Transferi - rasprave Transfer Obrasci Klubova Sličnog ELO Ratinga Dinamovom
Prije par mjeseci samo počeo ovu malu, površnu analizu tržišta igračima (nema se vremena). Fokusirao sam se na klubove koji imaju sličan Elo rating Dinamu, tj klubovi čiji je Elo bio između +100 i -100 od Dinamova. To ne uključuje klubove iz Liga 5. Gledao sam samo zadnjih 5 godina. Ovaj mali projekt obuhvaća ukupno 33 kluba. Lista klubova po abecednom redu:
Aarhus
AEK
Anderlecht
Antwerp
AZ
Başakşehir
Bodo Glimt
Braga
Brondby
Celtic
Cercle Brugge
Genk
Gent
Kopenhagen
LASK
Ludogorec
Mechelen
Midtjylland
Molde
Nordsjalland
Pafos
Panathinaikos
PAOK
Rangers
Servette
Shakhtar
Sturm Graz
Trabzonspor
Twente
Utrecht
Viktoria Plzen
Vitoria Guimaraes
Young Boys
Laž Zvana Prosjek
Kroz proteklih 5 godina, ova 33 kluba su prosječno dovodili 8 igrača po sezoni. Na 4 ili 5 od tih igrača bi bila plaćena odšteta, a ostali bi došli kao slobodni igrači. Prosječna dob igrača za koji je plaćena odšteta je 23,4 godina, dok je prosječna dob igrača koji su došli bez oštećenja 26,2. Na transfere se trošilo 8,1 milion eura po sezoni, malo ispod 2 miliona po igraču.
U tom istom periodu, klubovi je po sezoni napuštalo također 8 igrača. Za 3 ili 4 bi dobili odštetu, ostali bi otišli nakon isteka ugovora (ili raskidom). Prosječna dob prodanih igrača je 24,5, dok je prosječna dob igrača koji su napustili svoje klubove bez oštećenja 26,7. Za igrače se po sezoni utržilo 13,92 miliona eura po sezoni ili između 3 i 4 miliona po prodanom igraču.
Zagrebimo ispod površine.
Tko Najviše Troši
Samo 3 od ova 33 kluba su potrošili preko 100 miliona na transfere u proteklih 5 godina. To su Dinamov budući protivnik Celtic sa 127, Genk s 121 i Shakhtar s 112,5. Celtic konstantno pliva dovoljno iznad crvenog, tj po sezoni završe u plusu 3 miliona eura. Genk stoji puno bolje s 12 mil prosječno po sezoni, dok je Shakhtar na 6. Shakhatr je doduše zadnjih godina, do prodaje Mudryka trošio jako puno. Zaradili su 144 ali od toga većina otpada na njegov transfer. Nakon njih imamo 4 kluba koji su u ovom periodu potrošili oko 70 miliona eura. To su Anderlecht, Antwerp, Genk i Kopenhagen. Antwerp je iznimka, jedini klub od ova 4 koji je u navedenom periodu poslovao s gubitkom. Taj gubitak je 14 miliona eura, uglavnom zahvaljujući sezoni 21/22, gdje su potrošili 32, a zaradili svega jedan milion.
Tko Najmanje Troši
Servette je u pet godina na ulazne transfere potrošio 1,3 miliona eura. Ukupno su platili 4 igrača. Pored njih, još su 3 kluba koji su u ovom periodu potrošili manje od 10 miliona Mechelen s 6,7 , Viktoria Plzen s 8,5 i Pafos s 9,1. Pafos je zanimljiv jer je jedini od ovih koji je poslovao s minusom.
Tko Broji Lovu
Od ova 33 kluba samo su 2 uspjela poslovati preko 100 miliona eura net transfer dobiti. To su Braga s 132 i AZ s 116. Zanimljivo da su oba kluba potrošila 47 miliona, a zaradili 3 puta toliko. Braga je samo u 22/23 bila 48 miliona u plusu, dok su zadnju sezonu potrošili malo ispod 18, a zaradili 12. Slična stvar je i kod AZ. Oni su lani i u sezoni 21/22 namakli po 40 mil eura plusa. Njih slijede Anderlecht s 89, Nordsjelland s 83 i Young Boys s 74.
Momci u Crvenom (a nisu komunisti)
Ukupno je sedam od 33 kluba trošilo više na transfere nego što su zaradili. To su AEK koji je 21 milion u minusu, Trabzonspor s 18,8, Antwerp 14,7, Panatinaikos s 12,7, prije spomenuti Pafos s 6,9, te Bašakšehir i Cercle Brugge s oko 2 miliona u minusu. Belgijanci, Turci i Grci.
Tko voli mladost, a tko iskustvo
Iako je prosjek godina igrača za koje je plaćena odšteta i ovako nizak s 23,5, postoje klubovi koji u prosjeku dovode igrače koji su dvije godine mlađi. Takva su 4 kluba, Sturm Graz kojima je prosječna dob ulaznih transfera kroz zadnjih 5 godina 21,1 godina. Bodo Glimt, Cercle Brugge, AZ i Genk zatvaraju krug klubova koji plaćaju odštetu za igrače prosječne dobi ispod 22 godina. Cercle Brugge je dobar primjer kako sama činjenica da dovodiš mlade igrače ne znači da ćeš se obogatiti, jer posluju u minusu. No, ipak postoji slaba korelacija između doba ulaznih transfera i mladosti istih, oko 0,33. Ovdje valja spomenuti i Lask. Dok im je dob ulaznih plaćenih transfera prosječna, izniman su izuzetak kod slobodnih transfera. Dok prosječan klub dovodi free igrače od 26 ili 27 godina, LASK je ovom periodu doveo 21 besplatnog igrača prosječne dobi 22,8 godina. Sturm, Cercle i Mechelen također prate ovaj trend.
Pafos i Panatenaikos plaćaju odštete za daleko najstarije igrače, prosječne starosti 27 godina. Nakon njih su AEK i Ludogorec s 25,8. Kopenhagen zatvara krug s prosječnom starosti ulaznih transfera 25,2 godine. Anderlecht i Braga su jedina dva kluba koji su u ovom periodu doveli više od 10 slobodnih igrača, a da im je prosječna dob preko 30 godina. Bašakšehir i Viktoria su blizu s prosječnom dobi free transfera od 29 godina.
Kaos i Stabilnost
Pafos je klub s najviše transfera i jedini s troznamenkastim brojem. Ukupno, što ulaznih, što izlaznih su imali 109. Od toga su izlazni free transferi skoro polovica s 51. Gent i Brondby su blizu s 98 i 95. Preko 90 još imaju i Anderlecht, PAOK, AEK i Panatheniakos. Da li se u ovim klubovima uopće isplatit pamtiti suigrače?
S druge strane Aarhus je imao više nego duplo manje transfera od Pafosa, 48 i jedini je klub ispod 50 u ovom periodu. Slijede ga Nordsjelland, Mechelen i Servette s 51.
Trošak po poslu
Za Trabzonspor vrijedi ona „Nije Beg Cicija”. Oni su na 6 igrača potrošili 66 miliona eura, i s prosjekom 11 mil po transferu su daleko ispred ostalih klubova. Shakhtar i Bašakšehir ih prate s 4,7 mil po transferu, te Genk, Celtic i Rangers s oko 3 miliona. Zanimljivo je da je Celtic u ovom periodu ukupno platio 39 transfera, najviše od svih. Nakon njih su Gent, Genk i Antwerp i Ludogorec s preko 30.
Prije spomenuti Servette troši najmanje po transferu, 300 tisuća. Pored njih, još osam klubova ugl ne plaća igrača više od milion eura. To su: Viktoria Plzen, LASK, Pafos, Victoria Guimaraes, Utrecht, Molde, Aarhus i Ludogorec. Servette, Mechelen, Trabzorspor, Bašakšehir i Twente su jedini klubovi s manje od 10 plaćenih ulaznih transfera u ovom periodu.
Kupljen ili Strpljen
Celtic i Genk su dva kluba s najvećim postotkom plaćenih ulaznih transfera. Kod oba kluba, plaćeni transferi čine preko 90% svih ulaznih transfera. U stopu ih prati Shakhtar s 89,7%. AZ je na 84%.
Štedljivi Servette (nisu zalud Švicarci) plaća svaki 5 transfer, a 4/5 ulaznih su im slobodni igrači. Pored njih, tu su još Pafos, Trabzonspor, Bašakšehir i Mechelen koji plaćaju svaki četvrti ulazni transfer.
To je to. Nadam se da ću u budućnosti uspjeti podrobnije istražiti i sortirati kupovine ovih klubova po raznim kriterijima. Nadam se da će barem nekomu ovo biti zanimljivo.