispada nešto drugačiji nego prema službenim stranicama zbog uvrštavanja igrača koji nisu ni blizu prvoj momčadi (Krkalić, Braun, Ruškovački, Brkljača, čak je i Halilović ostao u kadru itd.)

    Prema službenim stranicama, prosjek igrača po poziciji:
    VRATARI - 30,67 god
    BRANIČI - 26,09 god
    VEZNI - 23,33 god
    NAPADAČI - 25,5 god

    PROSJEK - 26,40 god

    Očito je da Zagorac dosta diže prosjek što se tiče golmana dok smo kod braniča na zadovoljavajućoj razini (spoj mladosti i iskustva -> Mikić i KTC). Od 11 obrambenih igrača, trojica imaju imaju 30+ godina (Perić, Ristovski i KTC), a Mikić, Perković i Torrente čine najmlađu trojicu (17, 21, 22 godina).

    U veznom smo redu najpoletniji kojeg čine trojica iskusnih (Mišić - 30 godina, Ademi - 33 godine i Rog - 29 godina) dok su ostali svi redom mladići s prosjekom godina od 19,67! Naše najvrjednije eksponate čine:
    • Baturina - 21 god
    • Sučić - 20 god
    • Vrbančić - 19 god
    • Pavić - 17 god
    • Stojković - 20 god
    • Kačavenda - 21 god

    Napad predvode Petković i Pjaca s 29 godina, zatim Špikić i Hoxha s 25 godina, Kulenović s 24, a popis napadača zatvara Cordoba s 21 godinom.

    Protiv Istre izašli smo sa sljedećom postavom:

    Nevistić
    Ristosvki -- KTC -- Mmaee -- RPG
    Sučić -- Mišić
    Pjaca -- Baturina -- Hoxha
    Kulenović

    Prosjek: 26,73 god

    Kada bismo složili najmlađu momčad, izgledala bi ovako:

    Nevistić
    Mikić -- Perković -- Torrente -- Ogiwara
    Sučić -- Pavić
    Cordoba -- Vrbančić -- Stojković
    Kulenović

    Prosjek: 21,00 god

    Najstarija ekipa izgledala bi (s obzirom da Moharrami nije igrao lijevog beka, a RPG je, prisiljen sam njega staviti na tu poziciju):

    Zagorac
    Ristosvki -- KTC -- Perić -- RPG
    Ademi -- Mišić
    Špikić -- Rog -- Pjaca
    Petković

    Prosjek: 30,36 god
  • 1.HNL 2024./2025.
    Snimka-zaslona-2024-08-10-105402-V1.jpg

    Ovo su samo neki od primjera kojima smo bombardirani u zadnje vrijeme od medija i mogu reći da neka samo tako nastave. Zašto?

    Zato što radimo dobar posao! Velikoj većini medija, pogotovo tovarskih, smeta naš uspjeh, stoga su se našli prepucavati preko novina kako bi dobili na veličini. Dok se njihovi novinari (a i neki "naši") natječu u tome tko će napisati najljigaviji članak, mi u tišini radimo i pripremamo se za Ligu prvaka i obranu naslova. Opće je poznato da pas koji laje, ne grize pa tako Hajduk, Rijeka i Osijek od igre nemaju ništa pa lupaju i šire negativu oko Dinama u nadi da će nas srušiti.

    A neće nas srušiti, nego ćemo mi vratiti još jači. Nakon dugo vremena počela se je širiti dinamovština, raste pozitiva oko kluba što rezultira rastom broja članova i gledatelja na utakmicama, a jedino što nam fali je novi stadion (na kojeg se svi hvataju i to je istina, Dinamo ne zaslužuje ovakvo ruglo) nakon kojega neće imati nikakvih argumenata za širenje mržnje.

    Treba zapamtiti da jedino mjerilo za uspjeh je bilo i bit će teren. Nikakve pretplate, broj gledatelja i usrani članci od dnovinara neće pomoći u osvajanju naslova.
  • Dinamo Zagreb 2024./2025. - o svemu pomalo
    Kombinirajući Transfermarkt i službene stranice kluba, sastavio sam popis igrača koji su pod ugovorom i lista ispada poprilično velika.
    Napomena: vjerojatno postoji još igrača koji su na raznoraznim posudbama, no tako daleko u analizu nisam išao jer je jako teško popratiti sve igrače osim ako ne radiš u klubu (prema kolegi @sanjinlego, 55 igrača je na platnom spisku).

    Pozicije sam uzeo kako je napisano na TM-u, iako znam da Špikić igra na desnom krilu, Stojković je više utakmica ipak odigrao kao ofenzivni vezni nego kao lijevo krilo itd.

    VRATARI: Ivan Nevistić, Ivan Filipović, Danijel Zagorac, Faris Krkalić, Antonio Rajić
    SREDIŠNJI BRANIČI: Mauro Perković, Raúl Torrente, Maxime Bernauer, Dino Perić, Samy Mmaee, Kévin Théophile-Catherine, Dominik Braun, Matija Ruškovački, Leon Jakirović
    LIJEVI BOČNI: Petar Bočkaj, Takuya Ogiwara, Daniel Štefulj
    DESNI BOČNI: Ronaël Pierre-Gabriel, Stefan Ristovski, Sadegh Moharrami, Noa Mikić
    DEFENZIVNI VEZNI: Petar Sučić, Josip Mišić, Arijan Ademi, Branko Pavić
    SREDIŠNJI VEZNI: Marko Rog
    OFENZIVNI VEZNI: Martin Baturina, Lukas Kačavenda, Luka Vrbančić, Marko Brkljača
    LIJEVA KRILA: Marko Pjaca, Dario Špikić, Arbër Hoxha, Luka Stojković
    NAPADAČI: Bruno Petković, Sandro Kulenović, Deni Jurić

    VRATARI: 5 igrača
    SREDIŠNJI BRANIČI: 9 igrača
    LIJEVI BOČNI: 3 igrača
    DESNI BOČNI: 4 igrača
    DEFENZIVNI VEZNI: 4 igrača
    SREDIŠNJI VEZNI: 1 igrač
    OFENZIVNI VEZNI: 4 igrača
    LIJEVA KRILA: 4 igrača
    NAPADAČI: 3 igrača
    Ukupno: 37 igrača

    Izuzetno je važno riješiti se balasta jer imati 55 igrača na platnom spisku je previše za klub poput Dinama. Treba uzeti u obzir da se u 2023. potrošilo skoro pa 21 milijun eura na plaće igrače što je trećina godišnjeg budžeta. Naravno, nitko ne kaže da treba svima spustiti plaće i raskinuti ugovore polovici igrača, no bitno je riješiti se onih koji slabo ili ničime pridonose rezultatima kluba, a dobivaju veliku plaću.

    IGRAČI NA POSUDBAMA ILI KOJI SU OTIŠLI (vjerojatno nepotpuna lista):
    1. Fran Brodić -> Újpest FC (transfer)
    2. Marko Soldo -> NK Osijek (transfer)
    3. Marko Bulat -> Standard Liège (posudba)
    4. Nikola Čavlina -> NK Osijek (posudba)
    5. Boško Šutalo -> Standard Liège (slobodan transfer)
    6. Gabriel Rukavina -> HNK Rijeka (slobodan transfer)
    7. Ivan Šaranić -> Al-Bataeh CSC (slobodan transfer)
    8. Jakov-Anton Vasilj -> HNK Šibenik (slobodan transfer)
    9. Jakov Gurlica -> HNK Gorica (slobodan transfer)
    10. Marko Tolić -> Slovan Bratislava (nepoznato)
    11. Moreno Živković -> NK Lokomotiva (posudba)
    12. Vito Čaić -> HNK Gorica (posudba)
    13. Fran Topić -> HSK Zrinjski Mostar (nepoznato)
    14. Filip Brekalo -> AC Reggiana 1919 (nepoznato)
    15. Luka Lukanić -> Jong Genk (nepoznato)
    16. Marko Rog -> Cagliari Calcio (kraj posudbe, 1. siječnja 2025.)
    17. Takuya Ogiwara -> Urawa Red Diamonds (kraj posudbe, 20. siječnja 2025.)
    18. Mahir Emreli -> Bez kluba
    19. Josip Drmić -> Bez kluba
    20. Toni Majić -> HNK Gorica (posudba)
    21. Ante Sušak -> HNK Gorica (posudba)

    Krenulo je izuzetno dobro: rješavanje Drmićevog ugovora, raskidanje ugovora igračima koji "gutaju" proračun poput Šutala, rješavanje neperspektivnih igrača poput Topića, no može još bolje. Imati toliko igrača pod ugovorom gdje svi očekuju igranje u klubu škodi i Dinamu i samim igračima jer:
    1. nemoguće da svi dobiju priliku, čak i da osiguramo prvenstvo 10 kola prije kraja (to se pogotovo odnosi na juniore) -> odabrati nekoliko talentiranih klinaca koje ćeš razvijati (Mikić, Pavić i sl.), a ostale na posudbe ili transferi s mogućim prvokupom ili % od budućeg transfera
    2. dobivanje velikih ugovora na temelju odigrane jedne utakmice pa makar to bila 1' je apsurdno (slučaj Brkljača)
    3. svaki igrač treba igrati u kontinuitetu kako bi pokazao što može i što ne može, a to ne može ostvariti ako je roster prevelik
    4. širina kluba je izuzetno bitna za borbu na tri fronta, no ako imaš 37 igrača na popisu, nema teorije da će svi igrati pa na kraju imaš nezadovoljne igrače na velikim plaćama (čak i uz ozljede i kartone, tko kaže da će svi stoperi odigrati barem jednu utakmicu u ligi, kupu ili Europi)

    Sami pogled na trenutni roster upućuje na moguće uštede kao što su: Jurić, Krkalić, Brkljača, Bočkaj, Štefulj, Moharrami, dok su mi Braun i Ruškovački mi totalna nepoznanica. Kako bismo rekli: manje je više.
    Gomilanjem igrača se zapravo radi kontraefekt jer onda dobivamo kvantitetu, a ne kvalitetu. Znam da nismo mi poput Reala, Citya i ostalih velikih klubova koji ne moraju prodavati igrače kako bi preživjeli godinu, ali zar nije lakše postaviti igrače u prodajni izlog ako više igraju (što bismo dobili s manjim kadrom), a ne ako dobivaju mrvice?
  • Dinamo Zagreb 2024./2025. - o svemu pomalo
    Usporedio sam učinkovitost naših desnih bekova u zadnjih 10 godina, odnosno one kojima je RB primarna pozicija. Od 2014/15 do 2024/25 na desnom beku igralo je 6 igrača, a to su Ivo Pinto, Alexandru Mățel, Petar Stojanović, Sadegh Moharrami, Stefan Ristovski i Ronaël Pierre-Gabriel.

    Tako je Pinto odigrao najviše utakmica u karijeri i to njih 460, odnosno 38 403 minute. Prati ga Ristovski s 439 utakmice i 35 123 minute provedenih na terenu dok treće mjesto drži Stojanović s 359 utakmica i 28 217 minuta. Iako imaju isti broj godina, Moharrami ima 112 utakmica manje odigranih nego Stojanović, a šest godina stariji Mățel 108 manje.

    Utakmice.png

    Što se tiče njihovog boravka u Dinamu, Stojanović uvjerljivo drži prvo mjesto s 187 odigranih utakmica u razdoblju od 2015/16 do 2021/22 dok je na drugom mjestu Ristovski s 147 utakmica od sezone 2020/21 do sadašnje 2024/25.
    Kada bismo broj odigranih utakmica u Dinamu usporedili s brojem utakmica u karijeri dobili bismo:
    • Pinto - 26,09 %
    • Mățel - 30,28 %
    • Stojanović - 52,09 %
    • Moharrami - 54,25 %
    • Ristovski - 33,49 %
    • Pierre-Gabriel - 7,23 %

    Što se tiče golova i asistencija u karijeri, Stojanović i Ristovski jedini imaju dvoznamekasti broj golova, a zanimljivo je vidjeti da Pinto, Mățel i Ristovski imaju velik broj asistencija. Moharrami je svoj jedini gol u profesionalnoj seniorskoj karijeri zabio upravo u Dinamu i to protiv Rijeke, a Pinto i RPG su također sramežljivi što se tiče pogodaka.

    Gol-i-asist.png

    Uspoređujući golove u Dinamu i karijeri, Pinto u plavom dresu nije zabio nijedan gol, Mățel i Stojanović su po dva komada, a Ristovski je polovicu svojih golova zabio upravo u Dinamu. Jučerašnjim golom protiv Istre i Pierre-Gabriel se upisao na listu strijelaca. S druge strane, najviše asistencija isporučili su Pinto, Stojanović i Ristovski od čega je polovica Stojanovićevih asistencija bila u Dinamu.

    Kada bismo gledali G+A za svakog igrača, ispalo bi:
    • Pinto - 16
    • Mățel - 6
    • Stojanović - 20
    • Moharrami - 10
    • Ristovski - 20
    • Pierre-Gabriel - 2

    RPG je tek na početku igranja za Dinamo i vjerujem da će vrlo brzo prestići Mățela i Moharramija, a to će najbrže učiniti ako igra na svom desnom beku, a ne na lijevom.
  • dZG - Članstvo & Godišnje ulaznice
    Probao sam izračunati kada bismo mogli doseći rekordnih 42 000 članova i prvotne prognoze su više nego dobre. Podatke sam izvukao zahvaljujući @deda, @Liks90 i ostalih forumaša koji su vjerno pratili broj članova našeg kluba. Podatke sam počeo brojati otkako smo dosegnuli 30 000 članova, odnosno od 22. 5. 2024. Pomoću tih podataka napravio sam jednostavnu regresijsku analizu pri čemu ispada da linearna regresija jako dobro opisuje datum i broj članova (prikazana na grafu niže)

    Broj-lanova.png

    U trenutku računanja, dinamova obitelj brojala je 34 608 članova ili 7392 do cilja. Prema jednadžbi, do sljedećih milestoneova došli bismo:
    35 000 - 31. 7. 2024.
    36 000 - 14. 8. 2024.
    37 000 - 28. 8. 2024.
    38 000 - 10. 9. 2024.
    39 000 - 24. 9. 2024.
    40 000 - 7. 10. 2024.
    41 000 - 21. 10. 2024.
    42 000 - 4. 11. 2024.

    Kada bismo uzeli da se dnevno učlanjuje 50 osoba, bilo bi potrebno 148 dana, odnosno 17. 12. 2024. bismo dosegnuli željenih 42 000 članova plave obitelji. Zato tko se nije učlanio, neka se učlani, hajdemo srušiti još jedan rekord!
  • Dinamo Zagreb 2024./2025. - o svemu pomalo
    Na grafu je prikazana popunjenost kapaciteta Maksimira po sezonama. U sezonama 2006/07 i 2007/08 popunjenost je iznosila 20,4 % te 20,7 % te se ta brojka neće premašiti sve do sezone 2022/23 kada je popunjenost kapaciteta Maksimira bila 25,2 %, a prošle godine rekordnih 37,4 % (gledajući kapacitet stadiona u to vrijeme)
    Popunjenost-kapaciteta-Maksimira.png

    Područje označeno crvenom bojom prikazuje kapacitet Maksimira od 24 095 sjedećih mjesta pa su te brojke prilagođene tom broju, no kada bi ukupnu gledanost gledali na pun kapacitet stadiona od 35 123 mjesta, dobili bismo sljedeće postotke popunjenosti:
    • 2021/22 - 11,2 %
    • 2022/23 - 17,3 %
    • 2023/24 - 25,7 %.
    Nakon dobivenih podataka, može se utvrditi da sezona 2021/22 nije previše odstupala od prijašnjih sezona, štoviše, bila je slabija nego period 2016/17 - 2018/19., ali treba uzeti u ozbir da neki ljudi nakon zatvaranja Istoka više nisu htjeli ići na druge tribine pa to može biti jedan od razloga slabije popunjenosti. Tek u sezoni 2022/23, prema punom kapacitetu, brojka raste na 17,3 % (tj. 25,2 % prema stvarnom broju sjedala) da bi prošle sezone bio rekord, neovisno gledamo li bez Istoka ili s njim.

    Dobar trend popunjenosti stadiona trebamo prenijeti i u nadolazeće sezon neovisno o njegovu stanju jer kako bismo rekli: „Nije puno vredan, ali vređati ga ne damo.“ Potrebno je samo širiti pozitivu oko kluba kako bi se stvorila/pobudila vojska navijača pa da Maksimir opet postane plavi pakao!
  • 1.HNL 2024./2025.
    Pogledao sam koliko je popularna naša liga na temelju ukupnog broja gledatelja počevši od sezone 2006/07 sve do prošle sezone, 2023/24. Od početne sezone sve do 2019/20 prosjek ukupnog broja gledatelja na ligaškim utakmicama iznosio je 520 247 s tim da je upravo ta prva sezona otkako su dostupni podaci bila najpopularnija s čak 622 400 gledatelja. Period od 2009/10 do 2012/13 dovodi do pada zainteresiranosti HNL-a da bi se nakratko vratila 2013/14 na 571 775, a zatim ponovno dolazi do pada gledanosti sve do korona sezone. Nakon korone, HNL se polako vraća, da bi posjećenost 2022/23 eksplodirala na čak 735 219 gledatelja, a prošlogodišnja sezona srušila je sve rekorde gledanosti (što se tiče dostupnih podataka)

    Broj-gledatelja-HNL.png

    Kada bi usporedili popunjenost kapaciteta svih stadiona po godinama dobili bismo sljedeće vrijednosti:

    Popunjenost-kapaciteta-stadiona.png

    Veseli činjenica da je prošle sezone čak 41,7 % kapaciteta svih stadiona bilo popunjeno pri čemu Rujevica prednjači s čak 78,1 % popunjenosti! Drugi na listi je bio Hajduk s 62,1 % dok se vide rezultati novog stadiona u Osijek gdje je Opus Arena imala 57 % popunjenost kapaciteta. Treba napomenuti da je Dinamo također imao rekordnu brojku, čak 37,4% Maksimira je bilo popunjeno (s obzirom da nema Istoka).

    Htio bih da u novoj sezoni raste popularnost HNL-a jer bi svi profitirali, od broja prodanih ulaznica do većih iznosa TV prava što bi značilo jačanje lige, dovođenja pravih pojačanja i bolje konkurentnosti u Europi. Daleko najveći problem naše lige je infrastruktura, no možemo vidjeti koliko znači novi stadion ljudima (Opus Arena!).

    Neka ove sezone posjećenost pređe 1 milijun gledatelja na svim utakmicama, prosjek ispunjenosti kapaciteta stadiona oko 45 %, a kako bismo dostigli taj cilj, potrebno je učiniti samo jednu stvar - ići bodriti naše dečke na Maksimir!

    SVI NA MAKSIMIR!
  • dZG - Marketing & Društvene Mreže
    Potaknut vječnom borbom između toga koji klub je popularniji, napravio sam kratku analizu po broju pratitelja na društvenim mrežama, a u obzir je uzeta tzv. Velika četvorka (Dinamo, Hajduk, Rijeka, Osijek). Društvene mreže igraju veliku ulogu, ponajviše u povećanju svjesnosti o brendu te je isplativa oglašivačka strategija. Uz to, lakše je održavati odnos s kupcima po pitanju potreba i želja nego putem nekih drugih medija.

    Za analizu su se koristile četiri najpopularnije društvene mreže (iako je YouTube među najpopularnijima, smatram da ta platforma nije društvena mreža u pravom smislu riječi - manjak komunikacije s korisnicima), a to su: Facebook, Instagram, TikTok i X.

    Facebook - 3 mlrd mjesečnih korisnika
    Instagram - 2 mlrd mjesečnih korisnika
    TikTok - 1,5 mlrd mjesečnih korisnika
    X - 611 milijuna mjesečnih korisnika

    Snimka-zaslona-2024-07-11-195915.png

    Dinamo predvodi grupu na Facebooku s 621 000 pratitelja, 77 % više nego Hajduk, 311 % puta više nego Rijeka i čak 606 % više nego Osijek. Što se tiče Instagrama, Dinamo je također na čelu s visokih 462 000 pratitelja i to za 73 % više nego Hajduk dok mu Rijeka i Osijek kombinirano ne stvaraju nikakvu prijetnju. TikTok i X s druge strane predstavljaju platforme u kojima Dinamo nije prvi po popularnosti, već Hajduk ima 2,48 puta više pratitelja na TikToku te 1,13 puta više pratitelja na X-u. Zanimljivo je vidjeti da Osijek, koji na svim drugim platformama ima najmanje pratitelja, na TikToku prati više ljudi nego Dinamo.

    Na kraju kada se uzme sve u obzir, Hajdukovo "šišanje" na TikToku i X-u te neočekivani veći broj pratitelja Osijeka na TikToku, može se reći da je Dinamo daleko najpopularniji klub na ovim prostorima, a brojke to potvrđuju:

    Ukupan broj pratitelja na svim društvenim mrežama:
    Dinamo - 1,227,400
    Hajduk - 831,800
    Rijeka - 240,600
    Osijek - 191,520

    Iako brojke na stadionu još nisu dostigle tu razinu, a vjerujem da će s vremenom broj gledatelja na Maksimiru rasti iz godine u godinu, Dinamo je najveći i najpopularniji klub na ovim prostorima!
  • Dinamo Zagreb 2023./2024. - O svemu pomalo
    rastemo na 3926 u 2021/22 sve do 6061 u 2022/23 i 7519 u ovoj sezoni. Također, nedostaju dvije domaće utakmice i zbog važnosti obaju utakmica, vjerujem da će prosjek gledatelja debelo premašiti 8000.NVKOD

    Pisao sam prije malo više od mjesec dana o dolaznosti gledatelja na HNL utakmice s zaključkom da očekujem da će prosjek gledatelja premašiti 8000. Od tada do danas doživjeli smo sve i svašta, od preokreta na Rujevici, osiguranja titule protiv Osijeka i osvajanja Kupa. S zadovoljstvom mogu reći da brojke posjećenosti Dinama više nego odlične!

    Ukupna gledanost

    Napokon mogu reći da je ova sezona posjećenija od svih prijašnjih (ako brojimo 2006/07 kao početnu sezonu)! Ove sezone nas je pratilo čak 38841 ljudi nego davne 2007/08, dok nam prosjek gledatelja iznosi 9013 gledatelja! Naravno, točan broj nećemo nikada znati zbog toga što brojači nisu dobro radili, ljudi su se švercali, a i zbog broja izdanih ulaznica (mogli bi reći da smo brojem izdanih ulaznica malo popravili sva ona švercanja na sjeveru na svim prijašnjim utakmicama).

    Snimka-zaslona-2024-05-28-210036.png

    Sezona 2022/23

    No, vratimo se malo u prošlost, u prethodnu sezonu s tim da sam utakmice podijelio na domaće i gostujuće kako bi vidio dolaznost na stadion. Preko 10 000 ljudi uspjeli smo skupiti četiri puta, od čega dvaput očekivano protiv Hajduka, protiv Rijeke kada se je Ademi opraštao te zadnje kolo protiv Gorice. Poražavajuće brojke su bile čak u tri navrata: Istra, Varaždin i Šibenik gdje nismo uspjeli skupiti niti 3000 gledatelja na Maksimiru. Izvukao sam prosjek gledatelja za svaki pojedini klub:

    22-23-doma-e.png

    • Hajduk 14021
    • Gorica 9814
    • Lokomotiva 3714
    • Varaždin 3509
    • Rijeka 8569
    • Slaven 3406
    • Istra 2903
    • Osijek 5178
    • Šibenik 3439

    Možda upada u oko što Gorica ima toliko gledatelja, ali uzeo sam u obzir zadnju utakmicu, neovisno protiv koga smo tada igrali.

    Sezona 2023/24

    Ove sezone smo pet puta premašili brojku iznad 10 000 s tim da smo bili blizu na prvoj utakmici protiv Rijeke i zadnjoj protiv Istre. Dva trna koji stvarno bodu u oko je debakl protiv Lokomotive i utakmica protiv Rudeša u 12. mjesecu dok za sve ostale utakmice ostvarujemo pozitivan pomak. Sezonu smo dobro počeli protiv Hajduka i onda smo upali u neku crnu rupu sve opet do Hajduka i famoznih "ništa-ništa". Početak rasta možemo obilježiti s fenomenalnim transparentom od kojih se koža naježi "Ne damo da potoneš". Dolaskom proljeća, Zagreb se probudio i otada nas očekuje rast na svim frontama. Od Rijeke do Istre gdje je na tzv. malu utakmicu došlo 9270 ljudi, potvrda titule protiv Osijeka i erupcija navijača na utakmici protiv Rudeša i probijanja preko 23 000 ljudi na jednoj HNL utakmici!

    23-24-doma-e.png

    Također, prosjek gledanosti sam izvukao i za ovu sezonu:

    • Hajduk 15371
    • Gorica 4904
    • Lokomotiva 3366
    • Varaždin 6208
    • Rijeka 13287
    • Slaven 5740
    • Istra 7154
    • Osijek 11764
    • Rudeš 13328

    Usporedba sezone 2022/23 i 2023/24

    Kada bismo uspoređivali prijašnju sezonu s ovom, dobivamo da je ove godine bilo 9,6 % više ljudi protiv Hajduka, a 50 % ljudi manje protiv Gorice (iako, kako sam napomenuo, zadnja utakmica sezona je bila protiv Gorice pa taj postotak ne treba uzeti zdravo za gotovo). Daleko je najzanimljivije za vidjeti kako imamo pad od 9,4 % protiv Lokomotive što je ujedno i jedini pad gledanosti, a to bi pripisao igranju tijekom tjedna u nezgodnom terminu. Protiv Varaždina imamo porast od 76,9 %, protiv Rijeke 55,1 %, a protiv Slavena 68,5 %. Ogroman skok imamo protiv Istre i to čak za 146,4 %, a dok Osijek bilježimo porast od 127,2 %. Kada bi uzeli Šibenik i Rudeš za usporedbu s obzirom da su ispali, Šibenik je u prosjeku pratilo 3439 gledatelja dok je Rudeš 13 328 (gledamo i zadnju utakmicu), što je skok za nestvarnih 287,6 %!

    Usporedba-po-klubovima.png
  • Ulaznice - aktualno
    Kada @Liks90 ne objavi stanje ulaznica svakih sat vremena:

    Liks.jpg