Upravljačka Tijela | Predsjednik | Uprava | IO | NO S obzirom na to da je prošlo gotovo godinu dana od legitimne pobjede Dinamovog proljeća na prvim demokratskim izborima, korisno je analizirati koliko su ostvarili od obećanih ciljeva iz svog izbornog programa. Iako je program bio dostupan na njihovoj web stranici, čini se da mu više nije moguće pristupiti (poprilično amaterski)
Program se temeljio na deset ključnih točaka:
1. Rezultatska izvrsnost
Cilj je bio osvajanje naslova prvaka svake sezone, igranje u europskim natjecanjima i redovito prezimljavanje u Europi. Trenutno smo u situaciji gdje je naslov vrlo vjerojatno izgubljen, što je ogroman minus, pogotovo jer bi izravno ulazili u grupnu fazu Lige prvaka, čime bi klub osigurao značajnu financijsku injekciju. Sportska politika je prešla u ruke Marića, koji je stanje momčadi značajno degradirano lošim odlukama. Što se Europe tiče, zbog novog sustava natjecanja svi klubovi praktički prezimljuju, pa to više i nije relevantan kriterij. Ključno je sada osigurati nastup u skupinama Europske ili Konferencijske lige u slučaju da ne osvojimo titulu.
2. Razvoj članskog kluba
Ovo je područje u kojem su napravljeni pozitivni pomaci – broj članova je na rekordnoj razini, organiziraju se Dinamovi dani po Zagrebu i "Plave noći" u ostatku Hrvatske i BiH. Jedini prigovor je dugo čekanje na članske iskaznice, no to djelomično ovisi i o Hrvatskoj pošti.
3. Omladinska škola
Dinamo je oduvijek imao vrhunsku školu, no u zadnje vrijeme proizvodnja vrhunskih igrača nije na očekivanoj razini. Iako se u budućnosti očekuje iskorak Vrbančića, Pavića i Jakirovića, zasad samo Jakirović djeluje kao potencijalni igrač najviše klase. Ova točka je dugoročnog karaktera, pa će se pravi učinak vidjeti tek na kraju mandata.
4. Novi stadion i trening kamp
Napokon je došlo do konkretnih pomaka po pitanju stadiona, iako je sve još u teoretskoj fazi. Navijači će stvarno povjerovati u projekt tek kada radovi stvarno započnu. Što se trening kampa tiče, on bi trebao biti dio stadionskog kompleksa. Problem ostaje činjenica da Hitrec-Kacian nije u funkciji zbog lošeg travnjaka, što je minus za ovu upravu. Ukoliko je to u međuvremenu ispravljeno, slobodno me ispravite.
5. Povratak bivših igrača i odnosi s legendama kluba
Osim dolaska Marka Pjace i Marka Roga (koji nije na razini Dinama), ništa se konkretno nije napravilo po ovom pitanju. Pokušalo se dovesti Modrića, no to nije bilo realno. Imena poput Brozovića, Lovrena, Kramarića i Kovačića nisu ni u planovima. Odnosi s klupskim legendama su poboljšani, ali postoji problem uhljebljivanja (Šokota, Mustedanagić). Tako da ova točka ostaje neispunjena.
6. Učinkovita i djelotvorna organizacija kluba
Ovdje se rade određene sistematizacije, ali koliko su uspješne, teško je reći. Ova točka je preširoka da bi se trenutno konkretno ocijenila.
7. Dinamo kao globalni brend
Trenutno nismo globalni brend i nismo ni blizu tome. Prvi cilj trebao bi biti pozicioniranje barem kao prepoznatljiv regionalni brend u središnjoj Europi.
8. Financijska stabilnost
Financijska situacija je stabilna, a u klubu ima dovoljno financijskih stručnjaka koji osiguravaju sigurnost. Problem je neodgovorno trošenje, posebice na loša pojačanja i otpremnine. Pravi test ljudima iz financija će biti ako Dinamo iduće sezone ne izbori Ligu prvaka i ostane bez tog prihoda.
9. Suradnja s domaćim i međunarodnim organizacijama
10. Društveno odgovorno poslovanje
Obje točke su klasični korporativni proljevi i teško ih je konkretno ocijeniti.
Zaključak
Nakon godinu dana vladavine Dinamovog proljeća, može se reći da su uspješno ostvarili ciljeve vezane uz stadion, članstvo i financije, no sportski rezultati su i dalje vrlo loši (bar u HNLu, gdje su najbitniji). S obzirom na to da je nogometni klub ipak prvenstveno sportska institucija, neuspjesi na terenu zasjenjuju dobre poteze u drugim segmentima. Godina dana nije ni potpuni promašaj ni veliki uspjeh – zasad bi ocjena bila čista trojka.