• 1. HŠK Građanski Zagreb
    Upravo takoMlađi referent

    Sve iako (nadam se) shvaćaš da bi održavanje takve skupštine vjerojatno rezultiralo s nekoliko metaka ogranizatorima?
    Ok. To je definicija pretjeranog pravnog formaliziranja.
  • 1. HŠK Građanski Zagreb
    Tako je, ali da je to slučaj onda Hajduk ne bi bio star 112 godina. Međutim, to nije slučaj, već su oni odbili igrat ligu NDH i na kraju imali akciju vraćanja prijeratnog kluba. S jasnom namjerom da to bude Hajduk.Mlađi referent

    Dakle, sve bi bilo okej da je u pozivu od 08.06.1945. stajalo: ”Dečki, dojdite sutra u Gundulićevu. Obnavljamo Građanski. Crveni nas teraju da ga osnujemo kao fiskulturno društvo. Zval bu se Dinamo. Poslije svi kod Wöfla na gemišt. Vidimo se!”
  • 1. HŠK Građanski Zagreb
    Pa odgovor je na nešto kaj si ti rekao, nisam ti ja umetnuo, a srž je priče? Da odgovorim na ovo za Hajduk? Da, slažem se da bi i Hajduk bio ugašen da je djelovao, ne znam kaj je tu sporno i zakaj se netko ne bi složio s tim. Evo, podebljaj sve točno na kaj te zanima moj odgovor i dat ću ti ga.

    A prvi dio teksta se samo nadovezuje na kraj, dakle, je li se na taj način kamuflirao Građanski?
    Mlađi referent

    Pa ti si ranije povukao paralelu Građanski/Dinamo-Hajduk i zašto prvi nisu osnovani 1911., a drugi jesu.
    Ja ti na to odgovorim, a ti se uhvatiš samo dijela rečenice s “upakiravanjem”.
  • 1. HŠK Građanski Zagreb
    Ako ćeš voditi raspravu na način da iz svakog posta izvučeš rečenicu ili dio rečenice koji ti (donekle) ide u prilog, a ostalo zanemariti, ja odustajem. :victory:
  • 1. HŠK Građanski Zagreb
    Jasno, ali je vrlo očito da prilikom obnove igraju na te korijene i idu na jasno obnavljanje Hajduka. A taj dio izostaje kod Dinama i Građanskog i to je ono kaj mene muči u kontekstu slavljenja 1911. kao datum osnutka Dinama.Mlađi referent

    Pa ne kažem da su htjeli, ali činjenica da su ga osnovali. Dakle, i ti se slažeš da je novi klub osnovan? Je li on osnovan kao isključivo alternativa za Građanski ili je samo jedan od valjda 10 milijuna FD-a koji su osnovani? Ovo drugo. Je li on s godinama postao ono kaj je Građanski bio? Da. Ima li on zato 112 godina i treba li brojat njegove trofeje? Ne.Mlađi referent

    Kad velim da previše pravno formaliziraš mislim na ovo. Treba činjenice staviti u povijesni kontekst.

    Nitko nije smio osnivati klub “kao (direktnu) alternativu Građanskom” / “jasno obnavljati Građanski” niti “ići na korijene Građanskog”, već se to moralo upakirati u oblik koji je novoj vlasti prihvatljiv.

    Da je Hajduk igrao prvenstvo NDH i da je Pavelić ili itko drugi iz tadašnjeg državnog vrha prisustvovao barem jednoj njegovoj utakmici (a kod Građanskog postoji i fotka kao dokaz), vjeruj mi da sigurno ne bi bio obnavljan po imenom Hajduk, već bi bio raspušten i osnovan kao “novi klub”.
  • 1. HŠK Građanski Zagreb
    Jer je Dinamo nedvojbeno osnovano kao novo FD. I to je moj razlog zašto sam se ja razišao s rođendanom Dinama na 26.04. kad sam se primio literature. Građanski nije dobio samo novu upravu u lipnju, novo grb, novo ime. Ovo je bio potpuno novi klub.Mlađi referent

    Mislim da previše pravno formaliziraš, odnosno temeljna premisa ti je pogrešna. Dakle, nitko nije “htio” osnivati novi klub nego su na to bili primorani odlukom “ministra zdravlja”.

    Koji su klubovi/uprave klubova u Hrvatskoj raspušteni? - Klubovi koji su djelovali za vrijeme NDH.

    Zašto su raspušteni? - Zato što djelovali za vrijeme NDH.

    Kad su raspušteni? - Partizani su u Zagreb ušli 08.05.1945., a odluka o raspuštanju donesena je već krajem 05. mjeseca.

    Nije li logično da se mjesec dana nakon ulaska partizana u Zagreb, a manje od 2 tjedna od zabrane/raspuštanja Građanskog, ne bi dozvolilo osnivanje/nastavak istog tog Granđanskog?

    da komunisti nisu zabranili Građanski 1945. godine, ne bi ni bilo potrebe za formiranjem Dinama.Sljeme

    .
  • 1. HŠK Građanski Zagreb
    Ja nemam informaciju kako je išao pravni proces gašenja prijeratnih klubova, ako ga je bilo.Mlađi referent

    “Posljednju službenu utakmicu Građanski je odigrao 1. svibnja 1945. godine, a nedugo nakon te utakmice, kasnije u svibnju 1945. donijeta je Odluka o ukidanju klubova koju je potpisao tadašnji ministar zdravlja dr. Aleksandar Koharević. U odluci kojom je ukinut i Građanski stoji (cit.) „Rješavam da se raspuste uprave svih športskih saveza, podsaveza, župa, klubova i ostalih fiskulturnih društava na području Federalne Hrvatske, a koje su djelovale za vrijeme okupacije 10. travnja 1941. do Oslobođenja. Sva pokretna i nepokretna imovina športskih foruma i raspuštenih klubova povjerava se do daljnje odredbe na čuvanje i raspolaganje Zemaljskom fizkulturnom odboru Hrvatske.
    Po završetku Drugog svjetskog rata i nakon odluke o ukidanju nogometnih klubova nova je vlast krenula sa osnivanjem fiskulturnih društava koje su, po uzoru na sovjetski model, bile osnivane na bazi sindikalnih struktura komunalnih poduzeća. 08. lipnja 1945. bivši je igrač HAŠK-a Ico Hitrec u tadašnjem časopisu “Vjesnik“ izdao poziv (cit.) „Pozivaju se športaši Gradske električne centrale, Plinare, Zagrebačkog električnog tramvaja, Klaonice i Gradskog poglavarstva – da dođu na osnivačku skupštinu fizkluturnog društva komunalnih poduzeća koja će se održati 09. lipnja 1945. godine u 18:00 sati u kino-dvorani Gradskih poduzeća u Gundulićevoj ulici broj 32/V – Akcioni odbor.“. Osnivačku skupštinu vodio je Bruno Volčanšek, a za prvog predsjednik FD Dinama izabran je Herman Mattes, dok je Ico Hitrec izabran za pročelnika odbora Dinamove sekcije za nogomet. Uz Hitreca, ostali članovi odbora nogometne sekcije Dinama bili su i Milan Šarić, Ivan Zmajšek te Adalbert Mraz. Tako je FD Dinamo osnovan 09. lipnja 1945., manje od mjesec dana nakon odluke kojom je ukinut Građanski, a tek nešto više od mjesec dana nakon posljednje službene utakmice Građanskog 01. svibnja 1945. FD Dinamo se tako samo „nadovezao“ na Građanski, a čemu svjedoče najava utakmice između Hajduka i Dinama od 05. kolovoza 1945. najavljena kao “Hajduk-Građanski (Dinamo)“ i knjiga „Zlatni jubilej Zagrebačkog nogometnog saveza“, izdana 1970., jedna od rijetkih iz doba SFRJ koja priznaje poveznicu između Građanskog i Dinama. U toj je knjizi izričito navedeno kako je jedan od članova ZNS-a “Dinamo i njegov prethodnik Građanski“. Dinamo je zadržao plavu boju dresova, trenera, članove upravnog odbora te većinu igrača bivšeg Građanskog. Osim toga, Dinamo je od svog osnutka 1945. pa do 1948. domaće utakmice igrao na stadionu Građanskog u Koturaškoj ulici. Također, nadimci “purgeri“, “modri“ i “plavi“ koji su korišteni za igrače Građanskog korišteni su, a koriste se i danas, za igrače Dinama. Samim time je razvidno kako zagrebačka publika nije smatrala da se radi o nekom novoosnovanom klubu, bez povijesnih korijena, nego da se radi samo o pukoj promjeni imena njihovog kluba, a čemu svjedoči i velika posjećenost svih utakmica Dinama već od samog “osnutka“. Vezu Građanskog i Dinama, naposljetku potvrđuje i današnji grb Dinama koji je izrađen upravo po uzoru na grb Građanskog.

    Ime Dinamo je na osnivačkoj skupštini jednoglasno prihvaćeno, međutim u literaturi se spominje nekoliko različitih tzv. “kumova“ imena Dinamo. Po Frediju Krameru to je Ivica Medarić, bivši nogometaš Građanskog i jedan od osnivača kluba koji je o tome sam posvjedočio 1989. u časopisu Dinamova revija. Po Peri Zlataru predlagatelj imena Dinamo je Nikola Duković, također bivši igrač Građanskog, a kasnije i HAŠK-a. Navodno je Duković na osnivačkoj skupštini rekao (cit.) “Dinamo je motor, pokretačka snaga strojeva bez kojih se ne može zamisliti većina komunalnih poduzeća kao što su: električna centrala, plinara, vodovod, tramvaj i tome slično.“ Zanimljivo, Miroslav Tomašević u svojoj knjizi citira bivšeg predsjednika Dinama Marka Belinića koji je rekao (cit.) “Građanski je svoje uporište imao u Zagrebačkoj električnoj centrali gdje su radili i njegovi igrači Franjo Wölfl, August Lešnik i mnogi drugi. Wölfl je predložio ime Dinamo, što će označiti vezu između kluba i električne centrale.“ Nadalje, spominje i navode nekih svjedoka osnivačke skupštine FD Dinama koji tvrde da je ime predložio Milan Šarić, kasniji član upravnog odbora nogometne sekcije FD Dinama.

    FD Dinamo je, zbog smanjenja broja sportskih sekcija, 08. siječnja 1949. preimenovan u Sportsko društvo Dinamo. Međutim, ubrzo je postalo očigledno da ostale sportske sekcije SD Dinama “žive“ na račun nogometne sekcije te je već 05. listopada iste godine, dolaskom Josipa Kolara na funkciju predsjednika kluba, donesena odluka kojom se nogometna sekcija SD Dinama osamostalila od ostalih 16 sportskih sekcija te naziv kluba od tada, pa sve do 1991., glasi Nogometni klub Dinamo. “
  • Scout Služba - Igrači koje bi željeli gledati u Dinamu
    Znam da želiš sve najbolje ali ima i drugih tema :grin:Krizy

    Pa prebacio se kolega s transfera na scout službu :wink:
  • 1. HŠK Građanski Zagreb
    Kolega je napisao ovo:

    Do prije 10 mjeseci bio sam baš potpuno u toj priči d=G, ali sam nakon toga intenzivirao proučivanje povijesti i shvatio koliko ne znam, tj. koliko sam popušio službenu GNK spiku. Radi toga sam i rekao da sve više vučem na 09.06.1945. kao puno logičniji datum osnivanja Dinama.Mlađi referent

    Proučavanjem se približio stavu da je pravilno gledati 1945., a ne 1911., kao pravu godinu osnutka kluba. Zanima me na temelju kojih činjenica je došao do takvog zaključka.
  • 1. HŠK Građanski Zagreb
    Radi toga sam i rekao da sve više vučem na 09.06.1945. kao puno logičniji datum osnivanja Dinama.Mlađi referent

    Kad/Ako ćeš imati vremena. Možeš izdvojiti top 3, 5 ili 10 argumenta za 09.06.1945.?
  • Scout Služba - Igrači koje bi željeli gledati u Dinamu
    Nisam rekao da ga trebamo dovesti nego da je zanimljiv.Orc123

    Tema se zove: Scout Služba - Igrači koje bi željeli gledati u Dinamu.
  • Scout Služba - Igrači koje bi željeli gledati u Dinamu
    Ma to je igrač za Dinamo, samo mu danas nije išlo protiv granitne obrane Sesveta.